[Çözüldü]ubuntu kurarken beyaz ekran derdi?

Başlatan FıratikUS, 21 Kasım 2008 - 19:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FıratikUS

Arkadaşlar  belki daha önce açılmış bir sorundur ama arama yaptım benzer başlık bulamadım.
Ubuntuyu her kurmaya calıstıgımda ya kurulum ekranında beyaz ekranda donup kalıyor , ya da kurduktan sonra aynısını
yasıyorum....gecenlerde pardus kurdum sonrasında da Linux hayranı oldum,debian kurayım dedim beceremedim.
...yardımcı olursanız sevinirim.
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

heartsmagic

Öncelikle güzel Türkçemizi lütfen kendisi gibi güzel bir şekilde kullanalım.

Grafik kartın nedir? Sistemi kurdukdan sonra grafik kartı sürücülerini de kurmayı denedin mi? Hangi sürümü kurmayı deniyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FıratikUS

Ubuntu'yu kuramıyorum;kurmaya çalışırken beyaz ekranda donup kalıyor.
Ekran kartım Nvida Geforce 7300 gs...

heartsmagic

Alıntı yapılan: firaticus - 21 Kasım 2008 - 19:55:04
ya da kurdukdan sonra aynısını
yasıyorum

sözün üzerine bir önceki tavsiyeyi verdim. Kısacası bir şekilde kurabildiğini varsaydım. Güvenli kipte açıp kurmayı denedin mi? Bir de bu beyaz ekran tam olarak hangi aşama?

FıratikUS

Bundan aylar önce sorunsuz kurmuştum,ama daha sonraki denemelerimde ya kuruluma yeni başlarken klavye,dil v.b.seçimi
yapılırken tam orda beyaz ekranda donup kalıyor,* ya da kurulum yapıldıkdan sonra donuyor.Ama şu anki sorunum kurulum ekranında beyaz ekranla karşılaşmak.
Güvenli kipde nasıl yapıldığınıda bilmiyorum .

heartsmagic

Ubuntu ile sistemi açarken daha ilk menüde olması lazım. Sistemi standart grafik kartı sürücüsü ile açıp kurulum yapar. Eğer bu da işe yaramazsa aklıma gelen ikinci seçenek "Alternate ISO"

FıratikUS

Güvenli kip işe yaramadı,bu seferde mavi ekranda dondu :) "Alternate ISO"dediğin nedir?

heartsmagic

Böyle sorunlu durumlarda kurulum yapabileceğin bir başk ISO. İndirip CD'ye yazıp, denemen lazım. Kurulum biraz farklıdır, klasik arabirim yerine konsoldan göreceğin ncurses tabanlı bir kurulumu vardır. Biraz aşınaysan olaya kurulumu rahatlıkla yaparsın. Hemen belirteyim, işe yarayıp yaramayacağı konusunda emin değilim.

FıratikUS

Çok teşşekürler gecenin bu geç saatinde destek olmaya çalıştınız,ben şöyle yapmaya karar verdim; daha önce debian kurmuştum çok da beğenmiştim, tekrar onu kurayım sağlama almış olurum böylece.
Sizlere kolay gelsin sağlıcakla kalın(:

heartsmagic

Tabii ki, dağıtım seçimi kendi tercihin. Umarım orada sorun yaşamazsın.

FıratikUS

ubuntustudio-8.04-alternate-i386.kurulumda sorun çıkmadı sonrasında açılırken ubuntu logosundan sonra yine beyaz ekranda kaldı masa üstü gelmedi ,donmada yok.buda çözüm olmadı.?!

heartsmagic

Bu bir gelişmedir. Eğer o aşamaya gelmeden Ctrl+Alt+F1 ile konsola düşersen mesajları akarken görebilirsin. Tam çakıldığı anda sana bir hata mesajı vereceğini umuyorum.

Aklıma gelen bir başka şey de noacpi nolapic acpi=off gibi parametrelerin kernel satırına eklenmesi.

FıratikUS

konsol/terminal??  yazılan bir komutla ekran kartının sürücülerinin tekrar yüklenebileceğini öğrendim forumda,ama nereye ne yazarak yapmasını bilmiyorum,yardımcı olabilirmisiniz bunun için...

heartsmagic

Sürücü mü? Sistem açılmıyorsa sürücüyü ne yapacaksın?

Terminal için: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2487.0.html
Ayrıca bu başlığın olduğu bölüme bir göz at.

Senin bir şekilde sistemi açıp ardından noacpi nolapic acpi=off parametrelerini kernel satırına eklemen lazım. Ubuntu kernel isimlerinin olduğu menüde -yani Grub menü- en üstteki kernel satırında e tuşuna basıp, kernel satırının üzerinde yine e tuşuna basarsan (tarifim yanlış değilse) istediğimiz alana gidersin. O satırın en sonuna noacpi nolapic acpi=off yazıp, sistemi açmayı dene. Eğer açılıyorsa sorun burada demektir. Daha sonra bu işi /boot/grub/menu.lst dosyası için yaparız. Sen önce bir dediğimi yapmaya çalış.

Not: Şu an çıkmak zorundayım, fırsat bulursam yarın devam ederiz. Bir başkası da yardımcı olmaya çalışacaktır sana.

FıratikUS

Üstadım yine ben(:
dediğin yöntemleri denedim malesef sorun çözülemedi,bende mandriva ve debian denedim(kde4harika)
ama işte tr'de ubuntuya verilen destek fazla olunca linuxda ilerlemek için ubuntuyu seçmeliyim diye düşünüyorum..
ubuntunun son sürümünü indirdim  bütün denilenleri yaptım yine beyaz ekranda dondu,bir ara pardusda yaşıyordum bu sorunu ramin yerini değiştirince çözülüyordu, ubuntudada denedim ama çözüm olmadı,ne yapıcaz üstadım?

erginemr

Hatayı görmek için;

* Kurulu sistemi açın.
* Açılışta Grub ekranı çıkacak (gizli ise Esc tuşuna basmanız gerekebilir).
* İmleç ilk seçeneğin (normal Ubuntu açılışı) üzerindeyken "e" tuşuna basarak parametreleri düzenleme moduna geçin.
* İkinci "kernel" satırında yeniden "e" tuşuna basın ve bu satırın sonundaki "quiet splash" sözcüklerini silin.
* Son olarak, Ubuntu'yu bu ayarlarla başlatmak için "b" tuşuna basın.

Bu şekilde ekrana Ubuntu logosu yerine, açılış mesajları gelecek. Sistemin donduğu ana kadar alınan hata (error / warning) mesajlarını bir kağıda yazarak, daha sonra buraya aktarın.

FıratikUS

Malesef bunları yapamıyorum,çünkü ubuntu studyo kuruluyordu fakat açılmıyordu,bunlar 3hafta kadar önce olmuştu
bende başka dağıtımları denedim,ama ubuntu kadar içerik olmadığı için nette en iyisinin ubuntu kullanmak olduğuna karar verdim

şimdiki sorunsa güncel düşük hızda yazılmış bir ubuntu cd'syle kurulum ekranının gözükmemesi,beyaz bir ekranda çakılıyor
not:güvenli kipi denedim

erginemr

Ubuntu'nun en son versiyonu olan Intrepid Ibex v.8.10'u kurmayı deniyorsunuz, değil mi?

FıratikUS

"Download an Ubuntu CD desktop edition ubuntu 8.10(the latest version)"
indirdiğim ubuntu bu;dowload sekmesine tıklıyınca bu ve server sürümü var sadece ???

heartsmagic

Beyaz ekran geldiğinde donup kalıyor mu yoksa Ctrl+Alt+F1 ile konsola düşebiliyor musun?

FıratikUS

donup kalıyor,klavyeyi kullanamıyorum o'an..

heartsmagic

Bu durumda problemi üreten kesinlikle donanım konusu gibi geliyor bana. Tüm dağıtımların da sorun yapması buna işaret ediyor. Sistem bileşenlerin için bir araştırma yapabilirsin. Örneğin anakartın ne? Acaba sıkıntısı var mı? Ram'lerden biri sorunlu olabilir mi? Sabit disk mi uyumsuz ? vs.

FıratikUS

Yalnız ...debian,mandriva,suse,pardus'da bu sorunu yaşamıyorum(zaten debianda beyaz ekran bir sorunmuş galiba yeni çözülmüş olduğunu okudum)yoksa debian veya mandriva kullanabilirim,ama işte dediğim gibi ubuntu -tr.camiasının oturmuş olması,gelişmemde olumlu bir neden aslında...ve işin ilginci 2sene önce aynı makinaya ubuntuyu sorunsuz kurmuştum..aynı ubuntu cd'siyle bir daha kurulum yapamadım.

FıratikUS

Ubuntu beyaz ekran sorununu yeni çözmüş diye okudum .
debian yazmışım pardon.

heartsmagic

Alıntı yapılan: firaticus - 24 Kasım 2008 - 01:08:45
ubuntustudio-8.04-alternate-i386.kurulumda sorun çıkmadı sonrasında açılırken ubuntu logosundan sonra yine beyaz ekranda kaldı * masaüstü gelmedi ,donmada yok.buda çözüm olmadı.?!

demişsin bir önceki sayfada?