[Çözüldü] windows'a ubuntu kurdum, windowsa giremiyorum

Başlatan murat3741, 25 Ocak 2009 - 01:47:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

murat3741

arkadaşlar ubuntuyu yenı kurdum gayet normal fakat bılgısayar açılışta direk ubuntuya gırıyor yanı wındowsu açamıyorum.ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

ihtiyar said

Başlığı değiştirdim, sorunu ifade ettim. "acil yardım" ibaresini kaldırdım, bunu yazmanız sonucunda acil cevap alacağınızı değil antipati kazanacağınızı belirtmek isterim. Burası diğer forumlardan farklı, hatırlatmak isterim. Sorunuza gelince, panik yapmanıza gerek yok. "grub menüsü" nü düzenlemekle ilgili bir sürü başlık var. Aramalar sonucu doğruyu bulacağınıza eminim.

günberi

açılışta grub ekranı gelir ve diskinizdeki işletim sistemleri sıralanır. dikkat ederseniz windowsun o listede aşağıda  bir yerlerde olduğunu göreceksiniz. klavyedeki ok tuşları yardımıyla windowsu seçip devam edebilirsiniz.

eğer windows görünmüyorsa başka yöntemler de deneriz
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

heartsmagic

@engin_alamut'un sorularına bir cevap aldıktan sonra ben de sorabilir miyim bu kurulum Wubi ile mi oldu yoksa normal şekilde mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

murat3741

normal şekilde kurdum

liste otomatık olarak çıkmıyor esc ye basarsanız çıkıyor ayrıca o listede wındows yok.3 farklı ubuntu var, sanırım bırısı guvenlı mod oluyor.ama wındows yok...

heartsmagic

Ubuntu'yu aç. Sonra bir uçbirim aç: Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim

gedit /boot/grub/menu.lst komutu ile açacağın dosyanın içeriğini buraya geç. Dosyayı kapat ve şu komutun çıktısını buraya geç:

sudo fdisk -l

İçimden bir ses Windows'un silinmiş olduğunu söylüyor. Eğer kurulumda tüm diski kullan dediysen böyle olmuştur ne yazık ki.

murat3741

hayır tum dıskı kullanmadım elle seçtım.dediğinizi denıyorum

murat3741

sudo fdisk -l  kodunun açılışı

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x4a4e4a4e

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1         249     2000061   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda2   *         250        1233     7903980   83  Linux

heartsmagic

Ne yazık ki düşündüğüm şey olmuş ve Windows silinmiş. Bu aşamada eğer Windows altındaki verilerin değerliyse daha fazla bir şey kurmadan kurtarma denemesi yapmaya çalışabilirsin.

murat3741

ubuntuyu kurmadan once wındowsu yedeklemıştım.tekrar ubuntudanmı yedek yapmam lazım?

heartsmagic

Bu nasıl yedek yaptığına bağlı. Windows'u yükleyip kullanmak mı istiyorsun, yoksa orada olan dosyalarına erişmek mi istiyorsun?

murat3741

wındowsu yukleeyıp kullanmak ıstıyorum dosyalarım harıcı hard dıskte zaten.ayrıca benım pc dızustu bunda kurtarma dıskı dıye bışey var onuda ypmıştım galıba wındowsu ordan yukleyebılırım.ama ubuntuyu nasıl kaldırıcam?

heartsmagic

Eğer dizüstün diski sıfırlıyorsa zaten Ubuntu kaldırılır. Eğer sıfırlamıyorsa da kaldırmanın birden fazla yolu var. İster Windows kurulum CD'si istersen Ubuntu kurulum CD'si ile bunu yapabilirsin. Kısacası bu sana bağlı. Kaldırdıktan sonra da sana tavsiyem güzel bir disk bölümlemesi ile Windows'a dokunmadan yanına Ubuntu kurman olacaktır.

murat3741

ubuntuyu kurarken elle bolme kısmından yaptım.galıba hatam ordan kaynaklanıyor

heartsmagic

Hayır doğru yapmışsın, o şekilde yapacaktın. Ancak onu yaparken Ubuntu için iki bölüm ayırıp ayarlamayı buna göre yapmalıydın. Bir tanesi en azından Ubuntu'ya yetecek kadar, örneğin 15-25GBlik- bir bölüm olacak ve kök sistem halinde -yani /- bağlayacaktın, diğeri ise takas alanı olacaktı.

murat3741

bende boyle yapmıştım zaten nerde yanlış yaptığımı bulamadım hala.ama şimdi windowsu tekrar kurdum.ubuntuyu nasıl yuklerım wındowsa zarar vermeden?

ironic

C'ye windows kurduysanız aynı bölüme iki işletim sistemi kurulamaz. D veya ham alanınız varsa (formatlanmamış alan) bu bölümlere kurabilirsiniz. Eğer buna sahip değilseniz uygun bir bölümden disk yöneticisi tarzı yazılımlarla ubuntu için yeni alan oluşturun.

murat3741

tamam ıkısınıde kurdum yardımlarınız için saolun

heartsmagic