Uygulamalı LFS tartışma başlığı

Başlatan heartsmagic, 17 Mayıs 2012 - 02:20:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Asıl başlığımız şurada:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33771.0

İlk ileti çok uzarsa SMF sınırlama koymakta. Bu nedenle benim ikinci bölüme geçtiğimde arada tartışma iletileri olmaması için konutu kilitleyip bu konuyu açtım. Burada dilediğimiz gibi konuşabiliriz. Başlıktan da görülebileceği üzere sadece giriş yapıldı ve paketler indirildi. Tekrar vakit bulana kadar şimdilik bununla idare edeceğiz :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Başlık listelerinde daha güzel görünmesi için, daha doğrusu "çözülmüş/çözülmemiş" başlıklarımız gibi görünmemesi için, bir de sabitleme ekledim ;)

heartsmagic

Teşekkürler @alquirel.

Bu arada belirteyim eğer diğer taraftaki anlatımda bir hata, eksik görürseniz veya bir şeyler ekleme ihtiyacı hissederseniz buradan belirtebilirsiniz.

heartsmagic

Pek ilgi yok ama LFS için normaldir :) Gidişatı nasıl yapsak diye ikilemde kaldım. Şimdi ben doğrudan yapılışı tak tak diye de geçebilirim, tabi kendim de yapabildiğim sürece :) Böyle olunca sanki arada çok şey kaynar gibi. Tam olarak ne yapıyoruz, neler oluyor falan gibi. Kısacası olayları biraz biraz anlatmaya çalışırsak daha eğitici ve eğlenceli olur gibi geliyor bana. Bunun götürüsü ise çok vakit alacak olması :)

Vaktimiz bol sayılabilir diyeceğim ama çok değil, fakat vakti yayarsak sorun olmayabilir sanki :) Zaten pek acelimiz de yok, ufak ufak gidelim hem öğrenelim hem eğlenelim diyorum kendi kendime.

matrax_41

Harika bir konu olmuş. Başlığı görünce işte bu dedim ama hevesim yarım kaldı :) Şimdiden teşekkürler bu başlık için @heartsmagic.

zeusmaster

@heartsmagic, ellerine sağlık. Bayağı güzel bir iş çıkacak burdan :) Adım adım tartışarak gitmek çok daha iyi olur diye düşünüyorum.
Up and Running...

Felâsife

Meraklısı için güzel konu oluyor elinize sağlık @heartsmagic, artık bu dağıtımda beni kesmiyor yeni bir şeyler lazım diyen bir kesim (Jaws'lar)  için bulunmaz bir nimet olacaktır eminim bu rehberler.
İzlemede olacağımdan emin olabilirsiniz zira bende bir Jaws'tım ama duruldum artık  ;D

Bu arada dikkatimi çekti 12GB alan belki deneme amaçlı yeterli olabilir ama daha kesin düşünenler için ilerde sorun olabilir belki.
Zira Ofis programları derleme için ciddi yerler istiyor, BSD de OpenOffice 12GB derleme alanı istiyor ki tar.gz'si zaten 500MB civarıdır, yani yer ne kadar büyük olursa o kadar rahat edilir diye düşünüyorum.
Birde 1,75GB Ram + 1GB swap ile firefox'u derleyemiyorum, anca swap takviyesi ile derliyorum ki derleme hadisesi sistemin iyi olmasınıda gerektiyor.

Neyse bakalım LFS rehberi bizi neleri gösterecek. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

@matrax_41, hevesler yarıda kalmasın diye beraber yapıyoruz zaten. Takıldığımız noktalarda fikir alacağız birbirimizden.
@bahdem, adım adım, konuşa konuşa gitmek güzel olacak diye düşünüyorum ben de, sadece vakit meselesini iyi ayarlamak lazım.

@Felâsife, aslında bölüm işini hallettikten ve boyutu yazarken aklıma gelen noktalardan biri buydu. Derleme için sistemde ne kadar yer kalacak kestiremiyordum fakat OoO için 12GB yer isteyeceği hiç aklıma gelmezdi :) Şu an benim genişletme imkânım yok ama yapacaklar için en azından belgeye notumuzu düşelim. Teşekkürler.

kalkan1973

Anladığım kadarıyla ben de dahil olmak isterim. Fakat bir hata çıktısı aldığımda tamirinde zorlanırsam sizi de tökeztletmek geciktirmek... Nasıl olur bilmem ki? Bir de benim 160 GB harici HDD var. Onun üzerinde denesem olur mu? Başta sorayım da... USB den bağlıyorum..
Evde İşte her yerde Linux

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mayıs 2012 - 09:59:56
@Felâsife, aslında bölüm işini hallettikten ve boyutu yazarken aklıma gelen noktalardan biri buydu. Derleme için sistemde ne kadar yer kalacak kestiremiyordum fakat OoO için 12GB yer isteyeceği hiç aklıma gelmezdi :) Şu an benim genişletme imkânım yok ama yapacaklar için en azından belgeye notumuzu düşelim. Teşekkürler.

Maalesef Ofisler böyle azman olabiliyor birde süreside oldukça uzun sürüyor 6-8 saati buluyor, bir kaç denemem olmuştuda  :D
Ama tabii Ofis kurmak en sonrası için geçerlidir, hele taban sistem kurulsun, xorg filan ayarlansın gerisi zamanla olacaktır.

Birde işlemciye göre make.conf dosyası (sanırım bu isim her sistemde farklı oluyor)  ayarlanırsa derleme aşamaları biraz daha kolay olmaktadır, tavsiye edebilirim.
Ama tabii malum CFLAGS ayarları olmadan da derleme oluyor, gerisi tercih meselesi  :)
Processor Specific CFLAGS
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

krwlng

Uzun zamandır aklımda olan bir şeydi LFS fakat bu tip bir başlık bekliyordum açıkçası, sorunları ve çözümleri tartışabileceğimiz. Konuyu kendim açmaya pek cesaret edemedim vakitsizlik yüzünden, çok güzel olmuş elinize sağlık.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

noktakom

İlgi yok ne demek ben anlatılan işlemleri çoktan yaptım bile.. :) yazının devamını da sabırsızlıkla bekliyoruz.

Disk bölümleme konusunda ben de birşey soracaktım. Ben 20 gb lık alana uyguladım ilk aşamayı. Şimdi uygulamayı başarılı bir şekilde tamamlayabilirsek sistem bu alana mı kurulmuş olacak?  yoksa bu alanda bir nevi bir iso oluşacak ve onunla başka bir bölüme mi kuracaz sistemi? Çünkü benim sistemde de başka boş alan yok. takas alanı vs... nasıl yapıcaz?

heartsmagic

@Mustafa Kalkan, bu başlık sorun yaşayacak olanlar, sorusu olanlar için açıldı zaten. Hemen bir sonraki aşamaya geçmeyeceğimiz için (vakit meseleleri) zaten arada bol bol konuşma fırsatı bulunur diye düşünüyorum.

@Felâsife, Gentoo'nin Viki'sinden hep yararlanmışımdır o aşama için :) Aklımda olan bir mevzu, yeri gelince güzelce bakınmak gerekecek tekrar.

@krwlng, teşekkürler.

@noktakom, ayırdığımız bölüm LFS yaptığımız yer ve çalışan sistemimiz olacak. Farklı aşamalardan geçeceğiz, bir süre sonra chroot ile devam edilecek zaten. Takas alanı olarak Ubuntu'nun veya kullandığın dağıtımın takas alanını kullanacağız. Takas alanları zaten ortaktır.

empax

Alıntı yapılan: Felâsife - 18 Mayıs 2012 - 03:53:34
...Ofis programları derleme için ciddi yerler istiyor, BSD de OpenOffice 12GB derleme alanı istiyor ki tar.gz'si zaten 500MB civarıdır, yani yer ne kadar büyük olursa o kadar rahat edilir diye düşünüyorum.
Birde 1,75GB Ram + 1GB swap ile firefox'u derleyemiyorum, anca swap takviyesi ile derliyorum ki derleme hadisesi sistemin iyi olmasınıda gerektiyor.

Bu iki olay gözümü fazlasıyla korkuttu   ;D Yinede böyle bir belge kazandırdığın için teşekkürler @heartsmagic.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

@empaz, OoO ve Firefox ikilik olarak da dağıtılır genelde al kullan yaparsın :) Anlamı olur mu? Bu iki uygulama için LFS'nin anlamı olmaz ama sistemin geri kalanı haliyle senin makinen üzerinde derlenmiş olur.

empax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2012 - 05:06:59
@empaz, OoO ve Firefox ikilik olarak da dağıtılır genelde al kullan yaparsın :) Anlamı olur mu? Bu iki uygulama için LFS'nin anlamı olmaz ama sistemin geri kalanı haliyle senin makinen üzerinde derlenmiş olur.

Derlemenin bir artısı oluyor mu ?
بسم الله الرحمن الرحيم

if

@empax, bildiğim kadarıyla ben cevap vereyim. Derlemede aslolan kullanılacak uygulamadan istemediğiniz bir özelliği çıkarmak ya da istediğimiz bir özelliği eklemektir. Uygulamanın 'hızlı' olması bu yapılan işlemin bir sonucudur ki kazanılacak(?) olan 'hız' da öyle 'uçurmaz' makinayı:) %1 bir kazanç olabilir:) Asıl kazanç RAM kullanımında yaşanabilir. Tabi derlemeden önce derlemeye harcadığım zaman/emek kazanacağım hız/RAM'e değer mi diye sormak gerek.

empax

Alıntı yapılan: if - 19 Mayıs 2012 - 14:45:22
'hız' da öyle 'uçurmaz' makinayı:) %1 bir kazanç olabilir:) Asıl kazanç RAM kullanımında yaşanabilir. Tabi derlemeden önce derlemeye harcadığım zaman/emek kazanacağım hız/RAM'e değer mi diye sormak gerek.

Yapacak olanların hevesini kaçırmayalım o zaman.  ;D Yazı içeriğini gizlemek lazım.  :P Bilgi ıçin teşekkürler @if.
بسم الله الرحمن الرحيم

if

heartsmagic

Bu arada ben anlatımdaki birçok şeyi anlatma sevdasından vazgeçtim sanırım :) Şöyle ki, cidden çok vakit alacak gibi duruyor. Tamam her şey zaten anlatılmayacaktı ancak kafamdakileri anlatmak bile bayağı sürecek gibi. Üzerine bir de biribirinin devamı anlatımlar olunca işler çok karışıyor. İkinci bölüm için tam el atayım diyorum, uzuyor da uzuyor mesele. Biraz daha budama yaparak ikinci bölüme geçmeyi planlıyorum.

zeusmaster

@heartsmagic, aslında bölümleri paylaşıp anlatımları yaparsak daha hızlı olur sanırım. Bu iş için sadece konuların dağıtılması ve bir elde toplanıp kontol edilmesi gerekecek :)
Up and Running...

heartsmagic

O proje LFS'yi çevirmek olur ki ben yanaşmam o işe :D
LFS çok gözde büyümesin diye giriştim aslında bu meseleye. Fakat hani olmuşken ucundan köşesinden anlatım da yapsak mı demiştim ama olmayacak sanırım o şekilde.

zeusmaster

@heartsmagic, aslında bence tam çevirme olmaz. O bölümü hazırlayan arkadaş sorunların çözümünde de yardımcı olacak. Sadece dediğin gibi çeviri yapıp çekilmeyecek :) Genede Siz bilirsiniz tabiki :)
Up and Running...

noktakom

@heartsmagic, ben anlayamadım. Şimdi siz komutları verip bir iki cümlelik açıklama yaparak mı devam edeceksiniz anlatıma? yoksa sadece ileri seviye kullanıcılara yönelik yol gösterme babında bir şeyler mi karalayacaksınız? 

heartsmagic

@bahdem, aslında çok güzel bir proje olur öylesi fakat dediğim gibi hem bu işe girişecek kişi sayısı çok az, hem de vakit tutturmak lazım bu mesele için. Eş zamanlı gidilmezse karışır ortalık. Hem LFS cidden çok gerekli bir şey değil, ciddi manada derinlere inmek isteyen -bence- zaten İngilizce bilmeli. Bizim yol göstermemizle sadece kabaca olaylar anlaşılmış olur. Fakat, gün gelir vakit bulursak neden olmasın :)

@noktakom, ortalama bir şeyler yapmaya çalışacağım. Birazdan ikinci bölümü geçiyorum. Meselâ bu bölümün yapılması ve anlatılması tam iki saat sürdü. Eve döndüğümden andan itibaren tek yaptığım iş bu oldu. İşte, bunu az kısaltmak lazım. Gerçi bu aşamadan sonra fazlaca anlatım olmaz. Paketlerin derlenmesi başlıyor. İleride ikinci aşamada tekrar karşımıza çıkacak bazı şeyler.

Bir de şu var, kafanıza takılan bir şey olursa buradan konuşalım. Hani yapması anlatması vakit alır, fakat arada soruları cevaplamak pek o kadar vakit gerektirmez. Bildiğimiz kadarıyla cevaplamaya çalışırız.