Hangi web tarayıcısını kullanıyorsunuz?

Başlatan Gartoon, 06 Mayıs 2008 - 03:59:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi web tarayıcısını kullanıyorsunuz?

Mozilla Firefox
874 (96.6%)
Opera Browser
227 (25.1%)
Mozilla SeaMonkey
5 (0.6%)
Konqueror
10 (1.1%)
Galeon (Firefox)
1 (0.1%)
Nautilus (Firefox)
0 (0%)
Netscape (Firefox)
2 (0.2%)
Flock (Firefox)
2 (0.2%)
Epiphany (Firefox)
5 (0.6%)
Chromium/Chrome
424 (46.9%)
Iceweacel
12 (1.3%)
Midori
16 (1.8%)
Amaya
1 (0.1%)
Diğer
36 (4%)
Maxthon
5 (0.6%)
Yandex
9 (1%)
Brave
10 (1.1%)

Toplam Oy Verenler: 905

Sherlock Holmes

XRumer

Chromium ile Google Chrome arasındaki farklar sandığımızdan çok daha fazla. Kısacası hepsini sayayım:

Açık kaynak olma meselesini saymıyorum onu zaten biliyorsunuz.

1) Chromium'un Türkçe dil paketi Google Chrome'a göre kısmen yetersiz.

2) Google Chrome, dahili bir pdf okuyucusuyla geliyor. Chromium'da bu yok.

3) Chromium çeşitli sayfalarda ve HTML 5 videolarda sık sık çökebiliyor. Google Chrome ise daha stabil.

Chromium'un Chrome'a göre tek avantajı kaynak kodlarının açık olması ama kullanım olarak onun gerisinde.

Tomas

Alıntı yapılan: XRumer - 10 Şubat 2012 - 13:50:52
....
3) Chromium çeşitli sayfalarda ve HTML 5 videolarda sık sık çökebiliyor. Google Chrome ise daha stabil.
...

Bu sizde öyle denk geliyordur :) Teorik olarak HTML5 videolarında farklılık gösterebilecek bir farklılık yok diye biliyorum chromium ile chrome arasında. (farkların şunlar olduğu değerlendirildiğinde : entegre pdf okuyucu, kendi logosu ve ismi, direk yüklü gelen flash, sürekli durmaksızın istatistik toplamak amaçlı geliştirilen bilgi toplayıcı mekanizma, otomatik kendini güncelleyici, daha güncel dil çevirileri ...)

Chrome'un Chromium'a ek olarak getirdiği hiçbir özellik en azından beni hiç chrome yükletecek kadar tatmin etmiyor. Bu sebeple chromium kullanıyorum.

Chromeun istatistik verileri toplaması bile çok çok az da olsa performansı etkileyecektir.

Chrome ve Chromium ile arasındaki farklar detaylı olarak burada resmi olarak bulunmaktadır:

http://code.google.com/p/chromium/wiki/ChromiumBrowserVsGoogleChrome
http://blog.chromium.org/2008/10/google-chrome-chromium-and-google.html

Şurada http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome#Chromium Chromium'un user-tracking (takip mekanizması) içermediği yazmaktadır.

İsmail Caner NAZ

Tabii ki Safari. Mac OS efsanesinin mirası...

Anketlere verilen cevaplar için: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28832.0

eribol

Nihayet. Firefox'un rss okuyucusu ve bazı basitte olsa eklentileri beni hep tarayıcı seçiminde kısıtlı tutuyordu ama opera gerçekten aşmış, uçmuş bir tarayıcı haline gelmiş. Ne chromium, ne rekonq ne de diğerleri bir türlü tam olarak istediğim sonucu vermiyordu. Hiçbiri firefox kadar esnek ve sade değildi benim için. Chromium'un Rss okuyucusundan hiç hazzetmezdim ama asıl sebep video downlaod eklentilerinin sağlıklı olmayışıydı. Diğer tarayıcılarda da hep sağlamlık sorunu yaşıyordum. Ama opera esneklik açısından firefox'u bile aşmış izlenimini verdi. Bir süre daha el alışkanlığından firefox kullanabilirim ama pek uzun ömürlü görünmüyor. Belki sırf açık kaynak olmayışından dolayı operayı kullanmama eğilimi gösterebilirim.

Aaron

Geliştirme sırasında Firefox onun dışında Chrome kullanıyorum. Kullanım yoğunluğu açısından Chrome'u daha fazla tercih etmiş oluyorum. Bu yüzden oyumu Chrome'a attım.

ironic

Google ın tarayıcı atağı piyasaya pek yaramadı. Eski yarışçılar Opera ve Firefox Google a yanıt vermede cidden çok zorlanıyor. Hadi Firefox pes edip Google ın arkasına takıldı ama Opera inatlaşmaya devam ediyor. Tabi bu inat da çok şey kaybettirmiş. Uzunca bir süreden sonra denediğim son halini hiç beğenmedim. 9 serisi tadı ve kararlılığı çok gerilerde kalmış. Sitelerde kasmalar ve teklemeler yapıyor. Chrom* tarafına pek ısınamadığım için Firefox a her şeye rağmen devam diyorum. Ah bir de Qt sürümü kararlı olsa ...

tasarimshow

mozilla ile chrome kullanıyorum web sitesi yaparken mozilla güzel oluyor ve seo eklentisini beğenioyurm chrome ise daha hafif gibi geliyor bana nedense donma yok arama yaparken google da :)

BrainPaid

Sade görünüm, Eklenti-tema bolluğu, Javascript ve Ajax konusunda Chromium,
Rahat Gezinme, hız, benim gibi tembeller için düşünülmüş süper kısayollar ve ping düşüklüğü konusunda Opera daha önde gibi.

Gözlemlerimi yaptığım bilgisayar:

Alıntı YapDell Inspiron Mini 1018
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N455 @ 1.66GHz × 2
Grafik: Intel® IGD x86/MMX/SSE2
iS tipi: i386/32bit

Siz neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi açıklarken bilgisayar/kasa marka/model verirseniz sevinirim.

if

BrainPaid

Opera yenilikleri yapar, Firefox geliştirir, Chrome gibi yeni yetmeler de özenir  8) 8) 8)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2012 - 20:41:21

Alıntı yapılan: if - 19 Ekim 2012 - 20:21:39
Konuları birleştirdim.

konu birleştirme işlemi için teşekkürler

heartsmagic

Alıntı yapılan: Brain Ubuntu - 19 Ekim 2012 - 20:40:31
Opera yenilikleri yapar, Firefox geliştirir, Chrome gibi yeni yetmeler de özenir  8) 8) 8)

Bu tutumun devam ettikçe sana sadece iticilik kazandırır. Bir sistemi/uygulamayı överken illa başka bir uygulamayı yermeye gerek yok. Kaldı ki bu yerme konusunda sen kendini doğru olarak görsen bile sana katılmayanlar olacaktır. Bunu biraz daha etraflıca düşünerek yorumlarını gözden geçirirsen bizlerden çok sen kazanırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ubuntu sever

Google Chrome kullanıyorum mozilla fırefox'a alışamadım öncedende netscape kullanırdım!  ;D

Lütfen imzama bak!

heartsmagic

İsmi Uğurcan olan biri (görebiliyoruz ya biz yönetici olarak epostaları hani) eskiden Netscape kullanmış. Ne kadar normal, ne kadar normal. Çakma hesaplarla gelip forumu karıştırmak ister bir insan da, bu kadar mı acemi olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

efeefeefe

Her zaman, her işletim sisteminde istisnasız firefox kullanıyorum. En kaliteli tarayıcı. Adblock plus, Flashblock, Adblock popup addon ve Adblock element hiding helper gibi eklentileri sayesinde internet siteleri gereksiz paylaşımlarla bilgisayarı yavaşlatamıyor. Firefox kullanan bütün arkadaşlara bu eklentileri tavsiye ederim. Çevremde Chrome kullanan ne yazık ki çok fazla insan var ve onları firefox'a yönlendirdiğimde iyi tepkiler alıyorum. Fakat eklentileri kullanmaya pek aşina olmadıkları için zorlanıyorlar.

maxwell

Google chrome 2 sene içinde alır piyasayı zaten.

nebio

firetux

Firefox kullanım oranı düşüyor diyorlar ama ben bu ankette bir düşüş görmedim  :)
Chrome kullanıyorum. Ara sırada Firefox 8)

Alman

Chromium kullanıyorum daha önceleri internet explorer,sonrasında mozilla firefox ve son olarak chrome kullandım. Bi ara yandex denedim chrome'dan bir farkını göremedim. Comodo kullandım oda zaten google'ın web browserı imiş. :)

Arzales

Crhome, peki neden:

Oldum olası İE den nefret etmişimdir ve tarayıcı olarak Chrome yokken en iyisi Mozilla idi, temiz, rahat, dönemine göre hızlı. Opera da denemiştim ama ısınamamıştım, üstelik bana mozilla daha hızlı geliyordu. Açıkçası chrome öncesi dönemde mozzilla kral idi. Sonra chrome çıktı, ben google'nin çalışmalarını her daim sevmişimdir deneyeyim dedim ve hızına hayran kaldım. Çok hafif ve güzel tasarlanmıştı. Kendi hesabınızla giriş yapabiliyordunuz ve "Uygulama Mağazası" vardı. Mozillada hayatımda görmemiştim ki chrome bunu çok etkin bir şekilde kullanmıştı (Mozillanın eklentilerini küçümsediğimden değil, chrome bizi onlara daha kolay ulaştırıyor ve daha kolay geliştirme imkanı sunuyordu). Bunun yanında HTML5 i en iyi görüntüleyen ve en etkin kullanan tarayıcı chrome. Ayarları bence mozilladan daha kolay, yandaki bir menü ile her şey kolayca yapılabiliyor. Çok daha hızlı açılıyor ve destek bakımından çok büyük bir arşivi var (İngilizce yerler var ama bilene sorun olmuyor). Sonra hesabınızla giriş yapabildiğiniz için senkronize olayları çok iyi, mesela ben üç PC kullanıyorum (notebook, laptop, desktop :D) birinde yaptığım bir şeyi diğerini açınca görüyorum, diğer pclerdeki geçmişi görebiliyorum. Neyin sekronize edileceğini de seçebiliyorum, çıkış yaptığımda ise benden eser kalmıyor... Ve son dönemlerde artan web uygulamalarında gelecek var ve google da bunun farkında ve bunun üzerine oynuyor ve tarayıcıyı buna göre geliştiriyor.

(Yandex chromium ile geliştirilmiş, komik olanda yandexe google chrome app mağzasından uygulama yüklemeniz :D)

Chrome en iyisi, herkese tavsiyemdir. Yazım hataları için üzgünüm.
Karşı karşıya kaldığınız aşılması güç problemleri mevcut düşünce yapınızla çözemezsiniz. Çünkü bu problemler, mevcut düşünce yapınızın ürünüdürler.

Eğer bir şeyi basitçe anlatamıyorsan, yeterince iyi anlamamışsın demektir.

Albert Einstein

0xdeadbeef

Bizde tercihimizi belirtelim.
Mozilla Firefox
Amac balik vermek degil, balik tutmasini ogretmek...

Exception

Alıntı yapılan: Arzales - 07 Haziran 2013 - 11:20:04
Crhome, peki neden:

Oldum olası İE den nefret etmişimdir ve tarayıcı olarak Chrome yokken en iyisi Mozilla idi, temiz, rahat, dönemine göre hızlı. Opera da denemiştim ama ısınamamıştım, üstelik bana mozilla daha hızlı geliyordu. Açıkçası chrome öncesi dönemde mozzilla kral idi. Sonra chrome çıktı, ben google'nin çalışmalarını her daim sevmişimdir deneyeyim dedim ve hızına hayran kaldım. Çok hafif ve güzel tasarlanmıştı. Kendi hesabınızla giriş yapabiliyordunuz ve "Uygulama Mağazası" vardı. Mozillada hayatımda görmemiştim ki chrome bunu çok etkin bir şekilde kullanmıştı (Mozillanın eklentilerini küçümsediğimden değil, chrome bizi onlara daha kolay ulaştırıyor ve daha kolay geliştirme imkanı sunuyordu). Bunun yanında HTML5 i en iyi görüntüleyen ve en etkin kullanan tarayıcı chrome. Ayarları bence mozilladan daha kolay, yandaki bir menü ile her şey kolayca yapılabiliyor. Çok daha hızlı açılıyor ve destek bakımından çok büyük bir arşivi var (İngilizce yerler var ama bilene sorun olmuyor). Sonra hesabınızla giriş yapabildiğiniz için senkronize olayları çok iyi, mesela ben üç PC kullanıyorum (notebook, laptop, desktop :D) birinde yaptığım bir şeyi diğerini açınca görüyorum, diğer pclerdeki geçmişi görebiliyorum. Neyin sekronize edileceğini de seçebiliyorum, çıkış yaptığımda ise benden eser kalmıyor... Ve son dönemlerde artan web uygulamalarında gelecek var ve google da bunun farkında ve bunun üzerine oynuyor ve tarayıcıyı buna göre geliştiriyor.

(Yandex chromium ile geliştirilmiş, komik olanda yandexe google chrome app mağzasından uygulama yüklemeniz :D)

Chrome en iyisi, herkese tavsiyemdir. Yazım hataları için üzgünüm.

Benim de mozilla geçmişim ve chrome'a geçiş sebeplerimin hepsini çok güzel anlatmışsınız :)
"geçen" diye bir şey yok, herşey şimdi yaşanıyor.

srgnaras

Nedense windows üzerindeki mozillaya ısınamıyorum ancak linux ortamları üzerinde mozilla hep galip geliyor benim için diğerlerine göre..
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

nowheretohide

firefox ve chromium
chromium u kullanmamdaki en önemli etken bazı programları etkin kullanmamı sağlıyor.

7hr33l3t73r

dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html