Sabit disk sorunları tespit edildi!!

Başlatan hakan93, 27 Ocak 2014 - 17:27:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakan93

evet arkadaşlar bilgisayarımda son 1 haftadır resimde sol alttaki uyarıyı alıyordum. Bilgisayarımda hem ubuntu hem de w7 vardı, sonra w7 açılmadı. Ben de belki diski çok bölümlerdiğim için hata veriyor diye format attım ve tek diske sadece ubuntu kurdum ama yine aynı hatayı aldım. Şimdi bu "smart"la incelediğimde bunlar yazıyor ama pek * bir şey anlamadım. bir yardım edin acil!!!

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Gabriel

Bu kadar çok bozuk sektör üzerinde o makinenin başlaması bile garip. Sanki S.M.A.R.T. verisi yanlış okunuyor gibi geldi bana.
Ubuntu canlı disk ile sistemi açıp tekrar disk aracına girip S.M.A.R.T. verilerini okutabilir misiniz?
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

krwlng

@hakan93, Gabriel'in söylediklerini uyguladıktan sonra aynı sonucu alırsanız, en hızlı şekilde yedeklerinizi başka bir kaynağa alın ve önemli belge bırakmayın sabit diskte, ben bu disk aracının uyarılarına kulak asmayı öğrenene kadar 2 sabit disk ve bir sürü veri kaybettim yıllar boyunca.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

hakan93

verileri yedekledim. zaten sürekli format attığım için pc de kalıcı veri tutmam pek. smart verisini nasıl açacağımı bilmiyorum. canlıda açıp unetbootin penceresinde check disk olayını yaptım sorun yok diyor. try ubuntu kısmında smart verisini nasıl açarım? bence bir sorun yok hdd de (inşallah yoktur :) ). çünkü usb bellek taktığımda ya da çıkarttığımda sabit disk hatası veriyor. onun dışında arada bir veriyor.

Gabriel

Try Ubuntu diyerek açtığınızda Unity arama bölümünden disks yazın disk aracını bulacaksınız. Bu araç ilk mesajınızdaki ekran görüntüsünü koyduğunuz araçtır.
Sonrasını zaten biliyorsunuz...
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

hakan93

cokomoko

Bende de 4 yıl önce ilk ubuntu live cd ile sistemi açınca böyle bir hata vermişti. Bad sector vardı; sonuç garantiye gitti ve değiştirdiler. Bir an önce verilerinizi yedekleyin, harddiskinizin ömrü bitmiş.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

GhosTon

Değerli arkadaşlar belki size faydalı olabilir diye paylaşmak istedim. Problemi yaşayan arkadaş demiş ki sadece usb taktığımda bu hatayı alıyorum demiş. Benim masa üstü bilgisayarımda 13.04 yüklü ve harci usb wirelles adaptör takılı şekilde internet kullanıyor. Bende kasaya flash bellek takıp çıkardığımda kablosuz internet adaptörü de devre dışı oluyor ve internet kesiliyor. Bazen çekip taktığımda görüyor bazen de bilgisayarı yeniden başlatmam gerekebiliyor. Sanırım senin diskin sata ve usb ile bir bağlatı sorunu yaşıyorsun hani nasıl bir mantık yürüttüğümün bende farkında değilim ama konuyu okuyunca böyle bir sonuç çıkardım. ( Eğer diskin sağlam olduğunu düşünüyorsan ve Live ubuntu da hata vermediğini söylüyorsan )

krwlng

@GhosTon, Aslında tam olarak öyle söylememiş hakan93, disk uygulamasında çıkan uyarılar haricinde, disk normal zamanda herhangi bir hata vermiyor fakat usb bellek takıldığı zaman sorunla karşılaşıyor, bu da tahminim usb bellek takıldığı zaman ilk bağlama (mount) işleminde yine sabit diskin sorunlu bir bölümü kullanılıyor. Yani sorun normalde var, ama usb takana kadar pek kendini belli etmiyor, benim anladığım bu şekilde.

hakan93

Benim umudum yazılımsal bir hata çıkmasıydı ama muhtemelen ömrü bitti. Çünkü normalde  hata veriyor ama pek değil, bunun yanında 1 tb seagate expansion harici belleği takınca 4 hata birden veriyor. Çıkarıncada 4 hata veriyor.... Bad sector olayını pek bilmiyorum ama diskin belirli noktalarında hatalar var ve bu hatalardan biri usb okumayla alakalı diğerini çözemedim. Kısacası diski kullanabildiğim kadar kullanacağım, çünkü şu vakitler yeni bir hdd ya da yeni pc ye verecek param yok.. İlgi gösteren herkese teşekkür ederim..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2014 - 01:30:43

ekstra olarak ilk formatı attığımda bir ara usb belleklerin hiçbirini açmamıştı ve  ""Error creating moint point: Read-only file system"" hatasını veriyordu. bilgisayarı kapatıp açtığımda usb belleklerimi tekrar açmaya başladı. Yani @krwlng arkadaşın dediği gibi mount işlemiyle alakalı bir sorun var diskte..

krwlng

@hakan93, size naçizane bir tavsiyede bulunabilirim, zaten yedeklerinizin harici diskte tutulduğunu söylemiştiniz, sorunlu sabit diske tam silim (zero fill) işlemi uygulayıp hatalı bölümlerin kullanılmasını önleyebilirsiniz, bu ölçüde sabit disk genel alanından biraz kayıp yaşarsınız fakat kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. Tabi bu işlemi yaparken sabit diskin hataların büyüklüğüne göre tamamen kullanılamaz olma riski var, kendi denemelerimde bir çok kez bu işlemi uyguladım fakat bir sorunla karşılaşmadım, bunu deneyip denememek sizin tasarrufunuzda. Düşünürseniz, ister bu forumda ister arama motorlarında "zero fill" veya "low level format" olarak arama yapabilirsiniz.