Gentoo, Arch Linux vs.

Başlatan atomkarinca, 09 Şubat 2009 - 12:36:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Gentoo, Arch gibi dağıtımların kurulumu zor gelebilir fakat bunu atlatmanın kolay bir yolu var. Bu dağıtımların çok geniş kurulum rehberleri olur sitelerinde, bu rehberleri izleyerek dağıtımları önce sanal makine üzerine kurarsanız neler yapmanız gerektiğini bir nebze olsun kavrarsınız.

İkinci bir yol daha var. Mesela Gentoo'nun kurulum cd'sinde links programı geliyor. Kuruluma başladığınızda ikinci bir terminal açıp (Ctrl+Alt+F2 veya Alt+F2 kombinasyonlarından biriyle yapabilirsiniz) oradan links programını açarak, bir yandan kurulum rehberini takip edip diğer yandan kurulumu devam ettirebilirsiniz. Arch'ta ise kurulum rehberi cd'nin içinde bulunmaktadır. cat komutuyla bu belgeyi yine ayrı bir terminalde açıp takip edebilirsiniz.

Bu şekilde bir iki defa zorlansanız da daha sonra bu işi kolayca kotarabildiğinizi göreceksiniz.

matafleur

Gentoo veya arch ın hızlı olmasının sebebi sistemnin özellklerini iyi bilen gereksiz bileşenlerden arındırılmış ve kullanıcı tarafından optimize edilebilen ve sadeleştirilen sistemler olmasından kaynaklı.Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı veya isteklerinizi sizden iyi kimse bilemez.Bu noktada kurulum yine size düşüyor (:

Ha ama şu var.İkiside dökümantasyon bakımından oldukça iyi durumdalar.Aradığınız birşeyi rahatlıkla ve kolay anlaşılabilir bir biçimde bulabilirsiniz.Bu yüzden değişik distrolar denemek yerine bir taraftan kolları sıvayıp herhangi birine girişip çok sıkıştığınız yerde de irc üzerinden destek alabilirsiniz (:

İyi çalışmalar.Kolay gelsin....

budun

Ben gentoo yu denedim ama x i kuramadan yeniden ubuntu ya döndüm. tekrar deneyeceğim. (x'i kuramamın sebebi ati radeon x1300 ü tanıtamamam). 2 sini de kullanmış arkadaşlar ne düşünyorlar acaba gentoo mu daha hızlı çalışıyor yoksa arc linux mı?
Levent

heartsmagic

Arada aman aman fark göremezsin iki dağıtım arasında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

Eğer use-flag'leri, cflag'leri vs. düzgün ayarlayabilirseniz Gentoo ile Arch Linux arasında fark oluyor. Bu arada sanırım konu sapmaya başladı.

Gimp Uzmanı

Arch  kurulumunu sanal makinede deniyorum. Çok eğlenceli. :D

budun

Alıntı yapılan: atomkarinca - 09 Şubat 2009 - 14:14:07
Eğer use-flag'leri, cflag'leri vs. düzgün ayarlayabilirseniz Gentoo ile Arch Linux arasında fark oluyor. Bu arada sanırım konu sapmaya başladı.
Tam anlayamadım. Use-flag leri düzgün ayarlayabilirsek gentoo daha mı hızlı oluyor?
Levent

matafleur

Duruma göre evet veya hayır.Bu arada konuya dönsek ve arch ve gentoo ile ilgili kısma başka bir başlıktan devam etsek? (:

Ne yazıkki -benim de katkılarımla- konu iyice amacından saptı (:

atomkarinca

@budun, evet daha hızlı oluyor. Bu bahsettiğim flag'lerin bir kısmı programların işlemci mimarinize özel olarak derlenmesini sağlıyor. Bu şekilde işlemcinizden maksimum performans almış oluyorsunuz. Diğer bir kısmı ise kullandığınız masaüstü ya da pencere yöneticisin, görsel araçlar (GTK ya da Qt gibi mesela) ve bunun gibi değişkenlere göre kriterler oluşturup programların ona göre derlenmesini sağlıyor. Bu da ihtiyacınız olmayan şeylerin çalışmayacağı ve programların daha hızlı çalışacağı anlamına geliyor.

Eğer Gentoo ya da Slackware gibi dağıtımlar kullanacaksanız mutlaka bunları bilmeniz gerekiyor, yoksa kullandığınız başka bir dağıtımdan farkı kalmaz.

Arch Linux'ta da bunlar yapılabiliyor fakat Arch Linux'un asıl güzelliği bu değil. Asıl güzelliği size minimal bir sistem sunması ve bunun yanında pacman gibi olağanüstü bir paket yöneticisi ve AUR gibi olağanüstü bir depo ile birlikte gelmesidir.

heartsmagic

Uzun süre Gentoo ve Archlinux kullandım. Gentoo'yu kullanırken de "use flag"leri çok dikkatlice kullanırdım. İki dağıtım arasında son kullancının fark edeceği kadar bir hız artışını asla görmedim. Archlinux da en az Gentoo kadar hızlıydı.

Good False

Heartsmagic şu an hangi dağıtımı kullanıyorsun? Neden? (özel olmazsa...)

heartsmagic

Lapis+Ubuntu.

Lapis için bir iki desteğim olduğundan.
Ubuntu'yu ise açıklamama sanırım gerek yok.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Şubat 2009 - 17:53:30
Lapis+Ubuntu.

Lapis için bir iki desteğim olduğundan.
Ubuntu'yu ise açıklamama sanırım gerek yok.
Şaşırdım doğrusu. :D

heartsmagic

Hangi kısmına?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Şubat 2009 - 10:58:40
Hani kısmına?

Senin Slackware gentoo veya Arch gibi son kullanıcı dostu olmayan. Bu benim kendi kişisel görüşüm. Dağıtımlar kullanmanı beklerdim. Ustad. :D

heartsmagic

Saydıklarının hepsini kullanmışlığım var. Kısa süreli de değil, kendilerini çözecek kadar uzun süre kullandım. Ancak Ubuntu isteklerimi karşılarken artık zahmete katlanma ihtiyacı hissetmiyorum. Eskiden insanlara "eğer Linux'u öğrenmek istiyorsan şu şu dağıtımı kur" derdim. Ara ara şimdi de diyorum fakat bunun çok da doğru olmadığını düşünmeye başladım. Eğer kullanıcının niyeti cidden Linux'u öğrenmekse Ubuntu üzerinde de öğrenir. Zaten niyeti öğrenmek değilse ne Slackware,ne Arch ne de bir başka dağıtım ona Linux'u öğretemez zira bir süre sonra kullanmayı bırakacaktır.

Konu biraz dağıldı ki bu zaten bir başka dağılmış konunun parçasıydı. @atomkarinca bizi affetsin :)
Daha da fazla boş boğazlık etmeyeyim.

erginemr

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 10 Şubat 2009 - 14:28:56
Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Şubat 2009 - 10:58:40
Hani kısmına?

Senin Slackware gentoo veya Arch gibi son kullanıcı dostu olmayan. Bu benim kendi kişisel görüşüm. Dağıtımlar kullanmanı beklerdim. Ustad. :D

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Şubat 2009 - 17:43:59
Uzun süre Gentoo ve Archlinux kullandım. Gentoo'yu kullanırken de "use flag"leri çok dikkatlice kullanırdım. İki dağıtım arasında son kullancının fark edeceği kadar bir hız artışını asla görmedim. Archlinux da en az Gentoo kadar hızlıydı.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Temmuz 2008 - 13:46:27
@atomkarinca, öncelikle hoş bir fikir teatisi oluyor, sakın yaptığımız şeyi kötü niyetli olarak algılama zira ben öyle görmüyorum ve zevk alıyorum. Devam edeyim.

Şimdi kavramları karıştırıyor bence senin bahsettiğin insanlar. Elit demek seçkin demektir. Eğer LFS yapmak veya kanırta kanırta Linux kurmak seçkinlik olarak algılanıyorsa bence durum çok vahim. Başka yerlerde de söylemişimdir Gentoo yapmak için haftalarını harcayanlar bilirim. Sonra gelip hava atmaya çalışırlar. Şimdi bu arkadaşlar elit mi oluyor? Hayır. Sebep belli: 1 ay sonra Gentoo'ları patlıyor. Slackware kurup da yıllarca kalabilen kaç insan vardır? (Gentoo ve Slackware ile senelerce güzel güzel çalışan insanları belirtmiyorum burada, lütfen dikkat)

Seçkin kullanıcı dediğimiz şey, kullandığı dağıtım ne olursa olsun, dikkatlice ona hükmedip, yapacağı güncellemelerde ne gibi hata alabileceğini (ve de risk) tahmin eden, başına bir hal geldiğinde çözüm yoluna kısa sürede ulaşabilen, eğer çözemezse alternatif yolları çok iyi tanıyan, kısacası dağıtımıyla uzun süre iyi geçinebilen kullanıcıdır. Bu bağlamda düşünecek olursak elit dediğimiz kullanıcının elinde ister Gentoo,Debian isterse Ubuntu olsun mutlaka işini görecektir.

Ubuntu'yu ve Gentoo,Slackware,Debian (kararlı) gibi dağıtımları ben de ayrı saflara koyarım ancak elit veya elit olmayan diye ayırmam bunu. Sunucu ve ciddi proje yönetenler eğer istiyorlarsa Ubuntu ile de bu işi fevkalade güzel yapabilirler. Güncellemeler zaten kullanıcının elinde değil midir? Bizim forumumuzda bile güncelleme yapmadan daha doğrusu sadece ihtiyaçları doğrultusunda yapan ve mutlu mesut geçinen üyelerimiz var. Sanırım bahsettiğimiz tarzdaki insanlar çok daha tecrübelidir ve neyin ne olduğunu daha iyi biliyorlardır. Kaldı ki ecnebileri biraz takip ettiğimden biliyorum insanlar yavaş yavaş Ubuntu gibi dağıtımlara da kaymaya başladılar.

Ben de asla bir dağıtımı saplantı olarak destekleyenler arasında değilimdir. Kaldı ki elimden geçmeyen dağıtım sayısı azdır. Hepsinden farklı bir zevk aldım, hepsiyle farklı tecrübeler edindim. Yarın bir gün beni üzerindeki dağıtımını bilmediğim bir bilgisayarın üzerine oturtsalar, sanırım çözmek için çok zorlanmam. Bu işin güzel yanı bu. Fakat bir süre sonra insan duruluyor, bir yere kök salmak istiyor. "Artık işleri öğrendiğime göre kolay kurup kullanacağım, beni fazla uğraştırmayacak, vaktimi sömürmeyecek bir dağıtım seçeyim" diyor.

Kısacası bazen bana sorduklarında hangi dağıtımı kullanıyorsun diye, Ubuntu dediğimde yüzüme pişkin pişkin ":D" ifadeleri savurup o "elit!" dağıtımlardan bahsedenlerden ve beni "noob" kategorisine sokmak isteyenlerden oldukça zevk alıyorum :)

atomkarinca

:) arkadaşlar burası konu dışı bölümü zaten, istediğinizi yazın, çizin. Bakın ben de yapacağım birazdan hehe

Sanırım bu konuda söylemiştim -şimdi bakmaya üşendim- her dağıtımın kendine özgü özellikleri, kullanım amaçları vardır. Bunları uygulamadağınızda o dağıtımı kullanmanın da herhangi bir maksadı kalmıyor. Mesela eğer bilgisayarda tek yaptığınız postalarınızı kontrol etmekse hangi dağıtımı kullandığınızın ne önemi kalıyor?

@erginemr tamamen haklı, LFS kurmak "elit"lik göstergesi olamaz çünkü kurulum belgesi adamların sitesinde duruyor ve artık Live CD'leri de var. Tek yapmanız yazanları teker teker uygulamak. Bunu da okuma yazma bilen ve klavyedeki tuşlara basabilen herhangi birisi yapabilir. Eğer LFS kullanmak için bir sebebiniz varsa ve bu yüzden kullanıyorsanız işte o zaman elit olursunuz. Linux öğrenmek bunlardan birisi olabilir mesela. Fakat tek yaptığınız bir kaç program kullanmaksa niye LFS kurasınız ki?

Bu arada LFS'ye çamur atıp duruyoruz, biraz aşırı da olsa güzel bir dağıtımdır, çoğu dağıtımımızı sevelim sayalım :) ("bütün" yerine "çoğu" kelimesini bilerek kullandım)

Çağlar

Şimdi öhöm :) LFS kurdum. Ama sadece kurdum. :D Ben onu kullanamam içimdeki program deneme hevesini tatmin edemez çünkü. Ben basar kurar dener beğenmez siler yapıdayım. Bilgisayarımda Edubuntu programları bile kurulu (meraktan) :D LFS bana bir şeyler öğretti tamam ama ooo ben aştım ben bu işi biliyorum demem için LFS üstüne Gnome derleyip bütün programlarımı kurup kullanmam lazım ki o zaman çekeceğim acıyı düşünemem. :) Takriben 2 ay sürdü kurulum bu arada :) Slackware kurmam lazım :)
We got a badass over here!

garafatma

Yaşadığım donanımsal sebeplerden arch linux kurdum. Linux öğrenmek istiyorsan evet bence arc'ı mutlaka denemeli herkes, ancak tabiki ubuntuda da öğrenilebilir ki çoğu bildiğimi ubuntu üzerinde öğrendim :) ancak şu anda arch kullanmak işime geliyor, çünkü ne başlarken çok bekliyorum, nede istemediğim servisler çalışmıyor ki hızlı açılma sebeplerinden biride bu.

ubuntu aşığı biri olarak yeni bir bilgisayar alana kadar arch kullanmaya devam edeceğim ve yeni bilgisayarı aldığımda üzerinde ubuntu kurulu olacak :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Gimp Uzmanı

Gentoo'yu  bilmem ama Arch geniş bir Türkçe desteğe sahip. Arch'ı önce sanal makinede sonra kendi makineme kuracağım.

raskolnikov

Sanal makinada Arch kurmaya çalıştım kurdumda ama xfce masaüstünü açamadım bir türlü :D sanırım yanlış birşeyler yaptım. Benim bir kaç sorum olacak. Mesela arch yüklediğimizde ekran kartını yine kaynak kodlarından mı kuracağız. Aynı şekilde ethernet, ses kartı, webcam, vs. yani donanımların hepsini kendimiz mi yükleyeceğiz.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

atomkarinca

Wiki'lerinde bunların hepsinin cevabını bulabilirsiniz. Ekran kartı kurulumu ATI ve NVidia için tek paket kurmaktan ibaret. Ethernet'i rc.conf, resolv.conf gibi ayar dosyalarından yapılandırıyorsunuz. Ses kartı için ALSA ya da OSS kurmanız yeterli oluyor genelde. Webcam kullanmadığım için bilemeyeceğim.

Dediğim gibi Wiki'de bunların hepsini bulabilirsiniz. Hatta bunların çoğunun yeni başlayanlar için bölümünde olması gerekiyordu.

eren

Ben Test makinesinde Arch denedim ve "kesinlikle" son kullanıcı için olmadığını düşünüyorum. Kurulum halledilebilir ama ekran kartı için bile uzun süre uğraştım. Arch'ın tecrübeli kullanıcılar dışında diğer kullanıcıların potansiyeline girebileceğini düşünmüyorum. Dağıtıma saygı duyuyorum sadece bir Ubuntu ile eş değer olabileceğine inanmıyorum. (Ubuntu ile ne kadar sorun yaşasam bile gerek desteği, gerek arkasındaki gücü, gerekse kullanım kolaylığını göz ardı edemem.)

Pardus bile evrensel bir dağıtım olabilir, Pardus bile kitleler tarafından sevilebilir ama iddia ediyorum Arch bunu başaramaz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

matafleur

Alıntı yapılan: Eren - 10 Şubat 2009 - 23:11:50
Ben Test makinesinde Arch denedim ve "kesinlikle" son kullanıcı için olmadığını düşünüyorum. Kurulum halledilebilir ama ekran kartı için bile uzun süre uğraştım. Arch'ın tecrübeli kullanıcılar dışında diğer kullanıcıların potansiyeline girebileceğini düşünmüyorum. Dağıtıma saygı duyuyorum sadece bir Ubuntu ile eş değer olabileceğine inanmıyorum. (Ubuntu ile ne kadar sorun yaşasam bile gerek desteği, gerek arkasındaki gücü, gerekse kullanım kolaylığını göz ardı edemem.)

Pardus bile evrensel bir dağıtım olabilir, Pardus bile kitleler tarafından sevilebilir ama iddia ediyorum Arch bunu başaramaz.

Sorun zaten arch ın böyle bir iddiası olmamasında.Vaadettiği tek şey sadelik(Ve doğal olarak hız).Kalanını kullanıcıya bırakıyor.Bu da ister istemez son kullanıcıya uzak bir dağıtım yapıyor.Ama bunun şöyle bir de avantajı var.Sistemde işleyen herşey elinizin altında ve sizin kontrolünüzde.Bu yönden bakıldığında kullanması oldukça zevkli bir dağıtım.