[Çözüldü] Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal) Wifi etkinleştirme Sorunu

Başlatan xdoor, 09 Nisan 2013 - 09:09:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xdoor

Arkadaşlar Şimdi ben konumu ve problemimi kısaca izah etmeye çalışacam ama lütfen kod istemeyin bu sorun çoğunda var sayfa içindeki moderatorlerde sureklı bu sorunlarla muhatap oluyor. Sony vpcf113fx *dizüstü bilgisayar ım var ubuntu 12.10 u kurdum bir sıkıntı olmadı tekrar açıp kapattığımda wifi listemin olmadığını fark ettim ( herkes gibi) bu sitede önerilen yabancı sitelerdeki önerilere kadar herşeyi denedim driverımı goruyor onda bır sıkıntı yok wifi etkinleştir butonunu bir türlü açık konuma getiremedim türlü komut denemelerim sıfırlama komutları dahi işe yaramadı açık konuma getiremiyorum sistemi onarmak istediğimdede eski paket sorunu verıyor guncelleme veyahut sıfırlama komutlarını girdiğimde sistem kitleniyor bu konuda net bir bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim...

heartsmagic

Alıntı yapılan: xdoor - 09 Nisan 2013 - 09:09:55
Arkadaşlar Şimdi ben konumu ve problemimi kısaca izah etmeye çalışacam ama lütfen kod istemeyin

Senden "kod" değil, komut çıktısı istemden aşağıdaki isteğini nasıl yerine getirebiliriz?

Alıntı Yapbu konuda net bir bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim...

Keyif için komut çıktıları istenmiyor sizlerden, burada paylaştığınız ve çözüm beklediğiniz sorununuzu çözebilmek adına isteniyor. Komut çıktısı paylaşmayı düşündüğün zaman bu başlığa uğrarsan birileri yardımcı olmaya çalışır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xdoor

Arkadaşlar ben dalga geçmek için yazmadım bu kod isteme olayını farklı düşünmeyin burda anlatmak istediğim şey genelde herkes bu sorunlarla karşılaşıyor bu genel bir sorun herkesin hata yapısı aynı bunu bunun için onu yazdım uçak kipi butonu açılıp kapanıyor kablosuz on/off yapamıyoruz off durumdan on durumu na getiremiyoruz sürükleyemiyoruz sıkıntım bu yok herkeste durum farklıdır kod yapıları başka şey anlatır diyorsanız göndereyim amacım bilmişlik taslamakta değil yanlış anlaşılmasın bu sorunu olanların tüm çıktılarına baktım hepside aynı hemen hemen sadece wifi card faklı bunu anlatmaya çalıştım..

conanait

Alıntı yapılan: xdoor - 10 Nisan 2013 - 14:31:10
amacım bilmişlik taslamakta değil yanlış anlaşılmasın bu sorunu olanların tüm çıktılarına baktım hepside aynı hemen hemen sadece wifi card faklı bunu anlatmaya çalıştım..

wifi kart farklı... eee daha ne olsun?

Ben de ukalalık olsun diye yazmadım, sadece istenen kodları verseydiniz, şimdiye kadar sorununuzla ilgili bir mesafe kaydedilirdi.

xdoor

Arkadaşım ilgilenip yazdığın için tşkler ben o konuyu hallettim fakat bir sorunum daha var virtual box kurdum başlata basınca su sorunu veriyor Umut1 sanal makinesi için bir oturum açılamadı.

The virtual machine 'Umut1' has terminated unexpectedly during startup with exit code 1.
Sonuç Kodu: NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Bileşen: Machine
Arayüz: IMachine {5eaa9319-62fc-4b0a-843c-0cb1940f8a91}

ayrıca şunuda veriyor

Kernel driver not installed (rc=-1908)
The VirtualBox Linux kernel driver (vboxdrv) is either not loaded or there is a permission problem with /dev/vboxdrv. Please reinstall the kernel module by executing
'/etc/init.d/vboxdrv setup'
as root. If it is available in your distribution, you should install the DKMS package first. This package keeps track of Linux kernel changes and recompiles the vboxdrv kernel module if necessary.

bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

heartsmagic

@xdoor, elbette herkesin donanımı farklı olabilir, ancak bizler senin çıktılarını görmeden nasıl yardım edeceğiz? Israrla komut çıktısı vermediğin sürece sana o konuda yardım edemeyiz. Bir başlıkta bir konu çözmekteyiz, kablosuz konusundaki sıkıntını nasıl çözdüğünü anlatıp başlığı etiketlersen konuyu kapatalım: cozuldukonusu

Virtualbox konusunda yaşadığın sıkıntıyı da forumda aratır, çözümleri denersin.

xdoor

Özür dilerim sizlerden Çıktıları  vermemeye yanaşmıyor gibi bir tavrım asla söz konusu değil sadece bunun genel bir sorun olduğunu herkesin yaşadığını düşündüğüm için bununla ilgili genel bir çözüm olacağınından hareketle o şekilde yazdım başkada bir maksadım yoktu ve ubuntu yani linux programlarında yeni olduğumuda belirtmek isterim kendime eleştiride bulunmam gerekirse biraz aceleci davrandığımı söyleyebilirm sanırım windowstan kalma bir durum çabuk sonuca ulaşmaya çalışıyorum ama bununda yanlış olduğunu bu şekilde öğrenemiyeceğimi anladım tekrardan özür dilerim..

Konu başlığında belirtiğim sorunu şu şekilde çözdüm
Uçbirim 'i açın
sudo nano /etc/rc.local komutunu girin.
exit 0 yazan satırın bir üstüne aşağıdaki kodu ekleyin
nmcli nm wifi on
Ardından Ctrl-X tuşuna basın, size değişiklikler kaydedilsin mi diye sorucak E tuşuna basın ve kaydedin.
sudo rebootkomutuyla sistemi yeniden başlattığınızda artık Kablosuz Ağlar otomatik olarak aktif olacak..
Çözüm kapatmada yanlış bir işlem yaptı isem Kusura bakmayın forumda yeniyim..

heartsmagic

@xdoor, sorunlar genel değil işte. Muhtemelen sen kendi kartına, sistemine özel bir sorun yaşıyorsun ve çözümü böyle bulmuşsun. Şimdi başlığı kapatmadan önce senden kart bilgilerini de isteyelim:

lspci
lsusb

Böylece aynı karta sahip olanlar da sıkıntı yaşarlarsa bu çözümü uygularlar. Bir de, foruma çıktı geçerken şu başlığı kullanabilirsin: kodetiketi

Yeni olman sorun değil, zamanlar her şeye alışacaksın.

xdoor

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218 [GeForce 310M] (rev a2)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
03:00.0 SD Host controller: Ricoh Co Ltd MMC/SD Host Controller
03:00.1 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5U2xx (R5U230 / R5U231 / R5U241) [Memory Stick Host Controller]
03:00.3 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 PCIe IEEE 1394 Controller
03:00.4 SD Host controller: Ricoh Co Ltd MMC/SD Host Controller
04:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8057 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 10)
3f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-Core Registers (rev 04)
3f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 04)
3f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 04)
3f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 04)
3f:03.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller (rev 04)
3f:03.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Target Address Decoder (rev 04)
3f:03.4 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Test Registers (rev 04)
3f:04.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Control Registers (rev 04)
3f:04.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Address Registers (rev 04)
3f:04.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Rank Registers (rev 04)
3f:04.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Thermal Control Registers (rev 04)
3f:05.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Control Registers (rev 04)
3f:05.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Address Registers (rev 04)
3f:05.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Rank Registers (rev 04)
3f:05.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Thermal Control Registers (rev 04)

Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 064e:2100 Suyin Corp.
Bus 001 Device 004: ID 0489:e00f Foxconn / Hon Hai Foxconn T77H114 BCM2070 [Single-Chip Bluetooth 2.1 + EDR Adapter]
Bus 002 Device 003: ID 045e:0745 Microsoft Corp. Nano Transceiver v1.0 for Bluetooth

Bu şekilde çıktıları aldım sanırım doğru yaptım yanlışssa uyarırsanız sevinirim YArdımlarınız için tekrar teşekür ederim..
İyi çalışmalar

if

xdoor

mut@umut-VPCF113FX:~$ sudo rfkill list
[sudo] password for umut:
0: sony-wifi: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no
1: sony-bluetooth: Bluetooth
2: hci0: Bluetooth
3: phy0: Wireless LAN
umut@umut-VPCF113FX:~$

if

@xdoor, kablosuz aygıtı etkinleştiremediğinizi söylemişsiniz fakat rfkill çıktısında aygıtın kapatılmadığı görünüyor. Ağa mı bağlana mıyorsunuz?

xdoor

Hayır şu an bir sorunum yok herşeye bağlana biliyorum ilk kurulumdan sonra bilgisayarı resetledikten sonra wifi ağı kapalı gibi tepki veriyordu fakat açıktı. Sorun kablosuz ağlar menusundeki on/off butonu yada kaydırağı mı desem isim veremedim o kısma anlamıssınızdır sanırım off durumunda kalıyordu bir türlü on kısmına kaydıramıyordum tepki vermiyordu sıkıntım buydu..

if

Şu an bir sorununuz yok yani? O zaman cozuldukonusu

xdoor

Yeniyim kusura bakmayın sanırım şimdi çözüldü yapabildim tşkler herkese yardımlarınız için