C/C++ için kitap

Başlatan maydin95, 06 Temmuz 2010 - 15:11:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Arkadaşlar bir kaç e-kitap ın bağlantılarını vermişisniz ama benim istediğim sanaıl kitap değilde gerçek kitap. C yi başından itibaren anlatan uygularken linuxta ve 64 bitte sorun yaşamadığım bir kitap önerebilir misiniz? Nerede olursa olsun sipariş ettirmeyi düşünüyorum. E kitaplar da bilgisayardan okuduğumuzdan gözü yoruyor. Ayrıca görsel eğitimi de varsa bakaiblirim.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

sem

maydin95, sıfırdan başlayacaksanız, ilk önce normal herhangi bir (standartları anlatan) bir C kitabı işinizi görür. Kursları da araştırmıştım ben bir ara, ilk olarak birinci kur olarak standartlar öğretiliyor, daha sonra ileri veri yapıları ilgili ikinci kurlar var derleyici optimizasyonları tarzı konuların da dahil olduğu, ondan sonra sistem programlama giriyor, o kısımda windows ya da linux diye ayrılıyor aslında tam olarak... O aşamaya gelene kadar standartlardan gideceğiniz için herhangi bir kitap işinizi görür diye düşünüyorum, tabi ki örnek anlatımları Linux üzerinde olan bir kitap olsa daha iyi olabilir fakat içerik olarak ilk etapta bir değişiklik olmayacaktır diye düşünüyorum...

C Programlama Dili Kursu Konular
Tanışma ve Kursun Tanıtımı
Programlama ve C Dili
Sayı Sistemleri
Genel Kavramlar ve Terimler
Veri Türleri
Bildirim ve Tanımlama
Değişmezler(Constants)
İşlevler(functions)
Bilinirlik Alanı ve Ömür
İşleçler (Operators)
if Deyimi
İşlev Bildirimleri
Koşul İşleci
Döngü Deyimleri
Tür Dönüşümleri
switch Deyimi
Önişlemci ve #define #include komutları
goto Deyimi
Rastgele sayı Üretimi ve Genel Uygulamalar
Diziler
sizeof İşleci
Göstericiler (Pointers)
void Göstericiler
Gösterici Uygulamaları
Yazılarla İlgili İşler Yapan Standart İşlevler
Dizgeler (String Literals)
Gösterici Dizileri(Pointer Arrays)
Göstericiyi Gösteren Göstericiler (Pointer to Pointers)
Dinamik Bellek Yönetimi (Dynamic Memory Management)
Belirleyiciler
Modüller ve Bağlantı Kavramı
Yapılar
Özyinelemeli İşlevler (Recursive Functions)
Birlikler (Unions)
Bitsel İşleçler
Bit Alanları (Bitfields)
Numaralandırmalar (enum types)
Komut Satırı Argumanları
Dosyalar 1
Dosyalar 2 (Uygulamalar)
Çok Boyutlu Diziler
İşlev Göstericileri (Function Pointers)
Makrolar
Diğer Önişlemci Komutları

Sistem Programlama ve İleri C Uygulamaları (I)
Fonksiyon göstericilerinin kullanımı
Kendi kendini çağıran fonksiyonlar
Kesmeler ve kullanımları
Handle sistemleri
Cache sistemleri
Dizin içerisinde dosya arama işlemleri
Aşağı seviyeli disk işlemleri
Dos, Windows ve Unix tabanlı sistemlerin dosya sistemlerinin incelenmesi ve disk işlemlerine yönelik çeşitli yararlı programların tasarımı
Algoritma analizi
Temel veri yapıları: Bağlı listeler stack ve kuyruk sistemleri, hash tabloları
Böceklerin yakalanması ve kod organizasyonu
Ekran ve klavye fonksiyonlarının tasarımı (pencere sistemleri, menüler, klavyeden çeşitli biçimlerde string alan fonksiyonlar)
İşletim sistemlerinin process yönetimleri
Editör tasarımı
Şifreleme işlemleri
Kişisel bilgisayarlar arası haberleşme
Seri ve paralel portların kullanımı
Yardımcı işlemcilerin programlanması
Diğer konular...

Sistem Programlama ve İleri C Uygulamaları (II)
Kod Optimizasyonu
Derleyicilerin optimizasyon seçenekleri
Derleyici tasarımının ilkeleri
Derleyici tasarım araçlarının kullanımı: lex (flex), yacc(bison)...
Örnek bir yorumlayıcı yazımı
İleri veri yapıları
Özel algoritmalar ve uygulama alanları
İleri düzey disk uygulamaları
Veritabanı işlemleri
İleri programlama teknikleri
Virüsler
Dosya formatları
Text editörlerin tasarımı ve uygulama
Yardımcı işlemcilerin programlanması
Bilgisayarlararası ileri haberleşmeye uygulamaları
Network haberleşmeleri
Paralel programlama
Diğer konular...

C ve sistem programcıları derneğinin kurs konularını gönderdim daha açık olsun... İlk başlangıç olarak alacağınız kitap, ilk konuları içerecektir büyük ihtimalle... O safhada komutlar arasında fark yok Windows ya da Linux arasında...   Sistem Programlama ve İleri C Uygulamaları (I) bu safhada anlatılan yapılar genel olarak C ile oluşturulabilecek karmaşık yapılar, yani sistem ile alakasız... Kullanılan fonksiyonlar ise Windows ile Linux fark edebiliyor... Nasıl fark ediyor? örneğin birisinde "acces"   olan fonksiyon diğerinde "_acces" gibi değişiyor, yani birisinde olup diğerinde bambaşka yapıya sahip olan fonksiyonlar olmuyor... En son kurs ile ilgili bir fikrim yok... Fakat sistem programlama bu kurslardan daha sonraki aşama... Umarım anlatabilmişimdir demek istediğimi... Kolay gelsin...
/*Yani arada oluşan farklılıklar sizi etkilemeyecektir diye düşünüyorum,(access & _access gibi)*/

EK: maydin95 bilgilendirme amaçlı konuştum ben sadece, yoksa Lnux üzerinden anlatımını yapan bir kitap tabi ki sizin için en uygunu olacaktır... Fakat böyle kaynak bulamazsanız eğer, sorun yok demek istedim kısacası...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hesapsor

http://www.idefix.com/kitap/sistem-yayincilik/firma_urun_listele.asp?fid=450&dzid= Bu adresde C ve C++ Dünyanın en iyi kitabı diyebilirim.Kefilim pişman olmassın.Arkadaş...
İsmi C ve C++ yazarı Deitel & Deitel
Kaan Aslan Her şeyi ile C Kitabı ikisi birbirini tamamlıyor

sem

Bağlantıda 458 kitap var, acaba doğrudan kitap için bağlantı paylaşabilir misiniz, merak ettim de...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

maydin95

Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

kaosfeyk

Sağolasın matlabı linuxa kurabilirmiyiz peki ? bir fikri olan ? matlab 6.5
bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

sem

Konu ile alakasını anlamasam da ; evet Matlab'ın Linux sürümü mevcut., kurabilirsiniz...

http://www.mathworks.com/products/matlab/requirements.html

Bu başlığı inceleyebilirsiniz...
Burası dünya?

hesapsor

sem0900 http://www.idefix.com/kitap/c-ve-c-harvey-m-deitel/tanim.asp?sid=V4AJKSCQEC5C8NJ8T0Y7 adres bu ben yanlış yerin adresini vermişim arkadaş doğru yerin adresini vermiş.Bende beş kaynak var içlerin de en iyisi bu ikisi Kaan Aslan ve Deitel ve Deitel bayıldım sizinde fikirlerinizi almak isterdim bana yardımcı olması için.

microanaliz

Birde C derneğin sitesinde dökümanlar burada istemediğiniz kadar bilgi var makina dilinden sistem anlatımından ve son olarak c dilinden bahsedilmiş.(detay isteyenlere yeter sanırım kanımca)
MicroAnaliz

maydin95

Alıntı yapılan: microanaliz - 06 Mart 2011 - 20:05:01
Birde C derneğin sitesinde dökümanlar burada istemediğiniz kadar bilgi var makina dilinden sistem anlatımından ve son olarak c dilinden bahsedilmiş.(detay isteyenlere yeter sanırım kanımca)
Hangi C derneği acaba?

hyperThread

İTÜ'nün Bilgisayar mühendisliği hocalarından H.Turgut Uyar'ın C++ notları sitesinde bulunmakta. Google üzerinden aratırsanız oldukça kapsamlı ve anlaşılır bir e-kitaba ulaşabilirsiniz ;)

microanaliz

www.csystem.org/  :( Yanlış mı anlaşıldım sadece kaynak göstermek istemiştim.
MicroAnaliz

Erdem

Benim C++ konusunda en beğendiğim kitaplardan birisi ve yeni başlayanlara yönelik bir kitap:

Accelerated C++
Practical Programming by Example

Yazarları Andrew Koenig ve Barbara E. Moo

sayz

her şeyi kaynağından öğrenmek en iyisidir. c dilinin yazarları Brian Kernighan ve Dennis Ritchie'ten The C Programming Language: http://en.wikipedia.org/wiki/The_C_Programming_Language bu kitap için aynı zamanda resmi debian geliştirici olan hocam Recai OKTAŞ şöyle demişti: hiç kitap okumayan c programcıları vardır, okumayı sevmezler, onların bile tek(veya birkaç) okuduğu kitap budur. bunun kadar zekice yazılmış bir c kitabı bulamazsın bence.

http://www.amazon.com/Programming-Language-2nd-Brian-Kernighan/dp/0131103628

hesapsor

http://www.kadifeli.com/fedon/stdcprtr.php?1_4 bu adresde C dili için ideal sanırım ilgilenenlere.

sem

Gerçekten standart C için yeterli bir içeriğe benziyor...
Burası dünya?

cagliari

Alıntı yapılan: sayz - 10 Mart 2011 - 20:13:33
her şeyi kaynağından öğrenmek en iyisidir. c dilinin yazarları Brian Kernighan ve Dennis Ritchie'ten The C Programming Language: http://en.wikipedia.org/wiki/The_C_Programming_Language bu kitap için aynı zamanda resmi debian geliştirici olan hocam Recai OKTAŞ şöyle demişti: hiç kitap okumayan c programcıları vardır, okumayı sevmezler, onların bile tek(veya birkaç) okuduğu kitap budur. bunun kadar zekice yazılmış bir c kitabı bulamazsın bence.

http://www.amazon.com/Programming-Language-2nd-Brian-Kernighan/dp/0131103628

Öğrenciliğim zamanında ben de okudum bu kitabı. Kutsal kitap muamelesi çekerdim. Ama artık şunu kabul ettim ki, kitap aslında oldukça ağır bir dile sahip. Bilgisayar mühendisleri için C gibi bir takma isim de verebilirim kitaba. Yani zaten bu alanda uzman kişilere C anlatmak için yazılmış sanki( not for dummies :) ). Bir çeşit başvuru kitabı.

Ben ilgilenen arkadaşlara Deitel&Deitel'ın C programlama kitabını öneririm. Benim en beğendiğim kitap bu. Ama en kolay kitap bile olsa, bu işi kitaptan öğrenmek için belli bir birikime sahip olmak gerektiği de aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Ozgurluk

C dili ile ilgili tek bildiğim Deitel& Deitel'in kitabı tüm dünya üniversitelerinde okutuluyor. Türkiye'de dahil. Onun dışında en iyi yerli C kitaplarından A-Z'ye C kılavuzu var. Saygılar.

linuxchu

Eğer istanbulda gerçek bir c yada c++ eğitimi almak yani sistem programlama üzerine çalışmak istiyorsanız kesinlikle c ve sistem programcıları derneğini tavsiye ederim. ne yazık ki c gibi bir dili kitaplardan yeterince öğrenmek çok zor. hele c++ için bu söz konusu dahi değil.

İyi çalışmalar kolay gelsin

sem

Alıntı yapılan: linuxchu - 19 Mart 2011 - 02:10:36
ne yazık ki c gibi bir dili kitaplardan yeterince öğrenmek çok zor

Tabii bu gibi şeyler biraz göreceli olabiliyor... "Kime göre yeterince öğrenmek zor, bilgimizin kime yetmesi gerektiği" konusu örneğin biraz görece bir durum... Ben C'yi kitaptan öğrendim, bana yetiyor =)
Burası dünya?

cagliari

Alıntı yapılan: sem0900 - 19 Mart 2011 - 02:15:10
ne yazık ki c gibi bir dili kitaplardan yeterince öğrenmek çok zor

Tabii bu gibi şeyler biraz göreceli olabiliyor... "Kime göre yeterince öğrenmek zor, bilgimizin kime yetmesi gerektiği" konusu örneğin biraz görece bir durum... Ben C'yi kitaptan öğrendim, bana yetiyor =)

Göreceli değil @sem0900 :). Ben de Java'yı tamamen kitaptan öğrendim, kendimi oldukça yeterli görüyorum. Yapamadığım bir nokta çıkarsa gene açıyorum kitabımı ve hallediyorum. Fakat öncesinde okulda C ve C++ öğrenmiştim. Yani işi bir kere kaptıktan sonra 10 tane daha dil öğrenilir kendi kendine. Ama başlangıçta bir yardımcı, bir bilen mutlaka lazım diye düşünüyorum. Ne dersin bilmiyorum.. :)

sem

Evet tabii, özellikle katalizör olma açısından daha yararlı olduğunu düşünüyorum ben de. =)
Burası dünya?

microanaliz

Papatya yayıncılık da http://www.papatya.gen.tr/Cprogram.htm adresinde çölkesen hocanın kitabıda port ile ilginç konulara değinilmiş birde aynı hocanın ortak yazdığı bilgisayarın haberleşmesi ve ağ teknolojisi işinize bayağı yarar adresi http://www.papatya.gen.tr/AgTeknoloji.htm saygılar.
MicroAnaliz

microanaliz

Eğer istanbulda gerçek bir c yada c++ eğitimi almak yani sistem programlama üzerine çalışmak istiyorsanız kesinlikle c ve sistem programcıları derneğini tavsiye ederim. ne yazık ki c gibi bir dili kitaplardan yeterince öğrenmek çok zor. hele c++ için bu söz konusu dahi değil.

İyi çalışmalar kolay gelsin
Hangi açılardan diyorsunuz anlamadım ama ben her şeyi kitaplardan öğrendim işin garibi bana anlattıklarında pek anlamam bu söyledikleriniz kişiden kişiye değişir diye düşünüyorum saygılar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Nisan 2011 - 02:36:34

http://www.kitapadresi.com/kitapdetay.aspx?kid=74606-c---tum-c-surumleri-icin;-herkes-icin
Bu adresde C 89 ve 99 standardını diğer bütün konuları istemediğin kadar detaylı bulursun ama biraz desemde C dilinden anlıyorsanız elinizden düşürmeyeceksiniz.
MicroAnaliz

kemanci_erdem

c++ için:

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

biraz ingilizce varsa kitaptan daha iyi bence

ben mozillanın babelfish eklentisi ile anlamadıgım kelimeleri çift tıklayıp anlamını görüyorum.

php için:
http://www.w3schools.com/php/default.asp

java için:
http://www.java2s.com/Tutorial/Java/CatalogJava.htm