Kurulum sonrası ilk yapılması gereken bir kaç şey

Başlatan ufuk_k, 04 Mayıs 2008 - 13:11:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dixie

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 01 Mayıs 2009 - 19:19:18
Uygulamalar > İnternet altında olması lazım. Oradan ikonu sürükle-bırak mantığı ile tekrar panele ekleyebilirsiniz...

Maalesef orda da  görünmüyor. tüm istediğim netten dizi seyredebilmekti ancak o da çalışmıyor. Mümkünse adımın altındaki "Yeni penguen" ibaresini "Şaşkın Penguen" olarak değiştirin :)

Tutunamayan

@Dixie; şaşkınlık meselesi değil de, siz uygun bir başlığa -sanırım yazılım sorunları olabilir- şu ana kadar yaptığınız işlemleri, verdiğiniz komutları ve son olarak ne yaptınız da Firefox simgesi kayboldu, bunları derli toplu bir biçimde yeni bir konu açarak yazarsanız. Daha kolay ve rahat yardımcı olabiliriz. Bu konu altında böyle olacak birşey değil bu...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Nordkapp

Merhabalar.

Arkadaslar ben KUbuntu'yu yeni kurdum. Ilk sayfadaki islemleri yapmaya calistim(yeni kurulumdan dolayi) ama su gibi mesajlar geliyor.

E: /var/lib/dpkg/lock kilit alınamadı - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

Hemen hemen her komuttan sonra bunu yaziyor, ne yapmayliyim. Benim ses sorunum var bu arada.

heartsmagic

Ses sorununa diğer başlıkta devam edelim.
Bu hatayı aşmak için sadece bir tane yükleme-kaldırma yöneticisi kullanmalısın. Kısacası Synaptic açıksa kapatıp tekrar dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

semih85

arkadaslar konuda yazılan kodları girdim fakat hala youtube vs. videoları izleyemiyorum java yüklendi galiba ama hala izliyemiyorum :(
~ hoşça'kal'

Sistem İşlemci; core i5 ekran kartı: nvidia geforce GTX920M Ram: 4GB DDR3 HDD: 320GB

heartsmagic

Alıntı yapılan: semih85 - 16 Mayıs 2009 - 00:02:04
arkadaslar konuda yazılan kodları girdim fakat hala youtube vs. videoları izleyemiyorum java yüklendi galiba ama hala izliyemiyorum :(

Java mı Flash mı?

dpkg -l | grep ubuntu-restricted-extras
dpkg -l | grep flash

nediyor?

umutubuntu

Alıntı yapılan: semih85 - 16 Mayıs 2009 - 00:02:04
Youtube için Dns'leri değiştirdiniz mi ?

semih85

Şimdi şöyle oluyor

yukarıda yazan komutları girdim yükledi done  yazısı çıktı daha sonra izlesene.com vs herhangi bir siteye girdim. videolar açılmadı . Firefox eklenti uyarısı geldi, eklenti kurulmalıdır diye ona tıkladım install dedim şu hatayı verdi

E: dpkg was interrupted you must manually run' dpkg --configure -a'to correct problem
E: cache -> open() please report

Uyarısı veriyor
~ hoşça'kal'

Sistem İşlemci; core i5 ekran kartı: nvidia geforce GTX920M Ram: 4GB DDR3 HDD: 320GB

heartsmagic

Forumda defalarca çözümü verildiği üzere:

sudo dpkg --configure -a

semih85

* sağ ol şuan işteyim eve gidince deneyip olup olmadığını yazarım ;)
~ hoşça'kal'

semih85

@heartsmagic

Dediğin  kodu yazdım daha sonra

Alıntı YapFirefox eklenti uyarısı geldi, eklenti kurulmalıdır diye ona tıkladım install dedim

yukarıda yazdığımı tekrar denedim. bu sefer oldu fakat eklentiyi indirirken şöyle bir uyarı verdi

"You have 1 broken package on you system! use the 'Broken' filter locate it"

Bunu geçtim eklenti inmeye devam etti , eklenti inmeye devam ederken üst panelde şöyşe bir uyarı daha çıktı

An applition has crashed on your system( now or in the pos) click on the notification icon to display details
~ hoşça'kal'

heartsmagic

@semih85:

sudo aptitude update
dpkg -l | grep flash
dpkg -l | grep ubuntu-restricted-extras

ne diyor?

Elle eklenti indirmeye çalışma. Flash paketini depolardan kurabiliriz.

semih85

~ hoşça'kal'

heartsmagic

semih85

izlese.com vs sitelerdeki videolar açılıyor, fakat www.gamyun.net sitesine girip okey vs oynayamıyorum açılmıyor :)
~ hoşça'kal'

heartsmagic

Okey gibi oyunlar muhtemelen Java tabanlıdır.

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

ile birçok gerekli paketi kurabilirsin bu başlıkta anlatıldığı üzere. Ancak Gamyun'un kendisi sorunluysa bilemiyorum.

semih85

ben xubuntu kullanıyorum kodlar farkedermi ?

bide kod yazıp amsn indirdim , nerden açıldığını bilmiyorum bulamadım onu nasıl kullanacağım

birde şu var, Şimdi ev iki bilgisayar var bir modemden ağ paylaşıyolar . Paylaşım klasörü falan yapamadım ikisininde birden kullanabiliceği bir dosya yapabilirmiyim yani şöyle dicem mp3 klasörümü paylaşabilirmiyim?
~ hoşça'kal'

heartsmagic

Xubuntu kullanıyorsan xubuntu-restricted-extras kur.
@semih85 bu başlık soru sorup cevap almak için pek uygun değil. Kabaca yardımcı oluyoruz ancak problemlerin her birini farklı başlıklarda konuşmak daha uygun. AMSN kurduysan menülere yerleşmiştir. Eğer yerleşmediyse terminalden amsn yazarak açabilirsin. Hem amsn hem de paylaşım konusu için gerekiyorsa bir başlık açılabilir. Paylaşım için eğer Windows varsa karşı tarafta Samba kullanmalısın. Forumda biraz bakınırsan kabaca bilgi bulursun. Eğer sorunlarını çözemezsen uygun bölüme yeni bir başlık açabilirsin.

Deserter

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
kısmını Jaunty kullananlar
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/jaunty.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
olarak girmesi gerekiyor sanırım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Deserter - 13 Haziran 2009 - 23:25:22
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
kısmını Jaunty kullananlar
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/jaunty.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
olarak girmesi gerekiyor sanırım.

Medibuntu adresleri değişmediyse evet böyle yapılması gerekiyor.

ubuntuki lilith

merhabalar yeniden yeni ubuntu yükledim tekrar ve ilk işlemleri yapmak istediğimde
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
komutunu verince sayfada şunlar yazıyordu:
bu paketler yükseltilebilirdi fakat bağımlılıkların bozulmasını engellemek için şu andaki durumlarında tutuluyorlar.
bağımlılıkları karşılamak için otomatik kurulacak paketler ise şunlarmış:
piA cabeztract
piA flashplug-in installer
piA freepats
piA liba52-0.7.4
piA libass1
piA libavformat52
piA libavutil-unstripped-49

aynı şey ardından kurulum sonrası yapılacaklarda ses çalmıyorsa yapılacaklarda verilen komutu girdiğimde de meydana geldi ne yapmalıyım?

bytan

Kurmasına izin ver. Aptitude yerine apt-get'te kullanabilirsin:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kalkan1973

Selamlar ben bu foruma yeni üye oldum artı ubuntu  9.04 kurdum. Sadece ve sadece yaşadığım sorun bazı sayfalarda netten TV izlerken açmaması. Microsoft'un eklentilerini uyarı olarak vermesi.

MESELA: www.dosttv.com sitesi tam yüklendikten sonra DOSTTV canlı yaynı açmıyor. TOTEM de Microsoft eklentisi gerektiğini yazıp durduruyor. İlk mesajdaki uygulamaları yaparsak açılmayan flash uygulamaları ve TV yayınlarını açar mı? Verdiğim adresi bi denermisiniz. Sizde yayını açıyor mu?. Ne yapmam lazım.
Evde İşte her yerde Linux

Dixie

Alıntı yapılan: bytan - 09 Temmuz 2009 - 09:13:04
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

bytan'ın vermiş olduğu komutu uygulayıp sadece flash eklentisini kurmuştum. Totemi de kaldırmadım. Resimde de gördüğün gibi sorunsuz çalışıyor hem site hem de Ubuntu.

kalkan1973

İlk mesajda ne varsa hatasız yaptım yükledim ama canlı yayını açmıyor...
Evde İşte her yerde Linux