[Çözüldü] 12.04 unity kullanıcı şifre sorunu

Başlatan AguilaNegra, 06 Eylül 2012 - 18:35:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AguilaNegra

Merhaba,
Evdeki emektar masaüstünü emekliye ayırdık ve onun sabit diskini işyerindeki bilgisayara ilave ettim.
10.04 LTS yüklüydü ve gruba eklendi sorunsuz açıldı.12.04 için güncelleme uyarısnı kabul ettim,sistem yükseldi,sorunsuz açıldı ama daha sonra ubuntu tweak ile temizlik yaptım ve artık sisteme kayıtlı kullanıcı  ile giremiyorum,konuk oturumu ile açabiliyorum.
Kurtarma kipinde root olarak şifre değiştirmeyi denedim değiştirmedi,adduser komutu ile yeni kullanıcı eklemek istedim başarısız oldu,verdiği hata şu şekilde:
groupadd:/etc/group kilitlenemiyor daha sonra tekrar deneyin
adduser:/usr/sbin/groupadd-g 10 hata kodu döndürdü çıkılıyor.

Teşekkürler.

if

@AguilaNegra, Ubuntu'yu normal olarak başlatın; giriş ekranında ctrl+alt+f1'e basın; sudo service lightdm stop; normal kullanıcı ile sudo chown $USER:$USER /home/$USER/.Xauthority; sudo service lightdm start; giriş yapmayı deneyin.

AguilaNegra

@if,cevap için teşekkür ederim ancak ;sistem benim şifremi kabul etmediği için ilk komuttan sonra şifre istiyor,yazıyorum ve ''incorrect login''hatası döndürüyor.
Bu mesajı konuk oturumu ile yazıyorum.

heartsmagic

Konuk oturumu ile fazlaca bir şey yapılamaz zaten yetki sıkıntısı nedeniyle. Kurtarma kipinde:

passwd falanca_kullanıcı dediğimizde ne hatası basıyor? Bir de şu komutun çıktısı ne oluyor?

mount
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2012 - 10:56:10
Konuk oturumu ile fazlaca bir şey yapılamaz zaten yetki sıkıntısı nedeniyle. Kurtarma kipinde:

passwd falanca_kullanıcı dediğimizde ne hatası basıyor? Bir de şu komutun çıktısı ne oluyor?

mount
İlginç bir durum,benim kısıtlı bilgim ile tabii ki;
Konuk oturumu ile açıp,sistem ayarlarından kullanıcılara girdim ve yeni bir kullanıcı oluşturdum,bunun için şifre sorduğunda girişte kabul etmediği şifreyi yazdım kabul etti ve yönetici yetkili yeni bir kullanıcı oluşturdum ama ona da şifre veremiyorum ben de şifresiz girişi etkin yaptım girebiliyor.
Aynı şekilde şifresini kabul etmediği kullanıcı için de şifresiz girişi etkili yaptım ama o kullanıcı ile giriş olmuyor.

Kurtarma kipinde passwd kullanıcı adı ile yeni şifre girişi denemesi sonunda verdiği hata:
passwd:Yetki alıntı kütüğü çalıştırma hatası
passwd:parola değiştirilememiş

mount komutunun çıktısı ise şöyle:

/dv/sdc1 on /type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proctype proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /systype sysfs  (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusect 1 (rw)
none on /sys/kernel/debug/debugtype debugfs (rw) /securitytype securityfs (rw)
udev on /dev/type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/ptstype dvpts (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/ binfmt_misctype binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)

mount:warning /etc/mtab is not writable(e.g. read-only file system)
It's possible that information reported by mount(8)is not up to date
For actual information about system mount points check the /proc/mounts file.

heartsmagic

Aslında mount çıktısında ro görünmüyor ama şöyle yap kurtarma kipindeyken:
mount -o rw,remount / en azından teyidini yapmış oluruz.

passwd falanca_kullanıcı ile de eskisinden farklı bir parola vermeyi denersin.

Fakat benim anlamadığım bir şey var. Konuk oturumundan kullanıcı ekleyememen lazım, gerçi denediğim bir şey değil ancak konuk oturumunda o yetki yoktur. Bir de giriş olmuyor ama ne oluyor mesela, ne diyor sorun olarak? Uçbirimde ne diyor mesela ayrıca? ctrl+alt+f1 ile giriş yapmayı denersin, verdiği hatayı buraya geçersin.

AguilaNegra

İlk komutun çıktısını,kurtarma kipine geçip uyguladıktan sonra bu mesaja ekleyeceğim,

ikinci komutta zaten yeni şifre girmem isteniyor ve ben de farklı bir şifre (klavye hatalarını minimize etmek için tamamen rakamlardan oluşan) giriyorum ve üst mesajdaki hatayı döndürüyor.

Konuk oturumunda kullanıcı bölümüne girişte kilit var zaten,kilidi açmak için şifre ekranı geliyor ve oraya eski şifreyi yazıyorum kabul ediyor.
Ben de yeni kullanıcı yaratıyorum,eskisini kısmen yönetebiliyorum,yani şifresiz giriş şekline getirdim ama giriş olmuyor.
Ne oluyor?bir süre bekledikten sonra aynı giriş ekranına dönüyor.
ctrl+alt+fız1 ile açtığım ekranda komut satırında kullanıcı adı ile login geliyor,start unity komutu mu vermeliyim?

heartsmagic

İkinci komutun çıktısına ilkinden sonra tekrar bakalım. Eğer sistem yazmaya kapalıysa sorun oluyordur.

ctrl+alt+f1 ile düşeceğin yerde önce bir giriş yapmayı dene. Bakalım sadece sisteme bu şekilde girebiliyor musun, eğer girebiliyorsan kullanıcı ve izinleri ile alakalı bir sorun var demektir.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2012 - 12:19:20
İkinci komutun çıktısına ilkinden sonra tekrar bakalım. Eğer sistem yazmaya kapalıysa sorun oluyordur.

ctrl+alt+f1 ile düşeceğin yerde önce bir giriş yapmayı dene. Bakalım sadece sisteme bu şekilde girebiliyor musun, eğer girebiliyorsan kullanıcı ve izinleri ile alakalı bir sorun var demektir.
İlk komutun uygulamasından sonra herhangi bir çıkyı vermedi,komut satırına düştü.
İkinci komut bu kez her iki kullanıcı için de uygulandı,hata vermedi,yeni şifre verdim.
Girişte,şifresini yenilememe rağmen,ilk kullanıcı ile giriş olmuyor,grafik ekranda bir süre siyah ekran ve tekrar giriş ekranı geliyor,tty de incorrect login hatası veriyor.
İkinci oluşturduğum kullanıcı da sorun yok.

heartsmagic

"incorrect login" hatasını parola kısmında mı yapıyor? Şunu bir deneyebilir miyiz? Kurtarma kipinde sistemi yine açalım, şunu yürütelim:
mount -o rw,remount / Ardından şöyle yapalım:

cd /home
chown -R sorunlu_kullanıcı_adı:sorunlu_kullanıcı_adı sorunlu_kullanıcı_ev_dizini
chmod -R 775 sorunlu_kullanıcı_ev_dizini

Gerçi uçbirimden giremiyor olman benim aklıma gelen sorun ihtimalini azaltıyor fakat emin olalım.

AguilaNegra

Incorrect login hatası tty1 ekranında şifre girince geliyor.
Kullanıcı adı syadım,yani ekranda görüntü
mumcu login:
şeklinde,şifreyi giriyorum ve incorrect login hatası döndürüyor.

diğer komutu şu şekilde uyguladım,
cd /home
chown -R mumcu:mumcu mumcu ev dizini
chmod -R 775 mumcu ev dizini

böyle bir dizin yok dedi,ev dizini yerine home yazdım aynı böyle bir dizin yok dedi.

Son denemeden sonra artık giriş ekranı da   gelmiyor,konuk veya diğer yarattığım kullanıcı ile giriş yapamıyorum.
Mor renkli arka plan ve ubuntu yazısının sol üst köşesinde uçbirim açılıyor ama oradan login olamıyırum şifreyi kabul etmiyor.
Sanırım kullanıcı ayarlarını kurcalarken otomatik girişi açık bırakmıştım.

heartsmagic

Kurtarma kipinde sistemi açıp:

mount -o rw,remount /
apt-get upgrade
apt-get dist-upgrade

yürütebilir miyiz? Ardından da:

ls -l /home
cat /etc/passwd
içeriğini görebilirsek güzel olur.

AguilaNegra

Birinci komutta güncelleme olmadı,daha önce güncellemiştim.
Diğer komutlar:
  ls -l /home
toplam 8
drwxrwxr -x 49 mumcu mumcu 4096 eylul 7 14:21 mumcu
drwxr -xr-x 24 sahaf sahaf 4096 eylul 7 14:21 sahaf   

cat /etc/passwd  komutunun çıktısı:

libuuid:x:100:101:: /var/lib/libuuid:/bin/sh
syslog:x:101:103::/home/syslog:/bin/false
messagebus:x:102:107::/var/run/dbus/:/bin/false
avahi-autoipd:x:103:110::Avahi autoip deamon ,,,/var/lib/avahi-autoipd:/bin/false
avahi:x:104:111::Avahi mDNS deamon ,,, :/var/run/avahi-deamon:/bin/false
couchdb:x:105:113::CouchDB Administrator,,,/var/lib/couchdb:/bin/bash
speech-dispatcher:x:106:29::Speech Dispatcher,,,/var/run/speechdispatcher:/bin/sh
usbmux:x:107:46::usbmux deamon,,,/home/usbmux:/bin/false
kernoops:x:109:65534::Kernel Oops Treaking Deamon,,,/var/run/pulse:/bin/false
rtkit:x:111:117::Realtime kit:/proc/bin/false
saned:x:112:118::/home/saned:/bin/false
hplip:x:113:7::HPLIP system user,,,/var/run/hplip:/bin/false
gdm:x:114:120::Gnome Display Manager:/var/lib/gdm:/bin/false
mumcu:x:1000:1000::mumcu,,,/home/mumcu:/bin/bash
lightdm:x:115:124::light display manager:/var/lib/lightdm:/bin/false
colord:x:116:127::colord colour manager deamon,,,/var/lib/colord:/bin/false
whoopsie:x:117:128::/nonexistent:/bin/false
guest-EOCCNk:x:118:130::Guest,,,/tmp/guest-EOCCNk:/bin/bash
guest-SPqBLu:x:119:131::Guest,,,/tmp/guest-SPqBLu:/bin/bash
guest-fXxsBh:x:12:32:Guest,,,/tmp/guest-fXxsBh:/bin/bash
sahaf:x:1001:1001:sahaf,,,/home/sahaf:/bin/bash
:

heartsmagic

mount -o rw,remount /
sudo passwd mumcu
ile denediğinde şu an ne diyor tam olarak? Ha bire aynı şeyleri soruyor gibi hissettim kendimi ancak ortada yanlış olan bir şeyler var tek tek gitmek istiyorum.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2012 - 02:19:08
mount -o rw,remount /
sudo passwd mumcu
ile denediğinde şu an ne diyor tam olarak? Ha bire aynı şeyleri soruyor gibi hissettim kendimi ancak ortada yanlış olan bir şeyler var tek tek gitmek istiyorum.
Bu sorulara bilgisayarın yanında olmadan da cevap verebilirim ama devamı pazartesi işyerinden olacak.
mount ile başlayan komut yürütülünce bir bir şey demiyor tekrar komut satırına düşüyor.
passwd mumcu komutunda yeni şifre girmemi istiyor,ikinci kez istiyor ve değiştirildi diyor ama normal açılışta o şifre ile giriş olmuyor.
eğer mount ile başlayan komutu yürütmeden passwd değiştirmek istersem yeni şifre iki kez girdikten sonra yetki hatası veriyor.

heartsmagic

Tamam, sırayla gidelim :)
Parola değiştirdikten sonra açılışta giriş yöneticisinden girmiyor. Uçbirimden girmeye çalışınca parola yanlış mı diyor?

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2012 - 13:48:28
Tamam, sırayla gidelim :)
Parola değiştirdikten sonra açılışta giriş yöneticisinden girmiyor. Uçbirimden girmeye çalışınca parola yanlış mı diyor?
Aklımda kaldığı kadar aktarıyorum;
Otomatik giriş aktif kaldığı için,normal açılışta ''ubuntu''yazısının olduğu mor zeminli ekranda sağ üstte uçbirim açık şekilde geliyor,
login komutu veriyorum,şifre istiyor giriyorum,güvenli kipte verdiğim son şifreden başlayarak son 3 şifreyi de kabul etmiyor ve ''incorrect login''hatası veriyor.

heartsmagic

login komutu derken :)

ctrl+alt+f1 ile doğrudan uçbirime düşüp kullanıcıyla girmeyi denedin mi?

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Eylül 2012 - 02:15:03
login komutu derken :)

ctrl+alt+f1 ile doğrudan uçbirime düşüp kullanıcıyla girmeyi denedin mi?
Evet denedim,hangi komutu verirsem vereyim şifre istiyor ve sonrasında ''incorrect login'' hata mesajı ile komut satırına düşüyor.

heartsmagic

Benim kaçırdığım bir yer var. Şu an sisteme kendiliğinden giriyor mu bu kullanıcı yoksa giriş ekranında kalıyor mu? Eğer giriş ekranında kalıyorsa benim meramım ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşmek. Burada önce giriş yapmak gerekiyor. Sen bir yerlerde komutları yürüttüğünü söylüyorsun, haliyle tam kuramıyorum durumu kafamda. ctrl+alt+f1 ile giriş yapmadan önce veya sonra kullanıcı ile giriş yapmak istendiğinde "incorrect login" mi diyor?

Açıkçası ne yazık ki fazlaca bir önerim yok şu an. İkinci bir kullanıcı ile de giriş yapılamıyor. Yükseltme tamamlandı, kalan bir şey yok vs. Eğer ısrarla "incorrect login" diyorsa uçbirimde de durumu nasıl detaylandıracağız bilemiyorum.

AguilaNegra

Bir şekilde çözüldü ama bilinçli bir şekilde yaptığımı söyleyemeyeceğim.
Benzer sorunlarda yararlanılması umudu ile yapılanları aktarayım:
tty1 ekranında logout komutu verdim,exit komutu vermemi söyledi ve exit komutu ile çıkış yaptım grafik giriş ekranına düştü.
Burada konuk kullanıcı hariç giriş olmadı.
''mumcu''dışındaki diğer yetkili kullanıcı ile giriş yapmak istediğimde de tty1 ekranına düşüyordu o kullanıcı için de exit komutu ile çıkış yaptım.
Konuk ile oturum açıp heri iki kullanıcının otomatik girişlerini iptal ettim,yeniden başlattım.
''mumcu''kullanıcısı ile ancak unity 2d ile girebildim,güncellemeleri yaptım,oturumu kapattım ve unity ile oturum açtım,sorunsuz açıldı.
Bu mesajı,sorun olan kullanıcı ile sorunsuz şekilde açılmış oturum ile yazıyorum.

heartsmagic

O zaman bir süre daha sistemi kullanıp sorun çıkmazsa konuyu etiketleyebilir miyiz?
cozuldukonusu

Geçmiş olsun bu arada.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Eylül 2012 - 15:01:15
O zaman bir süre daha sistemi kullanıp sorun çıkmazsa konuyu etiketleyebilir miyiz?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

Geçmiş olsun bu arada.

Teşekkürler,
Hafa sonuna kadar deneme süresi uygun olur sanırım,pazar günü etiketlerim.

ayhanguzel33

kolay gelsin benimde bir sorunum vardı açılışta kullanıcı adımı giriyorum yalnız şifre kısmında hangi tuşa basarsam basayım ekranda göstermiyor şifre restlemeyi denedim kullanıcı adımı girdim parolayı girin dedi ama yine sonuç aynı klavyeden tuşa basıyorum ama ekranda çıkmıyor. ubuntu server 12 kullanıyorum

UykusuzBizon

Alıntı yapılan: ayhanguzel33 - 18 Eylül 2012 - 22:32:37
kolay gelsin benimde bir sorunum vardı açılışta kullanıcı adımı giriyorum yalnız şifre kısmında hangi tuşa basarsam basayım ekranda göstermiyor şifre restlemeyi denedim kullanıcı adımı girdim parolayı girin dedi ama yine sonuç aynı klavyeden tuşa basıyorum ama ekranda çıkmıyor. ubuntu server 12 kullanıyorum
Doğru mu anladım bilmiyorum fakat, şifre yazarken zaten karakter ya da nokta ya da herhangi bir şey gözükmüyor terminalde. bizon@ubuntu:~$ su
Password:
root@ubuntu:/home/bizon#

Eğer sorun buysa tabii. Şifre yazmış oluyorsunuz ekranda görünmüyor güvenlik açısından.
Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.