[Çözüldü] Wine Vlc kurulumu ve Vlc Videolarında takılma sorunu

Başlatan halimasa, 03 Haziran 2020 - 14:54:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

halimasa

Selamlar, wine uygulaması üzerinden vlc yi yükledim. vlc programına ait 20 den fazla kısayol oluşturdu, bu fazla oluşturulan dosyalar normal değil diye düşünüyorum. Yanlış mı yükledim diye vlc yi test ediyorum. Vlc de normal çalışıyor.

Ayrıca vlc programında bir video açtığımda normalde kilitlenmeyen videolar kilitlenerek takıla takıla oynatıyor.

mhmtkrktr

Vlc'yi Wine ile kurmana gerek yok. En güncel sürümü dağıtımın kendi depolarında bulunur zaten onun.
Özel bir sebebin var ise de, ~/.local/share/applications dizinini kontrol edebilirsin. (Wine 'ın kendi app dizini de olabilir)
Exec satırında işine yaramayan başlatma yöntemlerinin bulunduğu .desktop dosyalarını silebilirsin.

halimasa

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 03 Haziran 2020 - 15:47:31
Vlc'yi Wine ile kurmana gerek yok. En güncel sürümü dağıtımın kendi depolarında bulunur zaten onun.
Özel bir sebebin var ise de, ~/.local/share/applications dizinini kontrol edebilirsin. (Wine 'ın kendi app dizini de olabilir)
Exec satırında işine yaramayan başlatma yöntemlerinin bulunduğu .desktop dosyalarını silebilirsin.

Özel bir sebebim, şu belki bu ayrı bir sorunsa başlık açabilirim. OBS studio programı ile ekran kaydı yapıyorum. ubuntu software center üzerinden yüklediğim vlc ile mkv uzantılı dosyaları açamadım, codec yükledim açamadım, mp4 uzantılı dosyaları açabildim ancak bunda da görüntü önce ses sonra yada tam tersi şekilde bir senkronizasyon bozukluğu oluyor. Bu sebeple kullanıyorum.

Wine Program data klasörüne baktığımda normal görünüyor
(Appdata)

mhmtkrktr

codec sorunu gibi görünüyor ama emin değilim. Ayrı bir başlık veya varsa benzer bir başlığı canlandırabilirsin. Bilenler yardımcı olacaktır.

halimasa

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 03 Haziran 2020 - 16:32:25
codec sorunu gibi görünüyor ama emin değilim. Ayrı bir başlık veya varsa benzer bir başlığı canlandırabilirsin. Bilenler yardımcı olacaktır.
teşekkür ediyorum, bu kısa yolları silmeye çalışacağım, bakalım bir hata verecek mi olmazsa silip tekrar yükleyeceğim vlc yi yüklediğim başka bir programda bu görünümü yapmadı, belki vlc ye has bir sorundur. wine ile ilgisi yoktur.

erenseymen

Linux'un VLC'si gayet düzgün çalışıyor. Bence wine'dan kurtulun.

Tüm gerekli codecleri yüklemek için:
sudo apt install ubuntu-restricted-extras

VLC kurmak için:
sudo apt install vlc

Ben şahsen VLC kullanmıyorum. MPV ya da MPV altyapısını kullanan SMPlayer kullanmanızı tavsiye ederim. Bu player'lar videoları VLC'den çok daha akıcı bir şekilde oynatıyorlar. Benim tercihim SMPlayer.

halimasa

Alıntı yapılan: erenseymen - 04 Haziran 2020 - 15:33:12
Linux'un VLC'si gayet düzgün çalışıyor. Bence wine'dan kurtulun.

Tüm gerekli codecleri yüklemek için:
sudo apt install ubuntu-restricted-extras

VLC kurmak için:
sudo apt install vlc

Ben şahsen VLC kullanmıyorum. MPV ya da MPV altyapısını kullanan SMPlayer kullanmanızı tavsiye ederim. Bu player'lar videoları VLC'den çok daha akıcı bir şekilde oynatıyorlar. Benim tercihim SMPlayer.

Teşekkür ederim, bu codecleri yükleyince sorunum düzeldi, konu içeriğini düzenleyip bu sorunuda başlığa ekleyeceğim.