Hem kulaklıktan hemde hoparlörden ses geliyor

Başlatan mbt28, 13 Aralık 2008 - 20:34:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mbt28

Bu sorunu samsung nc10 bilgisayarında yaşayan varsa aşağıdaki adreste anlatılan depoyu eklerlerse ses ile ilgili tüm sorunlardan kurtulurlar ve diğer sorunlardanda kurtulurlar.

http://www.linuxonmysamsung.com/showthread.php?tid=41&page=1

erginemr

@f.altintas,

Sizin ses donanımıyla, şu başlıktaki @ZooM'un ses donanımı hemen hemen aynı:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8621.msg107628.html#msg107628

Ne yazık ki oradaki ses sorunu da çözümsüz kaldı.

f.altintas

Sorunun çözümü için uğraşırken gözümde kaçan bir şeyi fark ettim. Kulaklığı taktığımızda hem hoparlör hem de kulaklıktan ses geliyordu ya ki başlık bunu içeriyor;
Derlemeleri yaptıktan sonra hala aynı sorunu yaşayan arkadaşlara bir öneri;
Kulaklığı taktıktan sonra bir şarkı açın ve ses kontrolleriyle oynayın. Ses kontrol tercihlerinden hepsini etkin kılın. Bende Front'u kısınca hoparlördeki ses kısılıyor. Sadece kulaklıkta kalıyor. Eğer gerekirse siz diğerlerini de açıp kapatarak bakın sonuca. Kulaklığı her taktığımda bunu yapıyorum ama bu tabii ki geçici bir çözüm. Hala devam ediyorum çalışmalara, bakalım stabilize edebilecek miyim? Saygılar sevgiler...
Kolay gelsin.

Hakan Yalçın

Aynı sorun bende de şu şekilde oluyor. Kulaklığı taktığımda ses kulaklığa aktarılıyor fakat mute yapıp açtığımda ses ikisinden de gelmeye başlıyor. Alsa-mixer kurup headphone tick kaldırdığımda ikisinden de ses gelmiyor. (Lenovo 3000 N200) kullanıyorum

Önerisi olan var mı?

fallen3

Merhaba Arkadaşlar,

Ubuntu 10.4 LTD 64 bit kullanmaktayım.Ses kartım Internal Audio Analog Streo Dublex olarak gözüküyor.Bu normal midir?.Çünkü  Output kısmından baktıgımda connector : Analog Spekar şeklinde gözüküyor ve buda can sıkıyor açıkcası.Konu hk yardımlarınızı rica ederim...

heartsmagic

Normal sayılabilir. Şu an belirgin bir sorun yaşıyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GNUbuntu

Alıntı yapılan: fallen3 - 25 Ağustos 2010 - 23:10:15
Merhaba Arkadaşlar,

Ubuntu 10.4 LTD 64 bit kullanmaktayım.Ses kartım Internal Audio Analog Streo Dublex olarak gözüküyor.Bu normal midir?.Çünkü  Output kısmından baktıgımda connector : Analog Spekar şeklinde gözüküyor ve buda can sıkıyor açıkcası.Konu hk yardımlarınızı rica ederim...

Merak etme, o şekilde görünmesi normal. Bende de aynı şekilde.
Önce Saygı...

fallen3

Anladım.Ancak analog olması sesin kalitesi açısından sorun yaratmaz mı ?

heartsmagic

Analog olduğunu sanmıyorum :) Gerçi konuya daha vakıf arkadaşlardan da yorum beklemek lazım.

GNUbuntu

Analogla dijital arasında ses kalitesi olarak ne fark vardır bilmiyorum açıkçası. İkisi de steryo ya da 5+1, 6+1 ses çıkışlı olabiliyor bildiğim kadarıyla. Sonuçta önemli olan aldığın sesin yani kullandığın speaker kalitesi bence.
Ben sesi dizüstü hoparlörden aldığımda analog çıkış oluyor mecburen. USB girişinden harici audiohub hoparlörü taktığımda Digital Stereo Dublex (IEC958) seçeneğinde çalışıyor. Notebook'un ses kartı devreden çıkarıp, diğerini seçmek gerekiyor o zaman.
Önce Saygı...

ufuk_k

Analog ya da dijital olması senin belirlediğin bir şey değil, ses kartının çıkışıyla ilgili. Eğer dijital giriş ya da çıkış özelliği varsa, alsa ayarları da düzgünse bunu kullanırsın. Ancak dijital çıkışın olduğu halde yalnızca analog çıkışları gören bir alsa düzenlemesi yapılmışsa o başka tabii. Öncelikle donanımın dijital çıkışı var mı ona bakman gerek (bilgisayarının özelliklerinden olabilir, ürün sayfasından kontrol edilebilir), var olduğu halde böyle bir durum varsa o zaman problem olur.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

fallen3

Merhaba Ufuk Bey,

Ürünümde stero hoparlor mevcut hatta aynı sorun arkadaşımda var 5+1 ses sistemi olmasına ragmen analog olarak görünüyor ve ses seviyesi yükseldiginde ise kalitenin düşmesine sebep oluyor problemin çözümü var mıdır ? Konu hk. bilgilerinizi rica ederim.

doublebass

Merhaba arkadaşlar. Ben de bugün Linux Ubuntu versiyonu kullanmaya başladım ilk kez. Kaç saattir bu kulaklık ve hoparlörden aynı anda ses gelme sorununu çözmeye çalışıyorum. Fakat  forumda ve Google da bana yardımcı olacak bir çözüm bulamadım. HP nx6110 serisi bilgisayar kullanıyorum. Ubuntu 11.10 yükledim. Bu sorunun çözümü var mı?

Sherlock Holmes

Neler (hangi aşamaları) denemiştiniz? Belirtebilir misiniz?

yakusha

Ben de bunu dün yaşadım... Ubuntu 10.04.3 LTS sürümünü yüklediğimde bu hatayı gördüm...

Sonra başka bir sebeple Ubuntu 11.10 sürümüne geçiş yapınca hatanın laptopta olmadığını anladım...
Artık bu forumu kullanmıyor.

doublebass

Yeni bir Linux kullanıcısıyım. Forumlarda ve çeşitli sayfalarda okuduğum tavsiye ve çeşit çeşit uç bağlantı uyarlamalarını denedim. Sanırım * her şey yavaş yavaş berbat olmaya başladı. Linux Ubuntu macerama başlar başlamaz büyük bir keyif yerini sıkıntıya bıraktı. Bilgisayar bilgim ve tecrübem, forumlardaki problem çözümlerinden bana uygun olanı, mümkünse resimli anlatım şeklinde olanlara bakarak yapılanı uygulamaya yetiyor. Windows XP Home işletim sistemi olan HP nx6110 bilgisayarıma Universal USB Installer ile flash diske yüklediğim Ubuntu 11.10 desktop i386 iso. versiyonunu, XP Home yanına kurdum.
İlk olarak kulaklık ve hoparlörden aynı anda ses geldiği için başlıklardaki çeşitli uygulamaları yaptım. Aslında yapamadım desem daha doğru olacak. En son bu yazıyı yazmadan önce (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22110.0.html) yapılanları uygulamaya çalıştım; ama yükleme hatası aldım. Şu an mikrofonum da çalışmıyor. Ayrıca Orite rn-480 web kameramı da nasıl tanıtacağımı bilemiyorum.
İlgili arkadaşlara çok teşekkür ederim.

heartsmagic

@doublebass, meselelerin üzerine eğilip çözmeye çalışmaktan başka şansımız yok. Ne yazık ki bazı sorunlar için ellerimizi oldukça fazla kirletmeye ihtiyacımız var. Yapmaya çalıştıklarını "Yaptım fakat olmadı, sorun yaşadım" tarzında değil de "Şu hatayı aldım buraya da geçiyorum" diyerek anlatırsan bir şeyler çıkartmaya çalışırız. Aksi takdirde tavsiye vermemiz zorlaşır.

Bu başlıktan devam etmek yerine kendine ait bir başlık aç ve forumdaki alsa derleme başlığından yararlanarak yapmaya çalıştıklarını aktar o başlığa. Böylece daha fazla yardımcı olma şansımız doğar.

ALSA başlığı:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0