OPERA 12.16 (sürümler, Ayarlamalar ve Özelleştirmeler)

Başlatan ironic, 17 Ekim 2008 - 16:30:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

garafatma

Alıntı yapılan: sessizce - 31 Ağustos 2009 - 18:08:40
Opera 10 nezaman çıkar tahminen? Bu gece beklemeli miyim?
Bu arada @ironic bukadar çok (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/collection/ubuntu/) eklentiyi ne yapıyorsun yahu :) ben firefoxu yüklüyorum, 2 3 eklenti kurup yoluma devam ediyorum :)

10 Win için çıktı sanırım ancak Linux sürümü çıktımı bilemiyorum
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

agritux

İlk defa operayı heves ve merak ile yükleyeceğim. Umarım sonu hüsran olmaz. Sitesinde daha 9.64 var linux için. Win için de 10b var. Sanırım win için de çıkmamış. Gerçi ilgilendirmiyor ama...

ironic

Alıntı yapılan: sessizce - 31 Ağustos 2009 - 18:08:40
Opera 10 nezaman çıkar tahminen? Bu gece beklemeli miyim?
Bu arada @ironic bukadar çok (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/collection/ubuntu/) eklentiyi ne yapıyorsun yahu :) ben firefoxu yüklüyorum, 2 3 eklenti kurup yoluma devam ediyorum :)

Bu gece (21.00 +) resmi duyuru olmasa bile sunuculara düşebilir. Pek sanmıyorum ama RC2 final sürümü olarak tekrardan karşımıza da çıkabilir. RC2 zaten fazlasıyla süper durumda. Resmi duyuru -büyük ihtimal- yarın 12 - 14 saatleri arası yapılacaktır.

O sayfaya eklediğim tüm eklentileri kullanmıyorum tabi ki.  :) Normalde en fazla 25-30 civarıdır. Eklentileri kurarken temiz kurulum tercih ettiğim için profil yedeklemeyi sevmiyorum. Tek tek eklenti aramak yerine bir sayfada durması ve istediklerimi seçebilmek adına bir koleksiyon oluşturdum. Bazılarını zaman zaman kurup kaldırıyorum vs. elimin altında hazır bir liste olması güzel oluyor. Ayrıca yararlanmak isteyenler için de bir kaynak olur diye imzama ekledim.

Alıntı yapılan: keiser_soze - 31 Ağustos 2009 - 18:10:31
10 Win için çıktı sanırım ancak Linux sürümü çıktımı bilemiyorum

Henüz final sürümü hiçbir platform için çıkmadı. Tüm platformlar için eş zamanlı duyuru yapılıyor. Bazen derleme ve sunucuya yükleme çalışmaları gecikiyor o kadar. 

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ironic

Bu güzel haber için teşekkürler. :D  Kernelden tanıdım Pardus' a kurmuşsunuz.  Acaba hangi yolla kurdunuz? install betiğiyle mi?

Felâsife

Alıntı yapılan: ironic - 01 Eylül 2009 - 02:26:42
Bu güzel haber için teşekkürler. :D  Kernelden tanıdım Pardus' a kurmuşsunuz.  Acaba hangi yolla kurdunuz? install betiğiyle mi?

Evet install ile dizin içine girip
sudo sh install.sh
diye.
Tabi çıkan uyarılara da y demek gerekiyor.
Ayrıca ben neredeyse Opera10 çıkalı hep Pardus'a kurmuşluğum vardır. :D

ironic

Aynı yolla bende kurdum da varsayılan yollar (paths) pardus la uyumlu değil sanırım. Flash ı doğrudan görmedi. Kurulum aşamasında kendim değiştirmeyi denedim de istenen yerler hakkında hiçbir bilgim yok. Olmadı.  Üstüne de çok düşmedim. Bu arada kaldırma betiği göremedim. install betiğiyle mi kaldırıyoruz yine?

Felâsife

Valla kaldırma olayı nasıldır bilmiyorum ama bir kaç sefer eskiden yapmıştım silme işi o da tüm dosyalarını bul-yoket yani elle siliyordum :D
Sonra geri kur veya başka versiyon kur, hiç sorun olmadı.

yollar'a gelince flash java sorunum yok, zaten gerekli testlleri de yaptığım için, neredeyse sorunsuz işliyor Opera'm bende.
O eski Pardus 2007 de ki donma vs. den hiç eser yok şimdi.

ironic

Olmazsa zaten paylaştığınız anlatımla elle kurarım. Mandirva da yeni olduğum için flaş sorunu vardı. Sorunla uğraşmak yerine doğrudan Opera ile hallettim.  :D Tekrardan teşekkürler. Yarın bir indirip Pardus' da tekrar deneyeyim. Kaldırma işlemi le ilgili bir bilgi göremeyince sorun olur diye çok da uğraşmak istememiştim. Bu açıklamalardan sonra artık gönül rahatlığıyla kurabilirim. :)

Felâsife

Yo kaldırma hiç sorun olmaz, zaten kuruldukları yerler belli
Alıntı Yap~/.opera
/usr/share/opera
/usr/lib/opera
/usr/share/doc/opera

rm -rf xxx xxx xxxx diye araların da boşluk olarak bu dört satırı yazdımıydı Operayı bir daha bulana aşk olsun :D
Kurmadan önce yedeklerinizi alırsanız hiç bir sorun olmaz. :)

Madriva da flash sorununa debug komutu ışık vermiyor mu?
opera --debugplugin

ironic

:D

Flaş sorunu bilindik swf ve gnash sorunu ile ilgili. O sıra yüklü bir güncelleme gerçekleştiği için paket yöneticisini kullanamadım. root olarak elle ekledim.  :)

Felâsife

Hımm. neyse ben kaçayım şimdilik sonra Pardus'ta görüşürüz :D
Madrivadan hiç anlamam da 

kuleyni

önceki sürümlerdeki o kaba menülerden kurtulması çok hoş olmuş biraz deneyeyim firefoxu bırakırım belki :)

ironic

Sistem güncellemesi yaparken Opera ile ilgili gpg key hatası alıyorsanız; uçbirimden

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com F9A2F76A9D1A0061

komutunu  verin.

kuleyni

ironic

Hızlı Erişimi (Speed Dial) Özelleştirme

Bugün sizlere, son zamanlarda  Opera kullanıcıları arasında  oldukça popüler olan, hatta bu konuda yarışma bile düzenlenen hızlı erişim özelleştirmelerinin nasıl yapıldığını anlatacağım. Öncelikle merak edenler için birkaç ekran görüntüsü ile başlayayım.  :)

Yapacağımız işi basitçe anlatmaya çalışırsam,  sitelerin Opera tarafından eklenen ön görüntülerini (thumbnails) ayar dosyalarımızdan silip, yerine istediğimiz resimleri ya da ilgili siteye ait logolar ekleyeceğiz.

1- Özelleştirmeye başlamadan önce hızlı erişim de kullanmak istediğimiz pencere sayısını belirleyelim ve siteleri ekleyip, ön görüntülerinin Opera tarafından alınmasını bekleyelim. Eğer tüm pencerelerde görüntü oluşmuşsa ikinci aşama için Opera yı kapatalım.

2-
home/kullanıcı_adı/.opera/thumbnails

Opera profil dosyamızdan hızlı erişim pencerelerinin kayıt edildiği dizini açalım. Eğer elinizde düzenlenmiş logolar varsa yapmanız gereken mevcut "thumbnails" klasöründeki değiştirmek istediğiniz pencereye ait ön görüntünün ;

Alıntı Yap4b1feab0-6749-11de-851c-ab5f789f3e17.png

şeklindeki adını kopyalayıp, eklemek istediğimiz logoya bu adı vereceğiz. Daha sonra mevcut (thumbnails) klasördeki eski resmi silip, adını değiştirdiğimiz logoyu ekleyeceğiz. Bu şekilde işlemi tüm hızlı erişim ön görüntüleri için uygulayın.

Dipnot: (Önemli)  Mutlaka değiştirmek istediğiniz eski hızlı erişim ön görüntüsünün adıyla , eklemek istediğiniz logonun adının aynı olmasına  dikkat edin.

Dipnot 2: Eklediğiniz logoların herhangi bir hızlı erişim güncellenmesinde değişmemesi için logolara sağ tıklayıp >> özellikler >> izinler >> erişim bölümünden sadece okuma (read only)  yapın.

Logoların arka planlarının gözükmemesini istiyorsanız ( ki tavsiye ederim) GIMP kullanarak arka plana alfa kanalı ekleyip, saydamlaştırma yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlem için özel açılmış siteden de yararlanabilirsiniz.

3- Bir sonraki aşamada, Hızlı erişim pencerelerine ait saydamlık değerini düşüreceğiz. Bu sayede arka plan resmiyle çok daha bütünlemiş bir görsellik oluşacak.

Hızlı erişim ayarları

home/kullanıcı_adı/.opera/speeddial.ini
(Dipnot (Önemli) : Bu dosyayı Opera çalışırken düzenlemeyin. )

dosyasına kaydedilir. Dosyayı herhangi bir metin düzenleyici ile açıp en alt bölümünde yer alan

Alıntı Yap[UI]
Opacity=99

değerini zevkinize göre düşürün. Ortalama 60 kullanabilirsiniz. (ben 40 kullanıyorum ) Değiştirdikten sonra dosyayı kaydedip çıkın.

4- Son olarak hızlı erişim pencerenizdeki "hızlı erişimi yapılandır" bölümünden arka plana fotoğraf ekleyip boyutlandırmasını yapın. İşlem tamamlanmıştır.  :)

Özelleştirdiğim hızlı erişim pencerem ise;

Kullandığım arka planları ve logoları indirmek için Tıklayın.

agritux

Xenophobia

agritux

Arch için depodan kurulum;

pacman.conf dosyasına fr deposunu ekliyoruz

[archlinuxfr]
Server = http://repo.archlinux.fr/x86_64

ve kuruyoruz :)

yaourt -Sy opera-snapshot

Gözlemim: önyargılı olduğum opera sanırım bu kez olmuş :) -bana göre-

ns

ironic ne güzel anlatmışsın operayı dayanamadım kurdum. teşekkürler. :D

ama ilk sayfada reklam engellemenin anlatıldığı yerde şoyle yazıyor :

Alıntı YapPeki urlfilter.ni dosyası nerede bulunur?

Home/kullanıcı adı/ .opera(bu dizin gizlidir.)   dizininde urlfilter dosyanız bulunmaktadır.

ben de yok bu dosya. opera 10 da yeri mi değişti ki ?
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: kuleyni - 01 Eylül 2009 - 20:57:44
önceki sürümlerdeki o kaba menülerden kurtulması çok hoş olmuş biraz deneyeyim firefoxu bırakırım belki :)

Beğenmiş olmamdaki en büyük sebep. :)

agritux

Bildiri alanı simgesi olmadan nasıl çalıştırıyorduk?
Ayarları alt üst ettim ama sonradan anımsadım. Sanki komut ile açıyorduk.

hslinux

Kısayola --notrayicon komutunu ilave ediyoruz. Söyle olması lazım "opera %u --notrayicon"

agritux

notry denedim noicon denedim birleştirip denemedim. :) teşekkürler.