Ubuntu ISCSI

Başlatan ahmetkanar54, 18 Mayıs 2014 - 14:24:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetkanar54

Merhaba arkadaşlar.Kafemde 100 client var.CCBOOT diye İSCSİ üzerinden bir yazılım var.Bütün oyunlar bunun üzerinden oynanıyor.Programın mantığı basit.Bir tane izinli ip var.Bu ip üzerinden yapılan değişikliker kaydediliyor.Diğer clientlarda yapılan değişikler ise ayrı bir vhd dosyasına yazılıyor.Client001.vhd Client002.vhd gibi...Ubuntuda isci server olduğunu biliyorum acaba buna benzer bişey yapılabilirmi.Çünkü windows sunucusu şişip duruyor.Ama Zentyal var ubuntu tabanlı.Bu sunucuda gram şişme olmuyor.Ondan linuxa geçmem lazım.Mümkünmü böyle * bir şey

if

@ahmetkanar54, ilk kez duyduğum bir teknoloji olduğu için ne kadar yardımcı olabilirim bilmiyorum. Burada kilit taşı sanırım CCBoot yazılımı oluyor. Centos üzerinden CCBoot çalıştırılması anlatılmış[1] fakat Wine üzerinden kullanılıyor. Ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Wine'ın a sürümüyle iyi çalışırken b sürümüyle anlaşamayabilir.

iSCSI için, bizim tarafta bir sunucuya "target", istemciye "initiator" deniyormuş. Sizin şu anki sisteminiz şöyle mi:
Bir adet SCSI disk var. Bu disk üzerinde CCBoot koşuyor. İstemciler iSCSI teknolojisini kullanarak - yani ağ üzerinden - bu diskte koşan CCBoot'a bağlanıp oyun oynuyorlar. Değişiklikler - vhd dosyaları - bu disk üzerinde kaydediliyor.

Eğer yukarıda açıkladığım gibiyse, SCSI disk üzerine bir Linux sunucu kurulması gerek. Bu sunucuya CCboot kurulmalı. Ardından istemcilerin iSCSI üzerinden Linux sunucu ile iletişime geçmeleri sağlanmalı. Bu durumda bir iSCSI "target" oluşturulmalı. Bunun için güncel bir anlatım[2] var.

[1] http://www.ccboot.com/how-to-run-ccboot-server-on-linux.htm
[2] http://www.server-world.info/en/note?os=Ubuntu_14.04&p=iscsi

ahmetkanar54

hocam bunu denedimde raid yapınca patlıyor sistem :)

if

Nasıl yani @ahmetkanar54?

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: if - 21 Mayıs 2014 - 02:12:55
Nasıl yani @ahmetkanar54?

Burdakilere göre yaptım abi.Şimdi normalde oyun diski olarak  2 tane diski raid0 yapmak gerekiyor.Sonra bu yapılan bölüme İşte ne kadar olucaksa oyun diski o kadar boyut verip "GameDisk.vhd" olucak şekilde ayarlamak gerekiyor.Sonra iscsi üzerinden bu vhd yi görmek gerekiyor.Windowsta bu şekil oluyor.Fakat ben ubuntuda yaptım raid yapmadığım zaman hemen gördü bağladım.Ama Raid yapınca disk başlatılamıyor yazıyor windowstaki iscsi servisine

if

@ahmetkanar54, disklerin dosyalama sistemi neydi? ext4 mü?

http://www.cuddletech.com/articles/iscsi/ar01s06.html

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: if - 21 Mayıs 2014 - 12:54:25
@ahmetkanar54, disklerin dosyalama sistemi neydi? ext4 mü?

http://www.cuddletech.com/articles/iscsi/ar01s06.html

raid yaptığım dosya sistemimi : eğer oysa ext3 ext4 ve hatta ntfs bile denedim :) yaa raidde izin veremiyorum yada başka bişey var zaten adamlar sitede raid olayını söylememişler.Ama ben kodla raid yapamadım.Webminde bir modulden çok kolay biçimde yapılıyor diye onda yaptım.Raid oldu hız testi yaptım gayet başırılıydı.

if

Windows istemcilerin görebilmesi için disklerin ntfs olması gerekir. Ayarlar da doğruysa istemciler neden göremiyor bilemem. Hatanın üzerine gitmek gerek.

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: if - 21 Mayıs 2014 - 23:22:34
Windows istemcilerin görebilmesi için disklerin ntfs olması gerekir. Ayarlar da doğruysa istemciler neden göremiyor bilemem. Hatanın üzerine gitmek gerek.

Abi sorun Raid de Raid yapmayınca ext4 yaptım sorunsuz gorduler

if

Alıntı YapEğer yukarıda açıkladığım gibiyse, SCSI disk üzerine bir Linux sunucu kurulması gerek. Bu sunucuya CCboot kurulmalı. Ardından istemcilerin iSCSI üzerinden Linux sunucu ile iletişime geçmeleri sağlanmalı. Bu durumda bir iSCSI "target" oluşturulmalı. Bunun için güncel bir anlatım[2] var.

Bu şekilde mi yapmıştın peki?

ahmetkanar54

Evet abi baya yol katetmistim ama Raid olayını cozemedim

if

@ahmetkanar54, sorun Windows istemciler bağlanırken ortaya çıkıyorsa Windows üzerinde hatanın ayrıntılarına ulaşmak gerek. Peki sunucu (target) makinada hata için bakabileceğin bir kayıt (log) vs. var mı?

ahmetkanar54

Malesef ama arastırmadıgım sıte kaynak kalmadı log kaydı malesef yok ama ıstemcı tarafında sorun yok serverda var

if

Sunucuda varsa dmesg işe görebilir.

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: if - 22 Mayıs 2014 - 02:48:54
Sunucuda varsa dmesg işe görebilir.

Tamamdır abi süper oldu hallettim :)