[Çözüldü] Compiz Çok Yüksek Cpu Kullanıyor!

Başlatan noktakom, 10 Mayıs 2012 - 16:05:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Merhaba,

Ati'nin kapalı kaynak sürücülerini kullandığımda compiz en ufak bir pencere taşıma işleminde bile %40 civarı kaynak tüketiyor. Mesa sürücülerinde bu durum yok. Kubuntu'da da yoktui gerçi onda zaten compiz yüklü gelmiyor ama bilgi olsun diye geçeyim istedim. Konu ile ilgili ubuntu 11.10 için hata kayıtları var daha çözülmemiş. Birkaç öneri vardı, compiz --replace ve bir kişinin ppa'sı... İşe yaramadılar.

Unity'yi kaldırarak veya kaldırmadan, gnome-menu ( ismi böyleydi sanırım ) falan kursam, eski klasik görünüme geçsem faydası olur mu? Güncellemelerde sıkıntı olur mu?

Depodaki sürücüleri ve son 12.04 sürücülerini denemiştim. Eskiye doğru diğer sürücüleri de tek tek deneyeyim mi ? yoksa güncellemelerle çözülmesini mi bekleyeyim ?

Teşekkkürler

burk

@noktakom öncelikle şunu sormalıyım, mesa sürücülerini neden kullanmıyorsunuz? Ayrıca gnome-shell yükleyip oldukça sade bir Ubuntu kullanabilirsiniz. Güncellemede de sorun yaşamazsınız. Bunun dışında işin günceleme ile çözülmesini beklemek de elbette bir alternatif, hele ki 12.05'in 5 yıl destekleneceği düşünülürse...

noktakom

Şu an zaten mesa sürücülerine geri döndüm. ısınma probleminden dolayı "low" modda kullanıyorum. Bu şekilde ısınma yok, kaynak tüketimi de çok iyi fakat unity vs. baya bir hantal çalışıyor. animasyonları vs. kapatmama rağmen...

Siz ne şekilde kullanıyorsunuz? sizce hangi seçenek en verimlisi olur? gnome-shell ile sanırım gnome 3.4 yükleniyor, böyle mi daha iyi olur yoksa forumdaki gnome-classic'e dönme ile ilgili adımları mı takip edeyim?

burk

Ben gnome-shell kullanıyorum ve Gnome seçenği ile efektleri seçerek açıyorum, eğer sürücüde sorun varsa bu bilgisayarı zorlar. Gnome-classic olayı ise shell yüklediğinizde açılış ekranından seçebileceğiniz "no effect" gibi bir ifade ile sağlanıyor.
Tüm bunların dışında hafif olsun isterseniz bence bir de Lubuntu'ya göz atın.

noktakom

Ek olarak bir de xubuntu kurdum. Önceden ayırdığım bir bölüm vardı zaten. Bir süre ikisini gözlemleyecem, çeşitli sürücü versiyonlarını test edeceğim, hangisinden daha memnun kalırsam onu bırakıcam. En iyisi böyle olacak sanırım. Teşekkürler

noktakom

Compiz config settings manager- genaral- sync to blank tikini kaldırdım.
Catalist'ten tear free'yi aktive ettim.
Güncellemeleri yaptım. Sorun çözüldü, şu an cpu kullanımı optimum düzeyde diyebiliriz.

burk