Hatalı Kurulum Sonrası Dosya Kurtarma

Başlatan mkg, 11 Aralık 2008 - 00:05:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mkg

Merhaba arkadaşlar;
Ubuntu 8.04 ü kurarken yanlışlıkla windowsun yüklü olduğu harddiske kurdum ve tüm alanı kullanma izni verdiğimden harddisk tamamen silinip yerine ubuntu yüklendi.
2 adet 250 GB lık harddiskim var ve birini C, D olarak diğerini ise E olarak kullanıyordum. Windows C de kurulu idi. Bütün bilgilerim (yaklaşık 110 GB) D diskinde olduğundan hepsi silindi. Bu bilgiler işim gereği 5 yıllık emeklerimi ve birikimimi içeriyor.Sık kullandığım bilgilerden ise yaklaşık 8 GB lık önemli bilgiler ise önceden masaüstünde idi. Bu dosyaları ve D deki dosyaları kurtarmanın yolu var mıdır? Harddiskimdeki bilgilerin üzerine yazmamak için hiçbirşey yüklemedim ve  windowsu kurmadım.

Ne yapacağımı bilmediğimden düşüncem Ubuntu üzerinden veri kurtarma programı bulup kurmak ve bilgileri kurtarmaya çalışmak. Bunları denediğim halde bir kısmını kurtaramazsam windows u kurup tekrar veri kurtarma programları ile başka bulabileceklerim varsa bulup kurtarmaya çalışmak. Tabi bunlar ne yapacağımı bilmediğimden .Lütfen yardımcı olunuz arkadaşlar sizlere çok minnettar olurum.

Şimdiden sizlere teşekkür ediyorum.

heartsmagic

Öncelikle üzüldüğümü belirteyim. Keşke kuurlum yapmadan önce biraz daha göz gezdirseydin kurulum belgelerine.

Testdisk adlı bir program mevcut ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Forumda sanırım bahsi geçmişti, bir arama yapabilirsin. Kendisini ISO olarak yazdırıp, bununla sistemi açarak kurtarma işlemi yapmak sanırım en makul yol.

Programın sitesi: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mkg

Çok teşekkürler ilginiz için.
Denedikten sonra sonucu bildiririm

heartsmagic

O başlıktaki küçük uyarıma rağmen konu oradan devam etmiş durumda. Bu durumda bu başlığı kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.