[Nasıl] Usb Destekli VirtualBox Kurulumu (Resimli)

Başlatan raskolnikov, 26 Nisan 2009 - 02:23:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raskolnikov

İlk olarak sistemde virtualbox yüklü ise kaldırıyoruz ve buradan bize uyan .deb paketini indiriyoruz. Depolardaki virtualbox açık kaynak kodlu ve usb desteği yok. İndireceğimiz virtualbox ise kapalı kaynak kodlu ve usb desteği bulunmakta. Benim sistemim 64bit olduğu için 64bit paketini indirdim.

Kuruluma başlıyoruz ve kurulum sırasında çıkan adımları ileri diyerek kurulumu bitiriyoruz.

Kurulum bittikten sonra alt+f2 ile çıkan pencereye VirtualBox yazıyoruz ve çıkan lisans anlaşmasını en sonuna kadar okuyup kabul ediyoruz.

Çıkan kayıt penceresini istediğimiz şekilde doldurup doğrula diyoruz.

VirtualBox yüklendi ve usb desteği için bir kaç ayar yapmak için şimdilik kapatıyoruz.

Terminal'i açıp sudo gpasswd -a KULLANICI_ADI vboxusers uyguluyoruz.

Tekrar terminal'den sudo gedit /etc/fstab komutunu veriyoruz ve açılan dosyanın en altına none /proc/bus/usb usbfs devgid=1002,devmode=664 0 0 bu kodu ekledikten sonra kaydedip kapatıyoruz.

Yine terminal'den sudo gedit /etc/init.d/mountkernfs.sh komutu ile çıkan dosyanın en altına ## Mount the usbfs for use in Virtual Box
domount usbfs usbdevfs /proc/bus/usb -onoexec,nosuid,nodev,devgid=1002,devmode=664
kodunu ekleyip kaydettikten sonra kapatıyoruz.

İşlemleri bitirdikten sonra uygulamalar/sistem araçları altından virtualbox'ı çalıştırıyoruz veya alt+f2 ile VirtualBox yazıp çalıştırıyoruz. Daha sonra istediğimiz bir işletim sistemi için yeni tuşuna basarak bir sanal makina oluşturuyoruz. Resimde de gördüğünüz üzere usb desteğimiz aktif halde.

Şimdi gelelim sanal makinamızın ayarlarını yapmaya. Sanal makinamızın üstündeki ayarlar kısmına tıklıyoruz.
Açılan pencereden ilk ayar kısmı genel ayarlar.
Buradan:
1. Sanal makinaya vereceğimiz toplam bellek (Ram) boyutunu belirliyoruz.
2. Sanal makinanın Kullanacağı ekran kartı boyutunu belirtiyoruz. Ayrıca 3d hızlkandırma için alttaki kutucuğu işaretliyoruz.

Sabit Diskler sekmesini atlıyoruz ve Cd/Dvd-Rom sekmesinden CD-rom sürücüsünü bağla seçeneğini işaretliyoruz.

Ses sekmesinde ses sürücüsü olarak alsa'yı seçiyoruz.

Usb sekmesinde ise etkinleştir yazan yerlere tik atıyoruz ve sağ taraftaki + işareti olan yerden istediğimiz usb cihazını sanal makinamıza bağlıyoruz.

Eğer sanal makinanızın direkt erişim sağlaması istediğiniz bir sabit disk bölümü varsa onu da paylaşılan dizinler sekmesine ekliyoruz. Daha detaylı anlatım için buraya bakınız.

Kurulum ve ayarlar bitmiştir. Bu aşamadan sonra sanal iştetim sistemini kurup usb cihazlarınızı bağlayabilirsiniz. Eğer VirtualBox'ı daha verimli kullanmak isterseniz Sanal makineyi çalıştırdıktan sonra aygıtlar sekmesinden Misafir Eklentileri'ni yüklemeniz şiddetle tavsiye edilir. Bu sayede fare ve klavye geçişleri olmadan sanal makinenizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Daha detaylı anlatım için buraya bakınız.

Önemli Not: Eğer usb cihazları bağlayamazsanız bunun nedeni yukarıdaki komutlarda geçen devgid=1002 olabilir. Şayet bu kod çalışmazsa grep vboxusers /etc/group ile kendi devgid'iniz öğrenip tekrar deneyin.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

localhost

Güzel bir belge. Gözüme carpan kisim, Ayarlar icinde 3d yi aktiflestir secenegi mevcut. Bu sekilde birde oyun denemesi yapmaniz mümkünmü :) Güncel bir oyunla denerseniz iyi bir is cikarmis olacaksiniz.  Eger calisirsa ve performansta yeterli derecede görünürse bir cok kullanici yerel diskinden sizin bu belge ile Windowsa veda etmis olur :)
Linux LPIC1 - MCSA

raskolnikov

Alıntı yapılan: Kirmizi - 26 Nisan 2009 - 02:30:28
Güzel bir belge. Gözüme carpan kisim, Ayarlar icinde 3d yi aktiflestir secenegi mevcut. Bu sekilde birde oyun denemesi yapmaniz mümkünmü :) Güncel bir oyunla denerseniz iyi bir is cikarmis olacaksiniz.  Eger calisirsa ve performansta yeterli derecede görünürse bir cok kullanici yerel diskinden sizin bu belge ile Windowsa veda etmis olur :)
En kısa zamanda deneyeceğim. Zira bilgisayarımda oyun yoktur ve oyunlarla aram yoktur :D ama deneme amaçlı biraz oynayabilirim  ;D
-Sri Chinmoy Ghose-

Tutunamayan

Usb Destekli VirtualBox Kurulumu maddesi Wikimize eklenmiştir. Teşekkürler...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

celebron

Alıntı yapılan: Kirmizi - 26 Nisan 2009 - 02:30:28
Sözü geçen özellik daha deneme aşamasında. O yüzden etkileyici performans beklemeyin derim. Ayrıca çogu oyunuda çalıştırmıyor.
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

raskolnikov

Bir kaç oyun denedim ama söylendiği gibi performans wine ile daha iyi :). Tabi ilerisi için daha iyi olacağını düşünüyorum.
-Sri Chinmoy Ghose-

heartsmagic

Bu güzel anlatım için teşekkür ederiz @peligom.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raskolnikov

-Sri Chinmoy Ghose-

erginemr

Güzel anlatım için teşekkürler.

Windows üzerinde VirtualBox çalıştırırken USB aygıt desteği daha sorunsuz. Linux üzerinde de aynı şeyi beklerdim ama biraz uğraştırıyormuş.  ::)

osmancan

Anlatımınız gerçekten çok güzel olmuş teşekkür ederim.
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

raskolnikov

Rica ederim. İleride daha da fazla anlatımlarda bulunmayı temenni ediyorum :)
-Sri Chinmoy Ghose-

empax

Dokuman icin sagol. Isime yarayacaktir  ;)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ceddiguzel

Geç bile olsam bu güzel döküman için teşekkür ederim

Alıntı yapılan: raskolnikov - 26 Nisan 2009 - 02:23:08

Önemli Not: Eğer usb cihazları bağlayamazsanız bunun nedeni yukarıdaki komutlarda geçen devgid=1002 olabilir. Şayet bu kod çalışmazsa grep vboxusers /etc/group ile kendi devgid'iniz öğrenip tekrar deneyin.

Yukarıdaki komutu vediğim zaman aynen şunlar çıkıyordu

vboxusers:x:123:cemil

Aynı durumda kalanlar bu rakamı şu yolu takip ederkede bulabilirler

Sistem > Yönetim > Kullanıcılar ve Gruplar'dan VirtualBox'a eklediğiniz kullanıcı adınızı secin ve Özellikler > Gelişmiş sekmesi altında Kullanıcı Kimliğinizi kontrol edin

Bunun hemen arkasından

Önce burada var olan devgid'i değiştirin

none /proc/bus/usb usbfs devgid=1002,devmode=664 0 0

Sonrada burada var olan devgid'i değiştirin

## Mount the usbfs for use in Virtual Box
domount usbfs usbdevfs /proc/bus/usb -onoexec,nosuid,nodev,devgid=1002,devmode=664

Benim kullanıcı kimliğim 1000 mesela sizinki ne ise onu yazın

Tekrar teşekkür ederim bu güzel öküman için

bekir

teşekkürler bilgiler için. bende kayıt yeri farklı çıktı bunun sebebi ne olabilir buraya üye mi olmam gerekiyordu?
sistemin dayattıkları çöpe...
yeni ülke, yeni işletim sistemi.

s7e7v7e7n

Virtualbox ile oyun denemesi yapıldımı acaba performans olarak nasıl ? ve virtualbox dan diğer HDD lere veya böldügümüz HDD lere ulaşabiliyoruz değil mi ? ordan dosyaları alıp kurmak icin proğram vb lazım olan şeyleri, bu virtualbox ile bir kaç defa sistem denemesi yapmıstım ama hiç proğram oyun vb şeyler nasıl kurulur bilmedigimden es geçmiştim şimdi ise fazlasıyla iş gören bir araç gereç olduğunu anlamış oldum anlatım için teşekkürler @raskolnikov
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

badhero

VirtualBox ile Pardus ve Ubuntuyu denemiştim Windows'ta iken. Performansı oldukça kötüydü.İnternete girmek,dosyaları kurcalamak yani kısacası herhangi bir işlem yapmak imkansızdı,insanı kanser edecek cinstendi.

heartsmagic

Virtualbox'ın performansı aslında gayet iyi. Yeterli miktarda bellek ayırmak lazım kendisine.

Ancak oyun oynamayı unutun derim zira şu an o aşamada değil. Daha çok dağıtımı kurar, tanır ve kullanırsınız güzel güzel.

s7e7v7e7n

@heartsmagic peki oyun yerine hafif proğramlar kurup kullanarak kullanabilirmiyiz ?
birde şöyle söylemem gerekirse normal 2. bir işletim sistemi olarak kullanabilirmiyiz oyunlar haricinde kullanmak için ? gerek dosya paylaşımı yapmak indirme falan proğramlar işte fazla abartmakta istemiyorum :)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

By_BooMeranG

Vİrtual Box şu anda alanındaki en iyi sanal makinelerden biri ancak ram ı paylaştığından dolayı birazcık kasıyor...Makineyi aşırı ağır olmamak üzere her türlü oyun ya da programı kullanabilirsiniz ancak bu program ya da oyun basitten kaliteye gittikçe sıkıntı çekebilirsiniz...Şu anda ben makinemde kullanıyorum pek bi sıkıntı ile karşılaşmadım..Ancak ubuntuyu yeni tanıyan biri olarak çok beğendim ve memnun kaldım iyiki sanal makineme kurup denemişim en azından şimdiden kendimi geliştirmeye başladım..kısa süre sonra da hdd me kurucam

heartsmagic

@By_BooMeranG, ben aslında oyun denemedim ama yanlış bilmiyorsam 3B desteği yok Virtualbox'ta. Yanlış mı biliyorum?

@tweety, elbette kullanabilirsin ikinci bir sistem olarak. Benim Virtualbox üzerine kurduğum bir sunucuya dışarıdan erişip kurcalamışlığım da vardır. Ağ olayını hallettikten sonra gerisi kolay. Dosya paylaşımı da yapabiliyorsun elbette.

celebron

@heartsmagic Virtualbox'ın yeni sürümlerinde(3.x.x) deneysel olarak DirectX özelliği eklenmiştir. Tek yapılması gereken Virtualbox'ı güncellemek ve sanal makinayı güvenli modda açıp Guest eklentisini yüklemek gerekmektedir. Varsayılan olarak seçili değil bu yüzden seçmeniz gerekiyor. Ben birkaç oyun denedim Call of Duty 2 ve Warcraft Frozen Throne gibi oyunları gayet güzel çalıştırmaktadır. Hatta arkadaşlarımda Frozen Throneda Dota oynadık. Battlefield 1942 de ise oyun açıldı ancak menüsü garip gözüküyordu.

Not:Sanal PC nin ramini ve ekran kartını baya yükselttim.
Not2:Bahsettiğim özellik Windows yüklü sanal pc için geçerlidir. Linux yüklü bir sanal makinada denemedim.
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

heartsmagic

@celebron, bilgilendirme için teşekkürler. Bu gelişmeyi duymak sevindirdi beni.

celebron

İlerde bu özelliğin daha da gelişeceğini umalım. :) Belki gün gelir Crysis gibi oyunlar oynarız sanal makinada. :D

badhero

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ekim 2009 - 01:58:03
Virtualbox'ın performansı aslında gayet iyi. Yeterli miktarda bellek ayırmak lazım kendisine.

Ancak oyun oynamayı unutun derim zira şu an o aşamada değil. Daha çok dağıtımı kurar, tanır ve kullanırsınız güzel güzel.

Verebileceğim her şeyi verdim ama karşılığını alamadım. Çok yavaş çalışıyordu. Ama neyse ki o günler çok eskide kaldı. Şimdi saf kan bir Ubuntu kullanıyorum.

By_BooMeranG

makineye normak kuracağınız işletim sistemi ile samal makinedeki işletim sisteminden aynı verimi alamazsınız....aynı özelliklerdeki 256 ram bağlı pc e normal ubuntu kurup denerseniz...384 ram ile aynı hızı alırsınız hatta daha fazlası...(denendi)