Ubucleaner betiği ile ubuntu temizliği

Başlatan serdar, 07 Kasım 2008 - 16:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serdar

Ubucleaner bilgisayarınızı temiz tutmaya yardım eden basit bir bash betiğidir.

Özellikleri:
- apt cache temizliği.
- Kaldırılmış .deb paketlerinden kalan config dosyalarının silinmesi.
- Kullandığınız kernel dışındaki kernelleri kaldırır.
- Bütün kullanıcıların (root dahil) çöp kutularını boşaltır.

Not: Betik aptitude uygulasını kullandığınızı farz ediyor. Bu sebeple (E/H) sorularına "y" tuşuna basarak cevap vermeniz gerekecektir. Aksi halde aptitude ekranı açılır. Bu durumda da "g" 'ye basarak işlemin devam etmesini sağlayabilirsiniz. İkinci bir seçenek olarak betikte aptitude geçen yerleri apt-get olarak da değiştirebilirsiniz.

Kullanımı:

Öncelikle betiği indiriyoruz:

wget http://www.opendesktop.org/CONTENT/content-files/71529-ubucleaner.sh

İndirdiğimiz betiğe gerekli izinleri veriyoruz:

sudo chmod +x 71529-ubucleaner.sh

sudo ./71529-ubucleaner.sh ile betiğimizi çalıştırıyoruz.

Ek:

Daha kolay hale getirmek istiyorsanız, bir başlatıcı oluşturabilirsiniz.

Masaüstü -ya da nerede oluşturmak isiyorsanız->Sağ tık>Başlatıcı oluştur>Tür: Uç birimdeki uygulama>Ad: Temizlik Vakti -ben böyle yazdım :)->Komut: sudo ./71529-ubucleaner.sh

Bir de güzel bir simge seçin, soldaki simgeye tıklayarak. İşte bittiii. :)

Şimdi çitf tık sonucu şifrenizi soracak ve temizliğe başlayacak. ;)

Çağlar

Gerekli bir işlem teşekkürler @Serdar
We got a badass over here!

tanertan

Valla sistem rahatladı,sanki üstünden büyük bir yük kalktı.
Bu işlemi bir kere yapmak yeterli mi?
Teşekkürler

WarGasm

@tanertan;
Belirli periyotlarla son işlemi tekrarlamak iyi olur düşüncesindeyim.

xxx3

Evet gerçekten yok yararlı bir bilgi kullanılmayan kernelleri kaldırması daha da güzel peki kullanmadığımız kerneli kaldırdık açılırken grub listesindende kaldırıyor mu ??? merak ettim  :-\
Yoksa gene el ile biz mi ayarlıyoruz ?

ironic

Teşekkürler. Bende de bayağı birşeyler sildi. Okuduğum kadarıyla 8.10 ile böyle bir özellik gelecekti. Acaba bu o mu? yoksa eskiden beri varolan bir uygulama mı?

erginemr

@ironic, dediğiniz gibi 8.10 Beta'da system-cleaner-gtk (cruft remover) paketi yüklüydü. Ancak hakkında pek çok hata raporu doldurulduğu için sanırım son sürümden çıkartıldı.

Teşekkürler @serdar, güzel bir betikmiş. Ben de ara ara kullanmak üzere sistemime ekledim.

darwani

Dün aklıma gelmiş (Acaba diyordum Ubuntu veya Linux' da gereklimidir) ve kendi kendime düşünürken birden karşımda bu yazını bulduğum ve de "Benim gibi"; Ubuntu cehalet yüzdesinin % 100'ü aşan bir kullanıcının bile yapabildiği bu gerekli anlatımın için (bence) çok Teşekkur ediyorum.. Sağlıcakla..

serdar

Alıntı yapılan: darwani - 09 Kasım 2008 - 00:33:30
Dün aklıma gelmiş (Acaba diyordum Ubuntu veya Linux' da gereklimidir) ve kendi kendime düşünürken birden karşımda bu yazını bulduğum ve de "Benim gibi"; Ubuntu cehalet yüzdesinin % 100'ü aşan bir kullanıcının bile yapabildiği bu gerekli anlatımın için (bence) çok Teşekkur ediyorum.. Sağlıcakla..
Estağfurullah . Asıl işi betiği yazan arkadaş yapmış

asd99

"Kullandığınız kernel dışındaki kernelleri kaldırır."
Bu ne anlama geliyor ? Bir zararını görme ihtimalimiz varmı ? USB bellek gibi yeni donanım taktığımızda otomatik tanınmama gibi bir durum veya kernelden silinen şeyler yüzünden bir uyuşmazlık olmasın ?!?

serdar

Alıntı yapılan: asd99 - 09 Kasım 2008 - 17:22:26
"Kullandığınız kernel dışındaki kernelleri kaldırır."
Bu ne anlama geliyor ? Bir zararını görme ihtimalimiz varmı ? USB bellek gibi yeni donanım taktığımızda otomatik tanınmama gibi bir durum veya kernelden silinen şeyler yüzünden bir uyuşmazlık olmasın ?!?

Şu anda kullandığınız kernelde böyle bir sorun yaşamıyorsanız, eski kernelleri kaldırmak bir problem yaratmaz. Açılışta grub menüsüne bakarsanız kullandığınız güncel kernelin dışında eski kernellerin de hala yüklü olduğunu görürsünüz. Burada kaldırılan kernel eski sürümlerdir. Tabi eski sürümleri kaldırmadan önce bir süre yeni kerneli deneyip bir sorun olup olmadığına bakmanızda fayda var.

Not: Eğer -rt ve -generic kerneller sisteminizde mevcutsa bunlara dokunmuyor. Yani ubuntu-studio kullanan arkadaşlar da güvenle kullanabilirler. Sadece eski sürüm kernelleri kaldırıyor. Tarafımdan denenmiştir.

asd99

Ubucleaner i çalıştırdım

xxx3

Bir soru sormuştum ve cevabını burdan veriyim eski kernelleri kaldırdıktan sonra grub listesinide düzenliyor yalnızca son kerneli gorebiliyorsunuz artık fazlalaşan grub menüsünü elle düzenlemek yok  :D

ihtiyar said

Aklımda olan ama hiçbir yerde gözüme çarpmamış olan bir şeydi. Teşekkürler Serdar. ;)

Xenophobia

Dün gece ben de kullandım, eski kernel sürümlerini temizlemesi ve gereksiz/yarım paketleri kaldırması güzel bir şey.

eren

Konu sabitlenmiştir, paylaşım için teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ihtiyar said

Ek olarak bir şey belirtmek istedim, kolaylık olabilir düşüncesiyle.

Alt/Üst -hangisini tercih ederseniz- panele sağ tıklayıp, "Panele Ekle" deyin. "Özel Uygulama Başlatıcı" yı seçin. "Tür" kısmını "Uç Birimdeki Uygulama" olarak seçin. "Ad" kısmına istediğiniz bir şeyi yazın -ben "Temizlik Vakti :)" yazdım-. "Komut" kısmına; sudo ./71529-ubucleaner.sh yazın ve kapatın. Artık temizlik işlemi bir tık ötenizde. :) Uygulama başlatıcınıza tıkladığınızda giriş şifrenizi girersiniz, temizliğiniz gerçekleşir. :)

askinj

Aradığım bir programdı eline sağlık.

askinj

Benim düşüncem bu konu sabitlenmeli saygılarımla.

OKAN

askinj

heycandan farkedemedim kusurabakmayın acemiliğime sayın. teşekkür ederim.

LaMuCi

Teşşekürler. Benide yeni bir Linux kurma derdinden kurtardın sistem baya şişmişti ama üşeniyordum.

3mr3

Çok iyi bir betik inşallah dahada iyi bir şekilde geliştirirler. Bende kullanmaya başladım. Gayet memnunum. Teşekkürler.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

garafatma

gerçekten gayet işe yarayan bir betik. peki bir soru soriyim. bu betik sadece ubuntu içinmi çalışır?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

tasy

apt kullandığına göre debian tabanlı olan dağıtımlar kullanabilir sanırım. Tabiki kesin budur demiyorum, sadece düşüncem bu