Dosya kopyalama işlemi sırasında Ubuntu performansı

Başlatan lonicera, 03 Mayıs 2009 - 10:00:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanaa

yani illa 25 30 olması gerekmez tabi. şimdi bilgisayarda harici diskime kopyalama hızım 8-9 mb ve bence çok düşük.
windows kullanırken harici diske kopyalama hızım 20-23 mb falandı galiba. ozaman bilgisayar da harici disk de ntfs idi. şimdi ikisini de ext4 yaparsam 8-9 mb ın üstüne çıkarmıyım en azından 15in üstüne?
Dropbox referansım

if

Alıntı yapılan: hasanaa - 05 Mayıs 2011 - 01:06:19
yani illa 25 30 olması gerekmez tabi. şimdi bilgisayarda harici diskime kopyalama hızım 8-9 mb ve bence çok düşük.
windows kullanırken harici diske kopyalama hızım 20-23 mb falandı galiba. ozaman bilgisayar da harici disk de ntfs idi. şimdi ikisini de ext4 yaparsam 8-9 mb ın üstüne çıkarmıyım en azından 15in üstüne?

Bu sorunuza "Kesinlikle 15 MB'ın üstüne çıkar veri aktarım hızı." cevabını veremem. Daha önce yazdığım gibi, benim kullandığım bilgisayar, dağıtım ve harici bellekte hız artışı oldu. Sizin durumda olup olmayacağını deneyerek görmek gerek.

hasanaa

peki deneyelim ozaman.
bir de kopyalama hızı dışında, harici disklerde, ext4 dosya sistemi kullanılması önerilir mi genel olarak?
Dropbox referansım

if

Alıntı yapılan: hasanaa - 05 Mayıs 2011 - 01:23:38
peki deneyelim ozaman.
bir de kopyalama hızı dışında, harici disklerde, ext4 dosya sistemi kullanılması önerilir mi genel olarak?

Genel olarak ne önerilir bilmiyorum fakat isterseniz Windows işletim sistemi yüklü bir bilgisayardan ext2/3/4 dosya sormatında biçimlendirilmiş belleklere ulaşmak mümkün. Bu iş için bir kaç uygulama var. Bu noktada karar yine size kalıyor.

Veri aktarım hızı hakkında bir kaç kelam daha etmek isterim bilgim doğrultusunda. Harici belleğin veri okuma/yazma hızı ne kadarsa ulaşabileceğiniz hız en fazla o kadardır. Malumunuzdur 5400 RPM veri okuma/yazma hızı olan bir bellek ile 7200 RPM olan bir bellek aynı hızı vermez. Aynı RPM olab bellekler bile farklı performans gösterebiliyor. Taşınan bilginin de etkisi olabiliyor. Hatta bazen kullanılan usb çıkışı bile etkiliyor.

heartsmagic

Eğer Windows ortamında 20 görüyorsan teoride Linux ortamında da onu görmen lazım, fazlası olur da eksiği olmaz. Genelde ben böyle tecrübe ettim bugüne kadar. Fakat sen 9-10 görüyorsan ortada başka bir sorun olmalı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasanaa

teşekkürler @if.
@heartsmagic 9-10 u  ubuntudan ntfs dosya sistemli harici diske kopyalarken görüyorum. harici diskten ubuntuya kopyalarken 20 nin üstünde gene. galiba hariciyi ext4 yaparsan o 9-10u 20-25e çıkarırım gibi geliyor bana
o yüzden haricinin boş kısmını daralttım ve kalan kısmı ext4 yaptım gparted arcılığıyla. ama yeni oluşturduğum bölüm tamamen root yetkili. root olmadan üstünde işlem yapamıyorum onu nasıl değiştirebilirirm?
Dropbox referansım

if

@hasanaa, harici belleğin /media altında /media/usb olarak bağlandığını varsayarsak vermeniz gereken komut: sudo chmod 777 /media/usb Böylece ulaşabilirsiniz.

hasanaa

Dropbox referansım

if

heartsmagic

Alıntı yapılan: hasanaa - 05 Mayıs 2011 - 07:57:01
teşekkürler @if.
@heartsmagic 9-10 u  ubuntudan ntfs dosya sistemli harici diske kopyalarken görüyorum. harici diskten ubuntuya kopyalarken 20 nin üstünde gene. galiba hariciyi ext4 yaparsan o 9-10u 20-25e çıkarırım gibi geliyor bana
o yüzden haricinin boş kısmını daralttım ve kalan kısmı ext4 yaptım gparted arcılığıyla. ama yeni oluşturduğum bölüm tamamen root yetkili. root olmadan üstünde işlem yapamıyorum onu nasıl değiştirebilirirm?

Söylediğin şekilde de düzgün bir hıza sahip olman lazım, kısacası Ubuntu'dan diske yazarken de hızın düşük olmaması gerekiyor (disk desteklediği sürece). Aşağıya kendi örneklerimi geçiyorum. İlki diskten Ubuntu'ya, ikincisi Ubuntu'dan diske. Ubuntu'nun dosya sistemi btrfs.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

hasanaa

@heartsmagic btrfs nasıl bir dosya sistemi ext4 yerine avantajı varmı kullanayımmı harici de? bir de diskin doya sistemi ne?
Dropbox referansım

heartsmagic

Btrfs için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12882.0
http://ozgurilgin.wordpress.com/2010/10/16/btrfs-dosya-sistemi/

Kendisi tam olarak kararlı şekilde dağıtılmıyor sanırım şu an, bu nedenle herkese tavsite etmem. Kullanılacaksa bile riskleri bilinerek kullanılmalı.
Harici diskimin dosya sistemi NTFS ve ne yazık ki bu kolay kolay değişmez. Zira adı üzerinde harici disk ve sağa sola gidiyor. Her gittiğimiz yerde de Linux olmadığı için NTFs kullanmak zorunda kalıyoruz.

hasanaa

ozaman bendeki sorun ne? ntfs olan harici diske 8-9 ile kopyalarken ext4 olan harici diskte 20nin üzerine çıkıyor hız. ama sende ntfs de aynı 20 üzeri
Dropbox referansım

heartsmagic

Açıkçası bilemiyorum, sorun nerede yatıyor kestirmek güç.