Ubuntu 13.10 Varsayılan Tarayıcı Firefox Yerine Chromium Olabilir

Başlatan okan_668, 19 Mayıs 2013 - 13:27:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_668

13.10 sürümünde ubuntu geliştiricileri chromium tarayıcısının tercih edileceğini söylüyorlar.Tercih sebebi ise genel kullanıcı tipindeki tercihlerin ve karar almadaki en isabetli olanın "chromium" olduğu gerçeği.

Chromium sebebi ise kullanıcıların firefoxdan daha çok kullanmaları ve tercihleri.Ve kullanıcıların açık bir takım talepleri de var ki; bunu karşılayacak olanın chromium olacağı belirtiliyor.Ayrıca webkit tabanlı tarayıcılar için karalılığı ise başka bir gerekçe.

Buna rağmen Ubuntu Yazılım merkezinde firefox için en güncel sürümler yer almaya devam edecek.

ENDİŞE KAYNAKLARI AYNI NOKTAYI GÖSTERİYOR

Endişeler ve şikayetler ele alındığında chromium'un gelecekte ana tarayıcı olması gerektiği sonuçları şu şekilde ortaya çıkıyor;güvenlik, pc desteği,kullanıcı tercihleri ve metodları...Karar vermedeki önemli dayanaklar olduğu söyleniyor.

Chromium için varsayılan olarak alınıp alınmaması konusundaki son karar, önümüzdeki haftalarda Ubuntu topluluğu ile daha fazla istişare sonrasında ele alınacaktır.

Aşağıdaki  anket omgubuntu.co.uk 'de 19 mayıs 2013 tarihli yapılan ve devam eden bir anket.Sizde en alttaki *bağlantıda haberini de beraberinde kaynak olarak aldığım haberin sonundaki bu ankete katılarak ubuntu topluluğu için karar vermede rol oynayabilir ve topluluğa bir fikir verebilirsiniz.
Chromium Vs Firefox: UBUNTU 13.10 DA HANGİSİ ANA TARAYICI OLMALI  ?

Firefox  55.45%  (3,095 OY)

Chromium  44.55%  (2,487 OY)

http://www.omgubuntu.co.uk/2013/05/chromium-to-replace-firefox-as-default-browser-in-ubuntu
Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

juggle

İlk olarak Ubuntu Geliştiriciler Zirvesinde bir değişiklik yapılması yönünde tartışmalarda bulunulmuş. Daha sonra Ubuntu Masaüsütü yöneticisi Janson Warner bu değişimin genel kullanıcılar için doğru bir karar olduğunu belirtiyor. Bunuda

• Chrome kullanımının Firefox'tan daha fazla olması
  • Kullanıcılardan gelen taleplerin bu yönde olması
' na bağlıyor.

Warner ayrıca Firefox güncellenmiş versiyonlarının Ubuntu yazılım merkezinde yer almaya devam ediceğinide bildiriyor.

Kaynak:http://www.omgubuntu.co.uk/2013/05/chromium-to-replace-firefox-as-default-browser-in-ubuntu
what goes around comes back around

okan_668

haberinizin aynısını ben duyurmuştum, haberi galiba görmediniz.Hatta sitede anasayfada yayımlandı.Neyse sağlık olsun .Ama yine de aynı iki haber hoş durmadı burada. :o
Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

juggle

Kusura bakmayın haberi görmediğimden  yayınlamıştım, silebilirsiniz.
what goes around comes back around

XRumer

Vazgeçmişler, Ubuntu 13.10'da da Firefox gelecek. http://www.omgubuntu.co.uk/2013/08/firefox-to-remain-default-browser-in-ubuntu-13-10

Firefox mu Chromium mu daha kaliteli tartışmalarına girmeyeceğim ama Chromium her ne kadar açık kaynak olsa da Google tahakkümünde geliştiriliyor ve pek çok şey için bir Google hesabı gerektiriyor. Firefox ise biraz daha açık bir tarayıcı izlenimi veriyor. Üstelik Ubuntu geliştiricileri kendi eklentilerini gömerek bizlere sunuyor. Kısacası ben, Firefox ile devam edilmesi kararını doğru buluyorum.

91011

Bende firefox taraftarıyım googleyi bu platformda istemiyorum. Buranın büyük şirketlerin arge merkezi haline gelmesini istemiyorum. @XRumer söylediklerine de katılıyorum.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

KemalALKIN

Valla ne derseniz deyin ben ne Firefox ne de Chromium diyor Chrome kullanıyorum. Sebebi: Firefox HTML5TEST.COM adresinde test edin düşük çıkıyor ve WebKit motorunun nimetlerinden faydalanmıyor. Chrome/Chromium ise Gecko-Like eklemesinide içerip Gecko uyumu sağlıyor (vb...). Diğer sebebi ise Chromium Windows & OS X platformları için taşınabilir halde sunuluyor. OS X için problem olmasada Windows ile varsayılan yapamıyoruz ve yaparsakta hata alıyoruz. Linux platformunda ise rahatça kullanılıyor orası doğru ancak bu Chrome'un gömülü güncel Adobe Flash Player desteğini göz ardı ettiremez bana; bu sayede desteği kesilmiş olan Linux üzerinde güncel Flash keyfi yaşayabiliyoruz. Diğer platformlarda (Windows & OS X) diğer tarayıcılara göre Flash içeriktede oldukça hızlı ve kararlı şekilde bana rahatlık sağlıyor. Her ne kadar Google güdümlü olmasından dolayı Android gibi yarı kapalı yarı açık kaynak olarak görünsede (Chromium dahil; onada özgür diyorlarda Android gibi bence oda yarı kapalı kaynak.) ve bundan dolayı YouTube sitesinden video indirtmesede ve bazı online oyunlara eklenti desteği sunmasada tercih ediyorum.

Android tabletimde ise cılız bir cihazım olduğu için varsayolan Chromium tabanlı Android Tarayıcı'sını kullanıyorum.

Bu arada eski veya sadece Java desteği olan cihazlarda ise basit tarayıcılar veya Opera kullanıyorum :).

Not: Firefox 23.0 sürümü ile eskisinden daha rahat Flash sunsada (ekranı kaydırırken vesayre) beni tatmin edemiyor artık. Opera deseniz Linux ve diğerleri için eski motoru kullanıyor. Windows, OS X ve Android için ise Chromium tabanlı sürümünü sunuyor bizlere (ayrıca eski motor olan sürümde var Android için).

Saygılar;
KemalALKIN
www.tckemal.ist

heartsmagic

Konu dışına çıkıyoruz ancak @KemalALKIN Andorid için (toprağı bol olsun) Steve Jobs ağzıyla konuşmaya gerek yok bence. Kendisi gayet açıktır. Bu konuda güzel bir yorum/inceleme:
http://tech.shantanugoel.com/2010/10/25/android-open-source-or-not.html

Yorumlarına kadar okumakta fayda var. Kısa görüşünü burada belirtebilirsin, ancak lütfen konuyu çok fazla dallandırıp budaklandırmayalım. Bu konuda tartışacaksak eğer başka bir konu açıp yapabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hckr

Ubuntu 13.10'da yine Mozilla Firefox varsayılan tarayıcı olacak.

akaike

Ben uzun süredir windowsta chrome linuxta chromium kullanıyorum, android cep telefonumda da chrome kullanıyorum ve bana göre çok hızlı, rahat ve google senkronizasyonu sebebiyle tercih sebebimdi. Ama son zamanlardaki kullanıcı takibi meseleleri iyice miğde bulandırdı. Hala daha gmail kullanmaya devam edeceğim ama en azından tarayıcı tercihi mi değiştiriyorum. Belki zamanla yine kullanacağım ama bu mesaj chromium da yazdığım son mesaj.
LG G4
Nexus 10
HP STREAM 11-D001NT

Ubuntu 17.04

KemalALKIN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ağustos 2013 - 02:15:52
Konu dışına çıkıyoruz ancak @KemalALKIN Andorid için (toprağı bol olsun) Steve Jobs ağzıyla konuşmaya gerek yok bence. Kendisi gayet açıktır. Bu konuda güzel bir yorum/inceleme:
http://tech.shantanugoel.com/2010/10/25/android-open-source-or-not.html

Yorumlarına kadar okumakta fayda var. Kısa görüşünü burada belirtebilirsin, ancak lütfen konuyu çok fazla dallandırıp budaklandırmayalım. Bu konuda tartışacaksak eğer başka bir konu açıp yapabiliriz.

Amacım tartışmak değil ki. Yorumumu yazdım. Bu arada Android içinde bazı kapalı kaynak kısımlar var. Eğer açık kaynak ise neden o kapalı kaynak olduğu iddia edilen kodları açık olarak vermiyor (bakınız Apple davası). Ben kendi açımdan ve genel izlenimim ile yazmış oldum tartışmıyorum zaten :).

Bu arada arkadaşlar zaten internet ABD üzerinden dünyaya bağlanıyor. Sonuç olarak iyi bir anonim sanal ağ (vpn vb.) ardında saklanmıyorsanız her türlü izlenirsiniz. ABD insanların düşüncelerini bile kontrol edebiliyor (beyin kontrolü vesayre). Adamların sözde dinleme merkezleri var onlar dinlemekten çok kendi çipleri olan araçları ve cihazları kontrol etmek (Muhsin Yazıcıoğlu vb.) aynı zamanda insanlara beyin kontrolü uygulamak için kuruyor.

Bu uzar gider :). En azından işletim sisteminde izlenmemek isterseniz BSD & Linux gibi sistemleri tercih edin. Apple konusu muallak ama oda izliyordur herhalde Microsoft gibi :). Boşuna mı her iki bilgisayardan birinde Windows yüklü geliyor :).
www.tckemal.ist