Algoritma sıkıntısı

Başlatan ByBaLY0Z, 21 Mart 2012 - 13:38:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByBaLY0Z

Selamun Aleyküm Arkadaşlar ,

Sizlerle bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum .Biraz uzun * olacak sanırım :)

Ben düz lise mezunuyum.Yani programlama vs. temelim yok.ve Pythonla başladım Foksiyonlara kadar da geldim.Sıkıntıma gelelim.

kodları anlamada , vs hiç bir sıkıntım . Ama örneğin istihza.com'da örnek var mesela o örneği yapayım diyorum malesef takılıp kalıyorum.

Açıkcası kodları yerleştirmede sorunum oluyor.ve bu sorun sadece bendemi.

Bunu nasıl aşabilirim.çok seviyorum programlamayı ve bu işin okulunu okuyamasam da bu işi yapmak istiyorum sizce olmazmı ?

En büyük sorunum bu sanırım anlatmak istediğimi anladınız .

furkankalkan

şey sıkıntınız identation veya benzeri bir hata mı ? yoksa belirli bir örneğin algoritmasını çıkarmak mı ? (mesela bir sayıyı asal çarpanlara ayırma  gibi) Başlığa bakarak 2. sorun üzerine gidiyorum. Bir problemin algoritmasını çıkarmak uzaktan görüldüğü gibi kolay birşey değildir. Özellikle verdiğim örnekteki gibi bir problemin algoritmasını çıkarmak için matematiksel mantığınızın oldukça kuvvetli olması lazım. Ve bir de uzman sistemler denilen kodları ve örnek algoritmaları incelemenizde yarar var. Okul konusuna gelince her programcı bilgisayar mühendisliği bölümüne gidecek diye bir kural yok. Mesela ben de lisede okuyorum ve okulda programlama göstermiyorlar haliyle ama bu benim amatör olarak programlamayla ilgilenmem için engel değil. Önemli olan bol bol araştırmak,tekrar yapmak,kod incelemek ve kendine inanmaktır. Umarım ileride iyi bir programcı olursunuz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

@dewilman aslında gayet güzel izâh etmiş. Algoritma çıkartmak aslında ha deyince olacak bir şey değil. Hatta belki de bir uygulama yazmanın en can alıcı kısmı. İlk zamanlarda sıkıntı yaşaman gayet normal, bazı şeyleri zamanla, yazdıkça, gördükçe öğrenecek ve alışacaksın. Biraz kendini dinler ve ilk durumunu gözden geçirirsen bile aslında ilerleme kaydettiğini görebilirsin. Fakat hemen olmasını bekleme bazı şeylerin, üzerine eğildikçe vakit ayırdıkça geliştireceksin kendini.

Kısacası hevesini kırma fakat acele de etme. Bazı konularda algoritma çıkartamıyorsan internette araştırarak diğer insanların neler yaptığına bak. Örnek almak kötü bir şey değildir, herkes örneklerle öğrenir ilk etapta. Zamanla kendisini geliştirdikçe kendi algoritmalarına döner, tabi dönmesi gerekiyorsa. Zira bazı konularda zaten en verimli, en hızlı çalışan, en temiz algoritma ortadadır. Değiştirmek gerekmez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Berk Civelek

@ByBaLY0Z , bende senin gibi Pythonla işe başladım . Bende algoritma çıkarmalarda sıkıntılar yaşıyorum . Ancak , sabrın bu gibi konularda gerekli olduğunun kanısındayım . Ben kendimden örnek verecek olursam , internette birden fazla site bilgi ve örnek toplayarak çalışıyorum ve bu örnekleri kendimce birleştirmeye ve ayırmaya çalışıyorum . Dosya yazarken içlerine kısa notlar yazmaya dikkat ediyorum . @heartmagic 'inde dediği gibi örnekler gerçekten çok önemli , ayrıca @dewilman 'ın "matematiksel mantığınızın oldukça kuvvetli olması lazım " cümlesine harfi harfiyen katılıyorum ve bende bu konuda kendimi geliştiriyorum . Umarım sende iyi bi programlamacı olursun ve sabrınla iyi bir gelecek hazırlarsın kendine .
Barikâ-i hakikat , müsademe-i efkârdan doğar .

rutku

Basit örnekleri birleştirerek ufak ufak ilerlersin. Neyin ne olduğunu deneyerek anladıktan sonra  kendi istediklerin için gereksinim olan kütüphaneleri araştırabilirsin. Parça birleştirmekten başka bir şey yok ortada.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

empax

Tum programlama dillerinde kaliplasmis ve surekli kullanilan kaliplar(algoritmalar) vardir. Google'den "python design patterns" seklinde aratirsaniz bir cok kaynak bulabilirsiniz. Hem programlariniz daha derli toplu olur ve guncellemesi kolay olur, kafanizdaki algoritma sorularina bir nebze cozum olabilir. Kolay gelsin.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ByBaLY0Z

Arkadaşlar çok teşekkür ederim bilgilendirici yorumlarınız için .