C/C++ için kitap

Başlatan maydin95, 06 Temmuz 2010 - 15:11:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdem

Alıntı yapılan: kemanci_erdem - 23 Mayıs 2011 - 15:05:26
c++ için:

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

biraz ingilizce varsa kitaptan daha iyi bence

http://stackoverflow.com/questions/388242/the-definitive-c-book-guide-and-list

Bu listedeki kitapların sadece başlangıç seviyesi olanları ve referans listesinde olanları oku. Sonra tekrar konuşalım.

Bu arada sen kemancı ben kemancı (eskiden). İsimlerimiz de tutmuş :)

mami96

DEİTEL&DEİTEL iyidir. Ama para vermeye gerek yok

cplusplus.com

stackoverflow takip edilesidir.

microanaliz

Alıntı yapılan: mami96 - 23 Mayıs 2011 - 19:47:55
DEİTEL&DEİTEL iyidir. Ama para vermeye gerek yok

cplusplus.com

stackoverflow takip edilesidir.
Böyle düşünmeyelim kitaba yatırım yapalım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2011 - 00:14:25

http://www.idefix.com/kitap/cde-problem-cozme-mantigi-gunay-karli/tanim.asp?sid=S6WO2PV5RP1PB48HP4ZD
Bu kitabı okuyun bakalım fikriniz değişecekmi insanların emekleri değerlidir...(pişman olmazsınız)
MicroAnaliz

sayz

Alıntı Yaphttp://www.idefix.com/kitap/cde-problem-cozme-mantigi-gunay-karli/tanim.asp?sid=S6WO2PV5RP1PB48HP4ZD
Bu kitabı okuyun bakalım fikriniz değişecekmi insanların emekleri değerlidir...(pişman olmazsınız)
bu kitap hangi işletim sistemi üzerinden gidiyor acaba? bir de üzerinde denildiği gibi daha çok problem çözme yöntemleri üzerine mi eğiliyor yoksa salt c programlama'yı mı öğretmeyi amaçlıyor?

kemanci_erdem

Alıntı yapılan: Erdem - 23 Mayıs 2011 - 19:37:50
Alıntı yapılan: kemanci_erdem - 23 Mayıs 2011 - 15:05:26
c++ için:

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

biraz ingilizce varsa kitaptan daha iyi bence

http://stackoverflow.com/questions/388242/the-definitive-c-book-guide-and-list

Bu listedeki kitapların sadece başlangıç seviyesi olanları ve referans listesinde olanları oku. Sonra tekrar konuşalım.

Bu arada sen kemancı ben kemancı (eskiden). İsimlerimiz de tutmuş :)
evet öyle olmuş övünmek gibi olmasın ama tüm aletleri çalıyorum:D:DD

microanaliz

Alıntı yapılan: sayz - 24 Mayıs 2011 - 14:36:02
Alıntı Yaphttp://www.idefix.com/kitap/cde-problem-cozme-mantigi-gunay-karli/tanim.asp?sid=S6WO2PV5RP1PB48HP4ZD
bu kitap hangi işletim sistemi üzerinden gidiyor acaba? bir de üzerinde denildiği gibi daha çok problem çözme yöntemleri üzerine mi eğiliyor yoksa salt c programlama'yı mı öğretmeyi amaçlıyor?
Bu kitap C yi öğretmeyi hedeflemiş tüm derleyicilerde çalışıla bilinir...Çok hoşuma gitti herşeyi anlatıyor
MicroAnaliz

microanaliz

http://www.kadirga.k12.tr/egitim/c_programlama/ders.php-id=18.htm
isteyen arkadaşlara port kullanma için kaynak
MicroAnaliz

Kadir Can

sem

Bu kitap standartlar üzerinden mi yoksa Visual C++ üzerinden mi anlatıyor... Acaba bilen, okuyan, gören, duyan arkadaş var mı acaba?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Kadir Can

Yazar Visual C++ ve Borland derleyicilerini kullanmış kodları denemek için.Fakat kodlar Standart C++ kurallarına bağlı kalınarak yazılmış.
g++ ile çok rahat derliyorum.
Ben de bu kitaptan takip ediyorum.Tavsiye ederim.

sem

Teşekkür ederim bildiriminiz için. Yararlandığım kaynakların hepsi bilgisayar ortamında.  Çoğu çalıştığım konuyu bu şekilde, pdf ler ile hallettim fakat C++ için düşüncelerim daha farklı olduğu için elimin altında kapsamlı bir kaynak bulunmasını istiyorum. O nedenle ayrıca sormak istedim.

Kolay gelsin.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Kadir Can

Rica ederim.
Kitap hakkında biraz daha bilgi vermek isterim.
Kitap 839 sayfa.723 sayfa ders anlatımı var.Daha sonra Ekler bölümü başlıyor.ASCII tablosu,derleyicilerle ilgili bilgiler var Ekler bölümünde.Çabucak nesne yönelimli programlamaya( NYP ) geçiyor:6. Bölüm.İlk beş bölümde temel bilgiler veriliyor.Daha sonraki bölümlerde sürekli NYP kullanılıyor.İçinde tekrar soruları var.Hepsinin cevabı kitabın içinde var.Ayrıca kod alıştırma sorularının cevapları da internet sitesinde( www.samspublishing.com  ) yayınlanmış.

travego0403

Bu kitabı bende tavsiye ederim.Bende bu kitabı kullandım ve hala da kullanıyorum.Masanın kenarında başvuru kaynağı olarak durur.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

sem

Detaylı bilgi ve bildirim için ikinize de teşekkür ederim. Anlaşılan ilk fırsatta tedarik edeceğim bu kitabı.
Burası dünya?

mami96

Basvuru kaynagi ariyosaniz Deitel iyi. Ama dediginiz kitabi da merak ettim. Lakin, ben Linux'u tanitmayan kitabi ne yapayim? Deitel'de linux ortaminda nasil derlenecegini bile aciklamisken.

Kadir Can

@mami;
Açıkçası kitap Windows ortamını da tanıtmıyor.
Sadece konu anlatımlarını yapmış.
Araştırın,bulun,derleyin,bağlayın,çalıştırın diyor. :D

microanaliz

Kadir bey bu kitap biraz uzmanlara hitap ediyor ilgililerin bilgilerine
MicroAnaliz

travego0403

Kitapın üstünde "Uzmanlar İçin" yazdığına bakmayın. Konular sıfırdan anlatılıyor ve kitap diğer C++ kitapları gibi  önce C anlatıp sonra C++ geçmiyor. Direk olarak C++ anlatıyor hatta C bilip bilmemenin o kadar önemli olmadığını söylüyor, sadece programlama deneyimi olanlar için daha iyi olacağını söylüyor. Bir konuyu anlatırken anlamadığınız yerleri tahmin ediyor ve bu konu ilerde daha detaylı anlatılacak diye içinizi rahatlatıyor.

Eğer uzmanlar içinden kastınız çok fazla konuyu anlatmasını kastediyorsanız haklısınız. Çünkü bir çok kitap Standart Şablon kütüphanesinden falan bahsetmiyor kitapta bu konularada giriş yapılmış.

Kadir Can

@microanaliz;
Sen Alfa Yayınları'nın gruplamasına bakma.C++'yı başından itibaren anlatıyor.
Ayrıca elimde aynı yayınevinin Sıra Dışı C++ 40 Tuzak Soru kitabı var.Kitap C++ bilenlere çeşitli problemlerle derine inmeyi anlatıyor ama üzerinde "HERKES İÇİN!"yazıyor. :D

microanaliz

Sedece kitaba bakdım konularına ve bende aynı yazının C dili için tam klavuz kitabı var alfa yayın evinin galiba bunlar herkes için derken işi bilgisayar olanları kasdediyorlar.Ama tabiki bakıp inceleyip kullananlara bir şey diyemem ve tabiki söylediklerinizin bir gerçeklik  payı vardır...
MicroAnaliz

ersinkandemir

Konuyu takip ediyorum da Python öğrenmeye çalışıyordum, konu fikrimi değiştirdi gibi. Bu kitaplardan birini alıp önce C sonra C++ öğrenmeyi denemek istiyorum. Sizce Python devam mı edeyim yoksa dediğim gibi C, C++'a mı geçiş yapayım? Yardımı olur mu bilmiyorum ama PHP bilgim var az çok. Sorunun cevabı yok ama, sizin fikirlerinizi merak ediyorum :)
Where there's a shell, there's a way.

microanaliz

Sizin isteğiniz nedir ne yapmak istiyorsunuz burası çok önemli .Eğer C dilini seçersen programlama mantığını çok iyi kavrarsın ama bu seferde zaman kaybedersin yok benim vaktim de var aklımda var diyorsan C dili daha sonra C ++ derim .Ama pythonda yabana atılacak konu değildir.http://www.istihza.com/blog/tag/python-turkce-kaynak/ buraya bakabilirsin daha öncede C altında bu konular tartışılmıştı istersen oradaki arkadaşların söylediklerinede bak ...
MicroAnaliz

travego0403

Bu çok göreli bir soru, herkes kendi bildiği dili önerecektir. Üst iletide de arkadaşın belirttiği gibi yazılacak programa uygun, kolaylık sağlayan dil seçilir.

Ben programlamayı C++ ile öğrendim, sonrasında biraz PHP birazda Java öğrendim.Syntax ları benzer olduğu için bir zorluk çekmedim. Programlamada zor olan ilk adımı atmaktır, programlama mantığını öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek o kadar zor olmayacaktır.

Ben sana dil tavsiye etmiyorum sadece dil arayışına fazla girmeden hemen bir dil öğrenmeye başla. İlerde o dil sana yetersiz kaldığında diğer dilleri zaten öğreneceksin. O dil mi bu dil mi diye arayışa giripte bir şey öğrenemeyen insanlar gördüm. :)

ersinkandemir

@microanaliz,
    Ben de istihza'dan öğreniyorum, gerçekten çok güzel bir kaynak.
Benim için zaman kaybı önemli değil zaten yaşım küçük, hobi olarak uğraşıyorum şimdilik. Öğrenirken de neyin nasıl olduğunu öğrenmeyi seviyorum. Ezbere işleri sevmiyorum :) Zaman zaman bu tarz konuları okuyup fikir edinmeye çalışıyorum. Böyle soruların da cevaplanamadığının farkındayım da görüşünüzü almak istedim, sağolun kırmadınız :)

@travego0403,
    Python'a biraz ara vermek istiyorum, bir yere gelince sıkılmaya başladım. E-kitap olduğu için belki de. Şimdi aklımda uzun süreli bir program olarak, önce C(zaman zaman Python), sonra da C++ var. Bilgisayar konusuna da ilgim var, mesleğimi bu yönde seçersem kolaylık olur hem diye düşünüyorum. Microsoft dillerine hiç bulaşmayacağım.
Where there's a shell, there's a way.

sem

MS dillerine yönelmek isterseniz de zaten, C++ bildikten sonra "karşı tarafın" en güçlü silahlarından olan C#'ı inanılmaz rahat öğrenirsiniz.
Burası dünya?