Ubuntu 9.04 üzerinde E17 kurulumu (kaynak depolarından SVN kullanarak)

Başlatan Erdem, 29 Haziran 2009 - 23:45:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdem

svn kontrol sürümü: 41225

Bu belgeyi E17 User Guide/Installing from Source Repository adresinden çevirdim. Eksik olan ya da çalışmayan bir şeyler varsa bu başlıkta belirtebilirsiniz.

İlk önce şu paketlerin kurulu olması gerekiyor:

* m4
   * autoconf
   * automake (1.7 ya da daha üstü)
   * libtool
   * pkg-config
   * texinfo
   * zlib
   * libpng
   * jpeg
   * freetype2
   * xorg-x11 or xfree86
   * x11-libs
   * dbus
   * hal
   * pam ( desklock için gerekli)

NOT: Bazı linux dağıtımlarında bu paketler farklı isim alabiliyor. Linux Mint 7 üzerinde aşağıdaki paketleri kurmam gerekti:

$ sudo apt-get install automake cvs gettext libtool
$ sudo apt-get install libfontconfig1-dev
$ sudo apt-get install libzlcore-dev
$ sudo apt-get install libpngwriter0-dev
$ sudo apt-get install libfreetype6-dev
$ sudo apt-get install zlib1g-dev
$ sudo apt-get install x11proto-xext-dev
$ sudo apt-get install libxext-dev
$ sudo apt-get install libjpeg62-dev
$ sudo apt-get install libdbus-1-dev
$ sudo apt-get install libxrandr-dev (zorunlu değil E17 üzerinden ekran çözünürlüğünü değiştirmeyi sağlıyor)

Genelde linux dağıtımlarının çoğunda bu paketler bulunuyor. Ek olarak bu paketler de ek özellikler sağlıyor. Ama kurup kurmamak isteğe bağlı:

* librsvg2
   * inotify (linux only)
   * curl
   * openssl
   * libungif
   * libtiff
   * gettext

Enlightenment'ın paketlerini şu sırayla kurmak gerekiyor:
1 Eina
2 Eet
3 Evas
4 Ecore
5 Efreet
6 Embryo
7 Edje
8 E_DBus

Paketleri indirmek için şu komutları kullanıyoruz:

svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/eina eina-svn
svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/eet eet-svn
svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/evas evas-svn
svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/ecore ecore-svn
svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/efreet efreet-svn
svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/embryo embryo-svn
svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/edje edje-svn
svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/e_dbus e_dbus-svn

EFL kütüphanelerini indirdikten sonra paketlerin olduğu dizinlere giriyoruz ve bildik yolla teker teker kuruyoruz:

./autogen.sh
make
sudo make install

Varsayılan olarak EFL kütüphaneleri /usr/local/ dizinine kuruluyor. Şimdi E17'nin kendisini indirelim:

svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/e e17-svn

Gene e17 dizinine girip

./autogen.sh
sudo make all install

şeklinde kuruyoruz.

HATALAR:

Eğer bu hatayı alırsanız

/usr/local/bin/edje_cc: error while loading shared libraries: libedje.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

Bu komutu çalıştırmak gerekiyor

sudo ldconfig
make install

Tebrikler! Artık E17 kuruldu. Eğer her şey yolunda gittiyse aşağıdaki E17'nin varsayılan ekranını görmeniz gerekir:

Oturum Yöneticisine E17'i Eklemek:
Artık E17 kurulduğuna göre E17'i kullandığımız oturum yöneticisine GDM, XDM, KDM, entrance gibi  ekleyebiliriz. Böylelikle oturum yöneticisi kullanarak E17 pencere yöneticisini başlatabileceğiz.

1-xinitrc kullanarak:
Aslında E17'yi oturum yöneticisi kullanarak açmak için bir sürü yöntem olabilir. Ama benim aklıma şimdilik en çabuk bu geldiği için bunu yazıyorum.

Herhangi bir metin editörüyle .xinitrc dosyamızı açalım:

gedit ~/.xinitrc

Bu dosyaya şu satırı ekleyelim:

enlightenment_start

Daha sonra xinitrc dosyamızı xsession dosyasına sembolik bağla bağlayalım:

ln -s ~/.xinitrc ~/.xsession

Artık X sunucu (X client) betiğini çalıştır deyip E17'yi başlatabiliriz.

Temalar:

Tema Kurulumu ve Kullanımı

Daha hoş bir temaya sahip olmak isterseniz detour temasını kurabilirsiniz.

svn checkout http://detour.googlecode.com/svn/branches/e17

kurmak için e17 dizinine girin derleyin ve kurun:

make

Kaldırmak için:

make uninstall

Temayı kullanmak için E ->Settings->Theme->Personal ve detour-e17'yi seçin. Daha fazla tema için http://exchange.enlightenment.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Detour teması kurulduktan sonra E17:

E17 masaüstünün nasıl göründüğünü merak edenler için bir kaç ekran görüntüsü:

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Erdem

önemli değil @bytan tam ben bir kısmını düzenlerken sen de düzenlemişsin az kalsın birazı uçuyordu :) neyse  teşekkürler henüz bitmedi ama ...

esrama

1. ve 2. lisetedeki paketlerden kurabildiklerimi kurdum. 3. sırayla kurulması gerekenler listesini de indirdim. Fakat eet-svn dizini içinde ./autogen.sh yaptığım zaman aşağıdaki hatayı alıyorum:

checking whether to build documentation... yes
checking for doxygen... no
WARNING:
The doxygen program was not found in your execute path.
You may have doxygen installed somewhere not covered by your path.

If this is the case make sure you have the packages installed, AND
that the doxygen program is in your execute path (see your
shell manual page on setting the $PATH environment variable), OR
alternatively, specify the program to use with --with-doxygen.
configure: WARNING: no doxygen detected. Documentation will not be built
checking for EINA... yes
checking for GNUTLS... no
checking for OPENSSL... no
checking whether to activate cipher support in eet... no
checking whether to activate signature support in eet... no
checking zlib.h usability... no
checking zlib.h presence... no
checking for zlib.h... no
configure: error: "Cannot find zlib.h. Make sure your CFLAGS environment variable contains include lines for the location of this file"

bytan

Mesela ilk listede zlib pakedinin kurulması istenmiş. Bu kurulmadığı için hata verdi. Her adımı eksiksiz yapmaya çalışırsan daha rahat edersin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

esrama

Fakat ilk başta bahsettiğim paketleri kuramadığımdan devam etmek zorunda kaldım.

Şimdi doxygeni kurdum fakat sonlara doğru şu şekilde hata alıyorum :

checking for doxygen... yes
checking for EINA... yes
checking for GNUTLS... no
checking for OPENSSL... no
checking whether to activate cipher support in eet... no
checking whether to activate signature support in eet... no
checking zlib.h usability... no
checking zlib.h presence... no
checking for zlib.h... no
configure: error: "Cannot find zlib.h. Make sure your CFLAGS environment variable contains include lines for the location of this file"

bytan

Hâlâ zlib sorunun devam ediyor. Kurmaya çalıştığında ne oluyor?

sudo apt-get install zlib1g-dev

PF @ ST

esrama

Ben sadece zlib paketini yüklemek istediğim zaman "zlib bulunamıyor" hatasını vermişti. Fakat sizin komut ile sorunsuzca kuruldu.

Şimdi tekrar derleme esnasında hata alıyorum :

checking jpeglib.h usability... no
checking jpeglib.h presence... no
checking for jpeglib.h... no
configure: error: "Cannot find jpeglib.h. Make sure your CFLAGS environment variable contains include lines for the location of this file"

Dikkatimi çekti de buradaki paketlerin isimleri benim başta kuramadıklarıma benziyor. Fakat aynısı değil!

bytan

O dosyaları içeren paketleri kurman gerekiyor. Jpeglib.h için aşağıdakini deneyelim:

sudo apt-get install libjpeg62-dev

Not: Aşağıdaki arama kutusundan paketleri arayabilirsin:

http://packages.ubuntu.com/

PF @ ST

heartsmagic

Eline sağlık @Erdem. Ben söylemiştim @bytan sabitlemiş, onun da eline sağlık :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Erdem

@ esrama - üstteki kısma dikkat edersen bytan'ın da dediği gibi zlib için zlib1g-dev kurulması gerektiği yazıyor. gene dikkat edersen belgenin henüz tamamlanmadığı yazıyor yani bazı eksiklikler var. ubuntu 9.04 üzerinde sadece cvs paketini kurarak e17 kurulumunu tamamlamıştım ama linux üzerinde yukarda bahsettiğim ek paketleri kurmam gerekti.

@heartsmagic - teşekkürler

esrama

Eksik olan paketleri kuramıyorumki! Mesela @bytan ın dediği paketi kurdum o işlem için her şey sorunsuzdu. Fakat dikkat edersiniz ki eksik olan paketin aynısını bytan yazmadı. Ona benzer bir şey yazdı ve çalıştı. Ben de hangisi kurabileceği bilsem, ben de kurabilirm. Mesela şu anda freetype2 eksik. Ama freetype2 yi terminalden kurmaya kalktığımda böyle bir paket bulunamadı uyarısını alıyorum.

Erdem

Olmayan paketleri aratabilirsin. Açıklama kısmında paketin tam ismi yazıyor. Örneğin:

$ apt-cache search freetype

libfreetype6-dev - FreeType 2 font engine, development files

gibi. @esrama biraz acele ettiğin için yukardaki değişiklikleri gözden kaçırıyorsun sanırım. yukarıda zaten libfreetype6-dev'in kurulması gerektiği belirtiliyor.

esrama

@erdem aslında ben hiç acele etmiyorum :) Yukarıdaki listeyi teker teker terminalden yüklemeye çalıştım. Yüklenen yüklendi, yüklenemeyeni esgeçtim (diğer başlıkta bana öyle demiştiniz).
Şu anda $ apt-cache search freetype komutu ile birçok sonuç alıyorum. Siz bu çıktıların arasından sondan 3üncüsünü seçmişsiniz. Fakat her satırda  freetype 2 var. Sadece ona ihtiyacım olduğunu nereden bildiniz ?

Şu and işlemlere devam etim. Son sıraya geldim. dbus-1 paketi lazım diyor. apt-cache çıktısında 10-15 çıktı aldım. Fakat hangisi kurmam gerektiği bilmiyorum.

Erdem

Açıklama kısmından, FreeType 2 yazı tipi motoru, geliştirme dosyaları yazıyor. Bence sonuna kadar bekleyip uyarı yazısı kalktıktan sonra sıfırdan başlasan daha iyi edersin çünkü kurulması gereken bazı paketler ortaya çıkıyor. Eğer o şekilde yapmazsan aynı paketleri tekrar derlemek zorunda kalırsın. Örneğin E17'nin hem png hem de jpeg resim kütüphanesi desteği ile derlenmesi gerekiyormuş. Ben sadece jpeg desteği ile derlemiştim. O yüzden E17'yi derlemek için E'nin grafik motoru olan Evas kütüphanesini de tekrar png desteği ile derlemem gerekti..

Bir de kaynak kodundan paket kurmaya alışsan iyi edersin Gentoo'da tüm programlar bu şekilde kuruluyor :)

esrama

İlk paragrafınızda ne demek istediğini tam anlayamadım. Sonuna kadar beklemek derken neyi kastediyorsunuz? Şu anda sadece son paket kaldı. Sonra svn kurlumuna geçeceğim. Tüm işlemleri yeniden mi başlatayım ?

Erdem

Evet kurulumla ilgili hala eksiklikler var/olabilir demek istemiştim. Eğer kurulumda problem çıkmadıysa sorun yok. Ama eğer hata aldıysanız sıfırdan kurulum yapın, tüm işlemleri yeniden başlatın.

esrama

Yok kurulumlarda hata almadım. Yani tekrar yaptığımda bir sorun çıkmadı. Zaten hata verenlerin hepsini baştan yeniden aldım. dbus-1 i ne yapacağız ? Gülümseme

Neyse dbus sorununu yazana tüm paketleri kurarak hallettim:)

Şimdi svn kurulumuna geçtim. sudo make all install komutu

make: *** No rule to make target `all'.  Stop.

yukarıdaki çıktıyı veriyor. Birde şunu sormak istiyorum: niye sudo make all install yapıyoruz ? Dİğer paketleri derlerken böyle bir şey yapmadık?!

Erdem

Aynı şey farketmiyor aslında. Dizinin içine girdiğinden emin misin?

$ cd e17-svn/
$ ./autogen.sh
$ sudo make all install

bir de bence biraz acele etme istersen.. henüz çalıştıramadım E17'yi.

esrama

Bunalrı yapmadan öçnce sistemin yedeğini aldım. O yüzen rahatım :) E17 yi deneme amaçlı kurluyorum. Sorunsuz olursa tekrar yedek alacağım .Olmazsa formatta gideceğim.

./autogensh
make
install

$ ./autogensh
$ sudo make all install

$ ./autogensh
$ sudo make install

hiçbiri olmuyor. Dizin içine giridğime eminim . zaten ./autogensh sorunsuz oluyor.

Erdem

hata mesajından bir şey anlaşılmıyor biraz uzun yazabilirmisin. bir de e17 kurmak sistemine zarar vermez. bir de yeniden kurmadan önce make clean yapabilirsin.

esrama

Doğru sisteme bir zarar vermez ama bu kadar paketin yüklü olmasına lüzüm yok. Hazır son halini yedeklemişken 15-20 dk de format atabilirm.
svn yi indirilen dizinine kurmak için girdim ve :

yusuf@yusuf-desktop:~$ cd '/home/yusuf/e17-svn'
yusuf@yusuf-desktop:~/e17-svn$ ./autogen.sh
Running autopoint...
autopoint: *** cvs program not found
autopoint: *** Stop.
Running aclocal...
Running autoconf...
Running autoheader...
Running libtoolize...
Running automake...
configure.ac:157: required file `./config.rpath' not found
config/Makefile.am:12: `%'-style pattern rules are a GNU make extension
config/default/Makefile.am:16: `%'-style pattern rules are a GNU make extension
config/illume/Makefile.am:26: `%'-style pattern rules are a GNU make extension
config/minimalist/Makefile.am:32: `%'-style pattern rules are a GNU make extension
config/netbook/Makefile.am:32: `%'-style pattern rules are a GNU make extension
config/scaleable/Makefile.am:32: `%'-style pattern rules are a GNU make extension
config/standard/Makefile.am:32: `%'-style pattern rules are a GNU make extension
yusuf@yusuf-desktop:~/e17-svn$ sudo make all install
[sudo] password for yusuf:
make: *** No rule to make target `all'.  Stop.
yusuf@yusuf-desktop:~/e17-svn$ sudo make install
make: *** No rule to make target `install'.  Stop.
yusuf@yusuf-desktop:~/e17-svn$ make
make: *** No targets specified and no makefile found.  Stop.
yusuf@yusuf-desktop:~/e17-svn$

Erdem

Evet baştan gene bir şeyi gözden kaçırmışsın cvs programı eksik :) Dikkat edersen ben bazı yerleri değiştirdim orada cvs de var. cvs'yi kurman hatta ordaki tüm eksik paketleri kurman gerekiyor. Ben şimdi detour temasını da kurdum. İlk ekran şu şekilde:

esrama

Linux mint 7 de kurduğum paketler listesini sonradan eklediniz değilmi ? Ordakilerin şimdi kurdum. Fakat şimdi de ecore paketini istiyor ?!

Erdem

@esrama - hata iletilerini tam olarak yazarsan sorunu daha iyi anlayabilirim. ecore paketi listede var kurmayı denedin mi? evet o listeyi sonradan ekledim ve değiştirdim.

svn co http://svn.enlightenment.org/svn/e/trunk/ecore ecore-svn