Bilgisayarınızda Ubuntu yanına Windows da kurulu mu?

Başlatan eren, 25 Eylül 2008 - 17:26:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarinizda Ubuntu yanina Windows da kurulu mu?

Evet
598 (61.8%)
Hayır
329 (34%)
Sanal olarak kurulu
41 (4.2%)

Toplam Oy Verenler: 625

BayboraKaan

Alıntı yapılan: eribol - 21 Aralık 2011 - 22:28:00
Windows7 konusunda ben pek iyimser değilim. Evet vistaya oranla hızlı ama kendi kurduğum bir Windows7 30 saniyede yükleniyor görünüyor ama hiçbir uygulama açamıyorum zira arkaplanda bir sürü iş hâlâ devam ediyor. Ben bunları göz boyama olarak görüyorum ki kısmen kde de öyledir(kde'de neyin yüklendiğini biliyoruz ve istersek kapatabiliyoruz). Aynı durum IE için de geçerli. Çok hızlı yüklenir, pencere görünür ama tıkla tıklayabiliyorsan.

@eribol'a katiliyorum Windows bunu hep yapti, Masaüstüne hemen düser ama düser düsmez bir uygulama acmak istedigimizde beklemekten baska caremiz yok cünkü arka planda halen kendini toparlamaya calisan bir masaüstü ortamimiz mevcuttur.

confickerbelasi

sistemi sürekli dağıtıp o şekilde kapanıyor açılırken alal acele toparlama yapıyor ondan öyle oluyor yani yeni gelin nasıl evi toplarsa windows'ta öyle anti virüste kaynanası.

zeusmaster

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 22 Aralık 2011 - 00:56:19
yeni gelin nasıl evi toplarsa windows'ta öyle anti virüste kaynanası.
Benzetme çok iyi geldi  ;D
Up and Running...

confickerbelasi

hakanamca

Çok şükür ki bir yıldan fazla bir süredir bilgisayarımda yalnızca Ubuntu işletim sistemini kullanıyorum.MS Windows kullanmamaya kendime söz verdim.Bu sözden dönmemi gerektirecek hiçbir şey de yok zaten.Windows yazılımlarının hiçbirine ihtiyaç duymuyorum.Açık kaynaklı alternatifleri fazlasıyla işimi görüyor.Ne chat ne de chut programları için bilgisayarıma windows kurarım,ne de oyun oynayayım diye kurarım.Dolayısıyla sonuna kadar genel kamu felsefesi diyorum.Önemli olan Linux kerneli ve bunun yanında işleyen açık kaynaklı yazılıma hakim kitle benim için önemlidir.
13 milyar 700 milyon yıllık bir tarih,84 milyar ışıkyıllık bir genişlik.Büyüklük bu olsa gerek.Evrendeki maddenin % 4'ü bildiğimiz,ya gerisi?Evrende akıllı yaşam mı arıyorsunuz.Düzgün arayın.Bizim evrenimizin ötesinde başka evrenler de var.Belki de 10 üzeri 500 adet.O halde ey insan,neyi paylaşamıyorsun.Sevgiyi,barışı,kardeşliği paylaş.Ubuntu.

asiBenlik

Evet %80 oranında bütün işleri linux ta görüyoruz.
Sektörel yazılımlar, Microsoft'u çok seviyor, Autodesk, Solidworks vs çünkü partner olarak çalışıyorlar ve bir geçmişleri var başka bir sisteme geçmek yaptıkları argeler vs ikiye katlanması demek malum herşey maddiyat üzerine kurulu değil mi?("Biz nekadar yok desekte işle böyle yürüyor").
Bu yazılım firmaları, "buyrun bunlar bizim programın kaynak kodları bunları linuxta çalışır şekilde derleyebilirmisiniz" demeyeceklerine göre Microsoft'u tam olarak bırakma şansımız yok galiba...

confickerbelasi

Tomas

if

İsmail Caner NAZ

Nerde çokluk, orda ... Enayimiyim ben hem Windows' a lisans parası ödeyip, yanına ubuntu gibi kral işletim sistemini kuracak...

heartsmagic

Alıntı yapılan: İsmail Caner NAZ - 13 Mart 2012 - 23:01:11
Nerde çokluk, orda ... Enayimiyim ben hem Windows' a lisans parası ödeyip, yanına ubuntu gibi kral işletim sistemini kuracak...

Böyle yapanlar enayi oluyor kısacası. Şimdi biri çıkıp "Ben böyle kullanıyorum" derse ve kendisine neden enayi dediğini sorarsa ne olacak?

Bir de şunu hatırlatayım, anketler için dişe dokunur bir yorum yapmayacaksan lütfen oyunu kullan ve başlığa yorum düşme.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

İsmail Caner NAZ

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2012 - 00:12:37
Böyle yapanlar enayi oluyor kısacası. Şimdi biri çıkıp "Ben böyle kullanıyorum" derse ve kendisine neden enayi dediğini sorarsa ne olacak?

Bir de şunu hatırlatayım, anketler için dişe dokunur bir yorum yapmayacaksan lütfen oyunu kullan ve başlığa yorum düşme.

"Lisans kelimesi çok önemli !!!" Şeklinde cevap verirdim. İnanın bu duruma cevap verebilecek çok az insan kalacaktır karşımda...

heartsmagic

Ne olmuş lisansa? Adamın sadece Windows üzerinde çalışan bir uygulaması vardır ya da elindeki donanım sadece Windows'la çalışıyordur ya da adam Windows üzerine bir uygulama yazıyordur. Lisanslı Windows'u vardır kuruludur. Fakat Ubuntu'yu da seviyordur ya da incelemek istiyordur. Ne oldu bu adam: Enayi.

Sana en az on kişi bulurum enayi olacak, sana cevap verecek. Lütfen, ya mantıklı yorumlarda bulunalım ya da hiç bulunmayalım.

altintasi

Sahibi olduğum Windows 7 Professional (Kutu Lisans), Windows Vista Home Basic (OEM Lisans) ve Windows XP Professional (Kutu Lisans) var. Korsan hiç bir yazılım kullanmamaya dikkat gösteriyorum. Dizüstü bilgisayarımda Ubuntu kurulu. Masaüstü bilgisayarımda ise Windows 7 yanında Ubuntu da kurulu. Windows 7 kurulu olmasının nedeni çalıştığım işle ilgili pek çok uygulamanın olması.

Burada söz konusu olan durum "enayilikten" öte özgür yazılımın felsefesi ve kişisel tercihlerdir. Ben kendimi güvende hissettiğim, gelişimine katkıda bulunabildiğim ve felsefesini sevdiğim için Linux kullanıyorum. Çevremde pek çok insanı Linux ile tanıştırdım. Hepsi de OEM lisans kullanan kişilerdi. (Yani parasını ödemiş kişiler!) Birkaç kişi dışında arayıp da Windows'a dönelim diyen olmadı. Dönelim diyenler de enayi olmalarından ötürü değil alışkanlıklarından vazgeçemediklerinden dolayı bunu istediler.

Buradaki insanları sınıflandırmak oldukça zararlı gibi geliyor bana. O zaman "para" verip lisans alanlar "enayi" değil mi? Provakatif gibi geldi amacınız.

Lütfen biraz daha saygılı yorumlar yapın.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

confickerbelasi

bu tamamen zevk meselesi windows sürümlerinin tamamı elinde olsun ister kullanmasada olsun ubuntu,pardus da bulunsun en çok ubuntu kullanıyordur çünkü sınırlı ve yavaş interneti vardır belki benimki öyle xp home+7enterprise 90 günlük deneme+8 önizleme  çöktü +pardus2011.2+ubuntu11.04 ubuntu en son çünkü grubu o ayarlıyor ençok onu kullanıyorum zevkler ve renkler tartışılmaz derler 7enterprise var çünkü 90gün dolunca ne olucak? tekrar kurunca yeni 90gün olucakmı? sorularına cevap içindi internet bağlanınca denicem artık bunu merak edenlere bildiricem zaten.

İsmail Caner NAZ

1) Hayır efendim... Para verip lisans alacak. Lisans almamış ve bilgisayarında o işletim sistemini yasa dışı yollardan kullanmaya tenezzül ediyorsa o adamın karşısındayım.
2) Bilgisayarıma ubuntu gibi bir işletim sistemini kurup da hala kuru kuru işletim sistemleri ile uğraşıyorsam "BEN" enayiyim.
3) Ben nasıl Windows kullandığım yıllarda olması gerektiği gibi lisansını ve emek hakkını ödediysem, herkes ödeyecek. Hiç üşenmiyorum lisanssız kullanan kimi gördüysem gerekli merciilere bildiriyorum.
4) Kimse yazdıklarımı eğip bükmesin. Anket yapılmış ise özgür fikirlerimi içerisindeki "BEN" ifadesini kullanarak yazabileceğimi ifade ediyor, (ilk cümlede "ben enayi miyim?" demiştim.) ayrıca bu yazdıklarımdan çeşitli durumdaki insanlara da göndermeler yapılmış türünden eklenti açıklamalar yapılmamasını rica ediyorum.

heartsmagic

1. Zaten parasını verip lisansını almış olduğumuz Windows'tan bahsediyoruz ve itirazımızı ona göre yaptık, yapıyoruz.
2. Sen olabilirsin, herkesin böyle olması gerekmez. Senin kabul ettiğini bizler kabul etmeyiz, ki yine itirazlarımız bu yönde yapıldı.
3. Yapabilirsin tabi, hatta yap. Bizler "lisanssız Windows kullansın insanlar, umurumuzda olmaz" mı dedik? Hani bunu neden söylüyorsun bize anlamış değilim.
4. Eğip bükmece yok, neyin nasıl anlaşıldığı var. Orada "enayimiyim" demen bile meseleyi tartışılmadan neticelendirmez. "Ben kendime hakaret ettim, ancak ben lisanslı Windows kullanırken enayi miyim Ubuntu da kurayım" demek, lisansını verip de Ubuntu kullananların olmadığı anlamına gelmez. Sen böyle yaptığında kendini enayi gibi görüyorsan, bu demektir ki böyle yapıldığında enayi olunuyor.

Ha eğer, hakaretim sadece kendimi bağlar diyorsan en baştaki meseleye dönüyoruz, ben senin anlatmaya çalıştığın şeyi anlamıyorum ve cidden bu senin "yaprak" olmanla alakalı değil. Şunu demek istiyorsun anladığım kadarıyla:

"Windows lisansım varsa ve yanında Ubuntu kullanıyorsam ben enayiyimdir. Böyle kullanan başkaları enayi değildir, bu enaylik sadece bana özeldir."

Peki, sana özel bir enayilik kategorisi açmış olalım, konu yine neticelensin böylece. Gördüğün gibi eğmece bükmece yok, sadece okumaca var.

altintasi

@İsmail Caner NAZ söylemeye çalıştığınız şey Windows lisansına sahip olanların Ubuntu ya da başka bir Linux dağıtımı kurduğunda enayilik etmiş olduğu mudur?

Kısa ve öz bir cevap verirseniz eğer ortada bir yanlış anlaşılma varsa önüne geçmiş oluruz.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

İsmail Caner NAZ

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2012 - 02:58:44
1. Zaten parasını verip lisansını almış olduğumuz Windows'tan bahsediyoruz ve itirazımızı ona göre yaptık, yapıyoruz.
2. Sen olabilirsin, herkesin böyle olması gerekmez. Senin kabul ettiğini bizler kabul etmeyiz, ki yine itirazlarımız bu yönde yapıldı.
3. Yapabilirsin tabi, hatta yap. Bizler "lisanssız Windows kullansın insanlar, umurumuzda olmaz" mı dedik? Hani bunu neden söylüyorsun bize anlamış değilim.
4. Eğip bükmece yok, neyin nasıl anlaşıldığı var. Orada "enayimiyim" demen bile meseleyi tartışılmadan neticelendirmez. "Ben kendime hakaret ettim, ancak ben lisanslı Windows kullanırken enayi miyim Ubuntu da kurayım" demek, lisansını verip de Ubuntu kullananların olmadığı anlamına gelmez. Sen böyle yaptığında kendini enayi gibi görüyorsan, bu demektir ki böyle yapıldığında enayi olunuyor.

Ha eğer, hakaretim sadece kendimi bağlar diyorsan en baştaki meseleye dönüyoruz, ben senin anlatmaya çalıştığın şeyi anlamıyorum ve cidden bu senin "yaprak" olmanla alakalı değil. Şunu demek istiyorsun anladığım kadarıyla:

"Windows lisansım varsa ve yanında Ubuntu kullanıyorsam ben enayiyimdir. Böyle kullanan başkaları enayi değildir, bu enaylik sadece bana özeldir."

Peki, sana özel bir enayilik kategorisi açmış olalım, konu yine neticelensin böylece. Gördüğün gibi eğmece bükmece yok, sadece okumaca var.

Birkaç anlam kargaşası haricinde uzlaştık sizinle; Bilgisayarımda ubuntu var ise (bakın yine "BEN" sadece) windows almam, çok gerekli ise bile almam/ kurmam. Bazı açıklamaları aramızda şayet lisanssız kullanıcılar var ise onları dinlemeye gerek yok diye yazdım. Bana özel enayilik kategorisi açın ki ubuntu yanına windows almayacağım için o kelime de boşa gider.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Mart 2012 - 03:21:51

Alıntı yapılan: altintasi - 14 Mart 2012 - 03:03:01
@İsmail Caner NAZ söylemeye çalıştığınız şey Windows lisansına sahip olanların Ubuntu ya da başka bir Linux dağıtımı kurduğunda enayilik etmiş olduğu mudur?

Kısa ve öz bir cevap verirseniz eğer ortada bir yanlış anlaşılma varsa önüne geçmiş oluruz.

Başkasının kurduğundan bana ne ben başkası kelimesi kullandım mı? Ben kurarsam enayiyim dedim. Kurmayacağım/Almayacağım da... Adamın işi gücü vardır Windows' la bana ne... Ben Ubuntu gibi bir işletim sistemini kullanıyorum kime ne? Anket yapmışsınız Bilgisayar benim, Sistem benim, Fikir de bırakın benim olsun...

heartsmagic

Anlam kargaşası yok, bildiğimiz yanlış ifadeler söz konusu burada. Orta noktaya varmamız, bir yerde uzlaşmamız için itiraz ettiğimizi iletindeki ifadeyi şu yazdığın paragrafın ilk cümlesi şeklinde belirtmen gerekir, gerekirdi. Senin almamana, kurmamana kimse itiraz etmez, zaten etmeye hakkı da yoktur. Zira bu seni ilgilendiren bir tercihtir. Aynen, Ubuntu kullanmalarına göre birilerinin Windows'u satın alıp kurmaları gibi bir tercihtir kısacası.

Sana ait bir "enayi" kategorisi olmayacaksa, yani öyle bir ihtimal yoksa enayilik sözünü kendin için söylememiş olman gerekiyor ki bu da tartışmayı başa götürür. Dediğim gibi bazı şeyleri kabullenip, hassasiyetimizi anlaman lazım.

İletini güncellemişsin, ikinci bölüm yoktu. Sistem senin tabi bize ne, fakat işin ucu genele hakarete giderse o zaman "bizi" ilgilendiren bir konu haline gelir.

juggle

Hatayı bilgisayarı alırken üzerinde Windows işletim sistemi ile birlikte alarak yaptığımı düşünüyorum. Eğer imkanım olur ve yeni bir bilgisayar alabilirsem işletim sistemi Windows olmayan bir bilgisayar bulmaya çalışıcam.
what goes around comes back around

berat01

Alıntı yapılan: juggle - 22 Mart 2012 - 22:29:17
Hatayı bilgisayarı alırken üzerinde Windows işletim sistemi ile birlikte alarak yaptığımı düşünüyorum. Eğer imkanım olur ve yeni bir bilgisayar alabilirsem işletim sistemi Windows olmayan bir bilgisayar bulmaya çalışıcam.

İşletim sistemine para vermek zorunda değiliz :)

http://tr.pardus-wiki.org/%C4%B0%C5%9Fletim_sistemi_iadesi

juggle

Alıntı yapılan: berat01 - 22 Mart 2012 - 22:38:55

Bu yazıyı daha önce okumuştum. Gerçekten bir çok kişinin haberi olmayan bir durum. Tek çekincem bilgisayara alıp uzerindeki işletim sisteminin iadesi sürecinden yaşanılacak olan problemler olucaktır. Fakat bir kaç tane ilanda Linux yüklü makinalar da görmüştüm. Onları tercih etmek daha kolay ve mantıklı geliyor bana.
what goes around comes back around

berat01

Alıntı yapılan: juggle - 22 Mart 2012 - 22:47:53
Alıntı yapılan: berat01 - 22 Mart 2012 - 22:38:55

Bu yazıyı daha önce okumuştum. Gerçekten bir çok kişinin haberi olmayan bir durum. Tek çekincem bilgisayara alıp uzerindeki işletim sisteminin iadesi sürecinden yaşanılacak olan problemler olucaktır. Fakat bir kaç tane ilanda Linux yüklü makinalar da görmüştüm. Onları tercih etmek daha kolay ve mantıklı geliyor bana.

Ben de 3-4 ay önce öğrendim bu durumu. Aynen katılıyorum. Zaten bu tarz kağıt işlerinden oldum olası hiç hoşlanmam. Sonradan uğraşmaktansa direk linux yüklü bilgisayar almak en iyisi.

alp68

Windows` u geri dönüşü olmıyan bir yolda bıraktım. MUTLUYUM .