Vista yüklü pc ye full ubuntu kurulumu sonrası vista dönüşümü

Başlatan maybecool, 08 Ocak 2009 - 23:52:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maybecool

Vista yüklü olan pc me windows inside yüklemek isterken yanlışlıkla full ubuntu yüklemiş bulunmaktayım.Şu an elimde hiçbir Recovery dvd si * ya da vista kurulum aracı yok.Pc açıldığında grub menüsünde sadece ubuntu seçenekleriyle karşılaşıyorum.Xp yüklemek istiyorum fakat hdd sorunu yaşıyorum ondada.Windows xp cd mede driverleri gömmek için windows la alakalı seçeneklerle karşılaşıyorum forumda.Aslında ubuntu yüklü olarak devam etmek istiyorum.Fakat exe konusunda sıkıntılarım var.Bir oyun yüklemesinde yetersiz disk alanı sorunu yaşıyorum sürekli.Şu an merak ettiğim vista yüklü olan pc üzerine full ubuntu kurulumundan sonra vistaya geri dönebilir ve bir recovery dvd si oluşturabilir miyim bunu merak ediyorum?Yardımlarınıza ihtiyacım var şimdiden herkese çok teşekkür etmek istiyorum.Saygılarımla...

Çağlar

Full kurulumda sistem değişikliği olduğundan ihtimal görüyorum. Ama öncelikle bilgisayarınızı aldığınız yerden orjinal cdlerin teminini tavsiye ediyorum. Heren's Boot Cd diye bir şey var onun içinde seçenek olması gerek sanırım yine de arkadaşların yanıtını bekleyin derim.
We got a badass over here!

localhost

Ubuntu yüklerken Windows bölümlerini sildiginizden eminmisiniz?
sudo fdisk -l Terminal de bu komutu verip ciktilari paylasirmisiniz. En azindan emin olalim.

HDD sorunu yasiyorum demissiniz. Tam olarak aciklarmisiniz. Bahsettiginiz mede driveri nedir?. mede den kastiniz AHCI driverleri ise XP de bunu tanitmak icin sizin anakart cd sinde bulunan AHCI driverlerini bir diskete yükleyerek sorunu cözebilirsiniz. Disket sürücünüz yoksa. BIOS ta ayarlariniz nasildir bilmiyorum. Bu secenekleri biosunuzda arayiniz: IDE , IDE-SATA , SATA , SATA,PATA ayarlariniz bu sekilde yaptiginizda WIndows otomatik olarak HDD nizi tanimasi gerekir.
Linux LPIC1 - MCSA

maybecool

Disk /dev/sda: 250.0 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xf5396073

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1         973     7815591   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda2   *         974        1520     4393777+  83  Linux

gibi bir sonuç veriyor.Hdd sorunu da sata kaynaklı ama şu an için vista dönüşümü önemli benim için.En son çare olarak Xp ye dönmek istiyorum.Yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

Bu durumda neler yapabileceğine bakalım.

1. Eğer sistem bir dizüstüyse ve kurtarma bölümü mevcutsa eskiden, artık eskide kalmış demektir zira tüm görünen bölümler Linux bölümü ve diski sıfırlamışsın demektir. Temin edeceğin bir Windows CD'si ile Windows kurabilirsin.

2. Eğer sistem masaüstü ise sana verilen CD'ler ile Windows kurabilirsin.

3. Eğer Windows ve Linux'u beraber kullanacaksan planlı bir disk yapılandırmasına gidebilirsin. Bir miktar Windows için bir miktar Linux için yer ayırman gerekecektir.

4. Eğer kaybettiğin verileri geri döndürmek istiyorsan forumda testdisk diye arama yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maybecool