[Çözüldü] winusb sorunu

Başlatan asimsekcan, 18 Temmuz 2013 - 18:51:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asimsekcan

Iyi gunler. Acemi bir ubuntu os kullanicisiyim. (12.04)
Ubuntu'nun yanina windows7 kurmaya calisiyorum.
Bunun icin usb den kurulum yapmayi planliyorum.

Forumlarda biraz gezdim ve winusb diye bir program buldum.
Ilk once programin kendi arayuzunden iso imajini hdd ye yazma calistim. Yalniz program hdd aygitini gormedi. (dosya dizininde goruluyor)
Daha sonra konsoldan yapmaya calistim.

winusb --format Windows7Ultimate.iso /dev/sdb2      komutunu girdim.

Formating device...
parted: geçersiz andaç: primary
Hata: Bir dosya sistemi türü bekleniyor.            cevabini aldim.

Burda tikanmis durumdayim.
Yardim ederseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

Lock

Usb konusunda  bir şey diyemem ama windows kurduktan sonra ya ubuntu yu tekrar kuracaksınız yada yeniden grub kuracaksınız.

asimsekcan

Yeniden grub kurucam. Bu konuyu arastirdim biraz. :)
Suan tek sorunum ubuntu uzerinden hdd'ye windows kurulumunu yazmak.

ercnynr

/dev/sdb2 yerine sayı yazmadan deneyin. Örneğin /dev/sdb

asimsekcan

sdb1 de onemli dosyalar var. :)
Genede deniyim mi?

siberoloji

Alıntı Yapwinusb --format Windows7Ultimate.iso /dev/sdb2
bu komutla bildiğim kadarıyla sadece yükleme CD/USB si oluşturursunuz.
sdb yazmayın silersiniz.
.iso kalıbını "kalıbı yazdır" diyerek DVD veya Ubuntu başlangıç diski oluşturucusuyla USB ye yazdırın ve bilgisayarı bu yaptığınız yeni DVD/USB ile açın. Sanırım bu şekilde ilerlemelisiniz.

asimsekcan

Bende yukleme usb'si yapmak istiyorum zaten.
Ama komutu girince
Formating device...

Yukleme usb'si olusmadi yani.
Baslangic diski olustur programinda da bir bozukluk var. Sekmeleri goremiyorum.
Kullanilacak olan disk bolumunde disk secilemiyor ve sadece diski sil secenegi var.

ercnynr

Ben usb'den yükleme yapacağım zaman öyle yaparım. Zaten formattan sonra usb'yi windowsta bir programla, linux'ta terminalde birkaç kod ile tekrar biçimlendirmek mümkün.
Bir yerde görmüştüm. Sayı yazmadan /dev/sdb gibi direkt olarak gösterin diyordu.

asimsekcan

Iyi gunler. Acemi bir ubuntu os kullanicisiyim. (12.04)
Ubuntu'nun yanina windows7 kurmaya calisiyorum.
Bunun icin usb den kurulum yapmayi planliyorum.

Forumlarda biraz gezdim ve winusb diye bir program buldum.
Ilk once programin kendi arayuzunden iso imajini hdd ye yazmaya calistim. Yalniz program hdd aygitini gormedi. (dosya dizininde goruluyor)
Daha sonra konsoldan yapmaya calistim.

winusb --format Windows7Ultimate.iso /dev/sdb2      komutunu girdim.

Formating device...

Burda tikanmis durumdayim.
Yardim ederseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

ercnynr

asimsekcan

O konuyu ben açtım. Bir cevap alamadım. Aynı zamanda konuyu yanlış yere açtığımı farkettim. Bu yüzden buraya tekrar açtım.
Eğer bir yanlış yaptıysam affola.
Ben yeni bir ubuntu kullanıcısıyım. Hhd imi ikiye böldüm. Bir tarafa önemli dosyalarımı koydum. Bir tarafada windows yazmak istiyorum. Bu ubuntu sisteminde mümkünmüdür bunu öğrenmek istiyorum sadece.
Konuyu biraz arastırdım tabi önceden.
Başlangıç diski oluştur programıni kullanmaya çalıştım. Yalnız programda bir sıkıntı var. Synaptic programından tekrar yükledim sıkıntı hala devam ediyor.
Biraz daha araştırdım winusb diye bir program buldum. Oda söylediğim problemi yarattı.
En son olarakta bu forumunda amacının olduğunu düşündüğüm ubuntu-tr forum sitesine başvurdum.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

guopx

Iso'yu neden direkt hdd'ye yazdırmaya çalışıyorsunuz? Bildiğim kadarıyla iso önce bir usb'ye yazdırılır ve bootable hale getirilir sonra bu usb'yi kullanarak windows kuruluma gerçersiniz ve kurulum içinde hdd ile ilgili işlemleri yaparsınız.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

ercnynr

Winusb ile ubuntu altında yapılır mı bilmiyorum ama iso'yu dvd'ye yazdırarak kurulum yapabilirsiniz. Veya windows yüklü başka bir bilgisayarda winusb ile usb'ye aktarabilirsiniz.

asimsekcan

Cahilliğimi mazur görün.
4 gb lık usb ile harici harddisk te ayırdığım 4 gb lik alanın pc için bir farkı varmı.
Ben ikiside ayrı diskler olarak görülüyor diye biliyorum. Yanlış biliyor olabilirim.
Cd'ye yakılabileceğini biliyorum; yalnız bir kez denedim fakat gene problem yaşadım :-)
Bu durumda yapmaya çalıştığım şeyin ubuntu da olamayacağı sonucuna mı varmalıyım?

heartsmagic

Tam olarak yapmak istediğin nedir? USB üzerinden kurulum mu? Eğer öyleyse arkadaşların tarif ettiği şekilde yapabilirsin bunu. Disk üzerinde bir bölüm gösterip işlem yapsan bile kuruluma nasıl gideceksin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

glizagar

Alıntı yapılan: asimsekcan - 19 Temmuz 2013 - 18:06:50
Cahilliğimi mazur görün.
4 gb lık usb ile harici harddisk te ayırdığım 4 gb lik alanın pc için bir farkı varmı.
Ben ikiside ayrı diskler olarak görülüyor diye biliyorum. Yanlış biliyor olabilirim.
Cd'ye yakılabileceğini biliyorum; yalnız bir kez denedim fakat gene problem yaşadım :-)
Bu durumda yapmaya çalıştığım şeyin ubuntu da olamayacağı sonucuna mı varmalıyım?

senin yapmak istediğin harici diskte ayırdığın 4 gb alan ile format atmak mi?

unetbootin yazılımını denemeni tavsiye ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Temmuz 2013 - 00:21:54

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Temmuz 2013 - 18:39:28
Tam olarak yapmak istediğin nedir? USB üzerinden kurulum mu? Eğer öyleyse arkadaşların tarif ettiği şekilde yapabilirsin bunu. Disk üzerinde bir bölüm gösterip işlem yapsan bile kuruluma nasıl gideceksin?

heartsmagic
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39917.msg474443#msg474443

bu konuyu açarmısın lütfen? bu arada kilidinin açılmasını istediğimiz konuları nasıl bildireceğiz?

heartsmagic

Kilidinin kaldırılmasını istediğin konular için: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2751.0
Açıyorum konuyu.

asimsekcan

Tamamdir. :)
Ben sorumun cevabini aldim. Yardimci olan herkese tesekkur ederim.

heartsmagic

Çözülen konularımız için: cozuldukonusu