[Çözüldü] Nvidia sürücünü kurduktan sonra masaüstüne düşemedim

Başlatan yasir, 01 Ocak 2013 - 22:33:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasir

Merhaba,
acemi bir Ubuntu kullanicisi olarak ilk once Turkce karakter konusunda uzgunum suan canli cd ile actigim oturumdan yaziyorum.
Bu aksam ubuntu-tr.net sayfasindan indirdigim 12.10 surmunu dizustu bilgisayarima kurdum.
Arkasindan nvidia surucusunun sistem detaylardan baktigimda kurulu olmadigini gordum.
Bu basligi gorunce buradakileri uygulayarak kurulumu elle yapmak istedim.
Nvidia nin kendi sitesinde ekran karti surucusunu indirdim. Nvidia GeForce 8400M GT.
Sirasiyla komutlari yaptim ucuncu islemden sonra sistemi yeniden baslatin yaziyordu.
Sistemi yeniden baslattiktan sonra masaustu goruntusunu tekrar alamadim. Bir hata olustu herhalde yardimci olabilir misiniz

Hayat, sen başka planlar yapmakla meşgulken sana olandır.

if

@yasir, Ubuntu'yu başlatınca nereye kadar gelebiliyorsunuz? Geldiğiniz yerde ctrl+alt+f1'e basınca siyah bir ekranda imleç görebiliyor musunuz?

yasir

Sabırsızlanıp Ubuntu'yu baştan kurdum. Masaüstüne gelememiştim ve ctrl+alt+f1 bunu denememiştim.
Şimdi ayrı bir problem daha var. 50gb videomu home dizinine kopyalamıştım, Ev dizinine geldiğimde boş bir yerde sağ tıklayıp özellikler dediğimde diskin içinde 50 gb dolu olduğunu görüyorum. Ancak diski sağ tıkladığımda özellikler ve oradan erişim hakları dediğimde "sahibi olmadığınız için bu erişim haklarını değiştiremezsiniz" diye bir uyarı var en altta.
Ev dizininede parola koymuştum ancak aynı parolayı koydum yine ama sorun nedir bilmiyorum.
Kusura bakmayı problem neydi üzerine artı bir problem daha bindi.
Yardımcı olursanız çok memnun olacağım Şimdiden teşekkürler.

if

@yasir, ne kusuru...Yalnız, biraz kafamı karıştırdınız. Kurulum yaparken ev dizinini şifrelemeyi mi seçtiniz? ctrl+alt+t'ye basarak uçbirimi açın ve aşağıdaki komutları tek tek girin. Her bir komutun ayrı çıktısı olacaktır. Onları buraya geçin.

mount
sudo fdisk -l
ls -l
lspci -knn | grep -A3 VGA

yasir

yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ mount
/dev/sda1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)
/home/yasir/.Private on /home/yasir type ecryptfs (ecryptfs_check_dev_ruid,ecryptfs_cipher=aes,ecryptfs_key_bytes=16,ecryptfs_unlink_sigs,ecryptfs_sig=ace7b1e0295f8d85,ecryptfs_fnek_sig=a81c1f5a23e6fd5e)
gvfsd-fuse on /run/user/yasir/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=yasir)
/dev/sda6 on /media/yasir/c2d2eb99-692c-4044-b963-e3c5f29e16ae type ext4 (rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks2)

yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for yasir:

Disk /dev/sda: 200.0 GB, 200049647616 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 24321 cylinders, toplam 390721968 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x012745f9

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048    78125055    39061504   83  Linux
/dev/sda2        78127102   390721535   156297217    5  Ek
/dev/sda5        78127104    85938175     3905536   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6        85940224   390721535   152390656   83  Linux

Disk /dev/mapper/cryptswap1: 3999 MB 3999268864 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 486 cylinders, toplam 7811072 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x51a2895d

/dev/mapper/cryptswap1 diski geçerli bir disk bölümleme tablosu içermiyor

yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ ls -l
toplam 52
drwxr-xr-x 2 yasir yasir 4096 Oca  1 23:08 Belgeler
-rw-r--r-- 1 yasir yasir 8445 Oca  1 22:59 examples.desktop
drwxr-xr-x 2 yasir yasir 4096 Oca  1 23:08 Genel
drwxr-xr-x 2 yasir yasir 4096 Oca  2 00:10 İndirilenler
drwxr-xr-x 2 yasir yasir 4096 Oca  1 23:08 Masaüstü
drwxr-xr-x 2 yasir yasir 4096 Oca  1 23:08 Müzik
drwxr-xr-x 2 yasir yasir 4096 Oca  1 23:08 Resimler
drwxr-xr-x 2 yasir yasir 4096 Oca  1 23:08 Şablonlar
drwxr-xr-x 2 yasir yasir 4096 Oca  1 23:08 Videolar

yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ lspci -knn | grep -A3 VGA
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation G86 [GeForce 8400M GT] [10de:0426] (rev a1)
Subsystem: Sony Corporation Device [104d:9005]
Kernel driver in use: nouveau
Kernel modules: nouveau, nvidiafb

umarım doğru yapmışımdır.

if

@yasir, doğru yapmışsınız. Ev dizinini şifrelemişsiniz ve bu şifreli ev dizini olması gerektiği gibi bağlanmış. Ev dizininde kopyalama, yapıştırma gibi işlemler yapamıyor musunuz? Videoları koyduğunuz yerin tam yolu nedir?

yasir

Yanlış hatırlamıyorsam Ev dizininin içinde Videoların içine koymuştum.

if

ls -l ~/Videolar
touch deneme.txt
echo "yaz" > deneme.txt
cat deneme.txt
çıktılarına bakayım.

yasir

yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ ls -l ~/Videolar
toplam 0

touch deneme.txt
echo "yaz" > deneme.txt
cat deneme.txt

Bunlarda herhangi bir şey çıkmadı, yanlış mı yaptım?

if

@yasir, Videolar dizininde bir şey yok. Acaba yeniden kurulum yaptığınızda eski kurulumun üzerine mi kurdunuz? Öyleyse dosyalar silinmiştir. Kurtarmanın yolu var ama.

yasir

Eski kurulumun üzerine silerek kurdum ancak videoların olduğu bölümü biçimlendirmedim.
Sadece / bölümünü biçimlendirdim.
Birde şöyle bir şey var, ev dizinini tıkladığımda aygıtlar kısmında 156 gb olarak hdd görüyorum. Hatta içine girip özellikler dediğimde 55,5 gb kullanılan 98,1 gb boş yazıyor. Ekran görüntüsünü aldım ancak nasıl yüklerim bilmiyorum bi bakayım yükleyebilirsem ekran görüntüsünü de yükleyeyim.

Ayriyetten 156gb lık hdd'in içine girdiğimde iki klasör var birinin ismi lost+found diğerinin ismi yasir yazıyor.
Lost+found klasörüne tıkladığımda içeriğine bakmak için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz yazıyor.
Yasir'i açtığımda içinde iki tane kısayol çıkıyor şu isimlerde
1- Access-Your-Private-Data.desktop
2- Readme.txt

Birincisini açmaya çalıştığımda ekrana hızlıca bir şey gelip kayboluyor.
Readme.txt'nin içinde de şu yazıyor:
"THIS DIRECTORY HAS BEEN UNMOUNTED TO PROTECT YOUR DATA.

From the graphical desktop, click on:
"Access Your Private Data"

or

From the command line, run:
ecryptfs-mount-private

uçbirime bu kodu yazıyorum tamam diyorum bişey değişmiyor.

if

@yasir, şimdi anlaşıldı durum. Videolarını /dev/sda6 bölümünde ki bu bölüm /media/yasir altında bağlanmış. Bu dizini de şifrelemişsiniz. ecryptfs-mount-private
ne diyor?

yasir

Kodu yazıp enter lı yorum ama hiçbir şey olmuyor.

Sonuç bu:
yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$ ecryptfs-mount-private
yasir@yasir-VGN-FZ38M:~$

if

@yasir, Ubuntu canlı cd ile bilgisayarı başlatın, Ubuntu'yu kurmadan dene deyin, masaüstü gelince  Nautilus'u açın, sadece ama sadece /dev/sda6 bölümüne tıklayıp bağlayın. /dev/sda6 olarak görünmeyebilir, c2d2eb99-692c-4044-b963-e3c5f29e16ae olabilir adı. Bağladıktan sonra sudo ecryptfs-mount-private komutunu verin. böylece ulaşmak istediğiniz videoların bulunduğu şifreli dizin açılacaktır. Videoları ayrı bir yere kopyalayın. Sonra Ubuntu'yu normal başlatıp videoları ev dizininize kopyalayın.

yasir

Tamam, teşekkür ederim baya bi uğraştırdım.

Aslında asıl sorun ekrankartı sürücüsünü yüklememle ilgiliydi. Nvidia nın sitesinden indirdiğim run'lı sürücüyü nasıl kurabilirim.

Şuan sistemden baktığımda grafik olarak Sürücü bilinmeyen deneyim standart yazıyor.

if

yasir

Bu aygıt başka bir sürücü kullanıyor yazıyor.
Altında Using ile başlayan 5 seçenek var ve 3. seçilmiş.
Nouveau display driver şeklinde başlıyor.
Kullanımda olan sahipli sürücü yok yazıyor en altta.
Ben bir iki tanesini seçtim değişiklikleri uygula dedim ve sonra sistemden grafiğe baktığımda yine standart yazıyor.

if

@yasir, ek sürücülerin görüntüsünü buraya geçebilir misiniz?

yasir

Merhaba,
Nasıl yaptım bilmiyorum ama ekran kartının sürücüsünü yüklemeyi başardım. Şuan Sistem grafikte şöyle yazıyor Sürücü GeForce 8400M GT/PCIe/SSE2
Deneyim Standart.

Ben yinede Ubuntu baştan yüklemeyi düşünüyorum. Hem tekrar ekran kartını yüklerim aşama aşama ne yaptıysam bu sefer not edeceğim, hem de ev dizinini tıkladığım da açtığı başlangıç yerinde boş bir yeri sağ tıklayıp özellikler dediğim de ilk kurulumda depo olarak harddiskte ayırdığım yeri görürken artık sistemin yüklü olduğu yeri görüyor. Tam olarak nasıl anlatabileceğimi bilmediğim için şöyle anlatayım. Ben ev dizinini tıkladığımda windows'daki gibi d sürücüsünü görüyordum ama şuan da c sürücüsünün içindeyim.
Olması gereken bu mu bilmiyorum. Kusura bakmayın altına yazdığım konunun dışına çıktım galiba.

if

yasir

Kusura bakma biraz geç cevap veriyorum. Finaller vardı.

Ben sıfırdan format atarak kurmuştum Ubuntu'yu. Sanırım temiz kurulum deniliyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ocak 2013 - 21:05:04

Ubuntu'yu biraz önce format atarak tekrar kurdum ve 1. sayfada söylenenleri aynen yaptım herhangi bir problemle karşılaşmadım. Sonucu yazayım normal mi acaba siz cevap verin, lütfen:

1- Sistem Ayarlarına giriyorum ve oradan Ayrıntılara Grafik Bölümünde hala Sürücü Bilinmeyen ve Deneyim Standart yazıyor.

2- Sistem Ayarlarına giriyorum oradan Yazılım Kaynakları ve EK Sürücülere girdiğimde üst başlık olarak NVIDIA-Corporation: G86 [GeForce 8400M GT] Bu aygıt elle kurulmuş bir sürücü kullanıyor yazıyor ve seçeneklerden Elle yüklenen bir sürücü kullanmaya devam et yazıyor ve diğer seçenekler kapanmış.

3- NVIDIA x Server Settings'de ise kurduğum sürücünün sürüm numaraları doğru.

Şimdi ben doğru bir yükleme yapmış mıyım? Eğer yaptıysam neden Sistem ayarlarında Grafik Bölümünde Sürücü Bilinmeyen yazıyor?

Arkadaşlar kusura bakmayın anca bir kaç gündür Ubuntu kullanıyorum ve biraz zorlanıyorum herhalde.

Şimdiden Teşekkürler

if

@yasir, kurulumu doğru yapmışsınız. Sistem ayarlarında öyle yazmasına bakamayın. mesa-utils paketini kurduktan sonra oranın da doğru sürücüyü göstermesi gerek.

yasir

En sonunda başardım ve artık ekran kartı Grafik : GeForce 8400M GT/PCIe/SSE2 yazıyor. :))

if