Calligra Suite - Ofis Uygulaması

Başlatan XRumer, 25 Nisan 2012 - 10:29:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Kde için ofis uygulaması olan Koffice geliştirici takımı, Koffice'i baştan yaratmak için yola çıkmış ve Calligra Suite projesi başlatmıştı. Uzun bir sürecin sonunda Calligra Suite tamamlandı ve 2.4 sürümü yayınlandı.

Yenilikler

* Bütün uygulamalar isim değişikliğine gitti.
* Bazı yeni uygulamalar eklendi.
* GNU/Linux harici sistemler (Windows, MacOS X vs.) destek veriliyor.
* Arayüz basitleştirildi.
* Microsoft Office belge biçimlerini içe aktarma özelliği kazandı.
* Dokunmatik cihazlar için destek veriliyor.
* Yazım görüntüleme motoru baştan yazıldı.

Calligra Suite, üç farklı biçime sahip. Normal arayüz. (PC'ler için) Calligra Mobile (Nokia N900 telefonlar için) Calligra Active (Tabletler için olup Kde'nin tablet arayüzü Active One gerektirir)

Calligra Suite, öntanımlı olarak özgür belge biçimlerini (ODF) kullanmakla birlikte MS Office belgelerini de eskisine nazaran başarılı bir biçimde içe aktarabiliyor.

Calligra Suite, her ne kadar Kde uygulaması olsa da diğer masaüstü ortamlarında da kullanılmasında sakınca yoktur.

Calligra Suite, Google Dökümanlar'la bütünleşik çalışabilir.

Calligra Suite şu uygulamalardan oluşmaktadır.

Ofis Uygulamaları
* Calligra Words - Kelime İşlemci
* Calligra Sheets - Hesap Tablosu
* Calligra Stage - Sunum
* Calligra Flow - Diyagram Editörü
* Kexi - Veritabanı Oluşturucu
* Braindump - Not Alma

Grafik Uygulamaları
* Krita - Çizim Uygulaması
* Karbon - Vektörel Çizim Uygulaması

Yönetim Uygulamaları
* Calligra Plan - Proje Yöbeticisi

Sürüm duyurusu için tıklayın.
İndirmek İçin Tıklayın.

Not: Calligra Suite'in Ubuntu 12.04 LTS'nin depolarında bulunması beklenmektedir. Önceki Ubuntu sürümlerini kullananlar ise Neon depolarından faydalanabilirler.

yakusha

@XRumer, yazdıkların için teşekkürler. Ubuntu 11.10 üstünde beta sürümlerinde çok denememe rağmen çalıştıramadım. Ubuntu 12.04 sürümü ile yeniden denemeyi planladığım güzel bir yazılım...

LibreOffice için çirkin ördek yavrusu, abiword için wordpad diyenler için yeni bir alternatif olacaktır diye umuyorum.
Artık bu forumu kullanmıyor.

Rbbt

Dün krita, karbon ve calligra-words kurdum. Krita photoshop gibi olmuş neredeyse, paint programları arasında öne çıkıyor bence.
Karbon biraz bilgisayarımı kastı kullanamadım fazla. Word gayet iyi çalışıyor, libre office'e göre biraz ağır gibi geldi bana ama kullanımı kolay. Özellikle araç çubuklarının sağda yer alması çok iyi olmuş erişimi daha basit. Arayüzü sevdim güzel olmuş. (:
What happens when I become main source of a pain!!!

eribol

@Rbbt; bence calligra için bir tanıtım yazısı yazmanız güzel olur :) Yazmayı istediğim ama yazamadığım bir yazı idi. SUDO için Kde yazılarına bir yenisi de eklenmiş olur :)

cerencalici

Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S