Hardy’de Broadcom 43xx Wireless ve Başka Markaları Çalıştırmak

Başlatan SoulSmasher, 25 Nisan 2008 - 19:52:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SoulSmasher

bir önceki yazımdan farklı bir yazı bu. xorg-conf a da eklediğim bu yazımda ubuntu 8.04 hardy'de boradcom 43xx (ve de çipseti bilinen/Windows XP sürücüsü bulunan) başka marka wireless modemlerin nasıl çalıştırıldığını yazacağım. Kaynağım her zamanki gibi ubuntuforums :)

Yapacaklarınız:
unutmadan: verdiğim kodladın hepsini satır satır ayrı ayrı uygulayın, bazen sorun yaratabiliyor
ilk önce broadcom 43xx serisi wireless olup olmadığına bakalım
şu kodu çalıştırın:
lspci -nn | grep 14e4
çıktı şunun gibi bir şey olmalı
05:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM94311MCG wlan mini-PCI [14e4:4311] (rev 01)
şu bölüm boradcom 4311 wireless adaptörü olduğunu söylüyor
Broadcom Corporation BCM94311MCG wlan mini-PCI [14e4:4311]

Şimdi Wireless Sürücümüz İçin Gerekli Yükleme Paketlerini Alalım
hardy heronda gelen ndiswrapper 1.50 sürümü eskisinden öte artık sağlam olarak çalışabildiği için yenisini sourceforge dan indirip kurma gibi bir sıkıntımız kalmıyor :) bu nedenle direkt depolardan kurabileceğiz

kurmak için terminalde şu kodu çalıştırın:
mkdir wireless-kurulumu
cd wireless-kurulumu

böylece işemleri uygulayacağımız klasörün içine girmiş olduk

şimdi ise broadcom 4311 için gerekli driverı indirmemiz gerekli.. bunu dell in sitesinden şu şekilde indirebilirsiniz
wget http://ftp.us.dell.com/network/R151519.EXE
veya rapidshareden şu linkden daha hızlı indirebilir ve içerisine taşırsınız
şimdi ndiswrapperı kuralım
sudo apt-get update
sudo apt-get install ndiswrapper-common ndiswrapper-utils-1.9

eğer internete erişiminiz yoksa ndiswrapper şu şekilde de kurulum cdsini isteyerek kurulabilir
sudo apt-cdrom add
#crom istendiğinde sürücüye hardy cdsini koyup enter a basın
sudo apt-get update
sudo apt-get install ndiswrapper-common ndiswrapper-utils-1.9

şimdi ndiswrapper ile sorun yaratacak olan modülleri kaldıralım
echo blacklist b43 | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist

şimdi ise şu kodu çalıştırın
gksudo gedit /etc/rc.local
exit 0 yazan satırın (en alt satır) üzerine şunu ekleyin:
modprobe -r b44
modprobe -r ssb
modprobe ndiswrapper
modprobe b44

şunun gibi bir şekilde gözükmeli
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

## Loading ndiswrapper and b44 in correct order
modprobe -r b44
modprobe -r ssb
modprobe ndiswrapper
modprobe b44

exit 0

şimdi ndiswrapper ile sürücüyü kuralım
cd ~/wireless-kurulumu/
unzip -a R151519.EXE -d R151519/
cd R151519/DRIVER/
sudo ndiswrapper -i bcmwl5.inf

şimdi ise bilgisayarı yeniden başlatın
sudo shutdown -r now

yeniden başlatmadan çalışıp çalışmadığını denemek istiyorsanız terminalde sırayla şunu uygulayın
sudo rmmod b43 b44 ssb
sudo modprobe ndiswrapper
sudo modprobe b44

bu kadar, her şeyi düzgün yaptıysanız çalışması gerekli :)

dipnot: hardy de wireless çalıştırmak için başka bir makale veya gutsyde çalışan makaleleri uyguladıysanız muhtemelen (bende olduğu gibi) işlemleri geri alsanız bile başarısızlıkla sonuçlanacaktır. bu nedenle buradaki makaleyi mümkünse temiz bir kurulum üzerine uygulayın

şahsen denedim, çalışıyor, afiyet olsun ;)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SoulSmasher

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Nisan 2008 - 19:54:52
Eline sağlık, sabitledim.

tüm teşekkür makaleyi hazırlayana gitmeli aslında, ubuntunun hiç alfa ve betasını kurmama rağmen forumdan takip ediyordum. 5 6 tane benzer yazı yazıldı, fakat en stabili bu, ben sadece türkçeleştirerek burada ingilizce bilmeyen ubuntuseverlere kazandırmak istedim..

teşekkürler :)

dream61

selam arkadaşlar
benim laptop um acer marka ve 2920z model.bu laptopta ateros chipset wireless var.acaba bu işlemler bu chipsetli wireless kartlar içinde geçerli mi.ubuntu 7.0 daha önce kısa bir sürede olsa kullandım fakat desktop pc de laptopta ilk defa 8.04  kullanıyorum.yardımlarınızı bekliyorum.kolay gelsin....

SoulSmasher

Alıntı yapılan: dream61 - 27 Nisan 2008 - 13:51:39
selam arkadaşlar
benim laptop um acer marka ve 2920z model.bu laptopta ateros chipset wireless var.acaba bu işlemler bu chipsetli wireless kartlar içinde geçerli mi.ubuntu 7.0 daha önce kısa bir sürede olsa kullandım fakat desktop pc de laptopta ilk defa 8.04  kullanıyorum.yardımlarınızı bekliyorum.kolay gelsin....

atheros çipset için ayrı bir makale var. henüz türkçeleştirmedim, sizin wireless ın tam modelini bilmemekle birlikte şuraya bakmanızı öneririm. hardy de de çalışıyormuş

düzenleme: şu yazıya da bakın, hardy64 de çalışıyormuş, 32sinde de çalışır :)
http://quilombo.wordpress.com/2008/01/09/atheros-ar5006eg-in-ubuntu-710-gutsy-gibbon/

tabi temiz kurulum üzerine deneyin bunları

Le0n

Bende de yukarda bahsi geçen wireless kartını kullanıyorum. Ubuntu'yu ilk kurduğum zaman bu kartı tanıtmaya baya uğraştım ama sonra farkettimki boşuna uğraşmışım. Bu kartı kurmak için sadece kurulum sırasında ethernet ile internete bağlı olmak yetiyor, gerisini zaten ubuntu hallediyor.
sudo apt-get purge windows

ardes

technomania34

Öncelikle merhaba. Uzun süredir pardus ve ubuntu arasında gidip gelenlerdenim. Ama her zaman tercihim pardus olmuştur. Nedeni ise ubuntuyu kurduktan sonra önüme çıkan engeller. Aslında pardusta da ilk başlarda epey engel çıkmış ve bunları bir şekilde aşarak stabil olarak kullanmaya başladım. İş için laptopumda Mocromedia Flash için windows, kişisel kullanım için ise linux favorim. Bu kısa özetten sonra baş ağrıtmadan sadede geleceğim. Son 1 haftadır ubuntu hardy saplantısı bende had safhada. Kurdum iyi güzel ama gel gör ki wireless çalışmadı. Forumda aradım ve sorunumun çözümü bu gibi göründü çünkü
05:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM94311MCG wlan mini-PCI [14e4:4311] (rev 01)
olarak karşıma çıktı. Akabinde yazılanları aynen ve de harfiyyen yapmama rağmen kablosuz olarak bağlanamadım. Haa elbetteki sorunumun çözümü bu ama bir yerde hata yaptığımın farkındayım ve göremiyorum. İsteğim bunu uygularken benim düştüğüm olası hataya düşüpte daha sonra bunu farkeden bir dostumuz varsa aydınlatması. Bu bir rica elbette. Buna gelecek yanıt beni defa kere ubuntu kurmaktan kurtaracak. Zira temzi bir kurulumun üstüne bu işlemi yapmak gerektiğini biliyorum. Haa cihazım Acer Aspire Wlmi 5104.

Az konuşurum ama uzun yazarım:D

heartsmagic

Aslında bu başlık altında problem tartışmasak daha güzel olur.

Eğer her şeyi doğru yaptığına inanıyor,

sudo iwconfig

çıktısında kablosuz kartın görünüyor (örnek eth1),

sudo iwlist eth1 scan

dediğinde kablosuz ağları görüyor, fakat ağ yöneticisinden bu ağlara bağlanamıyor veya bağlandığı halde kısa bir süre sonra kopuyorsa ne yazık ki forumda bir süredir hararetle tartışılan kablosuz problemi seni de vurmuş demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

Dün bu işlemi yaptığımda sorunsuzca ağa bağlanan Ubuntu, bugün bilgisayarı açtığımda kablosuz bağlantı yapmadı. Yani ağ yöneticisinde gözükmüyor bile. İşlemi tekrarladım, yine çalışmadı. lspci çıktısında hala gözüküyor aygıt, o yönde bir sorun yok. Ne yapmalıyım?

iwconfig sonucu da alamıyorum. Ama "ndiswrapper -l" çalıştırdığımda, doğru PCI adresi için doğru sürücü yüklü gözüküyor.

Sorunumu ndiswrapper kullanmayarak çözdüm. Zaten kartım direk Hardware Drivers'tan destekliymiş. Hatta WPA bile destekliymiş.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Onoktake

Bunun bir de 9.04 veya 9.10 için olanını hazırlayabilir misiniz?
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

Cihan_Br

merhaba arkadaşlar
linux sürümlerinde wireless'i açmak için fn+f2 ye basmak gerkiyor ( benim laptop casper wireless tuşu da f2 sizin laptobunuzun wireless tuşu farklı olabilr ) haydi kolay gelsin.
arkadaşlar bu basit sorundan dolayı ben uzun zaman linux kullanamadım foruma bakıyorum bir çok arkadaş aynı sorunu yaşıyor.eğer foruma arasıra girip arkadaşlarımızı bu basit problemin çözümü hakkında yardımcı olursak çok iyi olur.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Cihan_Br - 03 Kasım 2011 - 20:52:00
merhaba arkadaşlar
linux sürümlerinde wireless'i açmak için fn+f2 ye basmak gerkiyor ( benim laptop casper wireless tuşu da f2 sizin laptobunuzun wireless tuşu farklı olabilr ) haydi kolay gelsin.
arkadaşlar bu basit sorundan dolayı ben uzun zaman linux kullanamadım foruma bakıyorum bir çok arkadaş aynı sorunu yaşıyor.eğer foruma arasıra girip arkadaşlarımızı bu basit problemin çözümü hakkında yardımcı olursak çok iyi olur.

Yardim etmek istediginin farkindayim ama biraz tarihlerede de dikkat etsen ;)