Linux ile web tasarımı

Başlatan zulfikar, 29 Nisan 2008 - 07:28:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zulfikar

Merhaba arkadaşlar, burada daha yeniyim, forumda web tasarım ile ilgili başlık bulamadım ve
buraya açayım dedim.
Ben websitesi tasarımı ile ilgili araç ve yardımcı programlar hakkında bilgi almak istemiştim.
Hangi programları kullanıyorsunuz avantajları nedir gibi bir ön bilgi verirseniz sevinirim.

ufuk_k

Ben isimleri vereyim, bilgileri ilgilenenler versin ayrıntılı. Siz de programları kurarak göz atabilirsiniz ve web sitelerine bakabilirsiniz.

OpenOffice HTML Editor
Quanta Plus
Eclipse
Bluefish
Kompozer (NVU) (Dreamweaver işlevi)
The GIMP (grafik)
Inkscape  (vektör grafik)
Xara extreme (vektör grafik)
gftp
gedit, kate, vim, emacs, scite (text editorler)

lostys

Hah tam da ben bunları soracaktım, güzel. peki adobe flash ve fireworks yerine kullanabilecegimiz bir program var mı? En azından png dosyalarını layerlı olarak açabilecek ? gimp le açmayı denedim bitmap olarak açtı, layersız.

ufuk_k

http://linuxappfinder.com/alternatives BU sitede ayrıntılı bilgiler var alternatif programlarla ilgili. png dosyalarını layerlı açmak da onların nasıl kaydedildiği ile ilgili olsa gerek. Layerlar birleştirilerek kaydedilince layersız açılıyor diye biliyorum. Ayrıca Gimp png formatında kaydetmeye çok elverişli bir program. Cinepaint ve Inkscape, Xara programlarını deneyin.

lostys

Yok, daha önce win altında layerlı olarak kaydettiğim png dosyasını açmaya çalıştım. Ama layerlı algılamadı.

lostys

yok xara da acmadı inkspace de png layerlı dosyaları. :S ne yapıcam bilmiom :S

munirekinci

Arkadaşım; Png dosya biçimi katmanlı (layer) grafikleri desteklemez. Daha doğrusu katmanlı biçimde kayıt yapamazsın. Kayıt yaptığında bütün katmanları birleştirip tek bir katman oluşturur ki buna ana katman denir.

lostys

bu gune kadar hep firefox ta calıstım. hepsi de layer lı. neden png dosyaları layer lı olmasın ?

lostys

SoulSmasher

kod düzenlemek için activestate.com dan ücretsiz indirilebilen komodo edit i tercih ederim
http://www.activestate.com/store/komodo_edit/ bu adresten indirilebilir

ayrıca şu ayzıyı okumanızı tavsiye ederim türkçe kodlamaların düzgün çalışması için
http://community.activestate.com/forum-topic/komodo-edit-character-encoding-problem

matafleur

Alıntı yapılan: lostys - 29 Nisan 2008 - 17:06:52
bu gune kadar hep firefox ta calıstım. hepsi de layer lı. neden png dosyaları layer lı olmasın ?

???

firefox?fireworks?

uur

adobe fireworks katmanlı şekilde png dosyalarıyla çalışmaya izin veriyor, aynen photoshop'un psd dosyalarıyla yaptığı gibi.

ben de fireworks muadili bir program bulamadım ubuntu altında , wine ile kurup çalıştırmayı da başaramadım.
o yüzden tek bir dosyadan oluşan "fireworks portable" bir halini buldum bir şekilde netten , o şekilde ancak wine ile mükemmel olmasa da işlerimi görebileceğim bir şekilde çalıştırabildim.

kod geliştirme ortamı olarak ise,Zend Studio for Eclipse'i gayet başarılı buluyorum.

atomkarinca

Alıntı yapılan: uur - 29 Eylül 2008 - 09:27:11
adobe fireworks katmanlı şekilde png dosyalarıyla çalışmaya izin veriyor, aynen photoshop'un psd dosyalarıyla yaptığı gibi.

ben de fireworks muadili bir program bulamadım ubuntu altında , wine ile kurup çalıştırmayı da başaramadım.
o yüzden tek bir dosyadan oluşan "fireworks portable" bir halini buldum bir şekilde netten , o şekilde ancak wine ile mükemmel olmasa da işlerimi görebileceğim bir şekilde çalıştırabildim.

kod geliştirme ortamı olarak ise,Zend Studio for Eclipse'i gayet başarılı buluyorum.

Eğer Fireworks dediğiniz vektör grafik işleme programıysa, Linux'taki madili Inkscape'tir. Gayet başarılı bir yazılımdır.