Wicd Manager Kablolu/Kablosuz Ağ Yöneticisi

Başlatan ihtiyar said, 09 Ocak 2009 - 13:52:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Network Manager ile kablosuz ağları görebiliyor ama listeyi yenileyemiyordum. Bir süre sonra listeyi kapatıp açtığımda yenilenmiş oluyordu ancak. Kablosuz ağı kapattığımda tekrar aktif edebilmek için sistemi yeniden başlatıyordum. Bağlantı da zaman zaman sorunlar yaşıyordum. Bu durum beni arayışa itti ve heartsmagic'in tavsiyesi üzerine Wicd'i kurdum. Çok hoşuma gitti sizlerin de kullanmasını istedim.

Kablosuz ağları ayrıntılı bir şekilde görebiliyorsunuz. Listenin üstünden listeyi yenileyebiliyorsunuz. İstediğiniz an, kablolu ya da kablosuz fark etmeksizin ağı kapatabilir tekrar etkinleştirebilirsiniz. Türkçe olması ayrı bir avantaj. Benim fark ettiğim ve anladığım özellikleri bunlar. Gerisi size kalmış, kurun keşfedin. :)

Kendi sayfasında yazan özelliklerini de çevirdim arkadaşların yardımıyla.

Wicd'in içerdiği bazı özellikler;

1. Gnome'ye bağımlı değil (yine de GTK gerektiriyor), bu yüzden  XFCE, Fluxbox, Openbox, Enlightenment, vb. dağıtımlarda kolayca kullanabilirsiniz.
2. Kablolu ve kablosuz bağlantı kurabilirsiniz.
3. Her kablolu ve kablosuz ağ için ayrı profil oluşturabilirsiniz.
4. Birçok şifreleme sistemi içeriyor. Bunlardan bazıları, WEP/WPA/WPA2 (kendiniz de ekleme yapabilirsiniz.)
5. Wireless-tools (paketi) ile halen daha uyumlu.
6. Ağ aktifliğini ve sinyal gücünü paneldeki simgesinde gösteren,

gayet hoş bir program.

Wicd programı; herhangi bir Linux distrosu üzerinde sorunsuz çalıştığı halde, indirme sayfasında Ubuntu, Debian, Arch, Fedora, Slackware ve Gentoo dağıtımlarına ait yükleme talimatları mevcuttur.

Sizin için hazırladığım ekran görüntülerine de bir göz atın isterseniz.

[IMG]http://img205.imageshack.us/img205/2236/ekrangrntstercihlernn3.th.png[/img]

Wicd'i nasıl yüklerim diyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

Küçük bir hatırlatma:Wicd'den istediğiniz sonucu alamama ve internet bağlantınızın kopma ihtimaline karşı tedbir olarak wicd'in kurulumuna başlamadan önce "network-manager" ve "network-manager-gnome" paketlerini indirmenizde fayda var.

"network-manager" ve "network-manager-gnome" paketlerini nasıl indireceksiniz? sorusunun cevabı işte burada. :)

Uygulamalar>Donatılar>Uçbirim yolunu takip ederek uçbirimi açıyoruz ve aşağıdaki komutu yazıyoruz. Sonrasında entere bastığımızda bahsi geçen paketler ev dizininize inmeye başlayacak.

Komut:

aptitude download network-manager network-manager-gnome

Not: İndirdiğiniz paketleri kurmak istediğinizde, ev dizininize gidip paketlerin üstüne çift tıklamanız üzerine açılan paket yöneticisinde "Paketleri Kur" butonuna tıklayıp gelen uyarıya "Tamam" diyerek kolayca kurabilirsiniz. -Paketlerin üstüne çift tıkladığınızda paket yöneticisi açılırken de bir uyarı alırsınız (Depoda mevcut olduğuna dair). İnternet bağlantınız olmadığı varsayıldığından dolayı uyarıyı "Tamam" diyerek kapatıp, açılmış olan paket yöneticisi ile kurmanız mantıklı olacaktır.-

Eğer internet bağlantınız var ama Wicd'i beğenmediniz ve Network Manager kurmak istiyorsanız;

Uçbirimde,

sudo aptitude install network-manager network-manager-gnome

komutunu işletebilirsiniz. Gelen uyarıyı "Enter"leyip kurma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kurma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Bu işlem bittikten sonra uçbirimi kapatmadan -adımlarımızı uçbirimde gerçekleştireceğiz- aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz. Kurulum, artık iki adımda gizli. :)

1. Adım;

Not: Eğer 9.04 Jaunty Jackalope kullanıyorsanız 2.Adım'daki 2.komuttan devam ediniz.

Aşağıdaki komutlarla source.list'imize wicd'in bulunduğu depo adresini kolayca ekliyoruz.

Vereceğimiz ilk komut;

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Depoya eklenecek adres:

deb http://apt.wicd.net hardy extras

depo adreslerinin bulunduğu belgeyi adresi ekledikten sonra kaydedip kapatıyoruz.

Yine uçbirimde;

wget -q http://apt.wicd.net/wicd.gpg -O- | sudo apt-key add -

komutunu verdikten sonra eklemiş olduğumuz depo adresinin anahtarını indirip kaydetmiş olacağız.

2. Adım

sudo aptitude update

komutuyla güncellememizi yapıp ardından,

sudo aptitude install wicd

komutuyla wicd progmamımızı yüklüyoruz.

Karşımıza network manager ile çakıştığına dair bir uyarı ve network manageri kaldırayım mı sorusu geliyor. Biz de "Enter" e basıp yolumuza devam ediyoruz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız her şey güzel bir hale gelmiş, network manager kaldırılmış, wicd kurulmuş olacak. :)

Karşılaşabileceğiniz bir sorunun çözümünü de belirtmek isterim (Kendi sayfasından heartsmagic'in çevirisi ile hazırlanmıştır.).

Eğer Wicd kurulduktan sonra ağa bağlanamazsa /etc/network/interfaces dosyasının içeriğinin sadece aşağıdaki bölümü içerdiğinden emin olun

Alıntı Yapauto lo
iface lo inet loopback

Dosyanın içeriğini şu şekilde değiştirebilirsiniz:

Masaüstünde iken,

Alt+F2 kombinasyonu ile açılan penceredeki kutucuğa,

gksudo gedit /etc/network/interfaces

yazıp çalıştır diyebilirsiniz. Açılan sayfada değişikliğe gerek varsa değişikliği yapıp kaydeder ve kapatırsınız. Eğer değişikliğe ihtiyaç yoksa direk kapatabilirsiniz.

Wicd'i Başlatmak

Eğer uyarı alanı olmayan bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız Wicd GUI'yi şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

Uçbirimde vereceğiniz komut,

wicd-client -n

Eğer uyarı alanı olan bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız Wicd GUI'yi şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

Yine uçbirimde vereceğiniz komut,

wicd-client

Eğer GNOME veya KDE gibi bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız Wicd GUI'yi Uygulamalar menüsünden çalıştırabilirsiniz.

Not: Son iki komutu Alt+F2 kombinasyonu ile açılan penceredeki kutucuğa girip "Çalıştır" butonu ile de çalıştırabilirsiniz.

10.04 itibari ile artik Wicd kurulumundan sonra Network Manager kalkmiyor. Wicd'i test etmek icin;
sudo service network-manager stop
sudo killall wpa_supplicant

Komutlari ile Network Manager'i kapatabilirsiniz. Yeniden oturum actiginizda calisacaktir. Eger Wicd'en memnun kalirsaniz;
sudo apt-get remove --purge network-manager network-manager-gnome
ile Network Manager'i kaldirabilirsiniz.

aynshtein

Bende Atheros kablosuz adaptör var. Hemen deneyeyim dedim ama olmadı. Kurulumu yapıp bilgisayarı yeniden başlatınca, kablosuz ağları buldu ancak ne yaptıysam bağlanamadım. Hatta Ubuntu'nun varsayılan ağ yöneticisinin bulamadığı ağları da gayet güzel listeleyip iştahımı kabarttı ama yine de WPA2 ile şifrelenmiş ağlara bağlanmayı beceremedim. Daha da ilginci, önce masaüstü ikonlarım gelmedi, sonrasında avant dock'taki simgeleri tıkladığımda programlar çalışmadı, vs. vs.. Wicd'i kaldırıp network-manager'ı kurunca sistem eski haline döndü...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ihtiyar said

Alıntı yapılan: aynshtein - 09 Ocak 2009 - 16:32:13
Bende Atheros kablosuz adaptör var. Hemen deneyeyim dedim ama olmadı. Kurulumu yapıp bilgisayarı yeniden başlatınca, kablosuz ağları buldu ancak ne yaptıysam bağlanamadım. Hatta Ubuntu'nun varsayılan ağ yöneticisinin bulamadığı ağları da gayet güzel listeleyip iştahımı kabarttı ama yine de WPA2 ile şifrelenmiş ağlara bağlanmayı beceremedim. Daha da ilginci, önce masaüstü ikonlarım gelmedi, sonrasında avant dock'taki simgeleri tıkladığımda programlar çalışmadı, vs. vs.. Wicd'i kaldırıp network-manager'ı kurunca sistem eski haline döndü...

Oldukça garip bir durum. Şu anda Wicd ile bağlı bir şekilde yazıyorum bu mesajı. Kablosuz bağlanıp denemedim ama. Deneyen arkadaş olursa deneyimlerini yazarsa güzel olur. Sorununuza da bir çözüm bulabilir miyiz bilmiyorum.

aynshtein

Soruna çözüm buldum :) Az önce güncelleme yöneticim yeni kernel yükseltmesi olduğu uyarısını verdi. Ben de kernel güncellemesini ve libcairo2 isimli güncellemeyi yaptım. Ardından wicd'i tekrar kurdum. Gariptir ki, bilgisayarımı yeniden başlattığımda masaüstüm ve Wicd bağlantı yöneticisi normal şekilde çalıştı. Preferences kısmında "wpa supplicant driver" yani "wpa sağlayıcı sürücü"yü wext olarak seçtim. Ok tuşuna basıp, ana pencereden bağlanmak istediğim kablosuz ağı seçip, Advanced Settings'e tıkladım. Use encription'ı seçip hemen altta açılan kutuya kablosuz ağ paralomı girdim. Ok butonuna basıp ana pencereye döndüm ve ağımı seçip Connect'e bastım: Bağlandı :) Şu an sinyal gücü network-manager'a göre daha iyi. (network-manager ile sinyal gücüm %88 iken şu an %100!) Teşekkürler ihtiyar said. Wicd'i önererek bana çok yardımcı oldun...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ihtiyar said

Alıntı yapılan: aynshtein - 09 Ocak 2009 - 17:03:28
Soruna çözüm buldum :) Az önce güncelleme yöneticim yeni kernel yükseltmesi olduğu uyarısını verdi. Ben de kernel güncellemesini ve libcairo2 isimli güncellemeyi yaptım. Ardından wicd'i tekrar kurdum. Gariptir ki, bilgisayarımı yeniden başlattığımda masaüstüm ve Wicd bağlantı yöneticisi normal şekilde çalıştı. Preferences kısmında "wpa supplicant driver" yani "wpa sağlayıcı sürücü"yü wext olarak seçtim. Ok tuşuna basıp, ana pencereden bağlanmak istediğim kablosuz ağı seçip, Advanced Settings'e tıkladım. Use encription'ı seçip hemen altta açılan kutuya kablosuz ağ paralomı girdim. Ok butonuna basıp ana pencereye döndüm ve ağımı seçip Connect'e bastım: Bağlandı :) Şu an sinyal gücü network-manager'a göre daha iyi. (network-manager ile sinyal gücüm %88 iken şu an %100!) Teşekkürler ihtiyar said. Wicd'i önererek bana çok yardımcı oldun...

Rica ederim, benim hoşuma giden bir şeyi sizinle de paylaşmak istedim. Beğendiğinize sevindim, daha sorunsuz olduğuna sevindim, sorununuzu çözdüğünüze sevindim. :)

Belgeyi hazırlamakta bana yardım eden atomkarinca, erginemr ve heartsmagic'e de özel olarak teşekkürlerimi buradan iletiyorum. ;)

heartsmagic

Eline sağlık @ihityar Said. Son derece güzel bir çalışma olmuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

haritsu

WPA2'ye tam anlamıyla çözüm bulabilen hiçbir yazılım göremedim. Wicd'i yazın çalışırken işyerinde kullanmıştım. Ancak mantıklı olanı ve sorunsuz olanı konsol üzerinden kendi girdiğiniz komutlarla bağlanmak.
Örnek vermiş olayım; Üniversitelerde kullanılan Access Point ~ Radius Server bileşkesiyle sağlanan bağlantılarda dahi sorun çıkıyor. O nedenle konsoldan bağlanmak WPA2 için şu an en etkili çözüm. :)

WideSteel

Hocam Ellerine Sağlık Teşekkurler Paylaşım için Aradiğim olay buydu..
http://www.sanaltutku.com - İnternet Tutkunuz Olacak

garafatma

Yeni konu açılmasın, ortalık kirlenmesin. linuxmint 6.0 xfce, geçenlerde ekran kartı problem olan bilgisayar, yine global sürümde (sanırım gnome yüklüydü hatırlamıyorum) wireless modemime bağlanıp sorunsuz şekilde (hiçbir kopma yaşanmadan) kullandım. ancak xfce versiyonunda wicd sürekli modemden kopup duruyor. Aynı modem, Aynı WPA2 şifresi, aynı bilgisayar? problem nerede anlamayamadım gitti?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

btermeli

Network manager sorun cikarmaya basladi, baglantiy var gosteriyor ama baglanti kurulmamis veya sinyali guclu gosteriyor ama sayfa bile acilmiyor gibi. Bu aksam, wicd'yi denecegim.Tesekkurler...
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

ihtiyar said

Jaunty Jackalope'nin deposuna eklendiğini gördüm. Yani hatalarını biraz da olsa anlamış gibiler. İlk mesaja da bir not ekledim.

heartsmagic

Çok kaba bir tavsiye ancak sistemi bir kere yeniden başlatmayı denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 16 Haziran 2009 - 15:20:31
Denedim modemi görüyor şifreyi veriyorum ama bağlanmıyor şu anda Windowsla bağlıyım.

İşin aksiliği komşum bilgisayarcı ve aşırı windowscu ona rezil olmak istemiyorum birazdan gelecek USB ile bağlı olan wirelessin antenini güçlendirecek. O gelmeden ben bağlanmalıyım.

Bir örnekle açıklayayım. WEP şifrelemesi ile şifrelenmiş bir ağa bağlanmaya çalışıyorsan WEP olarak kendin seçiyorsun. Yani eğer WPA olarak seçili ise mümkün değil bağlanamazsın, bunun aksi de geçerli. Hatta diğer seçenekler filan da var altında, onların da belli bir ayarda olması gerekiyor lakin tam hatırlamıyorum.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 16 Haziran 2009 - 15:32:25
@İhtiyarSaid dediğin gibi wep(hex) yaptım şu anda Ubuntumdan bağlandım çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Win'ci bir arkadaşa karşı rezil olma durumunu görünce hemen bir çözüm üretmek lazım dedim. :P

vatansiz

Merhaba arkadasar kablosuz baglantim icin wicd kurdum ve kullaniyorum ama bir sorunum var. ben makina basinda degilken makina 10 dakika sonra kendisini dinlemeye aldigi zaman baglanti kopuyor tekrar baglan diyorum ama baglanmiyor makinayi kapatip actigimda tekrar baglaniyor, her seferinde makinayi restlemek sinir bir durum. yardimci olursaniz sevinirim selamlar, basarilar.

localhost

Alıntı yapılan: vatansiz - 11 Temmuz 2009 - 14:33:28
Merhaba arkadasar kablosuz baglantim icin wicd kurdum ve kullaniyorum ama bir sorunum var. ben makina basinda degilken makina 10 dakika sonra kendisini dinlemeye aldigi zaman baglanti kopuyor tekrar baglan diyorum ama baglanmiyor makinayi kapatip actigimda tekrar baglaniyor, her seferinde makinayi restlemek sinir bir durum. yardimci olursaniz sevinirim selamlar, basarilar.

BUG acilmis ama cözüm yok gibi: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/wicd/+bug/343157

Söyle birsey buldum.    http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=38240

Hi I really like using wicd on my eeepc900.

I noticed that suspend/resume mangled wicd.  To get it working, I had to stop and start the wicd process, so I automated this by having wicd stopped on suspend, and restarted on resume.

File: /etc/acpi/suspend.d/54-wicd
#!/bin/sh

# Stop wicd
if [ -x /etc/init.d/wicd ]; then
 /etc/init.d/wicd stop
fi

File: /etc/acpi/resume.d/79-wicd
#!/bin/sh

# Start wicd
if [ -x /etc/init.d/wicd ]; then
 /etc/init.d/wicd start
fi

Linux LPIC1 - MCSA

vatansiz

merhaba (kirmizi) hizli cevabin icin tesekür  yalniz ben bir kac senedir ubuntu kulanmama ragmen acemi sayilirim verdigin bu komutlari nereye yada nasil uygulamam lazim. ucbirim, de uyguasam olurmu yanlis bir sey yapmak istemiyorum selamlar.

localhost

Bu uygulama eeepc900 de calismis. Tahminen bir script. bir editor acip icine asagidaki kodlari giriyorsun. Calistirma hakki veriyorsun. Sonra suspend ten sonra bilgisayar acildiginda dosyayi calistiriyorsun.
Linux LPIC1 - MCSA

vatansiz

verdigin bilgiler icin sagol dedigin gibi yapip deneyecegim bakalim sonuc ne olacak umarim sorunumu cözer selamlar

andydufy

Arkadaşlar wicd programını kurdum. Fakat ubuntu  da üst tarafta yer alan panelde çalışan programların simgelerinin gösterildiği yerde wicd'i ancak alt+f2 yapıp kod girerek aktif yapıyorum.Wicd'in simgesi yeniden başlattığımda kayboluyor. Simgeyi sürekli orada tutmanın bir yolu varmı.

Denediğim kodlar
wicd-client -n
wicd-client

Bu kodları aynı zamanda konsoldan da denedim ama bir türlü konsolda işlemi tamamlamadı.
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

superjax

arkadaşlar ben sorunsuz şekilde kurdum ve bağlandım bence ubuntunun bu programla birlikte kuruluma gelmesi daha iyi olur kullanışlı ve rekabete girebilecek şekilde hazırlanmış bir program

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Temmuz 2009 - 11:20:27

şimdi bir durumla karşılaştım open dns olarak network manageri kullanıyordum,wincd den sonra open dns olayı nasıl yapılacak?

ihtiyar said

Open DNS diye bir arama yaparsanız forumda, çözümü bulabilirsiniz. ;)

tdenizeren

İhtiyar Said bu güzel aracı bu güzel anlatımla bize sunduğun için teşekkürler.Programı Kubuntu9.04 de kurdum.Başlarda biraz uğraşmama rağmen şu anda kablosuz ağıma sorunsuz bağlıyım.Kubuntunun standart network manager'ından daha kaliteli bir araç.En önemlisi dediğin gibi refresh şansımız var artık :)

Saygılar,

karapece

Merhabalar;

Wicd ile güvensiz(şifresiz) olan hiç bir bağlantıya bağlanamıyorum.Şifreli olanlarda bir sıkıntı yaşamıyorum.
Forumda bu konu ile alakalı birşey bulamadım.
Bilgsi olan var mı?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: karapece - 19 Eylül 2009 - 22:30:10
Merhabalar;

Wicd ile güvensiz(şifresiz) olan hiç bir bağlantıya bağlanamıyorum.Şifreli olanlarda bir sıkıntı yaşamıyorum.
Forumda bu konu ile alakalı * bir şey bulamadım.
Bilgsi olan var mı?

Ağın şifresiz olduğundan emin misiniz? Yani kendi ağınız mı? Belki de şifresiz ama mac adresi tanımlı bir ağ kurulmuş olabilir.