güvenlik önlemleri ve terimleri (soru)

Başlatan neselisincap, 03 Temmuz 2008 - 12:50:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neselisincap

linux'a yeni geçen ve güvenlik bölümünü okuyan ve başka siteler de de gördüklerimle birlikte aklımda bazı sorular oluştu.

1)port dediğiniz şey nedir?örneğin benim modem'ime 4 tane bilgisayar için bağlantı kısmı var.port dediğiniz şey o mu?eğer o ise
şu anda aynı modeme bağlı 2 bilgsayar var.ve internete bu iki bilgisayarda giriyorum.modem de boş kalan diğer 2 bağlantı kısmını hangi ayar ile iptal edebilirim.

2)bilgisayarımda windows ve linux kurulu bir çok arkadaşımız gibi.şunu anladım virüs linux'ta yok gibi birşey.ancak linux kullanırken linux'ta çok iyi olan biri benim kişisel bilgilerimin olduğu ayrı olan hdd bölüme giriş yapamaz mı?

XemreG

Sorularını şıklarınla cevaplıyorum..

1. Port bilgisayarında acık hucrelere benzetebilirsin örneğin firefox 80 portunu ftp 21 portunu atıyorum bi oyun 5432 portunu açıp internete bağlaniyor olabilir. İnternete bir port acarak cıkmakzorunda.. Modemdekiler swich 4 swich ethernet portu var örneğin modeminde ayri şeyler.. Modeme eğer rc 45 yani kablo takmazsan o swichler calısmicak demektir kapama gibi bişey yapmana gerek yok..

2. Linux den diğer bölume ulaşmak biraz güc root kit ve benzeri uygulama kurmasi lazim ki buda cok zor. Cunku sistem dosyalari şifreli örneğin senden update yaparken bile sifre istiyor. Yada değiştirdiğinde odosyayi şifreni girip root oluyosun bunedenle fazla korkmana gerek yok. Linux kullanipta serverlar disinda virus programi kullanan daha gormedim.. İçin rahatolsun hiçbirşey imkansiz değildir ama su konuda emin olabilirsin Linux malum işletim sisteminden kat ve kat daha güvenli..

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: neselisincap - 03 Temmuz 2008 - 12:50:05
1)port dediğiniz şey nedir?örneğin benim modem'ime 4 tane bilgisayar için bağlantı kısmı var.port dediğiniz şey o mu?eğer o ise
şu anda aynı modeme bağlı 2 bilgsayar var.ve internete bu iki bilgisayarda giriyorum.modem de boş kalan diğer 2 bağlantı kısmını hangi ayar ile iptal edebilirim.

Port kapatma işini modeminin web arayüzünden halletmelisin.

Alıntı yapılan: neselisincap - 03 Temmuz 2008 - 12:50:05
Linux'ta çok iyi olan biri benim kişisel bilgilerimin olduğu ayrı olan hdd bölüme giriş yapamaz mı?

Ben hep o "Linux'ta çok iyi olan" arkadaşı arıyorum bana saldırsın diye ama henüz bulamadım.

neselisincap

XemreG ve izzetguntalaz yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 03 Temmuz 2008 - 13:31:55
Ben hep o "Linux'ta çok iyi olan" arkadaşı arıyorum bana saldırsın diye ama henüz bulamadım.

izzetguntalaz belki şimdi yok ama gelecekte belki ben olurum :D :D :D şaka şaka.sizin gibi üstadların yanında

DeFacto

Estağfirullan denmesi gerekir aslında ama demek lazım değil gibime geldi benim çünkü sittin sene üstatlar da uğraşsa Linux'un açığını bulmak için değil de açığını kapamak için çalışırlar :) Zaten bulmaya çalışan da kapamak için arıyordur emin ol. Çatlak kiremitler var mı ? Elbette ama üstatlar bir çatı aktarıyorlar ki çatlak matlak kalmıyor :) .

xxx3

Özellikle geliştiriciler son dönemde güvenlik üzerinde çok duruyor. Linux bu konuda atak da ve büyük bir hızla ilerliyor windows da sürekli sorsun çalıştırmak istiyormusunuz ? Eminmisiniz ? diye   ;)

DeFacto

Ya bir de anakartım için bir iki driver yüklicem yükletmedi yok logo sınaması imiş... Bu tutarsızlığa da gülüp geçiyorum.. Anakartım winzort xp perfect compatable filan yazıyor ama daha driver yükleyemiyorum. Yüklemeye çalıştığım şey de ses kartı yani öyle uçuk bir netbios güncellemesi filan da değil :)

xxx3

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 04 Temmuz 2008 - 00:09:11
Ya bir de anakartım için bir iki driver yüklicem yükletmedi yok logo sınaması imiş... Bu tutarsızlığa da gülüp geçiyorum.. Anakartım winzort xp perfect compatable filan yazıyor ama daha driver yükleyemiyorum. Yüklemeye çalıştığım şey de ses kartı yani öyle uçuk bir netbios güncellemesi filan da değil :)

Hocam sormayın ondan bende çektim bir arkadaşım bilgisayarımı aldığımda bana bir kamera hediye etmişti. Kurana kadar epey uğraştım linux altında ise daha kolay oldu desem. Yanlış olmaz bir iki kod tamamdır.  ;D

DeFacto

O konsol ekranı artık daha bir sempatik gelmeye başladı bana :) GUI'lerden kopuyorum aslında ufak ufak :D Bi ara çok içli dışlı olmuştum shutdown -h now ile kapıyordum pc'yi :D:D

XemreG

Malum işletim sisteminde bide virus programı satmak isteyen virusler var. Kaçkere gördüm arkadaşıma bulaşmış virus var diyo bilmem kaçtane al yazilimi silelim diyo. Ustune bide arka planda virus alert yazıyo bide link koymus masa ustu direk siteye gidiyo. Başlat menu siliniyo hızlı calıstır kalkıyo saat Virus Alet oluyo :) C: D: E: hiçbirini gormuyo ama explorerdan yazarsan giriyo ustune format atamıyosun secili surucu yok diyo. Adamlar işini biliyo valla. He sistemi geri yukleme filanda yok ozaman ne işe yarıyosa bu geri yukleme zımbırtısı. Linux kurmustum sonra kendi gene malum işletim sistemine donmus..

DeFacto

BullGuard diye bir antivirus yazılımının günü bimişti. Okuldaki bilgisayarlarda oldu bu. Winzort USB'leri görmemeye başladı. Yine C: D: ve E:'ye ancak yazarak girebiliyorduk, saçma saçma takılmalar, resolution'un ikide bir bozulması ve (nedense) projeksiyonun da bozulması... vs vs . İşte bir winzort harikası daha yani.