Ubuntu açılmıyor

Başlatan maydin95, 05 Mart 2010 - 20:02:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Hangi modeliydi ama? Ona göre elle sürücü kurdurmayı deneyelim. Gerçi sen önce Envy ile sürücüyü kaldırıp, tekrar bir kurmayı dene. Olmazsa biz elle deneriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Envy ile nasıl kaldırabilirim?
Ayrıca nereye baktıysam modelini yazmıyor. Hardinfo dan falan baktım moıdeli yok. Nasıl öğrenebilirm modelini.

Bir de komutları söyleseniz. Temel komutlar hariç uçbirim kullanmayı bilmiyorum. (ls, cd, rm, apt-get falan biliyorum)
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

bytan

Komutları zamanla kullandıkça öğrenirsin. Kullanabileceğin tüm komutlar /bin, /usr/bin gibi klasörlerin altında bulunuyor. Man ile de kullanımlarına bakabilirsin.

http://www.scribd.com/doc/3002919/Ubuntu-Command-Reference-Cheat-Sheet
http://oreilly.com/linux/command-directory/
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=61464

Her iki komutta sana ekran kartınla ilgili bilgi verir:

sudo lshw -C display
lspci | grep VGA
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

maydin95

Teşekküt ederim. Ekran kartı modeli

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV18 [GeForce4 MX 4000] (rev a4)
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Envy için forumda bir başlığımız var. Uçbirimden nasıl kullanacağın da anlatılıyor hatta. Oradan kurulu olan bir sürücü varsa kaldırıp, tekrar kurmayı dene. Gerçi forumda bir başka kişi daha bu sorunu yaşamış ve çözememiş gibi. En son geri bildirim yapmayı bırakmış bizlere ve ilerleyememişiz. Ancak sen deneyip bizlere durumu iletirsen yardımcı olmaya çalışırız.

maydin95

Benim bilgisayarda Vınn var. Şimdi ağ yöneticisinden bağlanabiliğyordum otomatik olarak. Envy'yi kurarken internete ihtiyacım olacak. Bu sorunu halledebilir miyim, internete kendisi bağlanır mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mart 2010 - 17:17:25

Yapmak için uğraşacağım olmazsa kurduğum yazılımları kurtarsak yeter. (Symphony, Inkscape falan kurmuştum Yazılım Merkezinden.)

heartsmagic

maydin95

Envy yi flasha atıp oradan kurulum yapabilirm değil mi? Nasıl olsa kernel flashdiski ı tanıyor. Peki kurulum nasıl yapacağım. Hangi komutla.

2. olarak kurduğum yazılımları kurtarma şansım var mı?

hitokiri

indirdiğin deb paketi olduğu için sorun olmaz ister çift tıklar gdebi ile kurarsın
İstersen komutla
sudo dpkg -i doyayolu
kaldırmak içinde sudo aptitude remove paketadı

heartsmagic

Kurduğun yazılımları kurtarmaktan kastın eğer tekrar indirmemekse /var/cache/apt/archives dizini altında ilgili paketleri bulabilirsin.

maydin95

Arkadaşlar bu konuda bahsi geçen sorun Karmic içindi. Sonra Lucid kurdum. Neyse. Lucid var iken bir kere böyle bir uyarı çıkmıştı. O zaman Ubuntuyu bir defaya mahsus olmak üzere güvenli kipte çalıştıra bastım ve masaüstünü gördüm.

Şimdi ise yine çıktı bu uyarı. Yine aynısını dedim ve bir dakika bekleyin düşük grafik kipi için dedi ve tamam bastım o zaman ekran karardı bir daha gelmedi.  Sonra X orgu yeniden başlat dedim yine aynısı oldu. Grafik ayarları diye bir seçenek vardı giridm orada önceki ayarlara dön yazıyordu. Onu seçtim ve giriş ekranı göründü. Oturum açmak için kullanıcı adıma basıyorum şifreyi giriyorum ok diyorum. Ekran kararıyor ve yine aynı giriş ekranı. En sonunda da fare imlecinden başka bir şey göremedim.

Öncesinde emerald nautilus yüklemiştim. Beğenmedim ve sinaptikten nautilus, nautilus data ve bir paketi yeniden kurdum (emerald nautilusu kurduğum yerde öyle yazıyordu) sonra bir şey olmadı. Herhalde oturumu kapatıp açayım o zaman olur dedim. Kapattım. Şifreyi yazdım aynı ekran geliyor. Ekran kararıyor aynı ekran. Sonra yeniden başlattım üstteki yazdıklarım geldi başıma.

maydin95

Arkadaşlar şimdi doğrudan açılış ekranına giriyor. Oradan şifreyi yazıyorum ekran kararıyor tekrar aynı ekrana geliyor. Şifreyi yazıyorum aynı ekran. Şimdi ne yapacağım. Recovery Mode'dan mı gireceğim. Söyleyebilir misiniz Recoveryden nasıl gireceğimi. Galiba açılırken F5e basıyorduk.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2010 - 13:14:47

Shift yuşuna basınca oluyormuş Recoveryden açmayı deneyeceğim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: maydin95 - 28 Mayıs 2010 - 22:02:39
Öncesinde emerald nautilus yüklemiştim. Beğenmedim ve sinaptikten nautilus, nautilus data ve bir paketi yeniden kurdum (emerald nautilusu kurduğum yerde öyle yazıyordu) sonra bir şey olmadı.

Emrald nautilus nedir? Ne kurdun tam olarak? Bunları kurduktan sonra mı oldu bu sorun?

maydin95

Emerald Nautilus Emerald temasına uyumlu olarak yapılmış bir nautilus. Çok küçük farklar var. Mesela simge boyutu ayarlama sağ aşağıda depoda bir yerde varmış kurdum ama çok kötü bir şeydi. Kaldırmak istedim nautilus, nautilus-data ve bir paketi yeniden kurun dedi kurdum. Sonra yeniden falan başlattım ama olmadı. Nautilus hala aynıydı.

Bu sorunla Karmicte de karşılaşmıştım ama Lucid yeni çıkacak diye silmiştim. Neyse Kurtarma kipinden açtım. Ubuntu düşük grafik kipinde çalışıyor dedi. Sonra orada ne varsa (X'i yeniden başlat, eski ayarlara dön vs.) tıkladım ama başlangıç ekranına geliyor. Orada kullanıcı adı şifreyi yazıyorum ekran kararıyor sonra aynı ekran. Şİfre hatalı falan da demiyor eminim şifrenin doğru olduğuna.

Bir küçük sorum olacak bir tane dizinime Canlı CD'den giremiyorum. İzniniz yok diyor. Bende belleği bağladım komut satırından (komut satırından açtım ancak oturumu kurtarmadan girerek) sonra şunu yazıyorum : "cp /home/Masaüstü/dizinim /dev/sdb1" yazıyorum ( /dev/sda1 e başlandı bellek) sonra "programlar dizini atlanıyor" yazıyor. Ama aynı komutlar bir dosya kopyaladığımda oluyor. Nasıl kopyalayacağım.

Ayrıca "program --help" yazınca bazı yardımlar ekranın yukarısına gidiyor. Onları nasıl göreceğim. Page up falan yapıyorum yok.

heartsmagic

@maydin95, konu iyice dağılıyor. Açıkçası daldan dala atlamak istemiyorum. Başlık ilk açıldığında olan sorunun devamı değil mi bu durum? Emrald Nautilus'tan bahsediyorum.

Bu uygulamayı nasıl kurduğunu bilmiyorum. Ancak eğer depo ekleyerek kurduysan nautilus ve nauilusa ait paketleri kaldırıp kurman bir şeyi değiştirmez zira yine bu depodan çeker. Önce depoyu kaldır, ardından nautilus'a ait paketleri yeniden kur.

Canlı CD üzerindeki sorununa gelelim. /dev/sdX dosyaları normal birer dizin değillerdir. Bu aygıtlara ait bağlama dizinleri neredeyse ona göre vermelisin komutu. Örnek:
cp /falanca/dosya /media/falanca_dizin

Fakat bunu neden komutla yapıyorsun? Dosya yöneticisi ile deneyebilirsin rahatlıkla. Eğer izin sorunu çıkarsa sudo ile başlatırsın.

maydin95

Neyse konu tekrar dağılmasın Canlı CD'den girince izin vermiyordu sudo nautilus ile denedim izinleri herkes için dedim sorun aşıldı. Komut ile canlıdan giremediğim için oturumu komutla açıp yapıyordum.

Konu dağılmasın diyerek şöyle oldu. Bu konuyu açtığımda bu sorun Karmic içindi fakat çözemeyince Lucidde çıkarken silmiştim. SOnra Lucidde bir daha çıktı o zaman bir seferliğine düşük kipte çalıştır dedim açıldı. Aynısı tekrar oldu düşük kipte çalıştır, X'i yeniden başlat, yedeklenmiş ayarlara dön diyorum hepsini denedim ama oturum açma ekranından öteye gidemiyor. Kullanıcı adı ve şifre yazıyorum (eminim doğru yazdığıma) tamam diyorum ama ekran kararıyor sonra tekrar oturum açma ekranında. Sorunun Emerald Nautilusta olacağını zannetmiyorum çünkü bir kaç kere açılmıştı.

Şimdi ne yapabilirim.

eribol

Oturum açma ekranından sonra yüklenmiyorsa bu masaüstü sorunu olabilir. Tüm masaüstü paketlerini kurmak içinsudo apt-get install ubuntu-desktopkomutunu verip dener misiniz?

heartsmagic

Bu sorun Lucid'te Emerald Nautilus'u kurduktan sonra mı oldu peki?

maydin95

Alıntı yapılan: eribol - 06 Haziran 2010 - 16:41:41
Oturum açma ekranından sonra yüklenmiyorsa bu masaüstü sorunu olabilir. Tüm masaüstü paketlerini kurmak içinsudo apt-get install ubuntu-desktopkomutunu verip dener misiniz?

Bilgisayarımda VINN olduğu için internete komut satırından giremiyorum.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Haziran 2010 - 17:47:27
Bu sorun Lucid'te Emerald Nautilus'u kurduktan sonra mı oldu peki?

Emerald Nautilusu kurduktan sonra bir kaç kere açıldı bilgisayar. Sonra nautilus, nautilus-data ve bir paketi güncelledim. Kurduğum yerde böyle yaparsanız eski haline gelir yazıyordu. Sonra galiba yine açıldı. Sonra bilgisayarı kapattıktan uzun bir süre geçtikten sonra (1 gün gibi) açtım ama Ubuntunun masaüstüne giremedi. Sorunun Emeral Nautilustan kaynaklanacağını zannetmiyorum. Daha önce 2 kere oldu.

heartsmagic

Emerald Nautilus kurmadan önce de olduysa durum başka bir şeyden kaynaklanabilir. Fakat doğruda bir şey söylememiz mümkün değil ne yazık ki. En son hangi işlemleri yaptın, ne gibi değişiklikler gerçekleştirdin bilmemiz gerekiyor.

maydin95

Herhangi bir şey kurmadım diye hatırlıyorum. Bir güncelleme yapmıştım ama o da EN(Eneral Nautilus) u kurmadan önceydi. Acaba sorun grafik kartında mı? Galiba bu sorun Karmic ve sonrasında olrtaya çıktı. Bende farklı bir sabit hafıza (HDD) var. Onda Jaunty ilk çıktığı günlerden beri duruyor. Zerre kadar sorun yaşamadım o hafızada. Her zaman açıldı Jaunty. Seni özlüyorum Jaunty be. Sen kadar kararlı bir işletim sistemi görmedim.

garafatma

Hala kurup kullanılabilir Jaunty
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

maydin95

Türkçe desteği Lucid kadar iyi ise kullanayım. Eğer Lucid çevirileri Jaunty için de uygulanmışsa neden kullanmayayım.

Şimdi ne yapabilirim kurtarmak için.

heartsmagic

Şifreyi giriyorsun ve geri mi dönüyor giriş yöneticisine sistem?

maydin95

Evet kullanıcı adı şifreyi giriyorum (eminim doğru girdiğime) ekran kararıyor sonra tekrar açılış yöneticisine geri dönüyor. Şifre yanlış mı diye yanlış şifre yazayım belki sorun ondandır dedim şifreyi yanlış girince de şifre yanlış yazıyor.