Ubuntu Turkiye E-dergisi SUDO'nun 53. Sayisi

Başlatan cagriemer, 27 Mayıs 2013 - 02:10:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cagriemer

Ubuntu Turkiye E-dergisi SUDO'nun 53. Sayisi

* Xonotic
* Ctrl+Alt+T
* Ubuntu 13.04 Raring Ringtail
* Ubuntu 13.04'ün En İyi 10 Özelliği
* Ubuntu 13.04'ü Kurduktan Sonra Yapılacak 10 Şey!
* Monitoring Sistemleri
* pfSence
* Linux Haberler
* Ubuntu-tr Karikatür
* En Güzel Masaüstü Yarışması

Zip dosyasi olarak indirmek icin buraya tiklayin.
PDF dosyasi olarak indirmek icin buraya tiklayin.
Blog Sayfası icin buraya tiklayin.

empax

Emek veren herkese teşekkürler. İndiriyorum.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

cagriemer

@empax baglantilarda bir problem olmus. Su anda guncelledim. Eger eski sayiyi gorurseniz sasirmayin.

nikbinliknet

İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

tlg

arpia

Yüksek miktarda merak uyandıran yazılar içermesi çok güzel :)

Emeği geçen arkadaşlara teşekkürler, ellerinize sağlık.

empax

Alıntı yapılan: cagriemer - 27 Mayıs 2013 - 02:32:37
@empax baglantilarda bir problem olmus. Su anda guncelledim. Eger eski sayiyi gorurseniz sasirmayin.

Dediğiniz gibi olmuş.  :) İndirirken fark etmemişim.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

UBUNTUNA

Emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Fakat dergi artık sıradan "ev kullanıcısı" için pek bir şey vermiyor.

OtakuMan

Emekleriniz karşısında saygıyla eğiliyorum! Benim gibi Linux'u öğrenme konusunda takıntı yapmış olan insanlar için mükemmel bir kaynak oluyor!
Official Blog
This is my planet

ÇÜNKÜ KAMBAK OLMAK BUNU GEREKTİRİR

MehmetNuri

Emek veren herkesin eline sağlık. Çok güzel olmuş :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: UBUNTUNA - 27 Mayıs 2013 - 14:28:12
Emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Fakat dergi artık sıradan "ev kullanıcısı" için pek bir şey vermiyor.

Bunu biraz açmak lazım, zira genelde tam tersi yönde öneriler iletiyor insanlar. Sıradan derken örneğin? Oyun incelemeleri, yeni sürümün kabaca özellikleri, kurulumdan sonra yapılması gerekenler gibi konular esasında sıradan kullanıcılar için. Belki masaüstüne yönelik uygulama tanıtımları olabilir akla gelen. Önerilerin ne yöndedir? Zira sadece şikayet dile getirip öneri dile getirmemek iş görmüyor bizim tarafta :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

UBUNTUNA

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mayıs 2013 - 17:50:20
Alıntı yapılan: UBUNTUNA - 27 Mayıs 2013 - 14:28:12

Bunu biraz açmak lazım, zira genelde tam tersi yönde öneriler iletiyor insanlar. Sıradan derken örneğin? Oyun incelemeleri, yeni sürümün kabaca özellikleri, kurulumdan sonra yapılması gerekenler gibi konular esasında sıradan kullanıcılar için. Belki masaüstüne yönelik uygulama tanıtımları olabilir akla gelen. Önerilerin ne yöndedir? Zira sadece şikayet dile getirip öneri dile getirmemek iş görmüyor bizim tarafta :)

Mesela bu sayıdan yola çıkalım @heartsmagic

Öncelikle şunu söyleyim gündelik hayatta, bahsettiğim kitlenin kullanım amaçlarını kolaylaştırıcı neler var gözlemlemeye çalışacağım ve verdiğim tepkiler o ağızdan olacak.

1 - Oyun tanıtımı : Linux kullanıcıları arasında oyunla alakalı olmayan kalın bir tabaka olduğunu düşünüyorum. Hatta oyun müptelası ev kullanıcılarının Linux'da işi olmadığını da. Ama tanıtımdır yapılabilir bu olmasın anlamına gelmiyor fakat benim söylemek istediğim yukarda belirttiğim amaca yönelik değil.

2 - Ctrl + Alt + T sanırım bu bölümü hiçbir şey söylemeden geçmem de sakınca yoktur :)
3 - Yeni sürüm tanıtımı. Yine olması gereken fakat mezkur kitlenin gündelik hayatta bir işine yaramayan bilgiler. Yapılması gereken 10 şey bölümünden istifade edilebilir ki az çok omgubuntu gibi siteleri takip edenler bunlardan haberdar.
4 - Monitoring sistemleri : Server kullanıcılarına yönelik.
5 - pfSense : Gerçekten ihtiyacımız var mı ? Linuxta güvende değil miydik?
6- Karikatür ve Ayın Masaüstü

Gelelim Önerilere

Ev kullanıcısı için en azından writer , impress ve calc kullanımına yönelik konular ele alınmalı. Özellikle menü tanıtımları yerine püf noktaları anlatılmalı. Bazen ben de eskiden word üzerinde yapabildiğim şeyleri bulmaya çalışırken epey dolaşıyorum.
Video - resim araçları : Bu alanda çok güzel gerek yerel gerek web üzerinden kullanılabilecek uygulama var. Ama dergimizde maalesef yok. Örneğin forumda rastlıyoruz bazen çok profesyonel  Gimp, kdenlive hatta blender kullanan arkadaşlar var keşke her ay bir ders paylaşsalar bizimle.
Webi iyi kullanmaya yönelik dersler. Mesela download araçları, torrent istemcileri uygulama tanıtımları kullanımları site önerileri
Sosyal Ağ araçları ve bunlara yönelik yazılar ve öneriler...

Bu liste uzar gider zaten hepimizin bildiği şeyler... Önemle belirteyim ki kesinlikle emeği baltalamak yönünde değil söylediklerim. Özetle bunlar da olsun ama onlar da olsun demek istiyorum.

meda

UBUNTUNA geçtiğimiz sayılarda bahsettiğin içeriklerin bir çoğu mevcut.Ancak ben de seninle aynı fikirdeyim.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

juggle

Binbir emek hazırladığınız dergi için çok teşekkürler. Hem içerik hem tasarım olarak yine çok güzel bir sayı çıkarmışsınız ortaya.
what goes around comes back around

cerencalici

Alıntı yapılan: UBUNTUNA - 27 Mayıs 2013 - 19:42:36
2 - Ctrl + Alt + T sanırım bu bölümü hiçbir şey söylemeden geçmem de sakınca yoktur :)

Açıkçası sakıncası var, ben eleştirinizin hangi yönde olduğunu öğrenmek istiyorum bu diziyle ilgili. İçerik olarak mı tatmin etmiyor, yoksa bu bölümü gereksiz mi görüyorsunuz? Uçbirim kullanımı, özellikle yeni kullanıcıların merak ettiği bir alan ki bu dizinin de kendine özgü takipçileri var. Siz kullanmayabilirsiniz o ayrı.

Listelediğiniz diğer yazıları da gereksiz deyip geçemeyiz. Ne de olsa her kesimden Linux kullanıcısına hitap etmeye çalışan bir dergi SUDO. Ha, "Yazılar dengeli dağılmamış, -sizin deyiminizle- ev kullanıcısına yönelik yazılara ağırlık verilmeli." diyebilirsiniz.

Ev kullanıcısı için en azından writer , impress ve calc kullanımına yönelik konular ele alınmalı. Özellikle menü tanıtımları yerine püf noktaları anlatılmalı. Bazen ben de eskiden word üzerinde yapabildiğim şeyleri bulmaya çalışırken epey dolaşıyorum.
Video - resim araçları : Bu alanda çok güzel gerek yerel gerek web üzerinden kullanılabilecek uygulama var. Ama dergimizde maalesef yok. Örneğin forumda rastlıyoruz bazen çok profesyonel  Gimp, kdenlive hatta blender kullanan arkadaşlar var keşke her ay bir ders paylaşsalar bizimle.
Webi iyi kullanmaya yönelik dersler. Mesela download araçları, torrent istemcileri uygulama tanıtımları kullanımları site önerileri

@shadow.'un da dediği gibi bunların birçoğuna yer verdik geçmiş sayılarımızda. Tekrara da düşemeyiz. Ya da mesela FCM'den LibreOffice serisini çevirip bir süre devam ettirdik. Ama baktık zaten hâlihazırda sitesinden Türkçe e-kitapları edinilebiliyor, emeğimizi farklı yönlere harcayalım istedik. Tabii bu demek değildir ki bahsettiğiniz türde yazılar bundan sonra SUDO'da yer almayacak, tabii ki olacak. Ama bir de işin emek gücü kısmı var. O noktada da sıkıntılıyız biraz. "Ben Blender biliyorum, yazı dizisi yapmak istiyorum." diyen olmadı ki bize. Böyle gelene kapımız açıktır zaten.

Görüşleriniz için teşekkürler, dikkate alacağız bu yorumu.
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

UBUNTUNA

Alıntı yapılan: cerencalici - 27 Mayıs 2013 - 21:58:03

Açıkçası sakıncası var, ben eleştirinizin hangi yönde olduğunu öğrenmek istiyorum bu diziyle ilgili. İçerik olarak mı tatmin etmiyor, yoksa bu bölümü gereksiz mi görüyorsunuz? Uçbirim kullanımı, özellikle yeni kullanıcıların merak ettiği bir alan ki bu dizinin de kendine özgü takipçileri var. Siz kullanmayabilirsiniz o ayrı.

Listelediğiniz diğer yazıları da gereksiz deyip geçemeyiz. Ne de olsa her kesimden Linux kullanıcısına hitap etmeye çalışan bir dergi SUDO. Ha, "Yazılar dengeli dağılmamış, -sizin deyiminizle- ev kullanıcısına yönelik yazılara ağırlık verilmeli." diyebilirsiniz.

@shadow.'un da dediği gibi bunların birçoğuna yer verdik geçmiş sayılarımızda. Tekrara da düşemeyiz. Ya da mesela FCM'den LibreOffice serisini çevirip bir süre devam ettirdik. Ama baktık zaten hâlihazırda sitesinden Türkçe e-kitapları edinilebiliyor, emeğimizi farklı yönlere harcayalım istedik. Tabii bu demek değildir ki bahsettiğiniz türde yazılar bundan sonra SUDO'da yer almayacak, tabii ki olacak. Ama bir de işin emek gücü kısmı var. O noktada da sıkıntılıyız biraz. "Ben Blender biliyorum, yazı dizisi yapmak istiyorum." diyen olmadı ki bize. Böyle gelene kapımız açıktır zaten.

Görüşleriniz için teşekkürler, dikkate alacağız bu yorumu.

Cevap için teşekkür ederim öncelikle @cerencalici. Derginin eski sayılarında yer yer değinildiğini biliyorum takip ediyorum. Ama bahsettiğim son derece dinamik olan ve güncellenmesi gereken bölümler. Ayrıca Ctrl+Alt+T bölümü kendi adıma çok istifade ettiğim ve bu dergide kesinlikle olması gereken bir bölüm ama konsol hiçbir zaman bahsettiğim kitlenin bu derece ilgi alanı olmaz diye düşünüyorum.

"Yazılar dengeli dağılmamış, -sizin deyiminizle- ev kullanıcısına yönelik yazılara ağırlık verilmeli." diyebilirsiniz. demişsiniz. Aslında yukarıda da yazdıklarımda demek istediğim tam olarak bu zaten. Umarım engeller giderilir ve her kesimin bir şeyler bulacağı bir dergi olur.

heartsmagic

Yapıcı eleştiriye her zaman açığız elbette, zaten birçok konuya cevap da verilmiş. Fakat ben pfsense konusuna takıldım :) O soru makul olmamış, son kullanıcı bazında düşünüyor ve soruyorsundur muhtemelen tamam, ancak bu durumda Linux = %100 güvenlik diyerek hiçbir proje hayat bulamaz. Öncelikle Linux'ta da güvenli değiliz, bunun bir altını çizelim. Güvenlik çok uzun bir konu, oraya girersek çıkamayız. Fakat benim takıldığım konu pfsense gibi bir dağıtımın masaüstü kullanıcılarına kadar sınırlandırılamayacak oluşu. Eğer bu nazarla bakıyorsan çok şey kaçırıyorsun demektir @UBUNTUNA.

Diğer bir iki konuya daha şerh düşerdim ama @cerencalici zaten yapmış :) Konuların dengeli dağılması gerektiği konusuna ben de katılıyorum fakat söylendiği üzere ortadaki insan sayısı ve durum belli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arpia

pfSense başlı başına ayrı bir olay. Özellikle günümüzde 5651 sayılı yasayla, bu ve benzer dağıtım/yazılımlara ilgili haliyle arttı. Sırf bu sebepten bile SUDO'da pfSense görmek ayrı bir güzellik.

Tek bir ev kullanıcısına lazım olmuyorken, sitelerde evlere dağıtılan internetin kayıt altına alınması v.b durumlarda, dolaylı yoldan son kullancıyıda ilgilendirmiş oluyor.
Yarın öbür gün sizin oturduğunuz yerde toplu internet kullanımı gündeme gelse, bunun kanunen belirli zorunlulukları var ve burada pfSense anlatılması, birinin çıkıp, "Durun ahali, güvenlik duvarı yazılımlarına bu kadar para vermemize gerek yok, ben pfSense ile bu sorunu aşarım" demesine olanak sağlayabilir.

Her türlü konuya, her türden ve seviyeden olan okuyucu kitlesine ulaştığı için SUDO ekibine teşekkür ederim.

hatas

Ben özellikle Ubuntu 13.04 hakkındaki yazıları merakla okudum.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim. Ubuntu 13.04 öncesindeki Unity sürümlerinde Başlatıcı çubuk üzerinde açık pencereler arasında geçiş yapabilmenin zorluğu beni inanılmaz rahatsız ediyordu. 13.04 sürümü ile beraber pencereler arasında geçiş yapabilmek için harika iki yeni yol eklenmiş; birincisi, başlatıcı çubuk üzerindeki uygulama simgesi üzerinde fare tekerleğini döndermek, diğeri ise simgeye ters tıklama menüsünü kullanmak (ayrıntılar için Viki'deki şu belgeye bakabilirsiniz). Ben açıkcası fare tekerleği ile geçişe bayıldım, daha önce hiç bir işletim sisteminde ya da masaüstü ortamında görmediğim kadar kolay bir geçiş sağlıyor, artık fareye 1 kez bile tıklamadan geçiş yapabiliyoruz.

Bunun gibi küçük iyileştirmeler sayesinde Unity'nin artık kullanıcı dostu bir masatsü ortamı oldu. Unity'den soğuyup Ubuntuyu terk etmiş kullanıcıların en kısa zamanda yeni Unity'nin pratik yönlerinden haberdar olmalarını umuyorum.

zeusmaster

5 - pfSense : Gerçekten ihtiyacımız var mı ? Linuxta güvende değil miydik?
Konunun ilk girişinde de anlattığım gibi pfSense'in yapabileceği bir çok şey varken sadece güvenlik ile sınırlamak doğru değil.
Alıntı Yap
- Network Address Translation ( NAT )
- Port Address Translation ( PAT )
- IPSEC Vpn Bağlantısı
- Trafik Yönetimi
- Static Route
- Dhcp Server
- Captive Portal
- SNMP Agent (Simple Network Management Proto- DynDns Client
- vLan
- Proxy Server
@arpia teşekkür ederim :)
Alıntı yapılan: arpia - 28 Mayıs 2013 - 17:02:12
pfSense başlı başına ayrı bir olay. Özellikle günümüzde 5651 sayılı yasayla, bu ve benzer dağıtım/yazılımlara ilgili haliyle arttı. Sırf bu sebepten bile SUDO'da pfSense görmek ayrı bir güzellik.
Up and Running...

s7e7v7e7n

bence pfsense konusunda insanların bilgilendirilmesi gerekiyor. güvenlik duvarı firewall vs olarak kullanbileceğini ve dergiyi başka yerden temin edip pfsense hakkında bilgi sahibi olabilirler bence doğru bir konudur.

ben şahsen pfsense mikrotik os vb firewall'ler için hergün tonlarca kitap okumak isterim türkçe :)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot