Gnome Shell Eklentileri Web Sitesi - Eklentilerinizi Kurun / Kaldırın / Yönetin

Başlatan yakusha, 02 Aralık 2011 - 02:32:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Evet sonunda geldi; gnome shell unity'ye cevap veriyor ve gnome-shell eklentileri sayfasını kullanıma açıyor...

https://extensions.gnome.org/ adresi şimdiden 22 eklenti'yi içeriyor bile...

Artık bu forumu kullanmıyor.

hatalar205

Bütün bu eklentiler Gnome 3 Gnome Shell'i, Gnome 2 ye benzetme çabası. Gnome 3 kullanayım ama  Gnome 2 ye benzesin diyenler için. Gnome geliştiricileri kibarca özür diliyor anladığım kadarıyla. :)

ahmetturan

arkadaşlar gnome shell eklentileri hakkında gnome bir site açmış.
ben daha yeni öğrendim. burada da bahsi geçmediği (sanırım) için göndereyim dedim.
sitede varolan eklentileri görebiliyorsunuz ayrıca kendiniz de eklenti gönderebiliyorsunuz.
https://extensions.gnome.org/
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

yakusha

@hatalar, pek de öyle düşünmüyorum... yakında daha farklı ve alternatif uygulamalar ve uygulamacıklar da kendisine gnome-shell içinde yer bulacaktır diye düşünüyorum....
Artık bu forumu kullanmıyor.

alquirel

Sizden önce ayrı bir başlık olarak açıldı bugün ama burada da olması güzel olmuş.
Teşekkürler.

Başlık birleştiriminden sonra geçersiz kalan bir cümle :D

eribol

Gel de kullanma şimdi. Tıklıyorsun eklenti masaüstüne yerleşiyor.

ahmetturan

Alıntı yapılan: eribol - 02 Aralık 2011 - 19:51:32
Gel de kullanma şimdi. Tıklıyorsun eklenti masaüstüne yerleşiyor.

benim de en çok hoşuma giden aynı şekilde tek tıklamayla kaldırma işlemi yapılabilmesi.
bu site işi gerçekten çok kolaylaştırıyor.
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

alquirel

@hatalar205,

Gnome neden yeni sürümünü eskisine benzetmeye çalışıyor olsun ki? Gnome ekibinin yaptığı şey şu, yeni bir masaüstü geliştirmek, bunu da JS'nin gücünü kullanarak kullanıcılara geniş özelleştirme imkanları sunacak şekilde yapmak.

Ne eklenti geliştirmeye müsait olan bir ürün yapmış olmak, ne kullanıcıların geliştirdiği eklentileri inceleme, kurma, yönetme olanağı veren bir site yapmış olmak, ne de kullanıcılara bu siteye eklenti ekleyebilme seçeneği sunmuş olmak geriye dönüş çabası olarak nitelendirilemez.

Ayrıca geriye dönmek isteseler, geridekini ellerine alıp devam ederler. Hem geridekini bırakıp hem de tamamen farklı bir şekilde üretilmiş yeniyi ona benzetmeye çalışmak hammallıktan öte bir şey değildir.

alquirel

Sabit başlık altındaki iletileri bu başlığa taşıdım.

Bu başlığı da Gnome Masaüstü bölümüne taşıdım.

decent

@alquirel,

Nasreddin Hocanın fıkrası tam buraya göre: Ne yaparsan yap eleştirecek bir tarafını bulurlar..

Hem eski özelliği kullanmaya devam etmek isterler, hem de bir taraftan yenilik yok derler..; derler..

Eski özellikleri güncel sürüm içerisinde de kullanmak niye kötü olsun ki ?

Genel çoğunluk memnun mu? Olay bitmiştir.

-Bana göre- Gnome iyi yoldadır..

hatalar205

Alıntı yapılan: alquirel - 02 Aralık 2011 - 20:12:44
Hem geridekini bırakıp hem de tamamen farklı bir şekilde üretilmiş yeniyi ona benzetmeye çalışmak hammallıktan öte bir şey değildir.
:) Ben desem kızardınız. :)

alquirel

Alıntı yapılan: hatalar205 - 02 Aralık 2011 - 21:20:16
Alıntı yapılan: alquirel - 02 Aralık 2011 - 20:12:44
Hem geridekini bırakıp hem de tamamen farklı bir şekilde üretilmiş yeniyi ona benzetmeye çalışmak hammallıktan öte bir şey değildir.
:) Ben desem kızardınız. :)

Ama benim o cümlemin öncesini kırpıp da sadece burayı söylersen tabii kızarım :)

Bu arada merak ettiğim bir husus var. Bazı eklentiler gsettings şeması kullanıyor. Mesela site üzerinde de olan Dock, Auto Move Windows gibi. Siteden eklenti kurma denemesi yapamıyorum çünkü hemen hemen hepsi bende zaten kurulu, kaldırıp denemeye de üşeniyorum. Merak ettiğim şey şu, şema dosyaları sadece /usr dizini altında mı olur, yoksa /home dizini altında da olabiliyor mu? Bu tür şemalı eklenti deneyen oldu mu? Şema dosyasını eklerken şifre soruyor mu?

Sormadan kurabiliyor ve kullanılabiliyorsa sorumun cevabını alırım sanırım. (ya da asıl sorumun cevabını bilen bir kişi yanıtlasa da olur :P )

decent

Bugün bütün eklentileri deneyip tercih ettiklerimi yükledim.
Site ve uygulama henüz alpha düzeyinde olmasına rağmen gerçekten çok kullanışlı, tekrar etmem gerekirse "Gnome 3.x iyi yoldadır."

Bir sitede kullanışlılar seçimi yapılmış

7 More Useful GNOME-Shell Extensions

ahmetturan

şimde farkettim ki extensions.gnome.org sitesinde sol üstte yazan "alpha" kelimesi "beta" ya dönmüş.
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber