[Çözüldü] ekran çözünürlüğü

Başlatan karakoc44, 22 Mayıs 2009 - 01:01:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karakoc44

herkese slm atkadaşlar kullandığım ekran kartı modeli bu  ATI Technologies Inc Radeon X1650 Pro (rev 9e) envyng ile kurdum ama kurduktan sonra yeniden başlatığımda çözünürlük bozulmuş en az seçtiğim 800x600 ekran baya büyüdü kullanamıyorum lütfen yardım edin.

Tutunamayan

@karakoc44, eğer 9.04 yüklü ise, X... serisi ATI kartlarda sorun yaşarsınız. X... serisi kartları tanıtmanız pek mümkün değil 9.04'e...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Malik

Ayarlarınızı buraya kaydediyor musunuz?

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

günberi

Envyng ile kurmana gerek yoktu. Güncellemeleri yaptıktan sonra hardvare drivers ile kurman daha doğru. Benim masaüstü bilgisayarım ati x1650 ekran kartı kullanıyor. Sorunum yok. Ben ubuntu 8.10 dan 9.04 e güncelleme yoluyla geçtim. Güncelleme yöneticisi bizde fglrx yok eminmisiniz diye sorunca, yeni bir ati macerası başlıyor diye düşündüm. Güncelleme esnasında eski fglrx sürücüsünü sildi ve hala 3d desteği ile gayet iyi çalışıyor.

Gnome masaüstü kullanıyorsanız sistem>yönetim>hardvare drivers yolunu izleyin, önerilen sürücülerden birini aktif hale getirin. Sistem sürücüyü kendisi indirip kuracaktır.

Kde masaüstü kullanıyorsanuz yine sistem menüsü altında bulabilirsiniz.

Şu anki kaliyle çözünürlük dışında bir sorun yok ise xorg.conf dosyanızın Section "Screen" bölümüne Modes    "1280x800" "1024x768" "800x600" "640x480" satırını ekleyin.

Section "Screen"
    ....
    DefaultDepth 24
    SubSection "Display"
        Depth    24
        Modes    "1280x800" "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection
EndSection
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

karakoc44

Herkese kolay gelsin
Ben 8.04 kullanıyorum envyng ile kurmadan önce 3d desteğini kullanamıyordum şimdi kullanıyorum ama dedim ya ekran çok büyük. Gnome masaüstü kullanıyorum tekrardan düzelteyim dedim  sistem>yönetim>hardvare drivers  burda sürücüyü seçtim tabiki olmadı ayrıca 3d desteğini kullanamadım

Düzeltme: Yazılarımızı büyük karakterlerle yazmamaya gayret edelim.

garafatma

@karakoc44,

@günberinin önerdiği ikinci yolu denedin mi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

AguilaNegra

Alıntı yapılan: günberi - 22 Mayıs 2009 - 02:42:12

Gnome masaüstü kullanıyorsanız sistem>yönetim>hardvare drivers yolunu izleyin, önerilen sürücülerden birini aktif hale getirin. Sistem sürücüyü kendisi indirip kuracaktır.

Sorun şu ki @günberi,
Belirttiğiniz yer boş,hiç bir öneri yok,siz şanslı kullanıcılardansınız.

günberi

@karakoc44, o zaman Envy ile kurulum yaptıktan sonra ikinci önerdiğim yöntemi deneyin sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

ilk mesajda
Alıntı YapŞu anki kaliyle çözünürlük dışında bir sorun yok ise xorg.conf dosyanızın Section "Screen" bölümüne Modes    "1280x800" "1024x768" "800x600" "640x480" satırını ekleyin.
diye belirtmiştim.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

karakoc44

ilginizden dolayı hepinize tşk ederim sorun çözüldü kolay gelsin