Intel Corporation 82801FB (ICH6 Family) AC'97 ses sorunu

Başlatan Etzel, 28 Eylül 2009 - 02:21:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Etzel

Merhaba arkadaşlar
Windows tan sonra Ubuntu yu da kullanayım dedim.* her şey güzel ama ses konusunda sıkıntı yaşıyorum.Sayfalarda özellikle arama kısmında sesle ilgili birçok konuya baktım ve bazı çözümleri kendimde denedim lakin sonuç alamadım.Yardımcı olursanız sevinirim. (Exper Karizma 510-615 notebook kullanıyorum) (Eğer çözümü bulunmuş olupta göremediğim bir konudaysa şimdiden kusuruma bakmayın)

x@x-Exper:~$ aplay -I
ALSA lib confmisc.c:768:(parse_card) cannot find card 'Intel'
ALSA lib conf.c:3513:(_snd_config_evaluate) function snd_func_card_driver returned error: No such device
ALSA lib confmisc.c:392:(snd_func_concat) error evaluating strings
ALSA lib conf.c:3513:(_snd_config_evaluate) function snd_func_concat returned error: No such device
ALSA lib confmisc.c:1251:(snd_func_refer) error evaluating name
ALSA lib conf.c:3513:(_snd_config_evaluate) function snd_func_refer returned error: No such device
ALSA lib conf.c:3985:(snd_config_expand) Evaluate error: No such device
ALSA lib pcm.c:2205:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM default
aplay: main:590: ses açılış hatası: No such device
x@x-Exper:~$ lspci | grep -i audio
00:1e.2 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller (rev 04)
x@x-Exper:~$ cat /proc/asound/cards
0 [ICH6           ]: ICH4 - Intel ICH6
                     Intel ICH6 with AD1981B at irq 17

Ne olur ne olmaz Ispci yi de direk koyayım

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 04)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM Express PCI Express Root Port (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 1 (rev 04)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 04)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 04)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 04)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 04)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d4)
00:1e.2 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller (rev 04)
00:1e.3 Modem: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Modem Controller (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 04)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon Mobility X700 (PCIE)
02:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8053 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 19)
06:07.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
06:07.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
06:07.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia Controller
06:07.4 SD Host controller: Texas Instruments PCI6411/6421/6611/6621/7411/7421/7611/7621 Secure Digital Controller
06:09.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)
günel

(not : son güncellemelerle birlikte son alsa derlemelerini de yaptım veya ben yaptığımı zannediyorum)

Şimdiden teşekkürler

heartsmagic

ALSA derleme aşamalarının son satırlarını adım adım buraya geçersen daha fazla yardımcı oluruz.
Ayrıca kartın için ilgili parametreyi bulabildin mi? İlgili dosyaya ekledin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Etzel

Bu konularda biraz yardımcı olursanız sevinirim daha yeni başladım az çok birşeyler öğrendim sayılır. Benim sorunumla benzer konular ışığında genelde istenilen şeyleri koymaya çalıştım ama pek ne yaptığım hakkında fikrim yok.Kusuruma da bakmayın herkesle uğraşmak zor geliyordur ama bir türlü benim çözümü bulamadım en son çare olarak buradan yazmak istedim.Şimdiden ilgilendiğiniz için sağolun

heartsmagic

Tamam şöyle yapalım o zaman.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0 başlığındaki "Böylece ALSA'yı derlemiş olduk. Şimdi sıra geldi alsa-base'e ne ekleyeceğimizi bulmaya." cümlesinden sonraki bölümü bir dene. Eğer işe yaramazsa en baştan dene o belgeyi ve her adımın çıktılarının son satırlarını buraya geç. Bizler de durumu değerlendirip yardımcı olmaya çalışalım.

Etzel

ALSA derlemesini yaptım fakat bazı meşguliyetler yüzünden çıktıları alma fırsatım olmadı.Sorunsuzca derleme yaptı ama zannedersem önceden(yani buraya konu açmadan) kendim uğraşırken bazı driverları veya bazı dosyaları sildim galiba çünkü artık hoparlör simgesini açamıyorum(belkide yeni olmuştur çünkü yeni farkettim) ve terminale alsamixer yazdığımda ''alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such device'' yazısı çıkıyor.

heartsmagic

Acaba neler kaldırdın, neler yaptın. Hatırlama imkânın varsa irdeleyelim. Çünkü birden fazla şey sebep olabiliyor sanırım buna. Örneğin OSS kurdun mu? Ya da Alsa ile ilgili bazı dosyaları elledin mi?

Etzel

Hoparlör simgesine tıklayınca önceden hata veriyodu ses kartı tanıtılmamış veya gnome sürücüleri eksik diye fakat synaptic paket yöneticisinden belirttiği sürücüleri tekrar baştan yükleyince hoparlör simgesi aktif oldu ve ses ayarlarıyla şu anda oynayabiliyorum ama ses yok. Pulseaudio yu kaldırmaya çalıştım ve alsa derlemeleri yazınızı okumadan önce kendimce bazı güncellemeler yapmaya çalışmıştım.Ondan sonra zaten alsamixer komutuna karşılık vermemeye başladı.Sonra sizin verdiğiniz derlemeleri yaptım sorunsuzca fakat sonuç değişmedi

Ses denetiminde sınamaya bastığımda şu hatayı veriyor ''audiotestsrc wave=sine freq=512 ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink profile=music: Could not open audio device for playback.'' (alsamixer komutunun çalışmamasıyla eş zamanlı olarak gitti)(uygulama ekle kaldırdan alsa ile ilgili şeyleri silip tekrar kurdum sonuç değişmedi)

heartsmagic

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec çıktısı sende ne oluyor ve alsa-base.conf için hangi parametreyi kullandın?

Etzel

x@x-Exper:~$ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
cat: /proc/asound/card0/codec#*: No such file or directory

Bu iletiyi veriyor.Birçok sitede araştırıp bir sürü yol denediğim için tam hangi parametreyi kullandığımı hatırlamıyorum ama onla ilgili değişiklik vb. türden işlem yapmadım

Ek:Birde şunu farkettim ses tercihlerinde Intel denetiminde (ICH6) with AD1981B Intel IC6 - IEC958 (ALSA) seçiliyken sınama yapınca sınama ekranı gelip denetleniyor diyor ama Alsa - Gelişmiş Linux Ses Mimarisi seçeneğini seçince yukarda verdiğim ''audiotestsrc wave...'' hatasını veriyor.

heartsmagic

Bu çıktıyı vermesi bir garip. Peki card0 dizini var mı?

Etzel

Eğer bahsettiğiniz dizin cat /proc/asound/card0/codec#* komutuyla gelen şeyse No such file... iletisini veriyor.

Yeni bir kullanıcı hesabı açtım onda bu tip sorunlar yok ondaki klasörleri buna aktar edip değiştirme gibi bir imkan olabilir mi ?

heartsmagic

Etzel

yani alsamixer vb. komutlar çalışıyor ondaki sistem klasörlerini root olarak bu ilk hesabıma kopyalama/değiştirme gibi bi imkanım var mı? veya direk o hesaba geçiş yaparak burdaki sorunlarla uğraşmamak daha mı mantıklı sizce? Hoş insan bazı şeyleri boza boza öğreniyor.Düzeltiyim derken, başkalarından yardım alırken de karşı tarafı biraz sıktığımı hissediyorum.Umarım çok kafanızı şişirmiyorumdur

localhost

/home klasörü icinde bulunan dosyalarini tasiyabilirsin sadece. Komutlar ve / altinda bulunan klasörlerin yerleri degismez  :-\
Linux LPIC1 - MCSA

sudusleri

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

heartsmagic

Alıntı yapılan: sudusleri - 18 Kasım 2009 - 15:11:32
aynı problem bende de var
Alıntı Yap
cat: /proc/asound/card0/codec#*: No such file or directory
çıktısı sorunu mu yani? Eğer öyleyse dün de aynı problemi yaşayan başka bir arkadaş vardı. Bu çıktıdan sonra nasıl bir yol izlememiz gerektiğini henüz ben keşfedemedim. Ses kartına göre biraz daha detaylı bir arama yapmak gerekebilir.