Mikrofon Problemi (MX66-003)

Başlatan empax, 21 Ocak 2009 - 15:08:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Hay allah, mutluluk fazla surmedi. Restarttan sonra artik bilgisayardan hiç ses gelmiyor. Harici bir harddisk uzerine deneme amaçli yeni ubuntu kurdum. Bu kez adim adim uygulayarak alsanin son surumunu kurdum. * her şey hatasiz oldu. En son derleme bitti, mixer'iniz ontanimli olarak sessiz konumdadir lutfen alsamixer gibi bir program ile ses ayarinizi yapin gibisinden birşeyler soyledi ama alsamixerde * her şey açik gorunuyor.
Şu an cat /proc/asound/version

komutunun çiktisi,
Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.19.
Compiled on Mar 23 2009 for kernel 2.6.27-11-generic (SMP)

şeklinde, sanirim alsa son surum olarak gorunuyor.
Alsaconf uygulamasini çaliştirdigimda, ses karti aramasi yapiyor ve benim kartimi bulabiliyor, kur diyorum, tamam yaptim diyor ve o da sesi bir yerlere kadar ayarladigini ve istersem alsamixer veya gamix gibi bir uygulama ile ses duzeyini degiştirebilecegimi soyledi. Gamix ile de denedim, ses duzeyleri ile oynamak işe yaramiyor. Acaba başka ne yapabilirim?

heartsmagic

İlk sorudan başlayayım. ALSA'yı derlerken intel parametresi ile derliyoruz orada, kısacası bir nebze kendi donanımımıza göre özelleştiriyoruz derlemeyi. Böylece bazı fazladan özellikler getiriyoruz veya burada olduğu gibi sorun çözüyoruz.

Şimdi eğer sende mp3ler çalıyor da ses gelmiyorsa bence kanallarda sorun vardır. Ses kanallarını tekrar kontrol et bence. Örneğin derlemeden sonra ses yapılandırması bölümündeki Tercihler altına farklı kanallar gelmiş olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

evet mp3, avi, mov gibi her turlu ortami çalabiliyorum ancak ses yok. Gordugum tum kanallari da açtim ancak olmuyor.

heartsmagic

Gördüklerim derken ses bölümü altındakiler mi yoksa benim tarif ettiğim şekilde tercihler altından başka aktif hale getirebileceğin kanallara da baktın mı?

xwes

Evet aktif edebilgim tum kanallari aktif ettim.
Hatta şoyle bile yaptim, usb bellege live olarak ubuntu kurdum, tabi on tanimli alsa surumu 1.0.17 idi. Sizin yonteminizle 1.0.18'e yukselttim, ses gitti ve geri getiremedim. Ne de olsa alt tarafi usb bellek oldugu için hemen yenisi yaptim ve bu kez alsa'yi 1.0.19'a yukselttim ancak yine ses gitti. Yalniz daha once de belirttigim gibi 1.0.19 derlemesinde, derlemenin başariyla sonuçlanmasindan sonra "WARNING" şeklinde ozellikle vurgulanarak mixer'in ontanimli olarak sessiz (mute) konumunda oldugu vurgulaniyordu. Bu nedenle acaba benim mixer ile ilgili bilmedigim bir şey mi var diye merak ediyorum. Çunku bu uyari uzerine hemen mixeri açiyorum ancak kapali herhangi bir kanal bulamiyorum.

heartsmagic

O uyarı herkese geliyor, çok normal. Aynı karta sahip olup sende bu problemin olması cidden çok garip.
Şunu sorayım bir de ses tercihlerindeki diğer aygıtlardan realtek olanı seçtiğinde volume sekmesi görüyor musun ve durumu nedir?
Jaunty ile aşağıdaki şekilde görünüyor ancak Intrepid altında sanırım Dosya-Aygıt vasıtasıyla ulaşıyordun:

xwes

Inrepid'de de ayni şekilde. Yalniz realtek degil de, sizin ekran goruntunuzde oldugu gibi HDA intel yaziyor.
Şoyle ki;

heartsmagic

Tamam o zaten ilk aygıt :)
Altında Realtek varsa onu seçip kanallarına bakar mısın? Yoksa baktın mı?
Bir de bu resimdeki Preferences bölümü var, orayı anlatmaya çalışıyorum. Oraya gelirsen bazı kanalların listeye eklenmemiş olduğunu görürsün belki. Ekledikten sonra da kısılmış durumda mı diye bakabilirsin.

xwes

Yok altinda da realtek yok,generi c 10de ID6 (OSS mixer) diye bir şey var ama işe yaramiyor. Bahsettiginiz seçenekler bolumunu ise çok defa kontrol ettim ben, tum kanallar seçili durumda.
Burada debian kurulu sistemde de ses çalişmiş ama mikrofon çalişmamiş. Ayni ses karti;
http://wiki.debian.org/InstallingDebianOn/HP/Pavilion_dv7

heartsmagic

Allah allah rev'ine kadar aynı karta sahibiz :) alsa-base'e ekleme konusu da tam değil mi?
Kusura bakma basit basit şeyleri sormaya başladım zira bende fikirler tükendi, kıvırma vakti başladı :D

Şaka bir yana bende cidden tükendi fikirler. Alsa 1.0.19 denemedim ancak forumda yol ile kernelin -10 serisinden önce hiç sorun yaşamadan yapıyordum bunları. Yeni kernelle beraber benim kulaklık sorunum çözüldüğü için hiç denemedim. Acaba diyorum sorun yeni kernel üzerine bu derlemeyi yapmakta mı? Eğer böyleyse derleme bizim işimize gelmiyor demektir. Seni de boşu boşuna uğraştırmış olurum, zira kernel sürümünü sormamıştım.

xwes

Siz şimdi sanirim jaunty kullaniyorsunuz ve sanirim alsa'niz da son surum degil. Eger oyle ise hem kernellerimiz hem de alsa surumlerimiz farkli demektir.
Ayrica şu da var, ben derleme işine girmeden once sizin gibi benim de ses ile ilgili problemim yoktu. Ve bildigim kadariyla siz mikrofonunuzu hiç kullanmaya kalkmadiniz. Belki kullanmaya kalksaniz siz de sorunla karşilaşacaktiniz. Ama cidden geçen akşam acaba ruya mi gordum diye şuphelenmeye başaladim :) Ne guzel deneme olarak skype ile sesli goruntulu goruşme yapmiş, ses kaydedici ile sesimi kaydetmiştim sonra da mutlu mutlu kapatip bilgisayari yatmiştim. Sabah kalktigimda ise ses tumden yoktu. Bunlar ruya sonrasi duygulara benziyor :)
Şaka bir yana, peki siz jaunty uzerinde denediniz mi acaba, bizim mikrofon orada ne alemde?

Son olarak, estagfirullah ben sizi boşuna yormuş oluyorum bu durumda.

heartsmagic

Mikrofonumu daha önce hiç denemedim, bir ara deneyecek bir şeyler bulursam ilk işim bu olacak :)

heartsmagic

Ses kaydedicisi ile şöylece bir denedim, birkaç tane mikrofon seçeneği görüp, kurcalamama rağmen kayıt ettirmeyi başaramadım :) Daha sakin bir kafayla bir ara tekrar bakmak gerekecek sanırım.

xwes

Dun alsayi yine dediginiz gibi derledim. Şu an 1.0.18 kullaniyorum. Ancak hani bizim ses kartlari ayni oldugu için, ben "/etc/modprobe.d/alsa-base" dosyasinin sonuna sizin eklediginiz satirlari ekliyordum. Ve ne hikmetse ilk derlememde işe yaramişti. Dun yeni derlemden sonra "cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec" komutunu kontrol ettim de benim çikti şu şekilde idi;

Codec: IDT 92HD71B7X
Codec: LSI ID 1040
Codec: Generic 10de ID 6

Bunu uzerine "/usr/src/alsa/alsa-driver-1.0.18a/alsa-kernel/Documentation/ALSA-Configuration.txt" dosyasinda 92hd diye arattim ve aşagidaki satirlara ulaştim;
STAC92HD71B*
  ref Reference board
  dell-m4-1 Dell desktops
  dell-m4-2 Dell desktops

Daha sonra "dell-m4-1" satirini kopyalayip "/etc/modprobe.d/alsa-base" belgesinin sonuna "options snd-hda-intel model=dell-m4-1" şeklide ekledim. Şu an ses kaydedici de skype de mikrofonu sorunsuzca kullaniyor. Ayrica defalarca yeniden başlatmama ragmen geçen seferki gibi bozulma olmadi. Sanirim bu kez oldu :)
Çok teşekkur ederim. Bayagi yordum sizi...

heartsmagic

Çok ilginç, aynı çipsetteki bir kartta farklı codec çıktısı? Sen sorunu çözmüşsün @xwes, eline sağlık. Yorulmadık elbette, hem yeni bir şey daha öğrenmiş olduk.