Ubuntu One Servisi Sona Eriyor

Başlatan emre b., 02 Nisan 2014 - 17:11:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre b.

Canonical'ın duyurusuna göre, bugün Ubuntu One hizmetinin sona erdirileceği bildirildi. Bugünden itibaren U! müzik ve mağazasından alışveriş yapılamayacak. Ubuntu 14.04 LTS sürümünde Ubuntu One yer almayacak. Diğer servisler 1 Haziran'a kadar erişilebilir olmakla birlikte, 31 Temmuz'da bütün içerikler silinecek.

Canonical, gerekçe olarak parayı gösteriyor. Diğer depolama servisleri 25-50 GB arası depolama alanını bedava verebilirken Ubuntu One'ın bununla rekabet edemeyeceğini bildiriyorlar.

Eğer Ubuntu One kullanıcısıysanız, dosyalarınızı yedekleyin.

Kaynak: http://blog.canonical.com/2014/04/02/shutting-down-ubuntu-one-file-services/

plazma

heartsmagic

Üzüldüm ama şok olmadım. Zira Ubuntu One'ın istenen yere gelmediği çok belliydi. Kaynak kodu açacaklarmış, birileri el atarsa hayatına bir şekilde devam edebilir belki. Gerçi bu işi hakkıyla yerine getiren birçok servis var, rekabet etmesi zor olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Ben beklemiyordum açıkcası. Artık tüm sistemler mobil ve pc entegrasyon olayına gidiyor. Entegrasyon deyince de ilk akla gelen bulut hizmeti oluyor. Ubuntu da mobil tarafa ağırlık veriyordu yavaş yavaş. Şaşırdım açıkcası ben... 
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

emre b.

Belki cahilce ve gereksiz olabilecek bir sorumu da buraya ekleyeyim:
Nasıl yani, Ubuntu One açık kaynak kodlu değil miydi?

heartsmagic

Değildi, aynı tepkileri başkaları da vermiş zaten. Canonical bu yönde de eleştiriliyor arada bir, eleştirenleri de anlıyorum, Canonical'ı da anlıyorum kendi adıma. 

alorak

Güvenilemeyen bir bulut sistemi kadar kötü bir şey hayal edemiyorum. Her şeyimi ona göre düzenleyip daha sonra kapatılabilecek olması oldukça kötü. Hoş ben tam olarak bu yüzden kullanmadım Ubuntu One'ı. Google'a güveniyorum, Dropbox'a güveniyorum ama diğerleri özellikle ücretsiz olarak güven vermiyorlar.
özgürlük için

meda

Ubuntu'nun gelişip büyümesi ayrıca isim yapması hususunda kötü olmuş.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

kanzakande

Yandex-disk hakkında düşünceleriniz nedir? Ubuntu için masaüstü senkronizasyon uygulaması da var ve oldukça başarılı.

meda

Ara sıra kullanıyorum çok bir özellik beklemiyorsanız kullanılabilir.Yandex hala internet tarayıcısı çıkartacak.   :D
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

SrdrKcmz

Yandex-disk hakkında düşünceleriniz nedir? Ubuntu için masaüstü senkronizasyon uygulaması var mı? Simgesi olmayan bir uygulama değil mi?

barış

Alıntı yapılan: SrdrKcmzYandex-disk hakkında düşünceleriniz nedir? Ubuntu için masaüstü senkronizasyon uygulaması var mı? Simgesi olmayan bir uygulama değil mi?
Dropbox'ın kendi senkronizasyon uygulaması var 2gb alan veriyor. Yandex disk için 3. parti bir uygulama kullanabilirsiniz. 200GB kadar alanım var Yandex Disk'ten, oldukça güzeldir, tavsiye ederim.

mechulkalan

Ben Copy (http://www.copy.com) kullanıyorum. 15GB veriyor. Masaüstü programı windowsta hafif fakat linux sürümünü denemedim henüz.

plazma

nowheretohide

kapanıyor olması kötü olmuş.5GB alan yeterli değildi fakat bilgisayarlarım arası dosyalarımı eşleştiriyordu. Normalde veri saklamak için zaten baidu ve kuaipan kullanıyorum. Kuaipan'ın 1TB alanı var. Çok inceleme fırsatım olmadı genelde cloud daki tüm bilgileri bilgisayara indiriyordu. Baidu için linux üzerinde çalışan bir programı yok o nedenle sadece browser üzerinden kullanılıyor. Fakat Baidu'da en azından cloud üzerinden çalışan programlar mevcut.

Not: Az önce kuaipan'ı kontrol ettim. Kuaipan üzerinde eşleşme yapılacak dosyalar seçilebiliyor fakat ubuntu one gibi local olan bir dosyayı seçme imkanınız yok. Sadece /home/username/Kuaipan dizininde oluşturulan dosyaları eşleştirebilirsiniz.

heartsmagic

Bulut depolama konusu şurada konuşulursa daha verimli olur bence:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21732.0

Bu başlık Ubuntu One ile ilgili olduğu için isteyen doğru veriyi elde edemez bence. @nowheretohide orada bir de soru yönelttim sana, fikrini almak isterim.

maydin95

Ubuntu One'ın sitesinde dosyalarınızı yedekleyin kapanıyoruz gibi bir şey ile karşılaşmadım. 1 Nisan şakası olabilme ihtimali var mı bunun?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

if

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

serguzestefe

Hem üzücü hem de sinir bozucu bir olay.

Bunu duyan ve linux tabanlı işletim sistemlerine antipatisi olan ios ve windows fanları bu olayı örnek göstererek çok fena dalga geçiyorlar. Yani ortak deyim şu: "Senin neyine bulut projesi?"
Canonical projelerini o kadar küçümsüyorlar ki insan üzülüyor. Bence talep pek olmasa da mevcut kapasite olanağı ile hizmete devam etmeliydiler. Çünkü Ubuntu tabanlı bir telefon geliştirip piyasa sürmek istiyorsunuz ve sonuçta bu telefonun verilerinin de bir bulut sisteminde depolanması gerekiyor. Eğer telefon projesi istenilen noktaya gelirse Ubuntu One tekrar piyasaya sürülebilir. Benim burada Canonical'a esas eleştirim ise yeterli piyasa araştırması ve fizibilite çalışması yapmamaları. Amatör ruhlu olsak bile profesyonel bakış açısıyla çalışmaları şart..Yoksa ne yapacağından emin olmayan kararsız ve güven vermeyen bir şirket profili ortaya çıkabiliyor. Hani diyorum parasını kendi verip uzaya çıkmak yerine cloud projelerinde "Ben de varım" diyebilseydi Shuttleworth.

D@bbe

Alıntı yapılan: serguzestefeHem üzücü hem de sinir bozucu bir olay.

Bunu duyan ve linux tabanlı işletim sistemlerine antipatisi olan ios ve windows fanları bu olayı örnek göstererek çok fena dalga geçiyorlar. Yani ortak deyim şu: "Senin neyine bulut projesi?"
 Canonical projelerini o kadar küçümsüyorlar ki insan üzülüyor. Bence talep pek olmasa da mevcut kapasite olanağı ile hizmete devam etmeliydiler. Çünkü Ubuntu tabanlı bir telefon geliştirip piyasa sürmek istiyorsunuz ve sonuçta bu telefonun verilerinin de bir bulut sisteminde depolanması gerekiyor. Eğer telefon projesi istenilen noktaya gelirse Ubuntu One tekrar piyasaya sürülebilir. Benim burada Canonical'a esas eleştirim ise yeterli piyasa araştırması ve fizibilite çalışması yapmamaları. Amatör ruhlu olsak bile profesyonel bakış açısıyla çalışmaları şart..Yoksa ne yapacağından emin olmayan kararsız ve güven vermeyen bir şirket profili ortaya çıkabiliyor. Hani diyorum parasını kendi verip uzaya çıkmak yerine cloud projelerinde "Ben de varım" diyebilseydi Shuttleworth.
o tiplere halk arasında koyun deniyor... MS koyunları... 

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

heartsmagic

Alıntı yapılan: serguzestefe - 15 Mayıs 2014 - 14:57:04
Hani diyorum parasını kendi verip uzaya çıkmak yerine cloud projelerinde "Ben de varım" diyebilseydi Shuttleworth.

Eleştirileri anlarım da, buradan eleştirmek biraz sakil durmamış mı? Öncelikle, kimsenin parasını nereye harcayacağı bizleri ilgilendirmez. Ubuntu denilen şey bizlere ücretsiz olarak geliyor, kısacası bir yerlere para harcandığından bahsedeceksek önce doğru harcanan yerleri değerlendirmemiz gerekmez mi? Sakilliğin de ötesinde adam uzaya Ubuntu'dan önce çıktı. Bal gibi o parayı uzaya çıkmak yerine, Ubuntu'ya aktarmayacağı gibi tutar bir bulut işine girer, çatır çatır para da kazanabilirdi değil mi? Bu bağlamda elbette insanların nereden para kazanacakları da bizi ilgilendirmez.

Eleştirelim tamam ama haksızlık etmeyelim bence. Ubuntu One'ın kapatılmasını güzel güzel tartışabiliriz. Sen savını aktarırsın buraya, kapatılması doğru bulanlar (varsa) kendi savlarını aktarırlar. Gerçi bizim bir şey aktarmamıza gerek yok, Canonical kendince sebepleri saymış ve taraftan bakınca haklı da görüyorum kendilerini. Bizim ön cephede gördüğümüz olayların yanında bir de farklı cepheler var. "Eforu" daha makul yerlere aktarmak istemiş olabilirler. Ancak, senin düşüncelerine de hak vermiyor değilim. Kalsa, bir şekilde devam etse güzel olurdu elbette.

plazma

Linux, win, mac platformlarında çalışan "Ubuntu One Downloader" adında betik yapmışlar. Kullanıcıların Ubuntu One 'daki dosyalarını kolayca indiribilmesi için araç gibi kullanılan "Ubuntu One Downloader". Halen dosyaları olanlar için umarım faydalı olur.

İndirme adresi : http://ubuntuone.com/u1-downloader/u1-downloader.tar.gz

Kullanım şekli : https://help.ubuntu.com/community/U1/Downloader/Linux/How_to_Use

"X509_load_cert_crl_file" hatası için : https://help.ubuntu.com/community/U1/Downloader/Linux/SSL_Error

Kaynak : http://www.omgubuntu.co.uk/2014/06/ubuntu-one-downloader-app
https://help.ubuntu.com/community/U1/Downloader

sem

Çok işime yarayacak. Teşekkürler.
Burası dünya?

plazma

Son bir hatırlatma epostası geldi ubuntu one servisi için içerik şöyle :

Alıntı YapThis is the FINAL reminder to make sure you have retrieved all your data from Ubuntu One filesync, as we will be deleting all the content permanently on 31st July 2014.  After that date, we will no longer be able to retrieve any of your files.

In order to make it easy for you to retrieve all of your content, we have released a new feature that lets you download all your content at once. Our website (https://one.ubuntu.com/) has been updated with instructions on how to conveniently download all your files.

In addition, you still can use Mover.io's offer to transfer your data to another cloud provider for free. The Ubuntu One web interface is available for you to download individual files as well.

All of us in the Ubuntu One team would like to thank you for your support over the years.

The Ubuntu One team

31 temmuz 2014 son gün eğer halen almadıysanız yedeklerini almanın zamanı gelmiş demektir.