Linux Program yardımı ve Ağ paylaşım yardımı

Başlatan muratakar, 26 Mart 2023 - 15:25:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muratakar

Arkadaşlar merhabalar hastanede satın alma işine bakıyorum elimin altında 10-12 yıllık emektar pc var bende bu pcye cuma günü linux mint kurdum inanın pc şahlandı ilk defa pc kullanıyormuşum dedim kendi kendime şimdi sizlerden bazı uygulamalar ve bazı konularda yardımınızı istiyorum. İlk konu ağ bağlantısı üzerinden dosya paylaşımı olayı nasıl oluyor? Mesela ben windows pcde
ağdan paylaşım yapılmış dosyaya nasıl erişebilirim?(windowsta çalıştır ı açıp kutucuğa ip'yi yazıp direk gidiyorduk linuxta bu olay nasıl oluyor?) ikincisi belge besleyici yazıcı üzerinden renkli scanner yapıyorum ve abbyy tarzı ocr scanner program gerekiyor öneriniz var mıdır? üçüncüsü ise office özellikle excel... excelde özellikle formül işleri işimi çok kolaylaştırıyor. Mint ile yüklü gelen Libre Officeyi cuma günü üstünkörü denedim biraz karışık excele göre öneriniz var mıdır?

yakusha

OCR konusunda pek kullananı görmedim. GNOME tarafında OCRFeeder diye bir uygulama var fakat tarayıcı vs olmadığı için hiç kullanmadım.

Linux Mint'in hangi sürümünü hangi masaüstü ortamını kullandığınızı biliyor musunuz?

Normalde aşağıdaki komutla veya uygulama mağazasından arayarak kurabilirsiniz.

sudo apt install ocrfeeder

Sadece resim taramak amaçlıysa Belge Tarayıcı uygulaması var. Bu uygulamanın açıklamasında "Resmin kötü tarafını kırpabilir ve yanlış yöndeyse döndürebilirsiniz. Taramalarınızı yazdırabilir, pdf'ye aktarabilir veya resim biçimlerinde kaydedebilirsiniz" yazıyor.

Aşağıdaki komutla kurabilir veya uygulama adını mağazada aratabilirsiniz.

sudo apt install simple-scan

gImageReader isimli bir başka OCR uygulaması daha görünüyor. Fakat Mint depolarında var mı bakmak lazım.
Artık bu forumu kullanmıyor.

muratakar

Alıntı yapılan: yakusha - 26 Mart 2023 - 20:52:39
OCR konusunda pek kullananı görmedim. GNOME tarafında OCRFeeder diye bir uygulama var fakat tarayıcı vs olmadığı için hiç kullanmadım.

Linux Mint'in hangi sürümünü hangi masaüstü ortamını kullandığınızı biliyor musunuz?

Normalde aşağıdaki komutla veya uygulama mağazasından arayarak kurabilirsiniz.

sudo apt install ocrfeeder

Sadece resim taramak amaçlıysa Belge Tarayıcı uygulaması var. Bu uygulamanın açıklamasında "Resmin kötü tarafını kırpabilir ve yanlış yöndeyse döndürebilirsiniz. Taramalarınızı yazdırabilir, pdf'ye aktarabilir veya resim biçimlerinde kaydedebilirsiniz" yazıyor.

Aşağıdaki komutla kurabilir veya uygulama adını mağazada aratabilirsiniz.

sudo apt install simple-scan

gImageReader isimli bir başka OCR uygulaması daha görünüyor. Fakat Mint depolarında var mı bakmak lazım.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim Mint'in son sürümünü kurdum cinnamon edition diye geçiyor. Normalde windowsta abbyy programıyla tek seferde 20-30 sayfalık kağıdı pdf olarak belge besleyici ile renkli olarak taratıyorum. Abbyy nin araştırmam sonucu linux sürümünü bulamadım. Bu programa benzer olarak tek seferde 20-30 sayfa taratabileceğim bir program bulmam lazım. Yarın mesaide kalan eksikleri tamamlamaya çalışacağım.
Bir tane sağlam scanner programı
Ağ üzerinden windows dosyalarına erişme
Office işini çözersem bana yeter fazlasıyla

alihan20

selamlar.
ben linux mint mate kullanıyorum.
samba paylaşımlarına

smb://ip-adresi/paylaşım

yazarak ulaşabilirsiniz.