Ati Radeon X1650 Pro sistem yanlış tanıyor.

Başlatan XRumer, 12 Haziran 2009 - 10:52:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Ati Radeon X1650 Pro ekran kartı kullanıyorum Ubuntu 8.10'sa sürücüsünü hardware drivers menüsünden kolaylıkla kuruyordum ve rahatlıkla kullanıyordum ama Ubuntu 9.04'de sistem kendisi tanımlıyor ekran kartımı ve yüklemeye falan gerek kalmıyor ama ekran kartım hatalı çalışıyor şu çıktıdan anladığı kadarıyla ekran kartımı yanlış tanımlamış:

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 AGP 4x x86/MMX/SSE2 TCL

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6122.0.html linkinde anlatılan yöntemle driveri indirip kurdum ama bir değişiklik olmuyor sanırım önce eski yanlış sürücüyü kaldırmam gerekiyor. doğru driver bir türlü etkin olmuyor.
bana yardımcı olabilir misiniz?

zeitgeist

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716.0.html

Senin ekran kartı modelin Ubuntu 9.04 üzerinde sorunlu. Mesa sürücüleri kullanmaya devam etmeni tavsiye ederim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Bloodless

Malesef X serisi kartlarda sürücü sorunu var. Benim x1150 ile x1550'de aynı sorunlarla karşı karşıya ve düzeltme yolu şimdilik yok
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

XRumer

9.04 de sorunlu ama 8.10 da gayet güzel çalışıyor.
bu mesa sürücülerini kaldırmanın bir yolu yok mu

heartsmagic

Kaldırma isteği neden? Senin ATI sürücülerin yüklü olmadığından dolayı sistem Mesa ile devam ediyor. Senin 9.04 ile ATI sürücülerini kullanma gibi bir şansın olmadığı için Mesa kullanmaya devam etmelisin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

kaldırmak istememin nedeni ati'nin sitesinden uygun driveri indirip kurmaktı

zeitgeist

Mesa sürücüleri kaldırmak için:

sudo apt-get remove xserver-xgl

Bir kez daha hatırlatmak gerek; forumda 9.04 üzerinde ati kartların durumunu incelemeni tavsiye ediyorum. Ati sürücülerle sorun yaşayabilirsin, gerçi bunun da çözümü mevcut ama bilemiyorum tabi senin tercihin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

İşte sorun şu ki 9.04 ile senin kart için ATI'nin yayımladığı sürücü uyuşmuyor.

XRumer

peki ne olacak bu sorun canonical, ubuntu 9.04'ün bu sorunu için bir şeyler yapmayı düşünmüyor mu?

heartsmagic

Alıntı yapılan: XRumer - 12 Haziran 2009 - 12:13:06
peki ne olacak bu sorun canonical, ubuntu 9.04'ün bu sorunu için bir şeyler yapmayı düşünmüyor mu?

Doğru dürüst yayımlanmayan sürücü için neden Canonical veya Ubuntu bir şey yapsın ki?
Düşünmesi gereken tarafın büyük ölçüde AMD/ATI olması lazım.

XRumer

ama Ubuntu 8.10'da böyle bir sorun yokken Ubuntu 9.04'de böyle bir sorunun olması sorunun Ubuntu'da olduğu anlamına gelmez mi?

bytan

8.10 için kullanılan kernel ve sistem ile, 9.04 için kullanılan aynı mıdır? Bir önceki sistem için nasıl sürücü yayınlandıysa, yeni sistem içinde uygun sürücü yayınlanmalı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Bloodless

açıkcası 8.10 ve 8.04'te de benim X serisi kartım hiç bir şekilde tam performansıyla çalışmıyordu. glxgears'tan aldğım sonuçlar 400 fps'i geçmiyordu. Kısacası Ati bildim bileli sorunlu sadece linuxte değil windowstada çok fazla sorunlar yaşadım. Şimdi saymakla bitmez :)
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

heartsmagic

Alıntı yapılan: XRumer - 12 Haziran 2009 - 12:19:07
ama Ubuntu 8.10'da böyle bir sorun yokken Ubuntu 9.04'de böyle bir sorunun olması sorunun Ubuntu'da olduğu anlamına gelmez mi?

Şöyle oluyor. Linux'un kullandığı görüntü mekanizması X. xorg ile sağlanıyor bu şu anda. Haliyle gelişen paketin kendisi xorg. Xorg geliştikçe sürücülerin buna göre yazılması veya uyarlanması gerekmekte.

Windows üzerinden gidersek biz şimdi ATI'nin XP üzerinde çalışan sürücüsü Vista ile çalışmadığında Windows'a mı kızarız yoksa ATI'ye mi?

XRumer

anladım teşekkür ederim haklısınız
şunu da merak ediyorum:
ubuntu 9.04'de böyle bir sorun yaşadığıma göre linux mint 7'de aynı sorunu yaşayacağım anlamına mı geliyor bunlar?
çünkü bildiğim kadarıyla linux mint 7, ubuntu 9.04 üzerine geliştirilmiş ve aynı kerneli kullanıyor.

Sherlock Holmes

Yani Ati resmi olarak "bizler güncel linux çekirdeğiyle uyuşmayan bir sürücü yayınladık ve bunu düzeltmeyeceğiz" diye mi konuştu?
Hiç zannetmiyorum  :)
ilerleyen günlerde Ati uyuşan bir sürücü yayınlayabilir.
Beklemekte yarar var,sabırsızlıkta zarar var.  :P

heartsmagic

Başta tekrar belirteyim ATI sahibi değilim, bu nedenle aslında uzak kaldım denilebilir bu konulara. Ancak sabit ATI başlığımızda konuşulduğu üzere ATI bazı kartlardan desteğini çekmiş durumda. Kısacası bu kartlar için yeni sürücü yayımlamayı düşünmüyorlar. Bir başka sorunsa yeni xorg paketleri ile olan uyuşmazlık (ki bunu sadece duyum olarak söylüyoruz). Ya xorg üzerinden bir şeyler değişecek ya da ATI yeni sürücülerde bu meseleyi düşünerek düzeltme yoluna gidecek.

@XRumer, eğe 9.04'ün kullandığı paketleri kullanıyorsa muhtemelen onda da sorun yaşarsın.

XRumer

denedim aynı sorun yaşanıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Paz 14 Haz 2009 09:33:10 GMT-2

ATI Radeon 9500 Series
ATI Radeon 9550 Series
ATI Radeon 9600 Series
ATI Radeon 9700 Series
ATI Radeon 9800 Series
ATI Radeon X300 Series
ATI Radeon X550 Series
ATI Radeon X600 Series
ATI Radeon X700 Series
ATI Radeon X800 Series
ATI Radeon X850 Series
ATI Radeon X1050 Series
ATI Radeon X1300 Series
ATI Radeon X1550 Series
ATI Radeon X1600 Series
ATI Radeon X1650 Series
ATI Radeon X1800 Series
ATI Radeon X1900 Series
ATI Radeon Xpress Series
ATI Radeon X1200 Series
ATI Radeon X1250 Series
ATI Radeon X2100 Series

ati bu kartlara olan desteğini çekmiş ve yeni sürücü yayınlamayacakmış yapacak bir şey yok ya yeni ekran kartı alınacak, ya ubuntu 8.10'a dönülecek ya da bu şekilde kullanılmaya devam edilecek.
bu arada bu listeyi ayrı bir konu açıp orada yayınlayalım mı?

heartsmagic

Yayımlanabilir bence, güzel olur. En azından kullanıcılar bilgilensin bu durumdan. Bu arada ATI'nin duyurusu resmi olarak yapılmış değil mi?

XRumer

evet ama site ingilizce ben de bir başkasına baktırttım. ingilizceniz varsa siz de atinin sitesini kontrol eder misiniz?

heartsmagic