[Çözüldü] PHP Dosyalarını "var/www" Bölümüne Atmak

Başlatan firenems, 28 Ekim 2014 - 16:45:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

firenems

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir windows da devam ettiğim php çalışmalarını artık ubuntu da sürdürmeye karar verdim. Tüm kurulumları yaptım. Her şey sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Fakat uğraştığım bir konu var. Ben tasarladığım php dosyalarını var/www bölümüne yapıştıramıyorum. Bu işlemleri yapmak için sürekli komut satırını kullanmak mı gerekiyor? Bunun windows da olduğu gibi daha kolay bir yöntemi yok mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Seyfulllah

verilen yetkilerle alakalı sizin sorununuz. yetkilerinizi kontrol edebilir misiniz  ?
Artık Ne Duamsın Ne De Bedduam

firenems

Yetkilendirme ile ilgili araştırmam sonucunda bu komut ile sorunumu çözdüm.

$ sudo chmod 777 /var/www/ -R

Teşekkür ederim. :)

gokhanyildiz

konsolu açıp sudo -H nautilus /var/www komutunu vermen gerekiyor. Komutu verdikten sonra şifreni isteyecektir. Ayrıca localhostu yeni kurduysan php dosyalarının çalışacağı dizin /var/www/html dizinidir. Eğer dizini açtığında html dizini yoksa www dizinine atabilirsin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ekim 2014 - 17:20:02

Ayrıca www dizininin altında oluşturacağın her dizine okuma ya da yazma izni vermen gerekecek. Aksi takdirde dosyalarıma neden ulaşamıyorum diye araştırma yapmaya kalkabilirsin :)

Seyfulllah

yazdığın komut doğru ama 777 değil 776 ver. sen ve senin gurubun okusun yazdın çalıştırsın ama  diğerleri yazamasın
Artık Ne Duamsın Ne De Bedduam

firenems

@gokhanyildiz sanırım senin verdiğin komut daha güvenli fakat benim yazdığım komutu uyguladıktan sonra zaten tüm dosyalara erişim açıldı tekrar önceki haline nasıl getirebilirim?

alquirel

Alıntı yapılan: Seyfulllah - 28 Ekim 2014 - 17:26:08
yazdığın komut doğru ama 777 değil 776 ver. sen ve senin gurubun okusun yazdın çalıştırsın ama  diğerleri yazamasın
Bir düzeltme yapalım. Okuma ve çalıştırma için 6 değil 5 olmalı.

Tavsiye edilen en uygun izin de 755 oluyor genelde.

heartsmagic

Alıntı yapılan: firenems - 28 Ekim 2014 - 17:34:43
@gokhanyildiz sanırım senin verdiğin komut daha güvenli fakat benim yazdığım komutu uyguladıktan sonra zaten tüm dosyalara erişim açıldı tekrar önceki haline nasıl getirebilirim?

Önceki haline getirecek bir durum yok. Orada verilen yöntemde dosya yöneticisi yetkili bir şekilde açılır, sistemdeki her yere yazıp çizebilirsin, haliyle dikkatli olman gerekir. Esas senin verdiğin komut /var/www'nin tamamına yazma çizme hakkı veriyor ki, 777 şeklinde verilen izin haklarını dikkatli kullanmak gerekli. Forumda sürekli dile getiriyoruz, yine getirelim.

Ayrıca, ufak da bir düzeltme yapalım, eğer görsel uygulamalarla sudo kullanılacaksa mutlaka -H parametresi de eklenmeli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

firenems

Genelde var/www bölümümde ki dosyalarda çalışmak için 777 izni mi veriyorsunuz? Yoksa başka bir yol mu izliyorsunuz? Bunun doğru olanı nedir ?

heartsmagic

Yereldeyse çok sorun olmayabilir 777 vermek ancak gerek yok. 
sudo -H nautilus
ile istendiği zaman dosya aktarımı yapılabilir oraya. Fakat dosya aktarımından sonra izinler konusu unutulmamalı. Bir sorun çıktığında doğru kullanıcıya sahiplik verme (örnek: www-data), ne bileyim okuma, yazma hakkı verme gibi işlemler gerekirse ona göre çözüm üretilebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

firenems