[Çözüldü] ...paketinin tekrar kurulması gerekli, ancak gereken arşiv dosyası bulunamıyor

Başlatan PardusPars, 20 Şubat 2024 - 14:26:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PardusPars

Midori tarayıcısının yeni sürümü çıkmıştı. .deb dosyasını indirdim ve kurulum için tıkladım. Kurulum yaparken bir hata aldım(hatırlamıyorum) ve kapattım. Sonra birkaç kez aynı şekilde kurmayı denedim ama sonuç aynı oldu.

Güncelleme Yöneticisi' nden belki bir çare bulurum diye açmayı denedim fakat o da aşağıdaki gibi takılıp kalıyor. Epey bekledikten sonra kapatmak istediğimde ise yanıt vermiyor, sonlandırmak ister misiniz diye soruyor. Evet diyip kapattım.

Sonra biraz araştırma yaptım ve ''sudo apt update, sudo apt install -f ve upgrade komutlarını buldum uyguladım ve işe yaramadı.

Sonra belki programı kaldırabilirim diye önce (sanırım) auto purge gibi bir komut denedim yine olmadı.

Daha sonra Yazılım Yöneticisi' ni açıp oradan kaldırmak geldi aklıma fakat o da bir türlü önbellek yükleyemediği için açılmadı.

Sonra biraz daha araştırdım ve Yazılım Kaynakları bölümünden de yapılabileceğini öğrendim. Orada Bakım bölümünü kurcaladım ve denedim olmadı. Önbelleği güncelleyin diyor tamam diyorum, başarısız diyor.

HP Pavilion g6
Linux Mint 20+ Xfce

Teşekkürler.

mahferer

PardusPars

Synaptic' i açar açmaz aşağıdaki hatayı veriyor.

speakerXXL

Şu komutla paketi kaldırmayı deneyin. Sonra tekrar kurarsınız.

sudo dpkg purge --force-all midori*

PardusPars

sudo dpkg purge --force-all midori* komutunu denedim. Aşağıdaki gibi bir içerik veriyor.

speakerXXL

sudo dpkg purge --force-all midori
Bu şekilde deneyin. Paket ismi farklıysa, şu komutla arayın ve yukarıdaki komutu buna göre düzeltin.

dpkg -l | grep midori

PardusPars

İlk kodu çalıştırdığımda yine benzer bir çıktı alıyorum. Paket ismi ise sanırım Midori. Başlat' tan ve deb dosyasına baktığımda midori diye görünüyor.

İkinci komutu yazdığımda da ekteki gibi bir şey çıkıyor.

speakerXXL

PardusPars

PardusPars

Sanırım son söylediğiniz kodla beraber midori sistemden kaldırıldı. Başlat menüsünde aradım çıkmadı. Güncelleme Yöneticisi açıldı ve diğer güncellemeleri yapabildim. Umarım bir aksilik çıkmaz. Bu durumda midori .deb dosyalarını silsem sorun olur mu? Bir tane önceki bir tane de güncelleme için indirdiğim son sürüm .deb dosyası var.

speakerXXL

Çıktıya göre de silindiği anlaşılıyor. Elinizdeki Midori .deb dosyalarını isterseniz silebilirsiniz.

PardusPars

ata1

Bir komut yaşatır bir komut öldürür verdiğin komut dikkatli olmalı windows exe kurmuyorsunıx artık aç ileri ileri yok yanlış komut sistem açılmaz  :D  :D  :D