[Çözüldü] Ekran karti sorunu

Başlatan ZooM, 04 Şubat 2009 - 10:39:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

Arkadaslar Ubuntu kurdugumda ekran kartimda surekli sorun yasiyordum... Mint'i kurdum kurulumunda sorun yasamadim.  Masa üstüm acildi.. ama tek sorun gorunum seceneklerinden Extra yi secince oldu...  out of range verdi... sonrada bi daha duzeltemedim... bunu nasil halledecegiz... Ekran kartim ATI RADEON 9550 256 MB.  Monitorum CRT 19" Markasi gozukmuyor arkasindaki etikete baktim GENESIS yaziyor. Energy uretmis galiba onun amblemi var... su olayi atlatamiyorum kurduugm her linux surumunde ayni sorunu yasiyorum... EnvyNG ile kurdugum zamanda olmuyordu.
If I was your vampyre...

ZooM

bu arada mint6 Main kurdum...
If I was your vampyre...

heartsmagic

Atlatmak istediğin kalıcı sorunun mu yoksa geçici sorunun mu?
Kısacası neden compizi açtığımda sorun veriyoru mu çözmek istiyorsun, bu geçici problemi mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ZooM

sorunu anlamadim. simdi soyle anlatayim... Kurulumdan sonra masausutm acildi burda bi ekran kart ile ilgili problem goremedim sorunsuz calisti. goruntu ayarlarindan extra yi sectim. olmadi Hardware drivers deki  Ekran kartimin bulundugu yeri gosterdi.  Active dedim  ayarlarin etkin olmasi icin yeniden baslatilmasi gerekli gibibisi soyledi. reset atinca buseferde out of range cikti karsima. bende bastim formati win kurdum. suan win den baglaniyorum. birde az once yeniden mint kurmayi denedim disk boluleminin orda HDD leri gormuyor... Computerden girince goruyor ama disk bolumlemede gormuyor...
If I was your vampyre...

zeitgeist

Alıntı yapılan: zoomone - 04 Şubat 2009 - 12:07:37
Kurulumdan sonra masausutm acildi burda bi ekran kart ile ilgili problem goremedim sorunsuz calisti. goruntu ayarlarindan extra yi sectim. olmadi Hardware drivers deki  Ekran kartimin bulundugu yeri gosterdi.  Active dedim  ayarlarin etkin olmasi icin yeniden baslatilmasi gerekli gibibisi soyledi. reset atinca buseferde out of range cikti karsima. bende bastim formati win kurdum.

Bu kadar çabuk pes etmeseydin keşke.

Alıntı yapılan: zoomone - 04 Şubat 2009 - 12:07:37
suan win den baglaniyorum. birde az once yeniden mint kurmayi denedim disk boluleminin orda HDD leri gormuyor... Computerden girince goruyor ama disk bolumlemede gormuyor...

Daha önce aynı diske kurmamış mıydın, büyük ihtimalle kurulum aşamasında bir yerlerde hata yapıyorsun.

Bahsettiklerin halledilebilecek sorunlar ancak tüm bunlardan çok daha önemli bir şey var; Türkçe'yi çok kötü kullanıyorsun. Mesajlarını biraz daha özenli yazamaz mısın?

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ZooM

Türkçeyi iyi kullanamam belki gocmen olmamdan kaynaklaniyordur.  Konusmalarimda o sekilde. :) yanlis birsey dediysem sürç-ü lisan var ise affola... formattan sonra HDD 3 ayrdirdim C: win D: Arcihive E: Linux diye  masa ustundeki installa tikliyorum klavyeyide sectikten sonra disk bolumleme gelmesi gerekiyor. Geliyor ama diskler yok. Computer den bakinca goruyor...
If I was your vampyre...

zeitgeist

Ubuntu Live cd ile mi kurmaya çalışıyorsun yoksa Windows ortamında mı?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ZooM

Mint6 kuruyorum. Suan HDD'leri gordu. Simdi kuracağım. Daha sonra ekran karti icin yardimlariniza ihtiyacim olucak :)
If I was your vampyre...

ZooM

kurulumu yaptim ama loading bolumu gecince login panaline geldigi an out of range geliyor. goremiyorum hic bisi...
If I was your vampyre...

erginemr

Windows'tan Explore2fs aracını kullanarak Ubuntu disk bölümünü görebiliyorsanız, /etc/X11/xorg.conf dosyasının içeriğini buraya yapıştırır mısınız?
http://www.chrysocome.net/explore2fs

ZooM

onu indirdim ama dosyalar gozukmuyor. hda4 var baskada bisi yok.
If I was your vampyre...

erginemr

Evet, kontrol ettim, bende de görünmüyor. Halbuki Hardy yüklüylen, Windows altından ext3 disklerin içeriğine bakabiliyordum. İlginç... ::)
http://www.howtoforge.com/access-linux-partitions-from-windows

Aslında bir araç da, Windows'a sistem sürücüsü olarak kurulan ve ext2/3 sistemlere okuma ve yazma desteği sağşayan ext2 IFS. Ancak, virüsler konusunda sabıkalı olan Windows'un Linux'umun üzerine yazma kabiliyetinin olma fikri bana hiç cazip görünmediği için, kurmanızı tavsiye etmiyorum:
http://www.fs-driver.org/index.html

Onun yerine şöyle yapalım: Bilgisayarı Ubuntu Çalışan CD ile açtığınız zaman (kablolu/kablosuz) İnternet erişimi sağlayabilecekseniz, bu şekilde açın. Çalışan CD'nin (Live CD) masaüstünden, Yerler (Places) menüsünü kullanarak, Ubuntu'nun yüklü olduğu sabit diski bağlayın ve bu diskin dizin ağacındaki "/etc/X11/xorg.conf" dosyasını bularak içeriğini foruma aktarın.

Yalnız, bu şekilde diske sadece okunabilir (read only) olarak erişmiş olduk. Gerektiğinde xorg.conf dosyasını değiştirebilmek için, diski bu şekilde bir kez bağladıktan sonra;
Alt+F2 >> gksu nautilus
komutu ile root yetkileriyle açabilir ve xorg.conf dahil her dosyayı değiştirebilirsiniz.

[IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/2/4/t_Pano01m_318ad15.png[/img]  [IMG]http://img19.picoodle.com/img/img19/3/2/4/t_Pano02m_9ee1d95.png[/img]  [IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/2/4/t_Pano03m_6c06120.png[/img]

ZooM

ubuntu live CD ile girdim suan guvenli kipte. Normalde acmiyor out of range yapiyor.
gksu nautilus run yaptim root dizizinene atti ama live CD deki dosya dizinin rootuna atti benim ise mint'e ulasmam lazim...

xorg.conf asagidaki gibi.

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

If I was your vampyre...

ZooM

uc birimle girdim simdi kalici degisiklik yapabilrim...
If I was your vampyre...

erginemr

Hmm, size kötü bir haberim var: xorg.conf dosyasında hiç bir sorun yok. Kurulumda standart gelen dosyadan hiç bir farkı yok.

ATI ekran ekran kartı sürücüsü yüklemesi konusunda tam olarak ne yaptınız? Synaptic'ten bir paket mi kurdunuz? Depolar harici bir sürücüyü ATI web sitesinden indirip mi kurdunuz? Envy ile yükleme yapmayı denediniz mi?

İlk mesajınıza istinaden, bir sorum da şu: Çalışan CD ile masaüstü görüntülenemiyor. Ama sistemi ilk kurduğunuzda masaüstü görüntülenebiliyordu, doğru mu?

ZooM

Alıntı yapılan: erginemr - 04 Şubat 2009 - 16:13:43
Hmm, size kötü bir haberim var: xorg.conf dosyasında hiç bir sorun yok. Kurulumda standart gelen dosyadan hiç bir farkı yok.

ATI ekran ekran kartı sürücüsü yüklemesi konusunda tam olarak ne yaptınız? Synaptic'ten bir paket mi kurdunuz? Depolar harici bir sürücüyü ATI web sitesinden indirip mi kurdunuz? Envy ile yükleme yapmayı denediniz mi?

İlk mesajınıza istinaden, bir sorum da şu: Çalışan CD ile masaüstü görüntülenemiyor. Ama sistemi ilk kurduğunuzda masaüstü görüntülenebiliyordu, doğru mu?

ilkkez kurdugumda masa ustune gelebildim. ama simdi gelemiyorum. ubuntu kullaniyordum daha ocneden ondada ayni sorun olmustu. envyng ile denemistim, kendim kurulum yapmayi denemistim olmamisti... bende xp gecip kardesime birakmistim. simdi evime  geri dondum linuxa devam edicem. minti kurdum ama olmuyor. Bu sefer onlari kurmadan bi yardim alayim dedim. masaustunu gorsem belki bisiler yapabilicem ama gelemiyorum.
If I was your vampyre...

erginemr

/etc/X11/xorg.conf dosyasında Section "Device" bölümü altına;
Driver "vesa"
yazar ve bilgisayarı yeniden başlatırsanız, büyük ihtimalle Compiz devredışı kalacak ve masaüstüne erişebileceksiniz.

Bu şekilde masaüstüne erişebilirseniz; sağ tuşla efektleri "Hiçbiri"ne getirin, Hardware Drivers'dan ya da Synaptic'ten ATI sürücüsünü kaldırın ve yukarıdaki satırın başına # koyarak kaydettikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın:
# Driver "vesa"

Sonra da ATI sürücüsünün kurulumuna bakarız...

[IMG]http://img02.picoodle.com/img/img02/3/2/4/t_Pano04m_dc41fbd.png[/img]

ZooM

xorg.conf tamamiydi o :) baska bisi yazmiyor device nin altinda hepi topu xorg.conf oydu :) liveCD ile baglantim kesildi netten koptum xp den giriyorum suan.
If I was your vampyre...

erginemr

Alıntı yapılan: zoomone - 04 Şubat 2009 - 16:58:54
xorg.conf tamamiydi o :) baska bisi yazmiyor device nin altinda hepi topu xorg.conf oydu :) liveCD ile baglantim kesildi netten koptum xp den giriyorum suan.

Onu anladım zaten. Yapmanız gereken, xorg.conf dosyasındaki aşağıdaki bölümü:
Alıntı YapSection "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
EndSection

şu şekilde değiştirmek:
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver   "vesa"
EndSection

Aslında Intrepid'de xorg.conf dosyasını tamamen silseniz de açılacaktır. Ancak yine ATI sürücüsünü tanır endişesiyle, X sunucusuna "vesa"yı zorla kullandırtmaya çalışıyorum.

ZooM

driver vesayi ekledim ve login panelinden girdim masa ustundeyim ve mintden baglaniyorum suan. restricted drivers avabile var. onu active yaparsam yine acamam herhalde...
simdi ne yapmaliyim...
If I was your vampyre...

erginemr

Alıntı yapılan: zoomone - 04 Şubat 2009 - 17:21:14
driver vesayi ekledim ve login panelinden girdim masa ustundeyim ve mintden baglaniyorum suan. restricted drivers avabile var. onu active yaparsam yine acamam herhalde...
simdi ne yapmaliyim...

1. Masaüstü sağ tuş >> artalanı değiştir >> görsel efektler >> "Hiçbiri"ne getirin.

2. ATI'nin kapalı kaynak kodlu sürücüsü yüklüyse kaldırın:
sudo apt-get purge xorg-driver-fglrx

3. Driver "vesa" satırını # işareti ile devredışı bırakın:
   Identifier   "Configured Video Device"
#   Driver   "vesa"
EndSection

4. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu şekilde, açılıştan sonra masaüstünde ortalama bir ekran çözünürlüğü ile ATI'nin açık kaynak kodlu "ati" sürücüsü kullanılmaya başlayacak. Bu aşamaya geldikten sonra, ATI sürücüsünü Envy ile kurmayı deneyeceğiz.

ZooM

komutu uygyuladim ve bu cevaplari aldim.

zoom@a-avci ~ $ sudo apt-get purge xorg-driver-fglrx
[sudo] password for zoom:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
xorg-driver-fglrx paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
Aşağıdaki paketlerk kendiliğinden kurulmuştu ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  localechooser-data
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 248 yükseltilmeyecek.
zoom@a-avci ~ $

vesanin basina da # koydum simdi restart edicem.
If I was your vampyre...

ZooM

Restart attim yine out of range aldim. Loadingden sonra login panelini goremiyorum. XP de giriyorum suan.
If I was your vampyre...

erginemr

"sudo apt-get purge xorg-driver-fglrx" çıktısına göre, ATI sürücüsü yüklü değilmiş. Ubuntu depolarında benim bildiğim başka ATI sürücüsü de yok. Envy ile kurmadığınızdan emin misiniz?

ZooM

usta hic bisi kurmadim. formattan ciktigi gibi buraya damladim.
If I was your vampyre...