Günlük hazırlanan Ubuntu imajları

Başlatan hasansahin, 28 Mayıs 2008 - 16:14:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzetguntalaz

http://cdimage.ubuntu.com/hardy/daily/current/hardy-alternate-i386.iso

Dosyasını indirip sisteme kurdum. Daha önce belirtildiği gibi kurulum text mode.
Ben herşeyi gayet güzel anladım. Bir sorun şikayet olmadı.
Ama ilk defa ubuntu kuracaklara bu yolu tavsiye etmiyorum.

Ben de dahil olmak üzere ekran kartı yüzünden kurulumu tamamlayamayan bağzı arkadaşlara
alternative cd öneriyordum. Ama sanki önermesem daha iyi olacak gibi.
Çünkü ilk defa ya da fazla bilgisi olmayan bir kişi çok rahatlıkla değerli bilgilerini kaybedebilir.
Sanırım anladınız(Kök dizin) aslında ubuntu diğer dağatımların alanına saldırmıyor.
Yinede diskin tamamını kullan ya da elle bölümüne girip te işleri karıştırabilirler diye düşünüyorum.

Başıma şöyle bişey geldi ubuntu diğer dağıtımların swap larını da formatlayacam diye tutturdu.
Ben de teker teker "do not change" i seçtim. Diğer dağıtımların swapları formatlanınca sorun olurmu bilmiyorum.
Ama bence formatlatmayın.

Herneyse gözümden kaçmayan diğer şey kurulumun yaklaşık yarım saat sürmesi.
Evet kurulum biraz uzun. Normal ubuntu 15dk. da kuruluyor.
Text mode dan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Zaten text kurulum un yapısı biraz farklı.

Bunların dışında açılan ubuntu, bütün güncellemeleri yapılmış standar ubuntu nun aynısı.
Kablosuz ağ kullanmadığımdan o meşur sorun hakkında bişey diyemiyorum.

Login window hatası giderilmiş. (ilk açılışı yavaştı)

Sonuş bence bu iso yu biraz deneyimli kullanıcıların yüklemesinde fayda var.
Düşüncelerim bukadar. Yazımda bir hata varsa hatırlatın.

heartsmagic

Diğer dağıtımların takas (swap) alanı diye bir şeye gerek yok aslında. Her dağıtım için diskteki tek bir takas alanı kullanılması en idealidir, diğer türlü sadece israf olur. Kurulum esnasında bu takas alanlarının biçimlendirilmesinde de bir beis yok. Belki sadece UUID değişir ki o da halledilemeyecek bir problem değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Aynen tek swap yeter. Mesela ben ubuntu ve slackware için tek swap kullanıyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 23 Haziran 2008 - 17:10:19
Aynen tek swap yeter. Mesela ben ubuntu ve slackware için tek swap kullanıyorum.

Bende 5 tane dağıtım 5 tanede 2gb lık takas alanı var.  :D
Zarar etmez herhalde.

munirekinci

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 23 Haziran 2008 - 15:42:48
http://cdimage.ubuntu.com/hardy/daily/current/hardy-alternate-i386.iso

Dosyasını indirip sisteme kurdum. Daha önce belirtildiği gibi kurulum text mode.
Ben herşeyi gayet güzel anladım. Bir sorun şikayet olmadı.
Ama ilk defa ubuntu kuracaklara bu yolu tavsiye etmiyorum.

Ben de dahil olmak üzere ekran kartı yüzünden kurulumu tamamlayamayan * bazı arkadaşlara
alternative cd öneriyordum. Ama sanki önermesem daha iyi olacak gibi.
Çünkü ilk defa ya da fazla bilgisi olmayan bir kişi çok rahatlıkla değerli bilgilerini kaybedebilir.
Sanırım anladınız(Kök dizin) aslında ubuntu diğer dağatımların alanına saldırmıyor.
Yinede diskin tamamını kullan ya da elle bölümüne girip te işleri karıştırabilirler diye düşünüyorum.

Başıma şöyle bişey geldi ubuntu diğer dağıtımların swap larını da formatlayacam diye tutturdu.
Ben de teker teker "do not change" i seçtim. Diğer dağıtımların swapları formatlanınca sorun olurmu bilmiyorum.
Ama bence formatlatmayın.

Herneyse gözümden kaçmayan diğer şey kurulumun yaklaşık yarım saat sürmesi.
Evet kurulum biraz uzun. Normal ubuntu 15dk. da kuruluyor.
Text mode dan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Zaten text kurulum un yapısı biraz farklı.

Bunların dışında açılan ubuntu, bütün güncellemeleri yapılmış standar ubuntu nun aynısı.
Kablosuz ağ kullanmadığımdan o meşur sorun hakkında bişey diyemiyorum.

Login window hatası giderilmiş. (ilk açılışı yavaştı)

Sonuş bence bu iso yu biraz deneyimli kullanıcıların yüklemesinde fayda var.
Düşüncelerim bukadar. Yazımda bir hata varsa hatırlatın.

Teorik olarak kurulumunun grafik arayüzü kullanarak yapılan kurulumdan daha kısasürmesi gerekir. İlginç bir durum.

Alıntı YapBende 5 tane dağıtım 5 tanede 2gb lık takas alanı var. 
Zarar etmez herhalde.
4 tanesi lüzumsuz. :)

izzetguntalaz

@munirekinci Dakika tutmadım ama öyleyemeğimi bitirdim, geldiğimde grub yazıyordu.

izzetguntalaz

Distrowatch ta "Gelmekte Olan Dağıtımlar" başlığı altında şöyle bişeye rastladım.

Ubuntu 8.04.1 adında bir relase mi çıkaracak ?

heartsmagic

Evet 8.04.1 çıkacak. Güncellemelerin toparlandığı bir sürüm bu. Aslında LTS sürümler için normal. Bir süre sonra 8.04.2 bile çıkabilir.

hasansahin

Güncel iso'lardan hardy kurduğunda, grub menüsünde 8.04.1 yazıyor :)
Serkan'ın dediği gibi 1-2 ay sonraki iso'larda 8.04.2 şeklinde olacaktır.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

eren

8.04.1 sürümünde bakalım Wireless sorunu çözülmüş olacak mı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

izzetguntalaz

Arkadaşlar http://cdimage.ubuntu.com/daily/current/ teki Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex)
Kurmanızı tavsiye etmiyorum nekadar uğraştıysam kuramadım.

Sebebini pek anlayamadım ama benim çektiğim bir hafta önceki versiyonuydu. Alpha 1
Şimdi baya bir yenilendi. Ama bence beta olana kadar uzakdurun.

izzetguntalaz

Bu gün itibariyle ubuntu 8.04.1 resmen anons edildi.
Aslında daha önceden de indirilebiliyordu. http://cdimage.ubuntu.com/hardy/daily/current/
Bu url yi artık kapatmışlar. Zaten bu url deki 8.04.1 geliştiricile hitabeden sürümdü.

Nihayet grafik kurulumlu ve tüm güncellemeri içinde barındıran bir hardy ye kavuştuk.

İndirmek isteyenler hem torrent hem ftp hemde http seçenekleri mevcut.

http://releases.ubuntu.com/8.04.1/ubuntu-8.04.1-desktop-i386.iso den indirilebilir.
Özelliklede bu kablosuz ağ olayını merakediyorum. Laptop lu arkadaşlar hemen bir denesin diyorum.

http://releases.ubuntu.com/8.04.1/ Torrent isteyenler bu üst dizine bakabilirler.

Kaynak: http://distrowatch.com/

aynshtein

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 03 Temmuz 2008 - 21:52:49
Arkadaşlar http://cdimage.ubuntu.com/daily/current/ teki Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex)
Kurmanızı tavsiye etmiyorum nekadar uğraştıysam kuramadım.

Sebebini pek anlayamadım ama benim çektiğim bir hafta önceki versiyonuydu. Alpha 1
Şimdi baya bir yenilendi. Ama bence beta olana kadar uzakdurun.

Ben VirtualBox üzerinden kurup denedim ancak 1-2 açılıştan sonra kernel panic hatası verdi. Tekrar kurdum, 1-2 ayarıyla oynadıktan sonra yine kernel panic hatası vermeye başladı. Sanırım kernelde önemli bir bug var...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ufuk_k

Ben 2-3 günlük imajdan denemiştim, boot etti, fakat kurulumda hepsinde hata verdi, elle yüklesem bile önemli hatalar var. Paket depolarında karışıklıklar, uyumsuzluklar var. Hardy alpha iken bu kadar hatalı değildi desem saçma olacak tabii ki, zamanı var daha. Kimse alpha sürüm kullanın demiyor, hele bir beta çıksın, yükseltirim :D

heartsmagic

Arkadaşlar 8.04.1 Alternate ISO şeklinde mi kuruluyor acaba? Kuran birisi bunu teyit ederse sevinirim.

erginemr

heartsmagic,

Günlük CD görüntüleri Alternate CD formatında veriliyor, ancak Ubuntu ana sayfasında v.8.04.1 için Desktop Live CD de bulunuyor. İki hafta önce 8.04.1'i bu şekilde kurdum.

munirekinci

@Erginemr
+1

Bende Xubuntu ve Ubuntu 8.04.1 sürümlerini indirdim ikisinde de Live CD mevcut.

heartsmagic

Evet kendi mesajımı yazdıktan 10 dk. sonra gerekli sayfayı bulup, desktop isoları görüp, indirmeye bırakıp evden çıkmışdım.
Yine de cevaplar için teşekkürler, zahmet verdim :)

xwes

Ubuntu 8.10'u indirmek istiyorum. Acaba ubuntunun direkt ana sayfasindan indirsem, hatalarin duzeltildigi bir surum mu indirmiş olurum yoksa buradan indirsem daha mi iyi olur? Neden burdan indirmiyorsun diye soracak olursaniz, geçen burdan indirdim bir tane, sanal bilgisayarda denedim ama açilmadi, masaustune gelemedi bir turlu. Belki de ben indirirken bir hata oldu emin degilim. 8.10'u kurunca bir ton guncelleme yapmak istemiyorum, yoksa bende ilk yayinlandigi gunku surum var aslinda.

erginemr

@xwes,

Bence yeniden yükleme yapacaksanız günlük imajlardan indirmelisiniz. Aksi takdirde, ana sayfadaki indirme adresi, 8.10'un ilk yayınlandığı zamandan kalma: Tekrar güncellemeler yapmak zorunda kalırsınız.

ahmet_matematikci

Şöyle bir soru sorayım. Ubuntu iso ları neden güncellenerek kendi sitesinden yayınlanmıyor. Ben 12.10 u indirdim :kurulum sonrası 250 mb güncelleme yaptı. Direk iso dosyası güncellense daha iyi olmaz mı? Mutlaka bunu düşünmüşlerdir ama neden yapılmıyor?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Kararlı yani dondurulan sürümlerde bunu yapmak ayrı bir uğraş gerektiriyor. Deneme sürümlerinde oluyor ancak kararlı sürümler için günlük ISO oluşturmak cidden zor bir iş.

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

feritarslan

CloneZilla

heartsmagic