[Çözüldü] Python da yazılan uygulamayı Android de çalıstırmak Mümkün mü ?

Başlatan Kaanx, 26 Ekim 2013 - 16:07:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaanx

Merhabalar http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=40799.0 linkteki yapılan uygulamayı root lu android telefon üzerinde çalıştırmak mümkün mü acaba ? Python kodlarını apk yapmak mümkün mü ? , Java kullanmak şart mı ? Mobil develop yapmak için neler yapmak gerek ? :)

ekremsenturk

Python'da geliştirdiğin bir programı, sadece Python kurulu olan bir Bilgisayarda çalıştırabilirsin. Çok karmaşık yapıya sahip programlarda, Python sürümüde doğru (aynı) sürüm olmak zorunda

travego0403

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 26 Ekim 2013 - 18:20:26
Python'da geliştirdiğin bir programı, sadece Python kurulu olan bir Bilgisayarda çalıştırabilirsin. Çok karmaşık yapıya sahip programlarda, Python sürümüde doğru (aynı) sürüm olmak zorunda

Biraz yanlışınız var bildiğim kadarıyla Android üzerinde Python programları çalıştırılabilir. Tabi bu demek değildir yazdığımız uygulamayı direk atıp çalıştırabiliriz. Uygulamamızı telefona uygun bir şekilde yazmalıyız. Kullandığımız modüllerin Android üzerinde var olup olmaması önemli bir konu. İnternet üzerinde bir çok örnek mevcut. Android telefonum olmadığı için hiç deneme fırsatım olmadı.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

MehmetNuri

KİVY ile python ile android programlayabilirsin uygulamanı.

Jey@Nfer

python kodlarını adroid telefonda çalıştırabilirsiniz fakat kodların da ona göre yazılmış olması lazım
androide python kodları yazmak için kodların "android" modülüyle yazılmış olması gerekiyor artı android telefonunuzda da  "Py4A" (https://code.google.com/p/python-for-android/) kurup onun üzerinden çalıştırmanız gerekiyor.

örnek bir android python kodu :

import android
import socket
import time

HOST = '192.168.2.93'    # The remote host
PORT = 12345      # The same port as used by the server
s = socket.socket(socket.AF_INET, socket.SOCK_STREAM)

print 'Connecting...'
s.connect((HOST, PORT))

droid = android.Android()
dt = 250 #100ms between sensings

sayac=0

droid.startSensingTimed(2,dt)

while sayac <= 25:
veri=droid.sensorsReadAccelerometer().result

if not None in veri:
for i in veri :
print i
s.send(str(i)[:6])
time.sleep(dt/1000.0)

sayac+=1
time.sleep(dt/1000.0)

s.send("QUIT")
droid.stopSensing()
s.close()
Hırs , azim , tevekkül ...

www.mehmetvahit.net

guopx

@Kaanx
@Jey@Nfer'e ek olarak bahsedilen uygulamada kullanılan pyaudio modülü ile mikrofon çıkışı yakalama android donanımında büyük ihtimalle çalışmayacaktır. Kodun o kısmını android için düzenlemek gerekebilir.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

Kaanx

@guopx evet hocam dahili donanım kullanıyor. Büyük değişiklikler yapmak gerekiyor mu ?

@Jey@Nfer  Hocam ubuntu üzerinde yapmak istersem nasıl bir yol izlmem gerekiyor ?

android kısmına geçince her cihaz için ayrı ayrı mı tanımlamalar mı yapmamız lazım ?

okkangal

Eğer yazdığınız bu porgram telefon üzerinde sadece sizin için çalışacaksa yani apk haline getirip dağıtmayacaksanız şu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hipipal.qpyplus&hl=tr linkteki python uygulaması ile kaynak kodlarınızı , hatta bir çok modülü projenize telefon vasıtası ile ekleyerek bir ölçüde kullanabilirsiniz .... android  uygulaması halie getirmek için ise yine bu uygulama gerekli modülleri  ve ayarları telefon üzerinde test etmenize olanak sağlıyor ...  google play yorumlarında okuduklarıma bir çok kişi pc üzerinde geliştirdiği kodları çok küçük değişiklikler ve ayarlar yaparak android platformuna taşımışlar ....

Kaanx

dediğiniz program ile python kodlarını calıstırıp edit edebiliyorum fakt pyqt4 uiplot için çizdirme hataları alıyorum kurulumlarını araştırdm fakat bulamadım nasıl yapabilirim ?

acemiyim

Araştırmalarınızı şu anahtar kelimeler üzerine yaparsanız bir çok örnek bulacağınıza inanıyorum.
anahtar arama sözcükleri: SL4A, Scripting Layer for Android

ve bir de site adresi: http://code.google.com/p/android-scripting/

Direk android yüklü bir tablet üzerinde bile uygulamanızı geliştirebilirsiniz : )
Ben sadece python ile bir kaç örnek denemiştim ama yüklediğiniz uygulama ile Perl gibi diğer betik dilleri ile de uygulama geliştirmek mümkün.

Kaanx

dediğiniz scriptleri yükledim fakat ui_plot olarak grafik çizimi yapamıyorum pyqt4 çalışmıyor. öneriniz varmı ?

Kaanx

Yardımcı olabilecek var mı bu proje kodunu android üzerinde çalıstırmam gerekiyor... apk dosyası olarak yapmaya çalısıyorum kivy ile çalıstırabilirim diye düşündüm fakat hala sonuç alamadım yardım lütfen.

Kaanx

Merhaba tekrardan şuan kod üzerinde ilerme kaydettim fakat apk oluştururken build.py no such file or directory diyor

ilgili yazılar burada mevcut

http://python-for-android.readthedocs.org/en/latest/usage/#step-1-compile-the-toolchain

http://skocadogan.blogspot.ro/2012/08/kivy-ile-agrsz-sancsz-mobil-platformda.html

kaan@kaan-Satellite-L655:~/python-for-android/dist/default$ ./build.py --dir ~/kivy-master/examples/android/compass \ --package org.demo.kivyapp \--name "Kivy Example" \  --version 1.1.0 \ debug
bash: ./build.py: No such file or directory

hatam nerede bulamadım yardımcı olur musunuz ?

heartsmagic

Sen python-for-android'i git ile çektin mi? Çektiğin dizine girdin mi? İkinci verdiğin bağlantıda açık açık anlatıyor aslında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kaanx

evet hocam çektim ve home dizininde şuan python-for-android src dosyası içinde buldgum build.py yi ve oraya gidip şu komutları verdiğim de aldıgım hatalar burada hocam

kaan@kaan-Satellite-L655:~/python-for-android/src$ ./build.py --dir ~/Masaüstü/KivyApp     --package org.demo.touchtracer     --name "Kivy Touchtracer" --version 1.1.0 debug installd
Updated project.properties
Updated local.properties
----------
build.xml: Failed to find version-tag string. File must be updated.
In order to not erase potential customizations, the file will not be automatically regenerated.
If no changes have been made to the file, delete it manually and run the command again.
If you have made customizations to the build process, the file must be manually updated.
It is recommended to:
* Copy current file to a safe location.
* Delete original file.
* Run command again to generate a new file.
* Port customizations to the new file, by looking at the new rules file
  located at <SDK>/tools/ant/build.xml
* Update file to contain
      version-tag: custom
  to prevent file from being rewritten automatically by the SDK tools.
----------
Updated file ./proguard-project.txt
Traceback (most recent call last):
  File "./build.py", line 412, in <module>
    make_package(args)
  File "./build.py", line 304, in make_package
    make_pythonzip()
  File "./build.py", line 132, in make_pythonzip
    python_files = [x for x in listfiles(d) if select(x)]
  File "./build.py", line 96, in listfiles
    for item in os.listdir(d):
OSError: [Errno 2] No such file or directory: '/home/kaan/python-for-android/src/private/lib/python2.7'

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Aralık 2013 - 14:36:45

/dist/default ' gidip verdiğimde bu komutu söyle oluyor hocam

kaan@kaan-Satellite-L655:~/python-for-android/dist/default$ ./build.py --dir ~/Masaüstü/KivyApp     --package org.demo.touchtracer     --name "Kivy Touchtracer" --version 1.1.0 debug installd
bash: ./build.py: No such file or directory

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.