[Çözüldü] Dosya indeksleyen program

Başlatan fugue, 01 Haziran 2012 - 22:20:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fugue

Sabit diskimdeki bir klasörün içinde ve alt klasörlerinde bir çok doysa bulunuyor.
Bu dosyaları tercihen txt formatında indexleyebilecek bir program arıyorum arkadaşlar.
"The past is a foreign country: they do things differently there"

heartsmagic

Geçici bir şey mi bu? Yani tek bir sefer için mi istiyorsun?
İstediğin indeksleme nasıl olacak? Hani sırf uçbirimden bile ls ile, tree ile bu işlemi yaparsın fakat senin istediğin nasıl bir şey? Örneğin sadece dosya isimleri mi, yoksa hangi dosya hangi dizinde görmek mi istiyorsun? Misal:

tree deneme/

Alıntı Yapdeneme/
├── dizin1
│   └── dosya1
├── dizin2
│   └── dosya2
└── dosya0

2 directories, 3 files
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fugue

İşin aslı 8 gb'a yakın e-kitap klasörüm var. Bunları bir forumda paylaşıma açacağım ancak hepsini dropboxuma yüklemek istemediğimden hangilerine ihtiyaçları varsa seçsinler istiyorum. Bunun için de bu ana dizinin altındaki bütün dosyları txt halinde alabilir miyim diye merak ediyorum.

Örnek.txt
Alıntı Yapahmet - anılar.txt
ayşe - yediklerim.epub
mehmet - geziler.mobi

Sadece alfabetik olarak sıralanmaları yeterli...

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Haziran 2012 - 22:32:55
Geçici bir şey mi bu? Yani tek bir sefer için mi istiyorsun?
İstediğin indeksleme nasıl olacak? Hani sırf uçbirimden bile ls ile, tree ile bu işlemi yaparsın fakat senin istediğin nasıl bir şey? Örneğin sadece dosya isimleri mi, yoksa hangi dosya hangi dizinde görmek mi istiyorsun? Misal:

tree deneme/

Alıntı Yapdeneme/
├── dizin1
│   └── dosya1
├── dizin2
│   └── dosya2
└── dosya0

2 directories, 3 files

burk

@fugue yani siz dosya uzantısına göre de bir sınıflama istiyorsunuz öyle mi?

fugue

Alıntı yapılan: burk - 01 Haziran 2012 - 23:14:36
@fugue yani siz dosya uzantısına göre de bir sınıflama istiyorsunuz öyle mi?

Hayır @burk klasör altındaki dosya uzantıları belli başlı olduğu için sadece isme göre bir sıralama işimi görür

burk

Tamam o zaman @heartsmagic'in önerdiği yöntem işinizi görmedi mi?

heartsmagic

Benim öneri iş görmez zira çok kalabalık :)

@fugue, find ile yaparız bunu sanırım tek kalemde. Dosyaları listeleyeceğin dizince cd ile gidip şu komutu uygula:

find . -type f -printf "%f\n" | sort > dosya_listesi

Fakat bu dosyada dosya_listesi ismi de olacak, onu bulup silersin artık. Kısacası sort'tan sonra yönlendirme yaparken kendi ismini de basıyor dosya. Neden bilmiyorum, atlatmanın bir yolu vardır muhtemelen ancak uğraşmaya değmeyecek sanırım şu durumda :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

heartsmagic'in belirttiği yöntemi kısaltmak için nano ~/.bashrc ile bashrc dosyasını açıp en altta boş bir satıra alias index='find . -type f -printf "%f\n" | sort > /home/kullanıcıadı/Masaüstü/dosya_listesi' gibi eklerseniz, içinde bulunduğunuz dizinde terminal açarak index komutunu verdiğinizde o dizindeki dosyaların listesini masaüstünüzde alırsınız. Tavsiyem bunu ev dizininde denemeyin, zira bitmek bilmiyor :)
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2012 - 01:44:12
Benim öneri iş görmez zira çok kalabalık :)

@fugue, find ile yaparız bunu sanırım tek kalemde. Dosyaları listeleyeceğin dizince cd ile gidip şu komutu uygula:

find . -type f -printf "%f\n" | sort > dosya_listesi

Fakat bu dosyada dosya_listesi ismi de olacak, onu bulup silersin artık. Kısacası sort'tan sonra yönlendirme yaparken kendi ismini de basıyor dosya. Neden bilmiyorum, atlatmanın bir yolu vardır muhtemelen ancak uğraşmaya değmeyecek sanırım şu durumda :)

Çok teşekkür ederim. Tam istediğim gibi bir çıktı aldım.

@krwlng size de teşekkür ederim katkınız için.