Ubuntu 13.10 Yayımlandı

Başlatan decent, 17 Ekim 2013 - 15:08:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Ubuntu 13.10 (Saucy Salamander) sürümüne ait yükleme kalıpları Canonical tarafından yayımlandı ve indirmek için hazır..
LTS olmayan bu sürüm 9 ay süreyle desteklenecek..

Bu sürüme ait öne çıkan özellikler:

• Linux çekirdek sürümü 3.11 ( 3.11.0-12.19)
  • Upstart 1.10
  • Unity 7
  • Ana seçkeden yüzlerce çevrimiçi kaynaktan doğrudan arama yapılabiliyor
  • Akıllı Arama (Smart Scope)
  • Ana seçkeden istediğiniz akıllı arama alanlarını istediğinizi kaldırıp ekleyin, kullanıcı deneyimini kişiselleştirin
  • Yeni Friends akıllı araması ile sosyal ağlardaki iletilerinize gözatın
  • Güncel OpenStack bulut  platformu ile geliyor (Kod adı: Havana )
  • CUPS 1.6.2 ve cups-filters 1.0.34
  • LXC desteği geliştirildi
  • Python 3.3
Ubuntu 13.10 (Saucy Salamander) İndirme bağlantıları:

Sürüm notları, bilinen hatalar ve daha fazla detay için :
İlgili  bağlantılar:
Kurulum sonrası için rehber bağlantılar:

Ayrıntılar geldikçe eklenecek..

@decent

XRumer

Yazılım Güncelleştirici'de görünmüyor hala. 13.04'ten 13.10'a yükseltmek için lazım bu. Çok bekletmezler umarım.

decent

Notunu bile düşmüşler:
Alıntı YapUpgrading from Ubuntu 13.04 To upgrade from Ubuntu 13.04 on a desktop system:

• Open Software Sources.
  • Press Alt+F2 and type in "update-manager" (without the quotes) into the command box.
  • Update Manager should open up and tell you: New distribution release '13.10' is available.
  • Click Upgrade and follow the on-screen instructions.   

Kısa süre içinde gözükeceğini tahmin ediyorum.

XRumer

Gördüğüm kadarıyla bu sürümde Linux kerneli saymazsak dişe dokunur yenilik yok. Sadece var olan yazılımlar yeni sürümlere yükseltiliyor. Bu sürüm, Mir ve Xmir'le birlikte gelecekti ama o da 14.04'e ertelenince bu sürümün yeniliği kalmadı. Yani, bu sürüm hiç çıkmasa, bir önceki sürümün destek süresi 9 aydan 12 aya uzatılıp bizi 14.04'e kadar idare etmesi istense çok da itiraz eden olmazdı herhalde.

Ubuntu'nun LTS sürümlerinin destek süresini 5 yıla çıkarıp, aradaki sürümlerin destek süresinin 9 aya indirilmesi nedeniyle bence artık sadece iş amaçlı değil, kişisel amaçlı kullanımlar için de LTS sürüm tavsiye edilen konumuna geldi. Başka ülkelerde Ubuntu kurulu laptoplar satılıyor, onlar da en son sürüm değil, LTS sürüm kurulup satılıyor. Hal böyle olunca aradaki sürümler bir çeşit geliştirici sürümü gibi sadece geliştiricilere, meraklısına ve yenilikler için 2 yıl bekleyemeyeceklere hitap eder oldu.

KemalALKIN

Mir yok mu yani bu sürümde?
www.tckemal.ist

burak öztürk

Merhaba
Kullanmaya başlayan arkadaşlar var mıdır? İzlenimleriniz :örneğin performans ve sıcaklık değerleri hakkında yazabilirlerse güzel olur. Selamlar.

özgürubuntu

Gnome sürümü 3.10 ile mi geliyor 3.8'le mi?

topal karga

Merhaba, az önce güncelleştirmeleri kontrol ettim ve 13.10 sürümü hazır. Yükseltme sonrası bir sıkıntı olmaz herhalde, değil mi?
ex nihilo nihil fit!

XRumer

Ben yükseltmeyi tamamladım. Ufak tefek bazı hatalar var ama can alıcı sorun değil hiçbiri. Her yeni sürüm çıktığında olur böyle şeyler. Birkaç gün içinde güncellemelerle çözülecektir hepsi. Tek can sıkıcı sorun, harici depoları tekrar etkinleştirmekte oldu ama o sorun da bir kez yaşandı, kendiliğinden düzeldi.

İzlenimlerimi sorarsanız, sistem genelinde ciddi bir değişiklik yok. Gördüklerim büyük şeyler değil ama sayayım:
* Gizlilik ayarları değişmiş, güzel de olmuş.
* Rhythmbox arayüzünde değişiklikler var ama bence çok kötü olmuş. O kocaman simgeler çok itici.
* VLC, nedense son sürüme yükseltilmemiş.
* Libreoffice son sürümde, lo-menubar tam olmasa da biraz düzelmiş. Libreoffice'de artık HUD çalışıyor.
* Yeni duvar kağıtları çok tatlı.
* Çevrimiçi hesaplar kısmı hala arızalı.
* Ubuntu One sağlam görünüyor ama eşitleme denemedim.
* Unity lenslerinde bir dosyayı tıkladığınızda doğrudan açmıyor. Önce bir önizleme sunuyor, isterseniz aç butonuna basıp çalıştırıyorsunuz.

* Kaputun altında en önemli değişiklik yeni kernel ve yeni donanım sürücüleri olsa gerek.
* Bir önceki sürümde olduğu gibi ısınma sorunu yok. Tabii, video izlerken ısınıyor sadece ama o da Xorg'dan kaynaklanan kronik bir sorun galiba. Mir'i bekliyoruz.

Yedionbir

@XRumer güzel açıklama yapmışınız teşekkürler, dediği gibi donanım sürücülerinde iyileştirme var ki imleçsürer hızını bir türlü hızlandıramıyordum şimdi düzelmiş benim için en büyük değişiklik bu oldu sanırım, ayrıca bumblebee deposu yüklü olarak geliyor tek gereken kurmak. Bende genel hatlarıyla başarılı buldum

özgürubuntu

Ubuntu Gnome az önce kurdum 3.8 ile geliyor galiba 14.04 sürümüne kadar (hatta o sürümde de dahil) Gnome 3.10'a geçmeyeceklermiş. Ama ben geçtim :) Çok beğendim.. tavsiye ederim

Caine

Ati ekran kartlarına ait bir iyileştirme falan var mı hiç? Zaten zar zor adapte edebildim sistemimi, hiç tekrardan ayarlamak istemiyorum. :)

agritux

Xubuntudan sesleniyorum. Burası çok güzel. Herkesi beklerim.

burak öztürk

Merhabalar,

En sonunda hızlı bir internet bulup Ubuntu'yu indirdim ve kurdum. Hepsinden önce sistem hakkında bilgi vermek istiyorum;

İşlemci: intel core 2 duo 2.13Ghz
Ram bellek: 4GB
Ekran kartı: Nvidia Geforce GT 240M 1GB
Çipset: intel
Kablosuz adpt: intel
Ethernet: intel

Kurulum aşamasında güncellemeleri ve 3. parti yazılımları kur seçeneğini işaretlememe rağmen hızlı bir kurulum yaptı. Kurulumdan sonra
java, unity tweak tool, vlc, smplayer, psensor ve lm-sensors gibi ihtiyaç duyduğum programları ve ekran kartı sürücüsünü kurdum. Sistemi ilk başlattığımda mevcut ram bellek ve anlık işlemci kullanımı şu şekilde;

Arka planda vlc, firefox, paket yöneticisi, dosya yöneticisi çalışıyor ve ilk yarım saat kullanım sonrasında sıcaklık değerlerim lm-sensor aracılığıyla şöyle;
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +47.0°C  (crit = +100.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +38.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)
Core 1:       +38.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)

Bu sıcaklık değerleri 13.04 sürümü ile hemen hemen aynı gibi yani sıcaklıklar pek fazla yükselmiyor.
Diğer taraftan program kurulumu biraz daha hızlı gibi geldi bana. Açılış ve kapanış sürelerinde pek fark yok gibi. Unity sürümü ;
unity 7.1.2
Görünümde fark yok 13.04 ile aynı ancak çekirdek ve sürücüler daha güncel. Duvar kağıtlarını ben çok beğendim genelde ön tanımlı olanı kullanırım ama bu sefer bunu değiştireceğim galiba.
Ayrıca şunu da eklemeden geçemeyeceğim; Unity tweak tool'u indirdip açtığımda Türkçe olduğunu görünce çok sevindim bu nedenle çeviri ekibini kutluyorum.. Bu ileti vesilesiyle hepinizin bayramını kutluyorum. Selamlar.

empax

Detaylı açıklamalar için teşekkürler. Genele bakarsak tatmin edici bir sürüm olmuş. Hayırlı olsun.:)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

özgürubuntu

Ubuntu Gnome 13.10 Saucy Salamander'ın Gnome 3.10 üzerinde görsel bir tur :
Gnome 3.10 ile gelen yenilikler şöyle önce Files (Nautilus) üst barı kaldırılmış daha sade bir tasarım yapılmış ayrıca sağ tuşa bir kaç özellik daha eklenmiş

Ayarlar menüsünü üst barda yenilenmiş, birleştirilmiş.

Uygulamalar menüsü ve gelişmiş arayüzü

Gnome Tweak yeni arayüzü ile karşımızda, kapatma butonu değişmiş, ayrıca bir çok menüdeki arama butonu da tweak menüsündeki gibi olmuş

Kişiler Uygulaması

Ayarlara Gizlilik uygulaması getirilmiş

Saat Uygulaması

Bildirimleri düzenleyebiliyoruz artık :)

Uygulamaların yeni arayüzü

Firefox ve Epiphany

Ve son olarak Gnome'un Boxes adlı sanal makine uygulaması

Bende emektar Lenovo 3000 N200 mevcut, ekran kartım NVIDIA Geforge Go 7300 RAM 3GB Broadcom Ethernet mevcut. Hiçbir sorun yaşamadım. Ekran kartım kurulu ;

Cihazımda Windows 8.1, elementaryOS Luna 0.2 ve Ubuntu 13.10 mevcut en son Ubuntu'yu kurduğumdan grubu doğal olarak Ubuntu oluşturdu ve grup ekranında tüm işletim sistemlerine erişebiliyorum.

Son Söz : Ubuntu her zaman en iyi Linux dağıtımıdır :) İster Unityi, ister GNOME, isterseniz KDE ve XFCE sürümlerinden birini deneyin. Ama mutlaka deneyin derim :)

ÖzgürUbuntu

exclipit

Bu yenilik Linux Mint'e ne zaman yansır dersiniz arkadaşlar?
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

agritux

Alıntı yapılan: exclipitBu yenilik Linux Mint'e ne zaman yansır dersiniz arkadaşlar?
Kasımda yeni sürüm çıkacak. Bakalım.

FireSwords

18 dakika sonra indirmem bitecek kuracağım. Dişe dokunur bir yenilik yokken neden kalıp boyutu 100 MB büyümüş?

agritux

Alıntı yapılan: Ustadharak18 dakika sonra indirmem bitecek kuracağım. Dişe dokunur bir yenilik yokken neden kalıp boyutu 100 MB büyümüş?
Dişe dokunmuş demekki.

Aaron

Yükseltmeden sonra ya da yükseltme esnasında veri kaybı söz konusu oluyor mu? Ne bileyim PHP, Apache ve MySQL'i tekrar kurmak ya da konfigüre etmek gerekiyor mu? Her ihtimale karşı yedek mi almalıyım yoksa?

tosun

ati 4650 ekran kartını yükleyemedim,13.04'e geri döndüm.
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

FireSwords

Unetbootin'de 13.04'ü seçsek sorun olur mu ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: tosun - 19 Ekim 2013 - 07:01:17

13.04'te nasıl kuruyorsun? Son yaşadığım tecrübeye göre ATI'nin "legacy" diye kurulan sürücüleri artık güncel sürümlerde çalışmıyor. 12.04 olup çekirdek sürümü 3.0.8'in kendisi ve üstüyse yine sıkıntı çıkartıyor.

Bu işi ATI bölümünde bir netleştirmek lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tosun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ekim 2013 - 19:54:08
Alıntı yapılan: tosun - 19 Ekim 2013 - 07:01:17

13.04'te nasıl kuruyorsun? Son yaşadığım tecrübeye göre ATI'nin "legacy" diye kurulan sürücüleri artık güncel sürümlerde çalışmıyor. 12.04 olup çekirdek sürümü 3.0.8'in kendisi ve üstüyse yine sıkıntı çıkartıyor.

Bu işi ATI bölümünde bir netleştirmek lazım.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37653.0 bunu ve
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36922.0 bunu denedim  13.04 e  fglrx-legacy kurulumunu sorunsuz yapabiliyorum
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."