VMware (Workstation & Player) Kernel Module Updater Sorunu Çözümü [ Anlatım ]

Başlatan KemalALKIN, 05 Ağustos 2013 - 18:20:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KemalALKIN

VMware (Workstation & Player) Kernel Module Updater Sorunu Çözümü [ Anlatım ]

Tanıtım:

Merhaba arkadaşlar öncelikle VMware Workstation & Player sürümleri kapalı kaynak bir sanal bilgisayar programıdır. Player sürümü VirtualBox'a alternatif daha güçlü ancak kapalı kaynak bir sanal bilgisayar programıdır. Workstation sürümü ise lisans gerektiren paralı sürümdür. Her ikiside kapalı kaynaktır.

Açıklama:

Güncel VMware Workstation & Player sürümleri olan 9.0.2 & 5.0.2 sürümleri en fazla Linux Kernel/Çekirdek 3.9/3.9.x sürümlerine kadar destek vermekte ve çalışabilmektedirler. Şu an için güncel olan Linux Kernel/Çekirdek sürümünün kararlı sürümü olan 3.10/3.10.x sürümleri için ise sizler programı açmak istediğinizde (eğer bu güncel çekirdek/kernel yüklü ise sizde) Kernel Module Updater ile ilgili uyarılar ve pencereler çıkacaktır karşınıza. Bunları onaylasanız bile başarılı bir şekilde işlemi asla biteremeyecektir ve size benim anlatacığım bir kaç basit komut ile bu sorun çözülecek eskisi gibi rahatça açabileceksiniz (hata almadan).

Çözüm:

Öncelikle komut programımızı açalım:

Terminal/Uçbirim/Konsole/UxTerm/LXTerminal:

1-

sudo -s
Enter (Tuşuna bastıktan sonra sizden şifre girmenizi isteyecektir ve (kullanıcı/yönetici) şifrenizi yazın ancak görünmez yazdıklarınız, dikkatli yazın şifreyi ve tekrar Enter tuşuna basın.)

2-

sudo apt-get install curl

3-

cd /tmp
Enter
curl -O http://pkgbuild.com/git/aur-mirror.git/plain/vmware-patch/vmblock-9.0.2-5.0.2-3.10.patch
Enter
curl -O http://pkgbuild.com/git/aur-mirror.git/plain/vmware-patch/vmnet-9.0.2-5.0.2-3.10.patch
Enter
cd /usr/lib/vmware/modules/source
Enter
tar -xvf vmblock.tar
Enter
tar -xvf vmnet.tar
Enter
patch -p0 -i /tmp/vmblock-9.0.2-5.0.2-3.10.patch
Enter
patch -p0 -i /tmp/vmnet-9.0.2-5.0.2-3.10.patch
Enter
tar -cf vmblock.tar vmblock-only
Enter
tar -cf vmnet.tar vmnet-only
Enter
rm -r vmblock-only
Enter
rm -r vmnet-only
Enter
vmware-modconfig --console --install-all
Enter

Sonuç:

VMware Workstation & Player programınızı çalıştırın. (Bir kaç saniye geç açılacaktır.)

Program çalışıyor :).

Saygılar;
KemalALKIN

www.tckemal.ist