[26] Ubuntu için kitap var mıdır?

Başlatan heartsmagic, 03 Mart 2009 - 02:32:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rick

Alıntı yapılan: plusnettr - 06 Eylül 2010 - 07:24:04
Alıntı yapılan: mehmetfun - 04 Ağustos 2010 - 14:09:11
Ayrıca üzerinde uçbirim komutları yazan bir duvar kağıdı işinize yarayabilir..
http://www.tux-planet.fr/public/images/wallpapers/linux-wallpaper-for-beginners.jpg
Fransızca kırık link yazıyordu google de arattım sanırım böyle bir wallpaper idi faydalı bir kaynak olur
http://bharatikunal.files.wordpress.com/2008/10/linux-wallpaper-for-beginners.jpg
Vay canına! İnanılmaz faydalı! Derhal indirdim ve GIMP ile Useful Wallpapers yazısını sildim. :D

kaansef

Bende çok beğendim.Eve gider gitmez indiricem.
# 28065

Timur

resmen çok esaslı bir kütüphane olmuş bu başlık.  :)

XRumer

Ben şu an yeni başlayanlara yönelik bir e-kitap kaleme almaktayım. Bayağı ilerleme kaydettim. Asıl zor kısmı tasarımı olacak. Onu da hallederiz bir şekilde.

s7e7v7e7n

aslında burdaki dökümanları birisi veya birileri PDF haline getirse alın size güzel bir kitap :)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

rakkoc

Alıntı yapılan: canosayan - 05 Mart 2009 - 18:52:00
http://cid-1d6925a05117f537.skydrive.live.com/self.aspx/.Public/linux%7C51%7C6.pdf
kim korkar linuxtan kitabının parçalarını birleştirdim. 10 mb kadar.
bu pdf dosyasi yeterli bir kitap bence. telefonuma attim simdi serviste git gel yaparken okurum
windows'tan ubuntu'ya yol aliyorum, her adimda ozgurlugumu tekrar tadiyorum.

shey mujuk yeaap gibi abidik kubidik kelimeler kullanmam ve sevmem. ama gocmen olmamdan kaynakli turkcem cok iyi degildir.
Yazim hatalari ve Devrik kurdugum cumleler icin simdiden butun arkadaslardan ozur dilerim.

altan

yakusha

sevgili üstadım, türkçe kitabı da vardır artık :) maddenin ilk yazısına ekleyebilir miyiz...
Artık bu forumu kullanmıyor.

microanaliz

MicroAnaliz

microanaliz

Arkadaşlar linux kitaplarını burada tanıtın bilmeyenlere yardımcı olunur...
http://www.linux.org.tr/kitaplar/

MicroAnaliz

LordsWords

paylaşımlarınız için teşekkürler arkadaşlar kitapları okumaya başlıyom bende

CASPER TWETİ

Ben de ubuntuyu çözmek için kaynak ararken şunu buldum
http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=R87YKXLJX8MK8SYTOCIS
içeriğinde 16 farklı linux dağıtımı yer alıyormuş.

Mkturk

CASPER TWETİ nin bahsettiği kitabı aldım , Biraz eleştiri yapmak isiyorum.
1- Çeviri çok kötü çoğu anlaşılmaz , google translatede çevitrseniz daha anlaşılabilir olurdu .
2. Herkes için diyor ama alakası yok , başladığı yerden devam edebilmek için kuvvetli alt yapı gerekli
3- Gerekli bir sürü bilgi eksik , gereksiz bilgi çok fazla ...
4- Aşağı yukarı her bilgisayar kitabının akıbeti , güncel olmamak !  2007 baskı

Secret++

Lınuxtan kim korkar diye bir elektronik kikap indirdim =)

doctor334

Linux 2012 Kemal Demirez ;temelde neyin ne oldugunu bilmek isteyenler icin güzel kitap

ayanikwalla

Alıntı yapılan: ubuntu90 - 23 Nisan 2009 - 09:02:08
]ODTÜ kütüphanesinde uzun bir uğraş sonrası bulduğum bir kitap  ;D
2008 basımı Ubuntu 7.10 Linux UNLEASHED Andrew/Paul Hudson SAMS yayınlarından çıkmış
şu siteyi ziyaret ederek bu ve diğer yardımcı kitaplar hakkında bilgi edinebilirsiniz
www.informit.com

Tam aradığım bir kitaptı.. Çok teşekkür ederiz. Umarım bu site ve bu bilgiler faydalı olur.

Mkturk

Bu Ubuntuya ikinci başlamam , ilkinde yüklemek istediğim programları yükleyip kuramamıştım , öğrenebilmek için de şartlarıma uygun güzel bir kaynak bulamamıştım.
Çok hikaye okudum eskiden , artık linuxun ubuntunun hikayesini okuyacak zamanın yok.
Komutlar , kullanım şekilleri , dosya sistemi , indirme  ,derleme ,yükleme ,çıkarma gibi konularda tatmin edici , hikaye anlatmayan Türkçe bir kaynağa ihtiyacım var . Önceden aldığım C.Negus Herkes İçin Linux kitabı var ama 668 sayfanın 600 ü hikaye , içinden gerekli bilgiyi aramaktan yoruldum.
Aradığım gibi bir Türkçe kitap var mıdır ?

UykusuzBizon

Bağlantıdaki kitapları incelerseniz işinize yarayabilirler. Hikaye dediğiniz kısım hemen her kitapta olabilir  zira linuxla ilgili yazılan kitaplarda önce hikaye ve gelenek anlatılıyor çoğunluk. Sizin yapmanız gereken ihtiyacınız ne ise içerik kısmından onu bulup o konuya geçmek bence.

Program yükleme ile ilgili sorunlarınızda kitaplardan yararlanmak yerine forumlardan yararlanmanız daha iyi olabilir.
Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.

heartsmagic

Hikâye istenmiyorsa Google'a gidilir ve basit bir şekilde "Şu bu iş Linux" araması yapılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Naggy

Vardır elbette. Ama gerek var mıdır?
NAG FOR LIFE

Night Glam Flow

Ne okursanız okuyun sonuç olarak iş phyton öğrenmeye geliyor. Örneğin ubuntu ile ilgili deneyimi kitaptan çok makale okuyarak ve kullanarak kazanıyorsun. Tabi bu benim görüşüm.

MuhbirKedi

Bu kitap linux için programlama yapmak isteyen birisi için yeterli midir? Ben boş zamanlarımda bu tür kitaplar okumak istiyorum. Veya programcılığı güzel öğreten, anlatan bir kitap bilirseniz yazabilir misiniz?
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

heartsmagic

Alıntı yapılan: Night Glam FlowNe okursanız okuyun sonuç olarak iş phyton öğrenmeye geliyor. Örneğin ubuntu ile ilgili deneyimi kitaptan çok makale okuyarak ve kullanarak kazanıyorsun. Tabi bu benim görüşüm.
Neden iş Python'a gelsin? Amacı sadece Linux'u ve özelinde Ubuntu'yu öğrenmek olan birisinin Python'u falan öğrenmesine gerek yok. Bir tarafta işletim sistemi, bir Linux dağıtımı var diğer tarafta programlama dili. Alakayı kuramadım?

Alıntı yapılan: MuhbirKediBu kitap linux için programlama yapm isteyen birisi için yeterli midir? Ben boş zamanlarımda bu türk kitaplar okumak istiyorum. Veya programcılığı güzel öğreten, anlatan bir kitap bilirseniz yazabilir misiniz?
Bu başlık Ubuntu ile ilgili kitaplar hakkında. İstediğin bilgileri Programlama bölümlerimizi kurcalayarak edinebilirsin. Fakat genel anlamda "programlama" diye başlarsan olaya arada kaybolabilirsin. Mesleâ programlama diye genelleyerek algoritma kurmayı mı soruyorsun? Yoksa ikisini bir arada götüreyim, dili öğrenirken algoritma kurmayı da araştırırım diyorsan kolay öğrenebileceğin bir dili hedefle ve onun üzerine git. Örneğin Python gibi bir dille başlayabilirsin. Söylediğim gibi bu konuyu Programlama bölümünde araştırabilirsin.

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Kasım 2015 - 11:34:02
Alıntı yapılan: Night Glam FlowNe okursanız okuyun sonuç olarak iş phyton öğrenmeye geliyor. Örneğin ubuntu ile ilgili deneyimi kitaptan çok makale okuyarak ve kullanarak kazanıyorsun. Tabi bu benim görüşüm.
Neden iş Python'a gelsin? Amacı sadece Linux'u ve özelinde Ubuntu'yu öğrenmek olan birisinin Python'u falan öğrenmesine gerek yok. Bir tarafta işletim sistemi, bir Linux dağıtımı var diğer tarafta programlama dili. Alakayı kuramadım?

Alıntı yapılan: MuhbirKediBu kitap linux için programlama yapm isteyen birisi için yeterli midir? Ben boş zamanlarımda bu türk kitaplar okumak istiyorum. Veya programcılığı güzel öğreten, anlatan bir kitap bilirseniz yazabilir misiniz?
Bu başlık Ubuntu ile ilgili kitaplar hakkında. İstediğin bilgileri Programlama bölümlerimizi kurcalayarak edinebilirsin. Fakat genel anlamda "programlama" diye başlarsan olaya arada kaybolabilirsin. Mesleâ programlama diye genelleyerek algoritma kurmayı mı soruyorsun? Yoksa ikisini bir arada götüreyim, dili öğrenirken algoritma kurmayı da araştırırım diyorsan kolay öğrenebileceğin bir dili hedefle ve onun üzerine git. Örneğin Python gibi bir dille başlayabilirsin. Söylediğim gibi bu konuyu Programlama bölümünde araştırabilirsin.

Şundan bahsetmek istemiştim:

Ubuntuyu öğrenmek isteyen insan genellikle ubuntuyu bayağı bir kişiselleştirmek istiyor. Özellikle kitap ihtiyacı hissetmesinin sebebi de bu oluyor. Bu tarz işler için de kodlama bilmek gerekiyor. Dediğim gibi yanlış da düşünüyor olabilirim.

Ubuntuyu kullanmak için, verimli kullanmak için kitaba gerek yok bence.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Night Glam Flow
Şundan bahsetmek istemiştim:

Ubuntuyu öğrenmek isteyen insan genellikle ubuntuyu bayağı bir kişiselleştirmek istiyor. Özellikle kitap ihtiyacı hissetmesinin sebebi de bu oluyor. Bu tarz işler için de kodlama bilmek gerekiyor. Dediğim gibi yanlış da düşünüyor olabilirim.

Ubuntuyu kullanmak için, verimli kullanmak için kitaba gerek yok bence.

Kişiselleştirmek derken? Eğer görünümden bahsediyorsak yine gerek yok, hem de hiç :) Yok, kullanılan bazı Python temelli uygulamaların kişiselleştirilmesi ise, orada da olay kişiselleştirmeden çıkıp geliştirmeye gidiyor. Eh, haliyle birisi de geliştirici olmak istiyorsa haliyle bir dil öğrenmelidir. Fakat sıradan bir Ubuntu kullanıcısının Python veya herhangi bir başka dil öğrenme gibi bir zorunluluğu yok.